Temat: Misja naukowa w Karkonoszach

Zaraz po weekendzie wybrałem się do Małego Śnieżnego Kotła w Karkonoszach z misją naukową której celem jest stanie się jedyną osobą która zaobserwowała w naturze wszystkie współcześnie występujące gatunki paprotników Polski. I po 15 latach dopiąłem swego smile smile smile Kilka razy wydawało się zaliczyłem już te wszystkie gatunki, jednak zawsze coś dochodziło, tak że na stan obecny liczba obecnie występujących gatunków paprotników Polski osiągnęła 74 gatunki. Wszystko za sprawą znalezienia rozrzutki alpejskiej (Woodsia alpina) w Małym Śnieżnym Kotle. Od samego początku do końca los mi sprzyjał i nawet nie przypuszczałem że z wypełnieniem misji pójdzie mi tak łatwo. Jak wiadomo jestem naprawdę dobry w te klocki wink
Satysfakcja z dokonania tego była niesamowita i nie wiem czy realne jest że ktoś byłby w stanie to powtórzyć big_smile

Pod tym linkiem znajduje się moje zdjęcie rozrzutki alpejskiej z wyprawy smile

http://www.bio-forum.pl/messages/3280/259505.html

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-06-22 05:46:47)

2

Odp: Misja naukowa w Karkonoszach

Dariusz Tlałka napisał/a:

Satysfakcja z dokonania tego była niesamowita i nie wiem czy realne jest że ktoś byłby w stanie to powtórzyć big_smile

Nie sądzę żeby się znalazł taki drugi. big_smile Wielkie GRATKI !  smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Misja naukowa w Karkonoszach

Gratulacje Darku! Żaden tam ze mnie botanik, ale z racji tego że teren Sudetów znam bardzo dobrze (a zwłaszcza Karkonoszy - swojego czasu popełniłem nawet o nich jakąś pracę magisterską wink ) to wiem że rozrzutka alpejska jest niezwykle rzadką rośliną, do znalezienia chyba tylko tam smile

Odp: Misja naukowa w Karkonoszach

nena napisał/a:

Nie sądzę żeby się znalazł taki drugi. big_smile Wielkie GRATKI !  smile

Dokładnie, można powiedzieć że tylko nieliczni mają takie zainteresowania jak ja, a taki cel to chyba tylko ja big_smile Ludzie teraz gonią za pieniądzem by żyć, a ja próbuje gonić też za marzeniami które dzięki determinacji i wielkiej pasji udaje mi się spełniać smile

skorpion napisał/a:

Gratulacje Darku! Żaden tam ze mnie botanik, ale z racji tego że teren Sudetów znam bardzo dobrze (a zwłaszcza Karkonoszy - swojego czasu popełniłem nawet o nich jakąś pracę magisterską wink ) to wiem że rozrzutka alpejska jest niezwykle rzadką rośliną, do znalezienia chyba tylko tam smile

Już udowodniłeś swoją dobrą wiedzę botaniczną smile Rozrzutka alpejska (Woodsia alpina) po najnowszych badaniach występuje obecnie w Polsce tylko tam na jedynym stanowisku.  Dodam jeszcze że pozostałe rozrzutki mamy (Woodsia pulchella) w Tatrach Zachodnich na dwóch stanowiskach w Końskim Żlebie i pod Suchym Wierchem oraz rozrzutkę brunatną (Woodsia ilvensis) na jedynym stanowisku na górze Wdżar w Gorcach smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-06-23 05:06:20)

5

Odp: Misja naukowa w Karkonoszach

Gratulowałam Ci już, ale co tam.... jeszcze raz nie zawadzi! cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile