301

Odp: Grzyby

To pewnie taki "myk" aby smardze mogły pojawić się u nas na talerzach w  restauracjach i drogich sklepach  roll

https://luxfood.pl/p/13197/smardze-kape … -5-cm-1-kg

Rzeczywiście ten rok jest bardzo dobry dla smardzowatych. Także w Beskidzie Małym miałam okazję podziwiać okazy różnych gatunków. A smadrzówka czeska (Naparstniczka czeska) dotarła aż pod Babią Górę  smile

Ostatnio edytowany przez Agorszczyk (2016-05-13 18:14:10)

302

Po deszczach jakie ostatnio nas nawiedzały a następnie poprawie pogody dzisiaj natrafiłem na prawdziwy wysyp koźlarzy na kobiernickich stawach u podnóży Beskidu Małego. W sumie nazbierałem dwa pełne wiaderka koźlarzy babek i pomarańczowożółtych, łącznie koło 200 grzybów smile

303

Parę dni temu znalazłam w naszym Beskidzie siedzunia jodłowego (Sparassis nemecii), albo jak kto woli szmaciaka jodłowego. Jest grzybem jadalnym. Można go gotować suszyć, smażyć. Jest pasożytem korzeni drzew iglastych, najczęściej sosny pospolitej. Zawiera antybiotyk o nazwie sparassol. Substancja ta powoduje, że owocniki szmaciaka są mało podatne na procesy gnilne. Można je długo przechowywać. Do października 2014 r. podlegał ochronie prawnej. W nowej ustawie o ochronie grzybów podlega ochronie częściowej.

https://lh3.googleusercontent.com/iFLDUSkjD3cP42EyrSwHIBJfZWifAb_P-4CrbCtyE5TiayhN4Zfk55adqWqsaG7ozWvGbWRp8yASf-E=w1280-h1024-no

Ostatnio edytowany przez nena (2016-08-18 20:30:12)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

304

Tego grzyba prawdopodobnie też kiedyś widziałem w naszym Małym hmm

305

Pod częściową ochroną od 2014  na wykazie pod synonimem Sparassis brevipes. Z listy chronionych wypadł tylko Siedzuń sosnowy Sparassis crispa.

"Sparassis laminosa Fr. (1836)
siedzuń dębowy (szmaciak krótkotrzonowy)
Sparassis brevipes Krombh. · Sparassis nemecii Pilát & Veselý"

306

Dziękuję Agorszczyk, naniosłam poprawkę smile. Myślałam, że Sparassis nemecii to brat Sparassis brevipes . smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

307

Zdrowy piękny grzyb. Niestety w tym roku same robaczywce zbieram, nawet te małe grzybki już zarobaczone.

Aktor Hugh Laurie, bardziej znany jako doktor House, kilka lat temu na swoim Twitterze napisał „rosyjska wódka jest ok, jeśli musisz wyczyścić piekarnik. Do picia musi być polska wódka.

308

Grzyby jadalne już się pojawiają w Beskidzie Małym. Dzisiaj znalazłem na stoku Hrobaczej Łąki jednego koźlarza pomarańczowożółtego smile

309

na wycieczce, specjalnie nie szukaliśmy, ale skoro rosły przy szlaku... wink

https://lh3.googleusercontent.com/IKDyIGEx4T6w2OLH7GZJKryUqmQeTX_2HF9ZjwzxStqg102Icyw9URbkkHfcMMQH7MSttNVudN5KL6iiHESwB_NdhIaO4Zzssu1_p6wA_5cbCfTnmr_wSz2utoW9LA0TCGfoUkw3h50=w1152-h768-no

310

sprocket73 napisał/a:

na wycieczce, specjalnie nie szukaliśmy, ale skoro rosły przy szlaku... wink

Ja też na wczorajszej wycieczce natknąłem się na spore ilości grzybów. Problem jednak w tym, że były w koszyku wink

311

Jak widać grzyby ruszyły na dobre i ja dzisiaj też nazbierałem niemało koźlarzy które skończyły jako wiaderkowce wink

312

Faktycznie, grzybów ostatnio mnóstwo smile

313

Wczoraj w rejonie Rzyk, Targoszowa i Krzeszowa nazbierałem pokaźną liczbę borowików szlachetnych, podgrzybków brunatnych, maślaków żółtych oraz koźlarzy babek i pomarańczowożółtych smile