Temat: Moje wielkie odkrycie botaniczne w Beskidzie Małym

Ukazała się moja 29 publikacja naukowa dotycząca niesamowitego odkrycia dwóch nowych gatunków paproci dla flory Polski w Beskidzie Małym Dryopteris affinis s. str. i D. pseudodisjuncta dla których m. in. w zeszłym roku organizowałem wycieczkę. Publikacja ta jest bardzo istotna nie tylko dla polskiej, ale i światowej botaniki big_smile Wszystko zostało w niej ujawnione http://www.zbiosr.uni.wroc.pl/sites/def … -12_zm.pdf
Okazy Dryopteris affinis s. str. przynależą do podgatunku Dryopteris affinis subsp. jessenii będącej jedną z najrzadszych paproci świata, mającej w Beskidzie Małym 1 z 4 stanowisk na świecie (pozostałe znajdują się w Serbii i Rumunii) !!!!! , natomiast Dryopteris pseudodisjuncta ma w Beskidzie Małym sporą i jedyną w Środkowej Europie ostoję złożoną aż 10 stanowisk (pozostałe stanowiska znajdują się w Zachodniej i Północnej Europie) !!!

Kolejny mój cel to opisanie i opublikowanie taksonu mieszańcowego nieznanego nauce z Beskidu Małego, a znanego z zeszłorocznej wycieczki, wraz nadaniem pełnej nazwy łacińskiej z moim nazwiskiem i nie pozwolę by coś stanęło mi na drodze do osiągnięcia tego big_smile

2

Odp: Moje wielkie odkrycie botaniczne w Beskidzie Małym

Gratuluję Darku ! smile

3

Działaj i nie odpuszczaj smile
Powodzenia!

4

Gratuluję!
I liczę na opowieść "na żywo" przy okazji najbliższej wycieczki big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

jolanta napisał/a:

Gratuluję!

Jolu jest co opowiadać i niestety nie obyło się bez pewnej przykrej sytuacji, ale pewnie się domyślasz o co chodzi big_smile

6

Dariusz Tlałka napisał/a:
jolanta napisał/a:

Gratuluję!

Jolu jest co opowiadać i niestety nie obyło się bez pewnej przykrej sytuacji, ale pewnie się domyślasz o co chodzi big_smile

Oj...  hmm

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Najcenniejszy paprotnik Polski nerecznica mocna Jessena (Dryopteris affinis subsp. jessenii) stał się mocno zagrożony wyginięciem z powodu intensywnej wycinki drzew na wschodnim stoku Hrobaczej Łąki u źródeł potoku Żarnówka Mała. W porę jednak zareagowałem i zgłosiłem to Panu Jerzemu Paruselowi dyrektorowi Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska który wysłał pismo do nadleśnictwa Andrychów w celu zaprzestania tam wycinki i ochrony tego niezwykle cennego stanowiska.
Moja wczorajsza kontrola stanowiska wykazała że całkowicie zaprzestano tam wycinki. Niestety kilka okazów zostało całkowicie zniszczonych, a część populacji wykazywała słabą kondycje z powodu nasłonecznienia. Niemniej wciąż znajdują się tutaj dobre siedliskowo miejsca dla tej paproci i można ją podziwiać w pięknych i dorodnych okazach. Miejsce to powinno być pozostawione samemu sobie i za jakiś czas powinno się zregenerować big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-05-24 09:32:44)

8

Kto jak nie Ty będzie bronił rzadkich paproci?
Brawo!

sprocket73 napisał/a:

Kto jak nie Ty będzie bronił rzadkich paproci?
Brawo!

Ja to na pierwszym miejscu. Tak by można było je podziwiać w Polsce na żywo, a nie tylko na archiwalnych zdjęciach big_smile

10

Nerecznica mocna Jessena (Dryopteris affinis subsp. jessenii) której stanowisko znajduje się w Beskidzie Małym zwiększyła swoją liczbę znanych stanowisk na świecie do 7 za sprawą jej odkrycia w Macedonii, w górach Plackovica gdzie stwierdzono ją tam na 3 nowych stanowiskach smile