26

Odp: Jawornica

Przeczytałem wszystkie posty bez mrugnięcia okiem. Przyznam ze wstydem ze ani połowy tego co tu przeczytałem nie wiedziałem. Panowie takimi postami możecie mnie karmić każdego dnia aż mi głowa pęknie ! A co do planów Marka? Marku wiem , powiem więcej , jestem pewny ze Twój plan na wiosnę sie powiedzie!

27

Odp: Jawornica

ufok83 napisał/a:

(...) A co do planów Marka? Marku wiem , powiem więcej , jestem pewny ze Twój plan na wiosnę sie powiedzie!

To nie mój plan! To plan NASZEGO Marcina - ja mu tylko chcę pomóc smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

28

Odp: Jawornica

OK, powiem tylko że i tak sie wrypie do realizacji planu czy sie to wam podoba czy nie. big_smile

29

Odp: Jawornica

Wrypaj się Piotrku! smile
Bez Ciebie nie wyobrażam sobie "akcji" sad
Nie, to jest niemożliwe! big_smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

30

Odp: Jawornica

No co? Lubię malować , jeść , piwo pic i szlajac sie po górach z wami. big_smile

31

Odp: Jawornica

baca napisał/a:

drogi adminie lowell

cytat
Z Jawornicą związana jest jedna legenda, przytoczona przez Radosława Trusia:

z tego co mi wiadomo, to pierwszy legendę, o której wspominasz opisał Kazimierz Sosnowski w Wierchach 1925 w swojej pierwszej publikacji o Beskidzie Małym.

O zbójnictwie w tych górach zachowały się jeszcze skąpe tradycje. Najsilniej mieli tu grasować zbójnicy po rokoszu Zebrzydowskiego, składający się z rozbitków jego armji, a napadli oni na kupców i na owczarzy po halach. Wiele nazwisk węgierskiego i rumuńskiego pochodzenia zachowało się po ich potomkach w okolicznych przysiółkach (Borgosz, Janosz, Kiznar, Uwer). O zniszczeniu ostatniej bandy zbójników z Bulowic takie zachowało się opowiadanie: Zbóje napadli na owczarzy na Jawornicy i bacę usmażyli w żetycy, juhasa postanowili upiec na ogniu, lecz przedtem kazał mu jeden zbój z ciekawości zagrać na długiej trombicie. Ten się zwrócił w stronę Kiczory i donośnie zagrał te słowa:

Spólnicy, spólnicy, bo tu są zbójnicy,
Bace uwarzyli, a ser na górnicy!

(t. zn. przygotowany na górnicy do zabrania). Zbóje zgniewali upiekli chłopca, lecz na jego wołanie zbiegli się chłopi z Targanic i rozbili tę ostatnią bandę.

Więc trzeba poparawić tongue


Łogarnę się ino trochę i to poprawię wink

32

Odp: Jawornica

Kolejną ciekawostką jaka znajdowała się na szczycie Jawornicy to wybudowana wieża widokowa w latach 50-tych, która długo służyła ówczesnym turystom (patrz zdjęcia)
W drugiej połowie lat 80 Oddział PTTK w Andrychowie wybudował punkt widokowy ale nie przetrwał roku. Został doszczętnie zniszczone przez wandali. (tu jeszcze muszę poszukać po znajomych czy mają jeszcze jakieś foto w archiwach)


Poniższe zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Eweliny i Tomasza Bizoniów z Andrychowa Zdjęcia pochodzą z 1956 r.

http://bacadom.republika.pl/wieza1.jpg

http://bacadom.republika.pl/wieza2.jpg

Oczywiście dzisiaj pozostały tylko 4 dołki po niej.

Ostatnio edytowany przez baca (2011-01-13 15:31:17)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

33

Odp: Jawornica

Szkoda, oj bardzo szkoda sad

Aż trudno mi sobie wyobrazić taki puściuteńki szczyt Jawornicy hmm

Ostatnio edytowany przez jolanta (2011-01-13 17:33:14)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

34

Odp: Jawornica

Ale ta wieża. Jaka ona musiała być widoczna z okolicznych wiosek

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

35

Odp: Jawornica

No z całą pewnością, a i pewnie widać było daleko........    smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

36

Odp: Jawornica

Ostatnio edytowany przez Ryszard Karcz (2017-05-04 21:26:18)

37

Odp: Jawornica

Nie spodziewałam się, że objawi nam się tutaj taka rodzinna pamiątka, historyczna perełka - super! cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

38

Odp: Jawornica

W niedziele wybrałem się w miejsce w Beskidzie Małym w którym jeszcze nigdy nie byłem - czyli pod stok Jawornicy na południe od przysiółka Taganice-Bagna gdzie znajduje się pomnikowy okaz cisa. Cis ten był o dość sporym obwodzie pnia i rozłożystych konarach sięgających ku ziemi. Znajduje się on w miejscu nad domami, nie łatwo dostępnym dla przeciętnego turysty, poza większymi górskimi ścieżkami. W tym miejscu naprawdę musiałem nie być jak taka rzadkość paprociowa tam też się znalazła big_smile

39

Odp: Jawornica

A jakieś fotki Darku? Czy ten cis jest jakoś oznakowany jako pomnik przyrody?
Wybieram się tam od ponad roku, żeby zobaczyć ten cis i lipę i jakoś nie mogę się wybrać. hmm
W ubiegłym roku odwiedziłem stanowisko klonu (Acer pseudoplatanus) przy leśniczówce w Targanicach.

40

Odp: Jawornica

pbsk napisał/a:

A jakieś fotki Darku? Czy ten cis jest jakoś oznakowany jako pomnik przyrody?
Wybieram się tam od ponad roku, żeby zobaczyć ten cis i lipę i jakoś nie mogę się wybrać. hmm
W ubiegłym roku odwiedziłem stanowisko klonu (Acer pseudoplatanus) przy leśniczówce w Targanicach.

Nie mam zdjęć cisa bo wtedy nie miałem ze sobą aparatu fotograficznego. Cis jest oznakowany jako pomnik przyrody, tylko że tabliczka jest mocno schowana w konarach. Jeśli chodzi o pomnikową lipę to znajduje się ona w pobliżu początkowego podjazdu na Przełęcz Kocierską, przy posesji. W wyniku prac konserwatorskich została ona mocno obciosana.

41

Odp: Jawornica

cis pospolity - Targanice, ul. Cisowa 14, na terenie wsi Targanice na skraju sadu obok drogi polnej
lipa drobnolistna - Targanice, ul.Beskidzka 130, na terenie wsi Targanice w podwórzu zabudowań mieszkalno-gospodarczych
klon jawor - nad potokiem Targaniczanka, w sąsiedztwie leśniczówki w Targanicach

źródło:
Rejestr Pomników Przyrody na obszarze gminy Andrychów z 12.11.2012 r.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

42

Odp: Jawornica

Dzięki baco za namiary.  Wybieram się tam - mam nadzieję, że w najbliższy weekend.
Już się cieszę na tą wyprawę, ale jeszcze bardziej cieszę się z tego, że znowu odezwałeś się na forum. smile

43

Odp: Jawornica

Byłem, zdobyłem! smile

Fotkę zrobić trudno, bo Cis jest otoczony innymi drzewami.

PS. Z wycieczką do Cisa wiązałem nadzieję, że uda mi się wytyczyć jakąś fajną trasę z pominięciem asfaltu, z żółtego szlaku w centrum Targanic do czarnego szlaku w przysiółku Nowa Wieś. Większość z nas preferuje pętelki zamiast powrotu tym samym szlakiem, a ta byłaby świetna: Targanice - Jawornica - Potrójna - Przełęcz Kocierska - Nowa Wieś - Targanice.
Niestety sad , rejon Cisa to ślepy zaułek!
Pozostaje więc 2,7 km "z buta" po asfalcie, albo... zmienić kierunek wycieczki, żeby z rana, póki jeżdżą autobusy, podjechać sobie z centrum Targanic do Nowej Wsi (auto parkujemy przy kościele lub remizie). W ten sposób, na spokojnie, bez czasowych limitów, wracamy sobie z Potrójnej przez Jawornicę. smile

44

Odp: Jawornica

co do takiej pętelki o której wspominasz, to ja depczę ścieżką nie oznaczoną z Nowej Wsi bezpośrednio na Jawornicę Są takie dwie. Nie koniecznie one są widokowe.

przykład jednej z tras

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

45

Odp: Jawornica

Wygląda to super! I z tego co widzę, początek jest dokładnie w tym miejscu, gdzie czarny szlak odbija w las.
Osobiście znam Jawornicę wyłącznie z żółtego szlaku - nie szwendałem się nigdzie po jej stokach, ale ta opcja jest naprawdę niezła. smile
Czy jest to droga czy raczej ścieżka? Z którego miejsca wychodzi ta druga trasa, o której wspomniałeś?
Zaciekawiłeś mnie i myślę, że jeszcze w tym roku skorzystam z Twojej propozycji, tym bardziej, że w planach mam penetrację północno-wschodnich stoków Jawornicy, celem opracowania trasy Sułkowice - Potrójna. Może Ty baco masz jakieś propozycje?

46

Odp: Jawornica

Tak żeby coś się działo na forum Beskidu Małego i w polskich paprotnikach wczoraj wybrałem się pod Jawornicę i trafiłem tam na ciekawą głęboką dolinę potoku znajdującą się nad ulicą Stromą w Sułkowicach-Bolęcinie. Znajdowało się tam kilka 2-metrowych wodospadów, urwisk skalnych na których udało się znaleźć nowe stanowisko zanokcicy skalnej w Beskidzie Małym ATPOL DF9522. Występował też tam paprotnik kolczysty i paprotnik Brauna o szerokiej blaszce liściowej i nasadzie blaszki.

Paprotnik Brauna o rozszerzonej blaszce liściowej

Zanokcica skalna na nowym stanowisku w Beskidzie Małym

Dolina potoku nad ulicą Stromą w Sułkowicach-Bolęcinie ze zwałowiskiem drzewnym

W tak przedzimową aurę dobrze się chodziło chaszczingiem. Śniegu lekko podpudrowane, a z turystów spotkałem tylko 1 osobę.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-12-01 06:22:58)

47

Odp: Jawornica

Ciekawe znalezisko smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .