Temat: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Nazewnictwo w Beskidzie Małym budzi czasami wiele kontrowersji. Dla wielu największe kontrowersje budzi Hrobacza Łąka, wróć.... Chrobacza  Łąka... Wordowski podpowiadacz tekstowy obie nazwy podkreśla na czerwono.... Jakie są wasze zdania na temat nazwy tego szczytu... Jaką powinniśmy używać? Może obie naraz?

2

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

lowell79 napisał/a:

(...)Jaką powinniśmy używać? Może obie naraz?

Poruszyłeś ciekawą sprawę. Dla mnie osobiście, od iks lat jest Hrobacza. Ale z drugiej strony w samych Kozach, idąc żółtym szlakiem na Przeł. U Panienki mamy ulicę Chrobaczą. Przewertowałem przewodniki i mapy, które posiadam i raz jest h, a raz ch. Wikipedia w sumie podaje obydwie wersje nazwy, jako poprawne -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Hrobacza_%C5%81%C4%85ka.

Myślę, że trzeba by popytać starszych mieszkańców Kóz lub Żarnówki, jak oni to widzą.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

3

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Witam. Swojego czasu byłem autorem serwisu hrobacza . pl . Niestety z pewnych problemów i zaniedbań nie z mojej winy domena ta nie należy już do mnie. Trudno! Teraz posiadam www.hrobacza.info - niebawem serwis tam wystartuje dotyczący Hrobaczej Łąki, gminy Kozy i wiadomo ogólnie wycieczek górskich itd. Co do nazewnictwa hmmm wybrałem domeny z samym H z powodu takiego, że taka właśnie nazwa - HROBACZA widnieje na praktycznie wszelkich tabliczkach górskich i mapach. Więc coś to znaczy. Pisownia przez CH widnieje tylko na wszelkich dziełach pochodzących od... władz gminy Kozy. Pewne osoby w "dowodzeniu" naszej miejscowości tak po prostu uważają i koniec. Ale doskonale wiem, że są i tacy, którzy myślą zupełnie inaczej i popierają "moje" H. Z tego powodu to w sumie na stronie oficjalnej gminy nie chciano zamieścić linka do mojego serwisu.... ale cóż. Ale mimo wszystko w jednym z wydań gazety "Koziańskie Wiadomości" ukazał się swojego czasu artykuł, a raczej wzmianka o mojej stronie. Zwolennicy CH powołują się na jakieś pisma - szczerze teraz z pamięci nie pamiętam jakie, ale wiem jedno, że na wszelkich mapach itd. jest HROBACZA i koniec smile

4

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

^^
Serdecznie powitać kolejnego miłośnika i znawcę "BM"
Jeśli są jakieś wątpliwości, co do prawidłowego nazewnictwa - zasięgnę języka w tej kwestji. Być może sytuacja będzie podobna, jak z Mladą horą wink Iz są to jakies pozostałości po przybyszach z Bałkanów i Zakarpacia?

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2009-11-12 21:47:38)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

5

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Formalnie kwestia pisowni "Chrobacza Łąka" nie powinna podlegać dyskusji. Zgodnie z obowiązującym "Wykazem urzędowych nazw miejscowości w Polsce"  "Chrobacza Łąka" występuje przez "Ch". Jednak historia i tradycja  przemawia za pisownią "H".

Sprawą nazewnictwa szczytu zainteresowało się Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz oraz Gmina Kozy. Na zlecenie Wójta Gminy Kozy przeprowadzona została ekspertyza dotycząca pisowni "Chrobaczej Łąki".
Ekspertyza ta została opublikowana w "Zeszytach Społeczno-Historycznych Gminy Kozy" nr 3, listopad 2009 r.
Autorem ekspertyzy jest dr Marta Tylza-Janosz - "Językowe, historyczne i prawne kwestie nazwy Chrobacza Łąka".

Być może podjęte zostaną kroki do urzędowej zmiany pisowni ( szczyt "Chrobaczej" należy do Gminy Czernichów i formalnie to ona winna zgłosić do odpowiednich urzędów sprostowanie).

Ostatnio edytowany przez MF (2010-12-28 20:47:18)

6

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

MF napisał/a:

Sprawą nazewnictwa szczytu zainteresowało się Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz oraz Gmina Kozy. Na zlecenie Wójta Gminy Kozy przeprowadzona została ekspertyza dotycząca pisowni "Chrobaczej Łąki".
Ekspertyza ta została opublikowana w "Zeszytach Społeczno-Historycznych Gminy Kozy" nr 3, listopad 2009 r.
Autorem ekspertyzy jest dr Maria Tylza-Janosz - "Językowe, historyczne i prawne kwestie nazwy Chrobacza Łąka".

Tylko prawdę powiedziawszy ta ekspertyza, choćby i poparta tytułami naukowymi, jest tak na prawdę psu na budę - skoro w świadomości wielu turystów tak czy siak pozostanie Hrobacza. To podobna sytuacja do tej z Groniem JPII aka Jaworzyną. Pomimo oficjalnej zmiany nazwy w 2004 roku, stosowania nowego nazewnictwa na mapach i w przewodnikach część braci turystycznej - szczególnie te "starsze" roczniki - nadal używa nazwy Jaworzyna.

Ostatnio edytowany przez darkheush (2009-11-14 10:33:22)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

7

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

darkheush napisał/a:
MF napisał/a:

Sprawą nazewnictwa szczytu zainteresowało się Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz oraz Gmina Kozy. Na zlecenie Wójta Gminy Kozy przeprowadzona została ekspertyza dotycząca pisowni "Chrobaczej Łąki".
Ekspertyza ta została opublikowana w "Zeszytach Społeczno-Historycznych Gminy Kozy" nr 3, listopad 2009 r.
Autorem ekspertyzy jest dr Maria Tylza-Janosz - "Językowe, historyczne i prawne kwestie nazwy Chrobacza Łąka".

Tylko prawdę powiedziawszy ta ekspertyza, choćby i poparta tytułami naukowymi, jest tak na prawdę psu na budę - skoro w świadomości wielu turystów tak czy siak pozostanie Hrobacza. To podobna sytuacja do tej z Groniem JPII aka Jaworzyną. Pomimo oficjalnej zmiany nazwy w 2004 roku, stosowania nowego nazewnictwa na mapach i w przewodnikach część braci turystycznej - szczególnie te "starsze" roczniki - nadal używa nazwy Jaworzyna.

Mi się też bardziej podobają nazwy istniejące od pokoleń, niż sztucznie wprowadzane i poświecane jakimś postaciom, nawet największym autorytetom. Kojarzy się to z minioną epoką. Jedni stawiaja pomniki, natomiast przychodza inni i później je burzą.

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2009-11-14 15:47:36)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

8

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

kris_61 napisał/a:

Mi się też bardziej podobają nazwy istniejące od pokoleń, niż sztucznie wprowadzane i poświecane jakimś postaciom, nawet największym autorytetom. Kojarzy się to z minioną epoką.

Nie sposób się z Tobą nie zgodzić, choć sam mówię: "Idę na Groń" (bo ja nie z tych "starszych", a szkoda) wink Co do ostatniego zdania Twojej wypowiedzi, to dodałbym jedno...

kris_61 napisał/a:

Jedni stawiaja pomniki, natomiast przychodza inni i później je burzą.

... a na pozostałych cokołach wznoszą nowe - słuszne z duchem czasu wink

Ostatnio edytowany przez darkheush (2009-11-14 19:01:09)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

9

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Historycznie utrwalona jest pisownia "Chrobacza Łąka" przez "H". Tak określają szczyt pierwsze mapy oraz późniejsze opracowania i przewodniki. Zgadzam się, że jest to również nazwa utrwalona przez pokolenia turystów i mieszkańców najbliższej okolicy (Kozy, Czernichów). Dziś wpisując w google "Hrobacza Łąka" uzyskujemy ponad 35 tys wyników, gdy wpiszemy nazwę przez "CH" wyświetli się trochę ponad 5 tys.

Wniosek płynący ze wspomnianego artykułu (chyba lepiej to brzmi niż ekspertyza) jest jednoznaczny. W artykule czytamy: "wobec (...) uwag, głównie wskazujących na bardzo długą i powszechną tradycję posługiwania się nazwą przez samo "h" pisownia "Chrobacza" przez "ch" wydaje się spełniać przesłanki do zmiany tej nazwy".


"Hrobacza Łąka" jest OK!

PS
Mi się też bardziej podobają nazwy istniejące od pokoleń, niż sztucznie wprowadzane i poświęcane jakimś postaciom, nawet największym autorytetom...(dziękuję kris_61).

10

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

MF, nie chcę abyś zrozumiał mnie opacznie, a tym bardziej nie chcę, abyś odebrał moją, w dobrej wierze prowadzoną teraz polemikę (zdaję sobie sprawę, że ostrą), jako osobisty atak na Twoją osobę. Sam napisałeś o wynikach wyszukiwania google - myślę, że o czymś to świadczy. Choć z drugiej strony to właśnie i google i Wikipedia, już dawno przestały być dla mnie wiarygodnym źródłem informacji, aczkolwiek czasem się na nie powołuję. Wybacz, ale tworzą to internauci, którzy nie zawsze są, że tak to nazwę, "na bieżąco" smile

Nawiązując do Twojej wypowiedzi... Nie znam tego artykułu (może mógłbyś dać jakiś link, aby szerszy ogół się z nim zapoznał). Sorry, ale jak to czytam, to chyba zaprzeczasz, sam sobie...

MF napisał/a:

Historycznie utrwalona jest pisownia "Chrobacza Łąka" przez "H". Tak określają szczyt pierwsze mapy oraz późniejsze opracowania i przewodniki. Zgadzam się, że jest to również nazwa utrwalona przez pokolenia turystów i mieszkańców najbliższej okolicy (Kozy, Czernichów).(...) Wniosek płynący ze wspomnianego artykułu (chyba lepiej to brzmi niż ekspertyza) jest jednoznaczny.

.. i tuż za chwilę...

MF napisał/a:

"wobec (...) uwag, głównie wskazujących na bardzo długą i powszechną tradycję posługiwania się nazwą przez samo "h" pisownia "Chrobacza" przez "ch" wydaje się spełniać przesłanki do zmiany tej nazwy".

... kilka linijek niżej...

MF napisał/a:

"Hrobacza Łąka" jest OK!

PS
Mi się też bardziej podobają nazwy istniejące od pokoleń, niż sztucznie wprowadzane i poświęcane jakimś postaciom, nawet największym autorytetom...

Coś mi tu po prostu nie gra, z punktu widzenia zwykłego, małobeskidzkiego turysty wink Nie jestem jakimś ekspertem. Po prostu jestem gościem, który po Małym chodzi kilkadziesiąt już lat i jest do czegoś przyzwyczajony wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

11

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Widzę, że temat zainteresował niemal wszystkich. Dla mnie Hrobacza Łąka od dziecka była pisana przez H. Do przemyśleń skłonił mnie przewodnik Radosława Trusia "Beskid Mały", w którym  przyjęta jako właściwą  nazwę Chrobacza Łąka. Wyjaśnienie opiera się o płd. skraj szczytu, który niegdyś należał do jednego z gospodarzy o popularnym nazwisku Chrobak...  Myślę, że dla turysty, który pierwszy raz chce odwiedzić rejony tego szczytu nie będzie stanowiło problemu, czy idzie na Hrobaczą czy Chrobaczą. Ale dla nas jest to już temat do polemiki. Na potrzeby serwisu przyjmujemy nazwę Hrobacza Łąka, wraz z pisaną w nawiasie (Chrobaczą Łąką). W przyszłym tygodniu wprowadzę zmiany, a ciekawe informacje na temat Hrobaczej Łąki (Chrobaczej Łąki) proszę podsyłać na maila (Przerabiamy informację o szczycie) wink

12

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Nie widzę sprzeczności w tym co napisałem. Proszę zwrócić uwagę na znaki cudzysłowia...

"Zeszyty" z artykułem dotyczącym Hrobaczej Łąki można dostać w Gminnej Bibliotece w Kozach (ul. Bielska).

Ostatnio edytowany przez MF (2009-11-16 09:00:08)

13

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

baca napisał/a:

Witam lowell 79 To co pisze Trusiak wystarczy sprawdzić w bardzo starych przewodnikach niemieckich czy polskich Najlepiej z końca XIX i początku XX wieku Między innymi Sosnowski w swoim pierwszym przewodniku pisze Chrobacza Łąka przez CH. Wg mnie całe zamieszanie w nazewnictwie w Beskidzie Małym bierze się z tego, iż nasi zaborcy (austriacy, niemcy) dużo wmieszali się w nazwy ówczesnej polski. Jak każdy zaborca chciał trochę przekręcić nazwę na swój język aby lepiej brzmiało, a najlepiej to idzie sprawdzić na mapach opublikowanych przez Austriaków. Większość map które zostały opublikowane przez PPWK są mapami opartymi na mapach wojskowych a te na starych austriackich mapach. Nie ukrywam, że dużym promotorem błędnych nazw z naszych terenów i żyjący w naszym okresie jest m.in. Andrzej Matuszczyk ( to jest moje prywatne zdanie) Wystarczy popatrzeć na daty wydania pierwszych przez nie go przewodników o tematyce Beskidzie Małym. Istotnym tez faktem jest jak sami zauważycie że mapa z Beskidu Małego wydana przez PPWK (1980) doczekała się swojego następcy po kilkunastu latach (jak dobrze pamiętam to Compass w 2005) w przeciwieństwie do sąsiednich pasm górskich

Nie posiadam niestety  przewodnika Sosnowskiego, a szkoda, bo wydaje mi się lekturą, którą połknąłbym w parę godzin...  Stąd też nie wiem jak do tematu podszedł ten wybitny już autor....

Jeśli chodzi o mapy to myślę, że wydawnictwa podchodziły do tematu Beskidu Małego z dużą rezerwą. Wiedząc, że zbyt wiele  niejasności znajduje się w samym nazewnictwie Beskidu Małego. Stosunkowo niewielka popularność pasma nie przyspieszała pojawienia się następcy...  Ciekawy ten nasz Beskid Mały wink

14

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Pozwoliłem sobie niektóre wypowiedzi z tego wątku zacytować na stronie http://www.hrobacza.info/kwestia-pisown … bacza,html .

Mam nadzieję, że nikogo to nie urazi smile

15

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Pozwoliłem sobie podejśc do tematu naukowo poszperałem po swoich materiałach posiadam trzy przewodniki K Sosnowskiego z 1924r z1930r i1948r we wszystkich wydaniach jest Hrobacza Łąka przez H szperałem również po Ziemi Wadowickiej A Siemionowa niestety  pomimo wielu wywodów na temat nazewnictwa w Beskidach na temat Hrobaczej Łąki niema nic ale w opisach o działaniach oddziałów partyzanckich własnie w rejonie Hrobaczej Łąki używa również samego H Mysle ze zarówno K Sosnowski jak Aleksy Siemionow jesli chodzi o nazewnictwo w Beskidach to jedni z najwiekszych znawców tego tematu

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

16

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

hrobacza.info napisał/a:

Pozwoliłem sobie niektóre wypowiedzi z tego wątku zacytować na stronie http://www.hrobacza.info/kwestia-pisown … bacza,html .

Mam nadzieję, że nikogo to nie urazi smile

smile W swoim imieniu mogę powiedzieć, że nie czuję się urażony. Numer konta podam na maila wink

Do ferdynans:

Obie nazwy mają swoich przeciwników i zwolenników. Dziękuję za poświecenie czasu na odszperanie materiałów. Czekamy na  więcej takich faktów wraz z podaniem źródeł.

Może to jest błaha sprawa, ale możemy być największym źródłem informacji  (i pewnie jesteśmy) właśnie w tej błahej sprawie wink.  Damy możliwość wyboru czytelnikom-turystom czy chcą iść na Hrobaczą Łąkę czy też Chrobaczą Łąkę. Ale ważniejsze co by zdrowi do domu wrócili wink

17

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Autor pierwszych przewodników prof Kazimierz Sosnowski w swoich przewodnikach  Beskidy Zachodnie z roku 1924 rozdział 9 Beskid Mały lub Polski str 193 opis podziału Beskidu Małego przez Sołe w czesci zachodniej wymienia Hrobaczą Łąke przez H Ten sam autor Przewodnik wydany w Krakowie z roku 1930 Po Beskidach Zachodnich Od Krynicy Po Granice Moraw Łacznie z Pieninami i Terenami Narciarskiemi wydanie III Tom II Okolice Makowa -Żywca-Zwardonia -Wadowic-Bielska -Wisły-Cieszyna- Jabłonkowa rozdział IX Beskid Mały str 337 rownież podział Beskidu Małego przez doline Soły częśc zachodnia Hrobacza przez H  ten sam przewodnik str 345 opis wsi Kozy ""duza zasobna wies ,dwór bar Czecza,duza gospoda ,przyzwoite sklepy ; pod Hrobaczą Górą wielki kamienieniołom rządowy  z piecami parowemi do łamania i sortowania kamieni. z kolejką powietrzną do stacji;pwna Groniczki,Hrobaczą, w dolinę Soły''str 352-353 opisy dojśc również Hrobacza przez H  Przewodnk K Sosnowskiego Po Beskidach Zachodnich Tom I Beskid Sląski I Żywiecki Kraków 1948 rozdział Beskid Mały str 273 wazniejsze wzniesienia w zachodniej czesci Hrobacza Łąka przez H opis wsi Kozy str 282 Hrobacza Góra przez H str 291/293/294/302 we wszystkich opisach uzywa H   Równiez Władysław Krygowski prawnik ,adwokat wybitny działacz polskich organizacji turystycznych autor wielu przewodnikóww swoim przewodniku Beskidy Ślaski Żywiecki Mały z roku 1964 w rozdziale Beskid Mały str333 opis pasma Czupel Magórka Groniczki pisze Hrobacza str 337 opis Hrobaczej Łąki str 338 opisy dróg z Hrobaczej kilkakrotnie wymienia  nazwe Hrobacza przez H  również mgr Aleksy Siemionow w Monografi Ziema Wadowicka str 264 w opisach o działaniach oddziałow partyzanckich w rejonie Hrobaczej Łąki używa H Jesli chodzi o nazewnictwo w Beskidach sa to jedni z najwiekszych znawców tego tematu

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

18

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

To ja jeszcze dodam, bo udało mi się zakupić Ilustrowany przewodnik po Galicyi Orłowicza z 1919, iż wspomniany autor na str 487 przy opisie miejscowości Kozy wspomina o Hrobaczej przez H

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

19

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Nazwa "Chrobacza Łąka" ma dość wyraźnie charakter dzierżawczy (od właściciela). Np. w Lipniku i Straconce co najmniej od XVIII w. występuje nazwisko "Chrobak" (niekiedy w wersji "Chrobok" i zniekształconej  - zniemczonej "Krebok") i pewnie niegdyś właścicielem łąki był Chrobak. Również - nawiązując do niektórych koncepcji etymologicznych - gdyby przyjąć, że nazwa pochodzi od obfitości owadów, "robaków" (ludowe: chrobok, chrobak), należałoby przyjąć pisownię przez "ch". Jednak nazewnictwo na mapach i w przewodnikach, dotyczących tego terenu, jest zdominowane nazewnictwem, użytym przez aystriackich i węgierskich kartografów, któzy przygotowywali w latach 80-tych XIX w. mapy wojskowe. Ich przekręcenia nazw miejscowych pokutują niekiedy do dzisiaj (Aleksy Siemionow w swojej "Ziemi Wadowickiej" wielokrotnie daje tego przykłady). Wersja przez "h" nie ma nijakiego uzasadnienia: trudno tu znaleźć podstawę dla przegłosu "g - h" (od "grobu"), czy tworzyć sztuczne konstrukcje od słowackiego i czeskiego "hrb" - "garb, wzniesienie" (stąd ponoć beskidzkie "Herbiki" i "Hyrbiki", jak w Czernichowie). Jednak moje przekonanie co do pochodzenia nazwy od nazwiska Chrobak nie zmienia faktu, że pisownia przez "H" jest dosyć mocno utrwalona i jej administracyjna zmiana może nie być skuteczna...

20

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Do MF
Na temat Chrobaczej, czy też Hrobaczej dla gminy Kozy pisała dr Marta Tylza-Janosz, nie Maria. Maria też jest ładnie ale to jej mama.

21

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Ares napisał/a:

dr Marta Tylza-Janosz

Ares dziękuję za sprostowanie - post zostanie poprawiony.

22

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Jeszcze jedna - nieznana mi wcześniej - pisownia Hrobaczej Łąki:
HRABACI LOKO. Brzmi sympatycznie  smile

Źródło

23

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Brzmi wesoło wink

24

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

Na stronie www.hrobacza.info pojawił się bardzo interesujący artykuł na temat nazewnictwa Hrobaczej Łąki.

http://www.hrobacza.info/robaczywa-eksp … ankus,html

25

Odp: Hrobacza Łąka czy Chrobacza Łąka?

A więc jednak przez samo H, już nie popełnie błędu przy nazewnictwie. smile

Góroczub.