Temat: Kocierz Stacja noclegowa PTT w Andrychowie

Kocierz, Stacja noclegowa PTT w Andrychowie

W Informacyjnym kalendarzu narciarskim na sezon 1937-1938, prezentowanym w opisie schroniska ŻTGS Makkabi na Kocierzu, znajduje się notka dotycząca stacji noclegowej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiergo, Koła w Andrychowie, położonej na Kocierzu, 700 m npm. Poczta Rychwałd, stacja kolejowa Andrychów. Noclegów 8, pięć łóżek i trzy sienniki. Opis i cennik w załączeniu. Stacji tej nie pomieszczono już w Wikipedii, dlatego wiadomość o tejże jest mniej znana. Po dotarciu w ostatnim czasie do treści Informacyjnego kalendarza narciarskiego na sezon 1937-1938 i zamieszczonej tam notatki tej stacji skojarzyłem, że posiadam zdjęcie tej stacji, zrobione przypadkowo w 1962 roku, jako tło dla fotografowanych tam osób. Są to organizatorzy rajdu studenckiego na 70-lecie studiów rolniczych w Krakowie z metą i zakończniem na Przełęczy Kocierskiej w dniu 6 maja 1962 roku. Przy wcześniejszym przejsciu trasy, zamawianiem noclegów w kilku miejscach Beskidu Małego, zamówieniem autobusów w Andrychowie itp. ustaliliśmy zakończenie rajdu przy tej stacji noclegowej. Była położona, to pamiętam dość dokładnie, nieco na południe od pierwszego, bardo ostrego zakrętu na przełęczy od strony Andrychowa, przy dojściu tutaj czerwonego szlaku ze wschodu, od strony Leskowca. W pobliżu, czy też bezposredniej bliskości,  nie było innch zabudowań. Był to prawdopodobnie ostatni budynem na północ Kocierza Rychwałdzkiego. Ponieważ wcześniej spaliśmy w tym budynku, mogę go po latach opisać, posiłkując się jego fragmentem na zdjęciu. Była to już rudera drewniana. Obudowane wyższe przyziemie, w którym chowano zapewne przedtem jakieś zwierzęta domowe. Wejście dość ciasne, było od południa. Schody oczywiście drewniane, krótkie i dość strome, prowadziły na nieco podwyższony parter, na którym były dwa małe pomieszczenia. Dawniej pewnie była tam też jakaś kuchnia, ale gotowaliśmy na kocherach. Obiekt wtedy nie był już czynny, pamiętam jakieś resztki drewnianych prycz, które w większości pewnie już popalono. W pobliżu była studnia i jakiś wychodek na polu. Budynkiem opiekowało się starsze małżeństwo, które mieszkało w starym budynku poniżej, na południe od tego. Budynek był juz wtedy z penością do rozbiórki. Pozwolili nam tam przenocować. Budynek ten na pewno rozebrano po niedługim czasie. Zamieszczam całą, skromną dokumentaję tego obiektu, choć jest w części osobista, czego z reguły unikam.

2

Odp: Kocierz Stacja noclegowa PTT w Andrychowie

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Zamieszczam całą, skromną dokumentaję tego obiektu, choć jest w części osobista, czego z reguły unikam.

Takie pamiątki i wspomnienia są najpiękniejsze!

3

ja o tym pisałem już w innym topicu z 2 lata temu
Może się Panu przyda

LINK

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

baca napisał!

" ja o tym pisałem już w innym topicu z 2 lata temu
Może się Panu przyda "

Bardzo dziękuję baca, za przesłanie tego tematu. Jest dla mnie bardzo kształcący. Piotr opowiadał mi kiedyś o tym, ale nie wiedziałem, że jest to na forum.  Przeczytałem bardzo dokładnie. Sprawa dotyczy niewybudowanego do wojny schroniska PTT w Andrychowie na Kocierzu, w miejscu, jak mogę się domyślić, po prawej stronie drogi z Andrychowa do Żywca, ze względu na opis widoku, m.inn. Doliny Wielkiej Puszczy.
Druga sprawa to wybudowanie na Jawornicy małego, drewnianego schroniska. To jest osobny temat do wprowadzenie na forum  " schroniska " i  proszę Cię baca napisz to. Chociaż krótko, z odniesieniem do tematu PTT Andrychów.

Tylko ostatni akapit przesłanego przez bacę linku dotyczy tematu stacji noclegowej, tutaj turystycznej, przedstawionej na zdjęciu z 1962 r. i opisanej w wklejce z Informacyjnego kalendarza narciarskiego na rok 1937-1938, oto treść :      " Jednakże jeszcze przed wojną, bo w 1934 roku, Koło P.T.T. w Andrychowie zdołało na Przełęczy Kocierskiej uruchomić stację turystyczną w domu Jana Karcza, dysponującą 5 łóżkami i 3 miejscami na sianie. "

Jest to istotne uzupełnienie tematu, gdyż podaje rok uruchomienia stacji noclegowej i właściciela domu, w którym tę stację uruchomiono. Najprawdopodobniej starsi ludzie, którzy w 1962 r. opiekowali się tym obiektem, byli jego właścicielami. Dziękuję i zawsze proszę o tak realne uzupełnienie i poprawienie każdego tematu.

5

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

baca napisał!

...Tylko ostatni akapit przesłanego przez bacę linku dotyczy tematu stacji noclegowej, tutaj turystycznej, przedstawionej na zdjęciu z 1962 r. i opisanej w wklejce z Informacyjnego kalendarza narciarskiego na rok 1937-1938, oto treść :      " Jednakże jeszcze przed wojną, bo w 1934 roku, Koło P.T.T. w Andrychowie zdołało na Przełęczy Kocierskiej uruchomić stację turystyczną w domu Jana Karcza, dysponującą 5 łóżkami i 3 miejscami na sianie. "

Jest to istotne uzupełnienie tematu, gdyż podaje rok uruchomienia stacji noclegowej i właściciela domu, w którym tę stację uruchomiono. Najprawdopodobniej starsi ludzie, którzy w 1962 r. opiekowali się tym obiektem, byli jego właścicielami. Dziękuję i zawsze proszę o tak realne uzupełnienie i poprawienie każdego tematu.

Jest to błędna interpretacja moim skromnym zdaniem. Obiekt na zdjęciu nie jest domem Jana Karcza (mojego dziadka), jego dom (zwany, wraz z polaną, Karczówką) stoi do dzisiaj, mieszka w nim obecnie jego córka (a moja ciotka). Przedwojenny nr domu to 28 (Kocierz Rychwałdzki).

Jest to istotne uzupełnienie. Budynek na zdjęciu to rudera, która nie istnieje już pewnie 45 lat. Jej użytkowanie było przypadkowe. Dokładnie 55 lata temu, na jedną noc. Jeżeli budynek tej stacji turystycznej Jana Karcza istnieje i ma się dobrze, to daj Ryszard zdjęcie  i jakiś wspomnieniowy opis.

7

Umieszczam 4 zdjęcia (dwa z archiwów rodzinnych, które na szybko udało mi się odszukać).

1. Dom Jana Karcza w latach 60. (dom jest dwurodzinny, do J. Karcza należała tylko ta krótsza część na pierwszym planie). Prawdopodobnie w latach 30. dom wyglądał bardzo podobnie.

2. To bardzo rodzinne zdjęcie umieszczam ze względu na to, że jest na nim Jan Karcz u schyłku życia (zdjęcie z połowy lat 60.) - to ten starszy człowiek po prawej stronie zdjęcia. Oraz dlatego, że w tle widać stodołę (chyba już nieistniejącą) w której zapewne w okresie letnim były organizowane noclegi na sianie (w sieci są informacje, że było to nawet 35 miejsc, na strychu domu taka ilość turystów by się nie pomieściła. Sam jako dziecko nieraz tam na sianie nocowałem, stodoła była dość obszerna, z pięterkiem nad klepiskiem, na którym młóciło się zboże).

3. To zdjęcie z 2009 roku (podwyższony dach i zmienione pokrycie. Tu dobrze widać część domu J. Karcza - to ta wyższa).

4. To aktualny obraz z satelity pokazujący, gdzie dom się mieści (od głównej drogi ok. 10 minut lasem i później polaną).

Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem temat przedwojennej stacji turystycznej.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Karcz (2017-05-05 18:56:41)

8

Dziękuję! Pięknie nam się historia tej stacji dopowiada cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile