26

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

schron  wyglądał imponująco, szkoda go..... myślę, że służyłby nam dzisiaj jako miejsce na zloty....

27

lowell79 napisał/a:

... myślę, że służyłby nam dzisiaj jako miejsce na zloty....

Coś sugerujesz ?? smile

28

Bezsugestywne podejście do tematu wink Ale schronik by się nadawał wink

29

dzięki za fajne zdjęcia;)

30

Jak tylko coś jeszcze w tym temacie znajdę to chętnie dorzucę

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

31

Tak sie zastanawiam czy postawienie na tym "fundamencie" takiej niby altany bylo by legalne ?Mozna by zrobic sciany z tego kamienia nagromadzonego i przykryc to dachem.Wiecie moze czy srodek takze jest taka warstwa kamienia wypelniony i czy w okolicy jest dostepna wiksza ilosc takiego kamienia ?

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

32

Oj ale my tu już z Ufokiem działamy w temacie wiaty więc temat jest już przedyskutowany w innym topicu

Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

33

No i mam kolejną ciekawostkę

Dostałem informację od panów: Andrzej Fryś i Tomasz Biesik że schronisko na Jawornicy zostało na pewno wybudowane w 1937 r a nie jak wcześniej podawałem w 1938 r. i są ku temu dowody w literaturze w "Informacyjnym kalendarzu narciarskim" na sezon 1937/38 i 1938/39. Jest to świetna informacja

Teraz będzie prośba do MK czy będzie istniała szansa na skorygowanie tabliczek w przyszłości wink Może wiosną

- Jan Galicz

34

Niby nie duży szczegół, ale prawda zawsze musi być zgodna z faktami smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

35

baca napisał/a:

No i mam kolejną ciekawostkę

Dostałem informację od panów: Andrzej Fryś i Tomasz Biesik że schronisko na Jawornicy zostało na pewno wybudowane w 1937 r a nie jak wcześniej podawałem w 1938 r. (...)

Teraz będzie prośba do MK czy będzie istniała szansa na skorygowanie tabliczek w przyszłości wink Może wiosną

Baca nie ma sprawy, skorygujemy smile
Dobrze by było je odkręcić z listew i zabazować na nich.
Jest szansa, by nie robić nowych od podstaw.
Jeżeli ktoś się wybiera na Jawornicę, niech weźmie śrubokręt krzyżakowy i spróbuje odkręcić i dostarczyć na do Emalkentu, lub osobiście podjadę pod wskazany adres.

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

36

baca napisał/a:

Dla informacji obecny krzyż na Jawornicy został wybudowany w 1937 r, a jego budowała ponad rok.

Dzięki uprzejmości pani Marty Wołek pan Andrzej Fryś przekazał mi cenną i ważną informację, gdyż niedawno dowiedział się, od kiedy stoi krzyż na Jawornicy.

Według pamiętników Ferdynanda Pachla (1867-1946) - w latach 1899-1931 nauczyciel, a w latach 1916-1931 kierownik Szkoły Męskiej (po wojnie S.P. nr 1), działacz samorządowy, radny, asesor, Honorowy Obywatel Miasta Andrychowa, patron andrychowskiej ulicy - stanął on we Wszystkich Świętych w 1935 r., a zatem kilka miesięcy po babiogórskiej tragedii.

Wykonawcą krzyża był inż. Tadeusz Wietrzny (1896-1969) - przed wojną właściciel „młyna motorowego”, który znajdował się na tyłach obecnego Banku Spółdzielczego w Andrychowie, przed wojną projektant wielu miejskich inwestycji, a po wojnie pracownik w WSW „Andoria, brat ówczesnego burmistrza Adama - , a montaż segmentów wykonywano na jego podwórku.

A zatem mamy kolejną wiadomość do sprostowania w historii wink

źródło:
- pamiętniki Ferdynanda Pachla w zbiorach pani Marty Wołek
- "Andrychów jako letnisko", Nakładem i pod redakcją „Informatora”, gazetki ściennej Andrychowa i okolicy, 1934
- Andrzej Fryś, Teresa Putek, Maria Skrzypiec - "O uroczystości w Andrychowie, która mimowolnie stała się końcową klamrą Dwudziestolecia Międzywojennego", Wadoviana Nr 13, 2010

- Jan Galicz

37

cenna informacja baco !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

38

ferdynans napisał/a:

Na Jawornicy  w latach osiemdziesiatych istniał mały punkt widokowy niebyła to platforma w stylu Baraniej Góry ze stali i betony a mały drewniany podest na podwyzszeniu ,po jednym roku nie było po obiekcie sladu prawdopodobnie został zniszczony przez wandali. Punkt urzadził andrychowski oddział PTTK

Tak właśnie wyglądał ten punk widokowy

http://andrychow.pl/modules/Subjects/pages/turystyka/tb/jawornica1archrodzinne.jpg

http://andrychow.pl/modules/Subjects/pages/turystyka/tb/jawornicaarchrodzinne.jpg

Skany fotografii pochodzą z albumu rodzinnego Tomasza Bizonia - andrychowskiego kolekcjonera.

- Jan Galicz

Byłem wczoraj na Jawornicy i niestety muszę zakomunikować, iz ruiny schronu tak mozolnie przez nas odrestaurowane, są już prawie z powrotem zarośnięte sad

40

harnaś wołoski napisał/a:

Byłem wczoraj na Jawornicy i niestety muszę zakomunikować, iz ruiny schronu tak mozolnie przez nas odrestaurowane, są już prawie z powrotem zarośnięte sad

zgadza się W ten weekend mam zamiar tam sobie trochę popracować na górze wink

- Jan Galicz

41

baca napisał/a:
ferdynans napisał/a:

Na Jawornicy  w latach osiemdziesiatych istniał mały punkt widokowy niebyła to platforma w stylu Baraniej Góry ze stali i betony a mały drewniany podest na podwyzszeniu ,po jednym roku nie było po obiekcie sladu prawdopodobnie został zniszczony przez wandali. Punkt urzadził andrychowski oddział PTTK

Tak właśnie wyglądał ten punk widokowy

http://andrychow.pl/modules/Subjects/pages/turystyka/tb/jawornica1archrodzinne.jpg

http://andrychow.pl/modules/Subjects/pages/turystyka/tb/jawornicaarchrodzinne.jpg

Skany fotografii pochodzą z albumu rodzinnego Tomasza Bizonia - andrychowskiego kolekcjonera.

To by się spozirało hen...  big_smile

baca napisał/a:
harnaś wołoski napisał/a:

zgadza się W ten weekend mam zamiar tam sobie trochę popracować na górze wink

Nie wesprę Cię niestety bo wybieram się na urlop, ale gdyby brakło zupy randapowej to daj znać dostarczę w późniejszym terminie smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

42

Tak właśnie wyglądał ten punk widokowy                                                                                                       .Baca jesteś w błędzie fotografie przedstawiają Wieże triangulacyjną  tzw trianguł służyły do pomiarów geodezyjnych. Dołączam cytat z wikipedi                                                                                                                                              Wieża składa się z dwóch niezależnych, przenikających się piramid, z których wewnętrzna służy do podtrzymywania umieszczonego na jej szczycie znaku (umieszczonego centrycznie nad punktem ziemnym, służącego jako cel przy pomiarze kątów) oraz pomostu dla obserwatora, natomiast zewnętrzna, niższa, podtrzymuje słup na którym podczas pomiarów ustawiany jest instrument geodezyjny (również centrycznie nad punktem ziemnym). Rozdzielenie konstrukcji podtrzymującej pomost obserwatora od konstrukcji podtrzymującej instrument eliminuje przenoszenie się drgań, spowodowanych przez ludzi chodzących po pomoście, na instrument.

Wieże triangulacyjne utraciły swoje znaczenie, ponieważ zmieniła się technologia pomiaru osnów podstawowych. Obecnie nowe osnowy zakłada się przede wszystkim technikami satelitarnymi GPS.        .                                                                                                                                                                Co nie przeczy twojej teorii bo wieże bardzo często były wykorzystywane przez turystów jako platformy widokowe natomiast punkt widokowy na Jawornicy wzniesiony był przez działaczy PTTK

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:56:38)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

43

ferdynans napisał/a:

Baca jesteś w błędzie fotografie przedstawiają Wieże triangulacyjną  tzw trianguł służyły do pomiarów geodezyjnych.

opierałem się na relacji Tomka Bizonia, który jak dobrze pamiętam na zdjęciach ma wypisane - wieża widokowa - 1956 r, ale rzeczywiście może to być wieża triangulacyjna. Poszukam jeszcze w PTTK czy w Kronice nie ma jakiejś fotografii. W końcu wieża była budowana w latach 80. Pewnie masz rację wink Wiesz jak to jest jak się pisze po nocach.

- Jan Galicz

44

W tradycji mojej rodziny, wieża na Jawornicy to była tzw. patria, czyli wieża triangulacyjna. Ale przecież miejscowa ludność mogła się mylić, interpretując to po swojemu.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Karcz (2017-05-04 21:38:49)

45

Śliczne zdjęcie Ryszardzie smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/