5,751

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Świnna Poręba ,
Na horyzoncie Jaroszowicka Góra,zapora i wiadukt drogowy.

5,752

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

a wcale, że nie Świnna Poręba wink

5,753

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Mucharz

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5,754

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Koziniec

5,755

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Pierwsza odpowiedź wciąż najbliższa prawdy.
W zasadzie mógłbym ją nawet uznać, ale myślę, że warto wyjaśnić przy okazji kwestię podziału administracyjnego. Tym bardziej, że miejscowi chyba są na tym punkcie uczuleni, gdyż postawili wielką tablicę informującą, że miejscowość ta nazywa się... ?

5,756

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

ADMINISTRACYJNIE TO JASZCZUROWA
Z ZAPOTOCZA W STRONĘ JAMNIKA .

Ostatnio edytowany przez Gustek (2017-08-13 21:54:48)

5,757

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

No właśnie smile
Sam byłem lekko zdziwiony, że przysiółek Jamnik, gdzie zaczyna się zielony szlak, który idzie przez Leskowiec do Andrychowa, to nie Świnna Poręba, tylko Jaszczurowa. Zaraz po zjeździe z głównej drogi jest zielona tablica z opisem miejscowości Jaszczurowa i pod spodem na białym tle "dzielnica" Jamnik.

188 - sprocket73
140,5 - kisiel
65,5 - jolanta
61,5 - nena, Cyberniok
57 - Gustek
43,5 - baca
42 - Eugeniusz Kępiński
39,5 - MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
16 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

5,758

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Co to za gatunek chrząszcza spotkany w Tarnawie Dolnej .

5,759

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Jesionowiec zmienny

5,760

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Brak dostępu do internetu skutkował pominięciem kilku pytań. Ale kształcących, co uzupełniam teraz w bibliotece miejskiej. Ale i tak nie miałem szans na odpowiedź. Najlepsze są te kamienne wieżyczki, czy też kupki kamienne. Tatry nawet się nie kłaniają, bo tam wyznaczają drogę w skałach, poza szlakami turystycznymi od zawsze. Dzisiaj trzeba bardzo uważać, różnie to bywa, takie czasy. Nazywają się    kopczyki    , po słowacku   kopczik   po czesku   hromatka  .  Ten, kto je ułożył w Beskidzie Małym musiał chodzić po Tatrach.  W Beskidach kopczyków nie widziałem, w każdym razie nie pamiętam. Nawet na Babiej Górze. Na szczytach, czasami po drodze, spotyka się usypane kopce, ale to nie to.

5,761

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Jesionowiec zmienny nie ma takiego ryjka .

5,762

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Słonik orzechowiec, podobne wiele gatunków, wielki dymorfizm płciowy, który nie jest uwzględniony, pewnie nie istnieje w tym gatunku

5,763

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

To jest Larinus, trudno go zanleźć

5,764

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Najprawdopodobniej jest to Larinus planus - nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.
Pierwsze moje skojarzenie było ,że może to być  szarek ostowiec .
Punkt dla Eugeniusza.

188 - sprocket73
140,5 - kisiel
65,5 - jolanta
61,5 - nena, Cyberniok
57 - Gustek
43,5 - baca
43 - Eugeniusz Kępiński
39,5 - MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
16 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

5,765

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Gustek napisał/a:

Najprawdopodobniej jest to Larinus planus - nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

W przypadku tych ryjkowców najbezpieczniej myślę (komuś, kto się nimi po prostu bliżej nie zajmuje) pozostać tylko przy nazwie Larinus.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5,766

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Ładne makro ryjkowców podczas zalotów smile Co do ryjkowcowatych to w Polsce znanych jest ponad 880 gatunków, a prawidłowo je oznaczyć potrafi tylko wąskie grono specjalistów. Przy takim ogromie gatunków wiele jest bardzo podobnych do siebie big_smile

5,767

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

nena: W przypadku tych ryjkowców najbezpieczniej myślę (komuś, kto się nimi po prostu bliżej nie zajmuje) pozostać tylko przy nazwie Larinus.
Tak też zrobiłem, pomijając nazwę gatunkową. Ale nie dlatego. Zdjęcie Gustka jest znakomite, ale nie pasuje do sytuacji, co określiłem w pierwszej, błędnej odpowiedzi, jako wielki dymorfizm płciowy, który zapewne nie istnieje w tym gatunku. Przeglądając wiele stron internetowych, ze znakomitymi również zdjęciami, autorów, którzy niewątpliwie są znawcami, nie stwierdziłem żółtego samca kopulującego z czarną samicą. Myślałem, że to tak wielki dymorfizm płciowy, że mimikra go złapała w takiej sytuacji, że pokrył się pyłkiem roślin, jak pszczoły pierzgą, że to zbliżenie międzygatunkowe, ale nic takiego żadne źródła internetowe, bogate, nie podają.
Prezentowane tutaj zdjęcie to Larinus turbinatus, najbardziej przypominający tego ze zdjęcia Gustka.

Całkowity pesymizm Dariusz Tlałki jest nieuzasadniony. Straszne 800 gatunków ryjkowców, po wyszukaniu rodzaju, co nie jest zbyt trudne, zmniejsza się praktycznie do kilku taksonów. Taksonów Larinus jest bodaj 26, praktycznie zaś najwyżej pięć wchodzi w rachubę, może nawet tyko trzy. Każdy rozróżni takiego od pączka jabłkowego, wołka zbożowego, kornika i rozpucza. To już z 800 gatunków robi się 150, na wejściu.
Z tego widać, że pytanie Gustka było bardzo kształcące. Tak trzymać.

Proszę o zadanie pytania konkursowego.

Ostatnio edytowany przez Eugeniusz Kępiński (2017-08-16 21:55:55)

5,768

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Zadanie pytania zgodnie z regulaminem należy  do tego kto udzielił prawidłowej odpowiedzi.
Uznana odpowiedź :  larinus  przez Eugeniusza Kempińskiego .
Czekamy na na nowe pytanie od Eugeniusza.

5,769

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Schronisko PTTK przedstawione na dwóch zdjęciach, znajduje się poza Karpatami, ale ma bardzo znaną nazwę, wydawałoby się związaną wyłącznie z Beskidem Małym. Teraz ktoś kupił ten obiekt, ale funkcjonuje nadal jako schronisko i pod tą nazwą.
]

5,770

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Schronisko Czartak w Rudawach Janowickich.

5,771

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

189 - sprocket73  Jestem teraz w kropce, bo dwa razy dałem
140,5 - kisiel                    podgląd nas stronie z pytaniem, z
                                        niewymazaną nawą
65,5 - jolanta                   tego obiektu, ale na  pewno Witku tego nie                           widziałeś. Myslałem,        , że pytanie będzie
61,5 - nena, Cyberniok     trudniejsze.
57 - Gustek
43,5 - baca
43 - Eugeniusz Kępiński
39,5 - MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
16 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan
9 - mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

Ostatnio edytowany przez Eugeniusz Kępiński (2017-08-16 22:14:05)

5,772

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Eugeniuszu, nie widziałem niezamazanych zdjęć.

Gdzie to jest?

https://lh3.googleusercontent.com/Llde5Wrq00fToMILx-x2gghcuUzFQmg0-EsjH3t2NIFLrIerDpK3RXgqpcby312Dp_nvFecicJRkOUVZOABdpRvAVZstuJCaxr7uqkUV7OTTQ1wxF6vvFs4Qu8F-sWuz-zOwo3LnpTs=w1152-h768-no

5,773

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Strzelam : w rejonie Trzonki ?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5,774

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

tak wygląda z szyldem.
Wpisałem to tylko na może 4 sekundy, podgląd był niemożliwy. To raczej efekt zmagania z paintem, mocny.
Zdjęcie tego wraku to raczej nie na Trzonce, ale pojęcia nie mam gdzie. Na Trzonce to jest chyba jakiś wagon i droga nie zarośnięta.

Ostatnio edytowany przez Eugeniusz Kępiński (2017-08-17 15:08:11)

5,775

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Trzonka nie. Proszę zgadywać dalej wink