Temat: Co to za owad?

Orientuje się może ktoś cóż to takiego zaatakowało mnie dzisiaj na balkonie? Przejrzałem zdjęcia wszystkich możliwych pszczół, os, trzmieli, szerszeni, ale nie znalazłem niczego podobnego. Królowa jakaś? Zastanawia mnie przede wszystkim rozmiar, tak na oko z 5cm a może nawet 7, samo żądło ok. 1cm

2

Odp: Co to za owad?

To prawdopodobnie któryś z trzpienników, szkodników drewna. Trochę mało szczegółów widać na tym zdjęciu. To chyba jest samica, ponieważ widać z tyłu pokładełko (to nie jest żądło). Dla człowieka jest niegroźny. Za to próbuje (dla ochrony) upodabniać się do groźnych owadów np. szerszeni.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Co to za owad?

O dziękuję za odpowiedź, nurtowało mnie to bo owad wygląda jak połączenie ważki z szerszeniem big_smile Niestety zdjęcie słabe bo trochę bałem się podejść bliżej wink a do tego schowała się w cień smile