301

Odp: Grzyby

To pewnie taki "myk" aby smardze mogły pojawić się u nas na talerzach w  restauracjach i drogich sklepach  roll

https://luxfood.pl/p/13197/smardze-kape … -5-cm-1-kg

Rzeczywiście ten rok jest bardzo dobry dla smardzowatych. Także w Beskidzie Małym miałam okazję podziwiać okazy różnych gatunków. A smadrzówka czeska (Naparstniczka czeska) dotarła aż pod Babią Górę  smile

Ostatnio edytowany przez Agorszczyk (2016-05-13 18:14:10)

302

Odp: Grzyby

Po deszczach jakie ostatnio nas nawiedzały a następnie poprawie pogody dzisiaj natrafiłem na prawdziwy wysyp koźlarzy na kobiernickich stawach u podnóży Beskidu Małego. W sumie nazbierałem dwa pełne wiaderka koźlarzy babek i pomarańczowożółtych, łącznie koło 200 grzybów smile

303

Odp: Grzyby

Parę dni temu znalazłam w naszym Beskidzie siedzunia jodłowego (Sparassis nemecii), albo jak kto woli szmaciaka jodłowego. Jest grzybem jadalnym. Można go gotować suszyć, smażyć. Jest pasożytem korzeni drzew iglastych, najczęściej sosny pospolitej. Zawiera antybiotyk o nazwie sparassol. Substancja ta powoduje, że owocniki szmaciaka są mało podatne na procesy gnilne. Można je długo przechowywać. Do października 2014 r. podlegał ochronie prawnej. W nowej ustawie o ochronie grzybów podlega ochronie częściowej.

https://lh3.googleusercontent.com/iFLDUSkjD3cP42EyrSwHIBJfZWifAb_P-4CrbCtyE5TiayhN4Zfk55adqWqsaG7ozWvGbWRp8yASf-E=w1280-h1024-no

Ostatnio edytowany przez nena (2016-08-18 20:30:12)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

304

Odp: Grzyby

Tego grzyba prawdopodobnie też kiedyś widziałem w naszym Małym hmm

305

Odp: Grzyby

Pod częściową ochroną od 2014  na wykazie pod synonimem Sparassis brevipes. Z listy chronionych wypadł tylko Siedzuń sosnowy Sparassis crispa.

"Sparassis laminosa Fr. (1836)
siedzuń dębowy (szmaciak krótkotrzonowy)
Sparassis brevipes Krombh. · Sparassis nemecii Pilát & Veselý"

306

Odp: Grzyby

Dziękuję Agorszczyk, naniosłam poprawkę smile. Myślałam, że Sparassis nemecii to brat Sparassis brevipes . smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

307

Odp: Grzyby

Zdrowy piękny grzyb. Niestety w tym roku same robaczywce zbieram, nawet te małe grzybki już zarobaczone.

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

308

Odp: Grzyby

Grzyby jadalne już się pojawiają w Beskidzie Małym. Dzisiaj znalazłem na stoku Hrobaczej Łąki jednego koźlarza pomarańczowożółtego smile

309

Odp: Grzyby

na wycieczce, specjalnie nie szukaliśmy, ale skoro rosły przy szlaku... wink

https://lh3.googleusercontent.com/IKDyIGEx4T6w2OLH7GZJKryUqmQeTX_2HF9ZjwzxStqg102Icyw9URbkkHfcMMQH7MSttNVudN5KL6iiHESwB_NdhIaO4Zzssu1_p6wA_5cbCfTnmr_wSz2utoW9LA0TCGfoUkw3h50=w1152-h768-no

310

Odp: Grzyby

sprocket73 napisał/a:

na wycieczce, specjalnie nie szukaliśmy, ale skoro rosły przy szlaku... wink

Ja też na wczorajszej wycieczce natknąłem się na spore ilości grzybów. Problem jednak w tym, że były w koszyku wink

311

Odp: Grzyby

Jak widać grzyby ruszyły na dobre i ja dzisiaj też nazbierałem niemało koźlarzy które skończyły jako wiaderkowce wink

312

Odp: Grzyby

Faktycznie, grzybów ostatnio mnóstwo smile

313

Odp: Grzyby

Wczoraj w rejonie Rzyk, Targoszowa i Krzeszowa nazbierałem pokaźną liczbę borowików szlachetnych, podgrzybków brunatnych, maślaków żółtych oraz koźlarzy babek i pomarańczowożółtych smile

314

Odp: Grzyby

Dawno mnie tu nie było, ale tą wiadomością muszę się z Wami podzielić. W maju 2017 r znalazłam pierwszą w Polsce wodnichę marcową HYGROPHORUS MARZUOLUS. Teraz znalezisko potwierdzone publikacją. Jestem przekonana, ze w Beskidzie Małym też pojawia się ten rzadki grzyb. Jest to grzyb jadalny nie jest pod ochroną bo dotychczas nie był w Polsce notowany. Patrzcie pod nogi podczas wędrówek, może go spotkacie. Pozdrawiam

https://www.kp.org.pl/images/pp/artykuł … iawski.pdf