101

Odp: Ciekawe rośliny

Podam tylko te rośliny które jestem w stanie zidentyfikować:
zdj. 1 mniejsze rośliny - mak (Papaver sp.)
zdj. 2 dziewanna pospolita (Verbascum nigrum)
zdj. 3 żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare)
zdj. 4 dzwonek (Campanula sp.)
zdj. 5 chaber (Centaurea sp.)
zdj. 7 dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis)

102

To ja tylko pozwolę sobie nieznacznie uzupełnić wypowiedź Darka T. smile

zdj. 1 mak peoniowy (Papaver somniferum paeoniflorum), to odmiana maku lekarskiego o pełnych kwiatach
zdj. 4 dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium L.)
zdj. 5 chaber łąkowy (Centaurea  jacea L.)
zdj. 6. coś z kapustowatych (krzyżowych) , zdjęcie mało czytelne ( brak zbliżenia liści, kwiatów, całego pokroju rośliny), z tej rodziny wiele jest do siebie bardzo podobnych

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

103

Ciekawą roślina występującą głównie jaworzynach górskich Beskidu Małego jest miesiącznica trwała, która pozostawia zeszłoroczne pędy, jakby w postaci wiszących łusek na zeschniętych badylach.

104

Dzięki Darku smile Będąc  późną jesienią w Bieszczadach zwróciłem własnie uwage na te  "łuski" . Wyglądają  niezwykle dekoracyjnie. Dzięki Tobie wiem skad sie wzięły. Pozdrawiam smile

105

Dariusz Tlałka napisał/a:

Ciekawą roślina występującą głównie jaworzynach górskich Beskidu Małego jest miesiącznica trwała, która pozostawia zeszłoroczne pędy, jakby w postaci wiszących łusek na zeschniętych badylach.

Na tych zeszłorocznych zeschniętych badylach wiszą zeszłoroczne owoce Darku, nie pędy.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

106

Pędami określiłem ogólnie całe rośliny, bez podziału na łodygi i owoce.

107

Oto zdjęcia z Beskidu Małego szczawika zajęczego (Oxalis acetosella)

i wilczomlecza (Euphorbia sp.). Jaki to gatunek to już nie rozpoznam hmm

A paprocie na dzień dzisiejszy już są aż tak rozwinięte smile
Oto wietlica samicza

108

i wilczomlecza (Euphorbia sp.). Jaki to gatunek to już nie rozpoznam hmm

to wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides L.)

109

nena napisał/a:

to wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides L.)

No faktycznie liście ma na kształt migdałów smile

110

a to co to będzie za trwa Pospolita na Magurce
https://lh6.googleusercontent.com/-Gn9JnCTzrzs/T4iFKexcmhI/AAAAAAAAKTM/x_p81iZ0RKM/s800/prze%25C5%2582%2520przegibek%252C%2520magurka%2520wilkowicka%252C%2520czupel%252C%2520prze%25C5%2582%2520przegibek%2520034.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

111

baca napisał/a:

a to co to będzie za trwa Pospolita na Magurce

Trawy to już jest ciężki kawałek chleba, jeśli w ogóle jest to trawą czy może coś z rodziny ciborowatych itp. hmm Też to pospolicie widuje na wilgotnych stokach, zwłaszcza w wyższych położeniach górskich, ale w ogóle tego nie rozpoznam neutral

112

Trochę pogrzebałem w sieci i najbliżej mi to do sitowia leśnego (Scirpus sylvaticus), co nawet nie jest trawą choć na pozór jest to do niej podobne. Jest to z rodziny ciborowatych (turzycowatych) smile

113

Biorąc pod uwagę to, że na zdjęciach bacy już widać kwiatostany, rozety liści są dosyć duże, oraz wg mnie liście są delikatniejsze niż u sitowia leśnego stawiałabym raczej na kosmatkę olbrzymią /Luzula sylvatica/ lub ew. kosmatkę owłosioną (orzęsioną) /Luzula pilosa/. Nie wiemy też gdzie baca sfocił tą roślinkę, czy w głębi lasu, gdzie jest bardziej sucho, czy np. w jakimś podmokłym miejscu. Kosmatki są bylinami, należą do rodziny sitowatych (Juncaceae) .

114

Obecnie w Beskidzie Małym kwitnie miodunka ćma (Pulmonaria obscura) i pięknych niebieskoróżowych kwiatach smile

115

Obecnie w Beskidzie Małym kwitnie miodunka ćma (Pulmonaria obscura) i pięknych niebieskoróżowych kwiatach smile

Do zdjęcia Darka jako ciekawostkę dodam, że barwa płatków korony miodunki ćmy zależy od pH soku komórkowego rośliny, który zawiera barwniki roślinne zwane antocyjanidynami. Antocyjanidyny reagują na pH soku i jeśli jest ono bardziej kwaśne kwiaty przybierają  wtedy barwy różowe lub czerwonawe, jeśli zaś bardziej zasadowe wtedy barwę niebieską lub fioletową. Jeśli pH jest wyższe od 8 wtedy mogą mieć nawet barwę białą. smile

116

Witam
Wczoraj (tj. 1 maja) zaobserwowałem na Suchym Wierchu szczawik zajęczy o fioletowych płatkach. Ciekawi mnie, czy ten niezwykły kolor jest spowodowany przez glebę, na jakiej szczawik rósł, czy może to jakiś fioletowy podgatunek.
Pozdrawiam
J

Ostatnio edytowany przez Jiff (2012-05-02 17:51:45)

JIFFNET - górskie ciekawostki

117

Jiff napisał/a:

Wczoraj (tj. 1 maja) zaobserwowałem na Suchym Wierchu szczawik zajęczy o fioletowych płatkach. Ciekawi mnie, czy ten niezwykły kolor jest spowodowany przez glebę, na jakiej szczawik rósł, czy może to jakiś fioletowy podgatunek.

To ten sam gatunek, czyli szczawik zajęczy (Oxalis acetosella) tylko z rzadziej występującą różową barwą kwiatów. Miałeś szczęście Jiff wink

Ostatnio edytowany przez nena (2012-05-02 16:55:11)

118

U podnóża północno-wschodnich stoków Bukowskiego Gronia w lasach liściastych znajduje się sporo drzew oplecionych bluszczem, a tylko jedno drzewo (topola) może pochwalić się tak imponującym

Wszystko to co widać zielone z liściami to jest rozgałęziony bluszcz smile

119

Na Leskowcu przy rozwidleniu szlaków czerwonego i żółtego
rośnie  brzoza która pomimo złamania w dwu miejscach nie poddaje się i rośnie dalej w kształcie litery "W".