226

Odp: Paprotniki

I tak trzymaj Darku - gratulacje! cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

227

Długosz królewski jest paprocią której  nie spotkamy w Beskidzie Małym.
Nie miałem okazji jeszcze widzieć jej na żywo.
Najbliżej rośnie w rezerwacie w Puszczy Niepołomickiej.
Ciekawe w jakim okresie roku jest najbardziej efektowna ?
Proszę o podzielenie się uwagami na temat zwiedzania tego  rezerwatu lub innych miejsc gdzie rośnie.

228

Gustek napisał/a:

Długosz królewski jest paprocią której  nie spotkamy w Beskidzie Małym.
Nie miałem okazji jeszcze widzieć jej na żywo.
Najbliżej rośnie w rezerwacie w Puszczy Niepołomickiej.
Ciekawe w jakim okresie roku jest najbardziej efektowna ?
Proszę o podzielenie się uwagami na temat zwiedzania tego  rezerwatu lub innych miejsc gdzie rośnie.

Długosza królewskiego nie spotkamy nawet w polskich górach bo to typowa paproć z niżu, a głównie z obszaru atlantyckiego. Widziałem go na kilku stanowiskach w różnych częściach Polski, a najbliżej nas to wspomniany rezerwat Długosz królewski w Puszczy Niepołomickiej gdzie nietrudno go tam znaleźć i Szczejkowice Kolonia-Nowa Wieś. Na obu stanowiskach dość licznie występuje. W miarę blisko nas widziałem go jeszcze w Dąbrowie Górniczej-Antoniów w kilku osobnikach. Długosz królewski to jedna z naszych najbardziej okazałych paproci która najlepiej prezentuje się pod jesień gdy zasycha w różnych barwach. Większa od niej jest tylko orlica pospolita smile
Jeśli chodzi o mnie to z botaniką i paprotnikami chyba nigdy się nie rozstam. Teraz mam lepsze predyspozycje by dalej się tym zajmować, tym bardziej że kolejne nowe gatunki czekają na ich znalezienie w Polsce smile

229

Kolejne moje paprotnikowe wyzwanie to odnalezienie paprotnika szczecinkozębnego (Polystichum setiferum) w Polsce. Gatunek ten znaleziono w 1985 r. w polskich Bieszczadach i od tego czasu brak jest u nas jego potwierdzenia. Jak na razie na nic takiego jeszcze nie natrafiłem big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-08-14 11:29:05)

230

Długosza królewskiego miałem  okazję pierwszy raz podziwiać   przy okazji Rajdu Rowerowego w Puszczy Niepołomickiej 21.08.2016r

231

No pięknie długosz królewski już po wysianiu zarodników. Czyżby trasa rajdu rowerowego prowadziła obok tego rezerwatu ?

232

Trasa MIDI (30 km)
Sitowiec – Droga Królewska – Hysne – Żubrostrada – Czarny Staw – droga pomocnicza przy Autostradzie A-4 – Rezerwat Długosz Krolewski – Żubrostrada – Hysne – Droga Królewska – Sitowiec.

http://rodzinnerajdyrowerowe.pl/?page_id=2768

Puszcza z siodełka rowerowego nie wygląda imponująco (poza jej wielkim obszarem).Drzewa wcale nie są o dużej pierśnicy,teren płaski monotonny.Widać nowe nasadzenia.Mała ilość cieków wodnych,przeważnie wyschnięte.
To w lasach Beskidu Małego są bardziej okazałe drzewa nie mówiąc o ukształtowaniu terenu.
Z ciekawych roślin można było zauważyć poza długoszem, borówkę bagienną ( pijanicę) i konwalię majową.

233

Jakiś czas temu wspominałem o moim największym botanicznym celu jakim jest opisanie i opublikowanie nowego taksonu dla nauki paproci z Beskidu Małego Dryopteris affinis subsp. jessenii x D. filix-mas. Jak się okazuje daleka jest jeszcze do tego droga i jak na razie nie mam co dzielić skóry na niedźwiedziu. Niemniej powolnym krokiem zbliżam się do osiągnięcia tego celu smile

234

Wczoraj byłem na gali wręczania "Zielonych Czeków" w Katowicach. Tego roku było jeszcze gorzej i tym razem nie otrzymałem żadnej nagrody big_smile We złożonym wcześniej wniosku pisałem o moich niesamowitych badaniach paprotników w Beskidzie Małym. Jednak niewiele to dało big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2017-04-25 19:36:51)

235

Dariusz Tlałka napisał/a:

Wczoraj byłem na gali wręczania "Zielonych Czeków" w Katowicach. Tego roku było jeszcze gorzej i tym razem nie otrzymałem żadnej nagrody big_smile We złożonym wcześniej wniosku pisałem o moich niesamowitych badaniach paprotników w Beskidzie Małym. Jednak niewiele to dało big_smile

... ale przecież nie zniechęci Cię to Darku do dalszych eksploracji!  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

236

Ukrywała się skutecznie przed botanikami taka okazała kępa języcznika zwyczajnego (Phyllitis scolopendrium) pod Pańską Górą, aż do tego roku by zaprezentować się w pełnej krasie smile

Pod Pańską Górą obecnie występują 2 osobniki, a w całym Beskidzie Małym zaledwie 3 osobniki tej paproci big_smile

Jednak na największe, światowe i moje życiowe odkrycie z Beskidu Małego trzeba jeszcze poczekać. Ale jedno jest pewne że jeszcze nigdy nie byłem tak dobry w paprotnikach big_smile