251

Odp: Paprotniki

Darku - gratulacje za to "co już" i powodzenia w Poznaniu! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

252

Odp: Paprotniki

Właśnie wróciłem z "Ogólnopolskiej konferencji pteridologicznej" w Poznaniu. Ostatecznie wzięło w niej udział około 20 osób z różnych instytutów, z Poznania, Wrocławia,  Krakowa, Warszawy. Była to stosunkowa krótka konferencja, bez wycieczki terenowej, ale i tak jestem z niej zadowolony. Wszystkim dopisywał humor i świetnie było się spotkać w tak doborowym towarzystwie smile Naprawdę tego mi brakowało big_smile Podczas konferencji można było dużo się dowiedzieć na temat badań nad paprotnikami Polski i nie tylko. Co do mojego wystąpienia "Aktualny stan rozpoznania paproci z grupy Dryopteris affinis w Polsce" (i to dzięki moim badaniom w Beskidzie Małym) było tak skomplikowane że botanikom ciężko było to ogarnąć. Te moje badania nad tą grupą paproci mają tylko jeden cel - opisanie nowego paprotnika dla nauki na obszarze Polski i to w Beskidzie Małym smile Później najwyraźniej zejdę do poziomu gatunku, bo sam powoli mam już dość tej komplikacji w moich badaniach big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2017-09-09 05:23:30)

253

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

było tak skomplikowane że botanikom ciężko było to ogarnąć

big_smile big_smile big_smile

254

Odp: Paprotniki

Gratuluję Darku udanego konferowania w paprociowym języku wink  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

255

Odp: Paprotniki

jolanta napisał/a:

Gratuluję Darku udanego konferowania w paprociowym języku wink  big_smile

Widać, że nie tylko Żwirek i Muchomorek pasjonowała się tymi gatunkami smile

Brawo Darku smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

256

Odp: Paprotniki

Stanowisko języcznika zwyczajnego w Rzykach zwiększyło swoją liczbę osobników do 4 (1 dojrzały i 3 młodociane). Liście najmniejszego z osobników miały zaledwie 2 cm długości big_smile

257

Odp: Paprotniki

Super wiadomość ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

258

Odp: Paprotniki

Na ten rok wreszcie przełamałem złą passę i mam pierwsze odkrycia z Beskidu Małego w postaci nowych stanowisk zanokcicy skalnej i nerecznicy walijskiej. A co do mojego życiowego odkrycia z Beskidu Małego i publikacji to niesamowicie ciężką drogę przyszło mi przejść działając niemal na światowym poziomie w botanice, ale publikacja się ukaże i to w odpowiednim zagranicznym czasopiśmie big_smile

259

Odp: Paprotniki

Czekamy na wiadomości!  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

260

Odp: Paprotniki

jolanta napisał/a:

Czekamy na wiadomości!  smile

W tym przypadku cały świat botaniki (i nie tylko) musi uzbroić się w cierpliwość big_smile

261

Odp: Paprotniki

Ostatnio w wiosennym numerze "Przyrody Górnego Śląska" ukazała się moja już 31 publikacja naukowa pt. "Nowe stanowiska orlicy borowej w Karpatach Zachodnich" w której publikowałem stanowisko orlicy borowej (Pteridium pinetorum) ze stoku Palenicy w Beskidzie Małym smile Na pozostałe publikacje wciąż czekam big_smile

262

Odp: Paprotniki

Pod tym linkiem https://www.bio-forum.pl/messages/3280/987451.html
znajduje się fotorelacja wycieczki o której wspominałem.

W międzyczasie odwiedzam też doliny Żarnówki Małej i Suchego pod Hrobaczą Łąką które coraz bardziej zadziwiają światową botanikę. Prawdopodobnie mamy tutaj kolejny nowy gatunek nerecznicy w Polsce, również tego nowego dla nauki mieszańca nerecznicy okazuje się być jeszcze większa liczba osobników. Coś nieprawdopodobnego co się tutaj znajduje smile smile smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2018-05-21 08:12:40)

263

Odp: Paprotniki

Piękna wyprawa Darku i bardzo spodobało mi się sformułowanie, że "Twoja obecność "przyciąga" podejźrzony" - to musi być prawda! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

264

Odp: Paprotniki

jolanta napisał/a:

Piękna wyprawa Darku i bardzo spodobało mi się sformułowanie, że "Twoja obecność "przyciąga" podejźrzony" - to musi być prawda! big_smile

To chyba jest prawdą, bo chociażby podczas robionej inwentaryzacji botanicznej nabiłem ponad 20 stanowisk podejźrzona księżycowego w województwie śląskim, rośliny z pozoru trudnej do znalezienia. Oby to jeszcze się sprawdziło podczas moich wypraw na Pomorze i w Gorce.
W Beskidzie Małym jak dotąd nie udało mi się znaleźć podejźrzona księżycowego big_smile

265

Odp: Paprotniki

Jak na razie jest to tajemnicą. Ostatnio stałem się współodkrywcą wymarłego gatunku paprotnika w Polsce smile smile smile Niesamowite przeżycie. Do moich osiągnięć mi tylko tego brakowało. Jak ukażą się jakieś informacje na ten temat to zdradzę coś więcej. Co do moich publikacji to wciąż czekam aż się ukażą big_smile

266

Odp: Paprotniki

W Beskidzie Małym wciąż można odkryć kolejną unikatową paproć. Na stoku Okrągiełka niespodziewanie odnalazłem wczoraj w liczbie 3 osobników Dryopteris x brathaica która jest bardzo rzadkim taksonem na świecie. Jest ona mieszańcem pospolitych nerecznicy samczej i nerecznicy krótoostnej które niesamowicie rzadko się krzyżują. Paproć ta dotychczas znana była w Polsce tylko z dwóch pewnych stanowisk na Pogórzu Spisko-Gubałowskim.
Dryopteris x brathaica najbardziej przypomina z wyglądu nerecznicę pośrednią (Dryopteris remota), tylko że w ogóle nie posiada ciemnej plamy u nasady odcinków 1 rzędu i ma bardzo jasne łuski.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2018-11-03 05:51:23)

267

Odp: Paprotniki

Darku jesteś niesamowity ! smile Gratulacje ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

268

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

W Beskidzie Małym wciąż można odkryć kolejną unikatową paproć.

Wierzę, że to nie jest ostatnie słowo wink

Gratulacje!

269

Odp: Paprotniki

MF napisał/a:

Wierzę, że to nie jest ostatnie słowo wink

Gratulacje!

Przy mojej wiedzy jest to całkiem możliwe że w Beskidzie Małym znajdę kolejne nowe taksony paproci dla Polski. Mam też swoje typowania smile

270

Odp: Paprotniki

Moje podsumowanie 2018 roku. W tym roku wydałem dwie publikacje dotyczące orlicy borowej i podejźrzona pojedynczego co w sumie daje mi 33 publikacje jakie ukazały mi się do tej pory (czwarte miejsce wśród najwybitniejszych polskich pteridologów w historii). W samym Beskidzie Małym odnalazłem 18 stanowisk paprotników ATPOL 2 na 2 km takich gatunków: wroniec widlasty, widłak goździsty, skrzyp olbrzymi, skrzyp leśny, skrzyp bagienny, zanokcica skalna, nerecznica walijska, nerecznica elegancka, podrzeń żebrowiec i paprotka zwyczajna co w sumie daje mi 2194 stanowiska jakie do tej pory spisałem do bazy danych. W przyszłym roku planuje wydać kolejne 4 publikacje m. in. długo uczekiwaną nową nerecznicę dla nauki i planuje wziąźć udział w zjedzie PTB który odbędzie się w Krakowie smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2018-12-31 18:00:27)

271

Odp: Paprotniki

Na Pogórzu Wielickim koło Wadowic, u podnóża Beskidu Małego przypuszczalnie odkryłem wielką sensację botaniczną z unikatowych paproci. To wszystko zależy jakie wyjdą wyniki badań mikroskopowych z Wrocławia na które niecierpliwie czekam hmm

272

Odp: Paprotniki

Darek, gratuluję!

273

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Na Pogórzu Wielickim koło Wadowic, u podnóża Beskidu Małego przypuszczalnie odkryłem wielką sensację botaniczną z unikatowych paproci.

Darek, jesteś szalonyyyyyy, mówię Ci ! big_smile To wspaniała wiadomość ! big_smile To czekamy i my i trzymamy kciuki za to potwierdzenie smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

274

Odp: Paprotniki

Ja również trzymam kciuki  wink

275

Odp: Paprotniki

Już mi się wyjaśniło z jaką rośliną mam doczynienia i niestety nie jest to wielka sensacja botaniczna tylko splątki mchów z którymi można pomylić z gametofitem paproci włosocienia delikatnego (Trichomanes speciosum) którego podejrzewałem. Jak już zauważyłem w innym miejscu w identycznych splątkach wyrastają gametofity mchów no to mi się całkowicie wyjaśniło big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-02-25 18:39:32)