Temat: Jemioła pospolita jodłowa

Jak dotąd ten pasożyt nie był notowany w Beskidzie Małym, a wystarczyło powędrować tutaj trochę z uniesioną głową by go dojrzeć. Mowa tutaj o pasożycie jodły pospolitej o nazwie jemioła pospolita jodłowa (Viscum album subsp. abietis) na którego do tej pory nie zwracałem uwagi. A że jest to roślina wymierająca (kategoria EN) w województwie śląskim to postanowiłem za nią się trochę rozejrzeć w Beskidzie Małym. Na stokach Bujakowskiego Gronia i Hrobaczej Łąki tą jemiołę dojrzałem w koronach jodły w przeogromnych ilościach. Aż dziw że jest to roślina nie stwierdzana w Beskidzie Małym, a w województwie śląskim wymierająca. Jest to pewnie efekt niedopatrzenia. Czy ktoś też miał okazje ją spotkać hmm

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2015-12-20 19:05:53)

2

Odp: Jemioła pospolita jodłowa

Czy to ta od "całowania"? wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

3

Jemioła na jodłach rośnie w Gorzeniu Dolnym na południowym stoku Dzwonka (Goryczkowca).
Natomiast pojedynczy okaz , ale jemioły pospolitej typowej ,badajże na jarzębinie spotkałem w paśmie Potrójnej na polanie  w stronę Czarnego Gronia
( N 49 st 46' 53,9"  E 19 st  22' 21,6") podczas szukania krokusów w marcu tego roku.

Często podczas świąt Bożego Narodzenia i w Nowy Rok gałązki jemioły wieszane są w domach przy suficie lub nad drzwiami. Jemioła ma przynieść domowi i jego mieszkańcom szczęście w nadchodzącym roku. Zwyczaj ten narodził się w krajach nordyckich, gdzie jemioła zawieszona nad wejściem do domostwa promieniować miała na cały dom zgodą, miłością i szczęściem odpędzając uroki i demony.
Zwyczaj bezkarnego całowania się pod jemiołą wywodzi się przypuszczalnie z XVII-wiecznej Anglii. Po każdym pocałunku mężczyzna zrywał z krzaku po jednym owocu. Wierzono, że gdy zerwie ostatni, otrzyma dar płodności. Wiąże się to wierzeniem, że z powodu lepkości soku z owoców, uważano go za boskie nasienie.

Ostatnio edytowany przez Gustek (2015-12-21 23:31:09)

4

Dariusz Tlałka napisał/a:

Jak dotąd ten pasożyt nie był notowany w Beskidzie Małym, a wystarczyło powędrować tutaj trochę z uniesioną głową by go dojrzeć. Mowa tutaj o pasożycie jodły pospolitej o nazwie jemioła pospolita jodłowa (Viscum album subsp. abietis) na którego do tej pory nie zwracałem uwagi. A że jest to roślina wymierająca (kategoria EN) w województwie śląskim to postanowiłem za nią się trochę rozejrzeć w Beskidzie Małym. Na stokach Bujakowskiego Gronia i Hrobaczej Łąki tą jemiołę dojrzałem w koronach jodły w przeogromnych ilościach. Aż dziw że jest to roślina nie stwierdzana w Beskidzie Małym, a w województwie śląskim wymierająca. Jest to pewnie efekt niedopatrzenia. Czy ktoś też miał okazje ją spotkać hmm

Będę się rozglądał i nie omieszkam tego udokumentować wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

O jemiole tej napisałem związku ze świętami bożonarodzeniowymi smile
Jemioła pospolita jodłowa na stokach Bujakowskiego Gronia i Hrobaczej Łąki występuje na powierzchni kilkudziesięciu hektarów lasów jodłowych w niezliczonych ilościach. Niekiedy tak masowo że korony jodeł są całe tym oplecione. Można ją zaobserwować np. przy niebieskim szlaku turystycznym przy punkcie widokowym na stoku Bujakowskiego Gronia.

Gustek napisał/a:

Jemioła na jodłach rośnie w Gorzeniu Dolnym na południowym stoku Dzwonka (Goryczkowca).
Natomiast pojedynczy okaz , ale jemioły pospolitej typowej ,badajże na jarzębinie spotkałem w paśmie Potrójnej na polanie  w stronę Czarnego Gronia
( N 49 st 46' 53,9"  E 19 st  22' 21,6") podczas szukania krokusów w marcu tego roku.

Jemioła pospolita jodłowa w naszym rejonie upodobała sobie niskie położenia górskie, natomiast jemioła pospolita typowa jest dość rozpowszechniona przede wszystkim na niżu.

Bardzo dobry temat Darku. Dobrze opisujesz totalne porośnięcie jodeł przez jemiołę. Czasami widać samą jemiołę. Ona bardzo osłabia jodły co prowadzi do wyniszczenia. Tak prezentują się jodły, które porastają przy rozstaju drogi prowadzącej z Jamnika przez Suszyce. Po zejściu z Suszyc znakowany szlak odchodzi ostro w zakos w lewo, lekko w prawo zaś idzie droga bardzo szeroka, do transportu drewna. Tam są te jodły. Widok jest bardzo piękny i można go długo podziwiać. Idąc trudno zauważyć jemiołę rosnącą wysoko. Ale pod drzewami, na drodze, zawsze znajdują się opadłe, świeże liście, które kierują wzrok do góry. Często też utrącone małe, niekiedy też duże gałęzie. Jest to niewątpliwie piękna roślina. Po wyschnięciu przybiera kolor złoty, stąd też jej magiczne wyobrażenia. Choć jestem ostatnim z przesądnych, wisi u mnie pod lampą.
Trzeba dodać, że jest to roślina silnie trująca i tylko półpasożyt. Jako roślina zielona produkuje asymilanty, pobiera CO2 z atmosfery, a z rośliny macierzystej czerpie tylko wodę i substancje odżywcze.

7

kris_61 napisał/a:

Będę się rozglądał i nie omieszkam tego udokumentować wink

Takoż i ja big_smile

Kurcze... mam jeszcze Darku pomierzyć te obwody jodeł pod Łamaną Skałą - no strasznie brakuje czasu, strasznie... hmm

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

jolanta napisał/a:

Kurcze... mam jeszcze Darku pomierzyć te obwody jodeł pod Łamaną Skałą - no strasznie brakuje czasu, strasznie... hmm

Jestem ciekaw ile ona ma w obwodzie, wymiar pomnikowy na pewno. No i niezapomnijmy zerknąć w górę czy i na niej nie znalazła by się jemioła hmm

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2015-12-23 19:16:22)

9

Dariusz Tlałka napisał/a:

Jestem ciekaw ile ona ma w obwodzie, wymiar pomnikowy na pewno. No i nie zapomnijmy zerknąć w górę czy i na niej nie znalazła by się jemioła hmm

... ale bez całowania!  wink

Myślę, że jemioła rośnie w niższych partiach górskich i osiąga pułap może 650 m. npm, może nawet niższy. To można sprawdzić, byłby to istotny przyczynek do opisu tej rośliny.

Teraz sprawdziłem dokładnie, te jodły pod Szuszycami, porośnięte jemiołą, rosną na wysokości 540 m npm.

12

Mój pułap występowania jemioły na jodle to 570 m npm. Myślę że może ona występować w Beskidzie Małym w całym zasięgu występowania lasów jodłowych w niższych położeniach hmm

jolanta napisał/a:

... ale bez całowania!  wink

To to tylko z ukochaną smile

13

Ja na Bliźniakach co roku jesienią widzę w lesie na ziemi duużo listków jemioły a tzn że tam rośnie na drzewach a tam są iglaki w tym miejscu więc być może jemioła jodłowa ???

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

14

teksanski napisał/a:

Ja na Bliźniakach co roku jesienią widzę w lesie na ziemi duużo listków jemioły a tzn że tam rośnie na drzewach a tam są iglaki w tym miejscu więc być może jemioła jodłowa ???

Opadłe listki pod iglakami wskazują że jest tam jemioła jodłowa, niekiedy jednak trudno jej się dopatrzeć w koronach zwłaszcza gdy występuje w środku gęstego lasu jodłowego.
No całkiem już się jej nazbierało stanowisk w Beskidzie Małym smile

15

Przyznam, że jeszcze nigdy nie spotkałam jemioły pospolita jodłowej . Będę się więc musiała lepiej rozglądać. smile

Małe sprostowanie do postu Darka. Jemioły występujące w Polsce są półpasożytami nadrzewnymi. Biorą udział w procesie fotosyntezy czyli potrafią sobie wytworzyć pokarm, w przeciwieństwie do pasożytów. Tylko wodę i sole mineralne pobierają z rośliny żywicielskiej, nie czyniąc jej przy tym zbyt dużych szkód. Chyba, że drzewo żywiciel jest wątłe, a jemioła wystąpi na nim w obfitej ilości, wtedy może przyczynić się do uszkodzenia, osłabienia, czy jego obumarcia.

Za rozprzestrzenianie się jemioły odpowiedzialne są ptaki gustujące w jej owocach – białych lub żółtawych jagodach. Są to głównie jemiołuszki i paszkoty. Ptaki te zostawiają swoje odchody na gałązkach drzew przenosząc w ten sposób nasiona (ich przewód pokarmowy ich nie trawi), które przylepiają się do kory swoich przyszłych żywicieli. W sprzyjających warunkach zaczynają kiełkować na ich gałęziach.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

16

nena napisał/a:

Przyznam, że jeszcze nigdy nie spotkałam jemioły pospolita jodłowej . Będę się więc musiała lepiej rozglądać. smile

Małe sprostowanie do postu Darka. Jemioły występujące w Polsce są półpasożytami nadrzewnymi. Biorą udział w procesie fotosyntezy czyli potrafią sobie wytworzyć pokarm, w przeciwieństwie do pasożytów. Tylko wodę i sole mineralne pobierają z rośliny żywicielskiej, nie czyniąc jej przy tym zbyt dużych szkód. Chyba, że drzewo żywiciel jest wątłe, a jemioła wystąpi na nim w obfitej ilości, wtedy może przyczynić się do uszkodzenia, osłabienia, czy jego obumarcia.

Za rozprzestrzenianie się jemioły odpowiedzialne są ptaki gustujące w jej owocach – białych lub żółtawych jagodach. Są to głównie jemiołuszki i paszkoty. Ptaki te zostawiają swoje odchody na gałązkach drzew przenosząc w ten sposób nasiona (ich przewód pokarmowy ich nie trawi), które przylepiają się do kory swoich przyszłych żywicieli. W sprzyjających warunkach zaczynają kiełkować na ich gałęziach.

Nena dzięki za uzupełnienie informacji o jemiole. Na stoku Gancarza od strony Choczni jest sporo lasów jodłowych i myślę że powinna tam być.

I oto nasza bohaterka jemioła pospolita jodłowa. Zdjęcie oczywiście z Beskidu Małego smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2015-12-26 21:09:53)

17

Na stoku Gancarza od strony Rzyk znalazłam jedno drzewo (klon) z jemiołą pospolitą typową (Viscum album L. ssp. album) . Będę szukać tej jodłowej ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

18

Czy ktoś ma dostęp do  książki pt. " Jodła pospolita Abies alba Mill. w lasach Beskidu Małego'' Autor: Alicja Barć   
może tam jest więcej  wiadomości na temat jodeł w Beskidzie Małym
(jodły o wymiarach pomnikowych, współrzędne , jemioła na jodłach ) ?

19

Gustek napisał/a:

Czy ktoś ma dostęp do  książki pt. " Jodła pospolita Abies alba Mill. w lasach Beskidu Małego'' Autor: Alicja Barć   
może tam jest więcej  wiadomości na temat jodeł w Beskidzie Małym
(jodły o wymiarach pomnikowych, współrzędne , jemioła na jodłach ) ?

Z pewnością jest to interesująca pozycja Gustku. Trochę niestety kosztuje.

http://www.sorus.pl/wp-content/uploads/jodla-pospolita-abies-al_275-370x524.jpg

20

Można ją kupić na pewno w wydawnictwie Sorus za nie całe 68 PLN
http://www.sorus.pl/ksiazka/jodla-pospo … idu-malego

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Tę pozycję  " Jodła Pospolita w Beskidzie Małym " Alicji Barć mam już w komputerze w całości. Jest to praca naukowa, oparta głównie na bibliografii, aż 275 pozycji, 8 stron. Własnych poszukiwań autorki jest raczej mało. Nie spotkałem nic na temat jemioły jodłowej, która obecnie jest dość powszechna i osłabia jodłę do jej zniszczenia. Trudno szukać też tam okazów pomnikowych jodły. Pierśnicę podaje w cm średnicy, co jest zgodne z nomenklaturą hodowli lasu. Podaje tutaj kilka klas, w tym największa kończy się na 60 cm, tj. 188 cm obwodu jodły w pierśnicy.  Dołączone są stare mapy, kolorowe, bardzo słabej jakości, z błędnie podaną skalą katastralną. Bardzo dużo jest  tabel, wykresów, diagramów. Posiada też dużo ciekawego materiału, który można wykorzystać w szczegółowych poszukiwaniach. Załączam stronę dotyczącą pierśnicy jodeł w Beskidzie Małym, nie ma tego wiele. Proszę o podanie adresu mailowego Dariusza, nenę, Gustka i bacę, bibliografa Beskidu Małego, prześlę tę pozycję mailem.   ekepinski@op.pl   , pozdrawiam.

22

Eugeniuszu dziękuje za informacje. Podaje swój adres mailowy: dariusz.tlalka@o2.pl
Jak widać w pozycji tej nie ma nic na temat tego co obecnie się zajmuje, wyszukiwaniem jemioły jodłowej oraz pomnikowych jodeł w Beskidzie Małym. Jestem ciekaw w takim razie jakie informacje zawiera ta pozycja dotycząca jodły w Beskidzie Małym hmm

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-01-21 11:46:23)

23

" Jodła Pospolita w Beskidzie Małym " pomimo wielu wywodów naukowych  historycznych zawiera kilka interesujących wiadomości:
Na str 63 jest opisany obszar badawczy nr 29 w oddziele leśnym  Mucharz 5a , gdzie znajdują się stuletnie jodły z jemiołą (uroczysko Bielówka).
Na str 88 jest informacja o występowaniu obrazków plamistych w oddziałach nr 16c i 15g  w Kozińcu  ,
Oddział leśny nr 82 Zasolnica zawiera  największą ilością gatunków roślin chronionych ,
Na końcu książki jest mapa z numerami oddziałów leśnych  z zaznaczonymi oddziałami gdzie są najstarsze jodły,
ponadto jest wykaz buczyn z miesiącznicą trwałą ,czosnkiem niedźwiedzim, kwaśną buczyną karpacką , lasy jodłowo-świerkowe.
Dziękuję Eugeniuszowi za przesłanie skanu tego wydawnictwa.
Nowe wieści  będzie okazja teraz sprawdzić i porównać w terenie.

Podczas ostatniej wędrówki  spotkałem wiele jodeł z jemiołą przy niebieskim szlaku z Zawadki pod Łysą Górą oraz wzdłuż żółtego  szlaku na Bliźniaki z Łysej Góry.

24

To jest dobry materiał na wytropienie jemioły jodłowej lub pomnikowej jodły smile
Co do jemioły jodłowej to wstępnie namierzyłem kolejne stanowiska w okolicy Porąbki i Kozubnika