1

Temat: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Z poprawnym nazewnictwem miejscowości, szczytów , przełęczy itd.  od zawsze były problemy i nie jestem do końca pewna czy mając takie zaległości w topomastyce , których nie uzupełnialiśmy na bieżąco , jesteśmy w stanie  jeszcze nadrobić.

Duże kontrowersje budzi np. nazwa Łamanej Skały na którą często mówi się  Madohora , co podobno również jest błędem . Nie wiem czy zauważyliście ale na mapie Beskidu Małego  wyd. Compass niedaleko Łamanej Skały jest jeszcze szczyt Mlada Hora (872 m.). No i nazwa rezerwatu „Madohora” .  Można rzeczywiście się pogubić w tym nazewnictwie. Ostatnio czytałam artykuł z dosyć starej książki „ Ziemia Wadowicka” (1968 r.) i powiem Wam , że ani razu z nazwa Madohora dla Łamanej Skały się nie spotkałam . Używano cały czas Łamana Skała. W necie i w społeczeństwie  krążą obie nazwy , czasami jeszcze trzecia „Madahora”. Nazwa Madohora pochodzi  z języka słowackiego, ale wskazuje również na związki z osadnictwem wołoskim . „hora” w j. słowackim znaczy góra ale również las, a „mado” ma również słowiańskie pochodzenie i pochodzi prawdopodobnie od słowa „mlada” (j. słowacki – młoda)  lub np. „mlad/mlada/mlado” ( j. chorwacki – młody).

Nazwa Łamana Skała pojawiła się już w źródłach historycznych w XV w. i miała oddawać charakter tego szczytu  czyli góry na której można spotkać połamane bloki skalne . Ta nazwa wg mnie jest chyba najbardziej trafna.

Ale wracając jeszcze do tego niższego szczytu  z mapy – Mlada Hora (872 m.). Truś w swoim przewodniku na str. 154  pisze , że tak nazwano właśnie to co Wy tu często nazywacie Anulą, czyli tzw. rozdroże pod Łamaną Skałą. I tą nazwę uważa za błędną . Niestety nie wyjaśnia dlaczego jest to błędna nazwa . Pisze , że spotyka się tam 5 szlaków turystycznych . Patrząc na mapę jakoś mi się to odrobinę nie zgadza ... Nie wiem , dla mnie 5 szlaków spotyka się (jak ktoś ma mapę Beskidu Małego przed sobą) tam gdzie jest na mapie zaznaczony Rezerwat „Madohora”. Nie wiem , może ja źle to widzę ? i tam myślałam , że jest właśnie ta Anula, a wg Trusia chyba nieco dalej idąc w  kierunku Gibasowego Gronia. 

Może ktoś z Was wie jak to naprawdę z tą Mlado Horą czy Anulą jest ? I skąd ta dziwna , nie pasujaca mi do niczego nazwa „Anula” się nagle wzięła ?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

2

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Truś w swoim przewodniku na str. 154  pisze , że tak nazwano właśnie to co Wy tu często nazywacie Anulą, czyli tzw. rozdroże pod Łamaną Skałą. I tą nazwę uważa za błędną . Niestety nie wyjaśnia dlaczego jest to błędna nazwa . Pisze , że spotyka się tam 5 szlaków turystycznych . Patrząc na mapę jakoś mi się to odrobinę nie zgadza ... Nie wiem , dla mnie 5 szlaków spotyka się (jak ktoś ma mapę Beskidu Małego przed sobą) tam gdzie jest na mapie zaznaczony Rezerwat „Madohora”. Nie wiem , może ja źle to widzę ? i tam myślałam , że jest właśnie ta Anula, a wg Trusia chyba nieco dalej idąc w  kierunku Gibasowego Gronia.

W takim razie dla wyjasnienia dokument, który może pomóc w rozwikłaniu zagadki, ile rzeczywiście odchodzi szlaków z Anuli wink

http://i1.fmix.pl/fmi2514/f19e4352000117644b93f220

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

3

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

czyli widać, że jest ich więcej niż 5

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

4

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Lamana Skała 929mn.p.m.najwyzszy szczyt wsch Beskidu Małego do niedawna najwyzszy szczyt całego Beskidu Małego,zdystansowany przez Czupel po dokładnych pomiarach szczytu Ta poprawna nazwa wystepuje juz w 1445r. w dokumencie rozgraniczajacym ksiestwo oswiecimskie od zatorskiego,gdyz przez ten szczyt szła granica ze szczytu Kocierz Nazwa uzasadniona wystepowaniem licznych skał znajduje sie na mapie K Kummersberga z 1885 r na mapie austriackiej 1:228 000 z 1870r podana jest w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego z 80 tych lat XIX wieku podajacym w nawiasie druga nazwe - Łomna Skała Mapy austr.z konca XIX w., przy szczycie 929m(dawniej 933m)nie umiesciły zadnej nazwy,a jego wsch sąsiada 910 m, czyli Mlada Hore , błednie nazwały Madahora Na mapie WIG z 1934 r ,bezpodstawnie błedną nazwe Madahora umieszczono obok szczytu 929m i popełniono podwójny błąd ,który do 1954 r.utrwalał sie na mapach i przewodnikach. Juz Sosnowski miał watpliwosci co do tej nazwy Obecnie nieraz bezpodstawnie podaje sie alternatywne nazwy Łamana Skała i Madahora , czego nie mozna tolerowac ,gdyz nadal utrwala sie podwójny bład z 1934 roku  Żródło internet

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

5

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Błedna nazwa Madahora powstała z pomyłkowego przeniesienia nazwy nizszego szczytu Mladej Hory i przekształcona na Madahore  na wyzszy szczyt czyli Łamana Skałe A co do wezła szlaków Zółty szlak w tym miejscu został przeprowadzony od Lipca 2009 r wiec wczesniej było ich piec

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2010-03-08 21:24:15)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

6

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

dziękuję ferdynans to nam dużo wyjaśniło smile Swoją drogą widać , jak nieuregulowane prawnie nazewnictwo potrafi narobić zamieszania hmm .

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

7

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Zgadza się, żółty szlak powstał stosunkowo nie dawno. Z nazewnictwem zawsze będzie zamieszane, a przy terenach mimo wszystko mniej popularnych (Beskid Mały), dość swobodnie nazwy szczytów zostały przenoszone.

8

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

ferdynans napisał/a:

Błedna nazwa Madahora powstała z pomyłkowego przeniesienia nazwy nizszego szczytu Mladej Hory i przekształcona na Madahore  na wyzszy szczyt czyli Łamana Skałe A co do wezła szlaków Zółty szlak w tym miejscu został przeprowadzony od Lipca 2009 r wiec wczesniej było ich piec

Dzieki! Jak widać - to na forum mamy co najmniej trzech Slavistów smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

9

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

lowell79 napisał/a:

Zgadza się, żółty szlak powstał stosunkowo nie dawno. Z nazewnictwem zawsze będzie zamieszane, a przy terenach mimo wszystko mniej popularnych (Beskid Mały), dość swobodnie nazwy szczytów zostały przenoszone.

Nie tylko tutaj (Beskid Mały to nie moja działka). Gdzieś czytałem (nie w Internecie, więc może u Chałubińskiego?), że Morskim Okiem kiedyś nazywano Czarny Staw pod Rysami. Ten niższy staw nazywano zaś Rybim. A przecież mowa tutaj o jednym z najsłynniejszych miejsc w Polsce.
Żeby nie być gołosłownym wrzucam dwa znalezione linki:
http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/stawy.htm
http://z-ne.pl/t,haslo,776.html

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-03-11 13:28:41)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

10

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Ja sam trafiłem ostatnio na skany przedwojennych map, zarówno austriackich, niemieckich jak i rosyjskich (radzieckich - te już albo wojskowe, albo powojenne), gdzie jak byk stoi na (austriackich) nazwa Madohora odnośnie szczytu Łamanej Skały. Co również ciekawe - nazwa "Na Przykrej" odnosi się gdzieś do rejonów Pracicy. Co ciekawe. Na niektórych nie ma nawet zaznaczonego schroniska na Groniu (Jaworzynie)!!!  Jak to znów znajdę w historii przeglądarki, to podlinkuję wink Dajcie trochę czasu. Skany tych map są wykonane w naprawdę wysokiej rozdzielczości, więc tak dla ciekawości mam zamiar sobie je wydrukować w jakimś rozsądnym rozmiarze (przynajmniej A2).

Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-03-11 14:58:02)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

11

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

ferdynans napisał/a:

(...)Zółty szlak w tym miejscu został przeprowadzony od Lipca 2009 r(...)

Czy aby na pewno w lipcu 2009??? Jestem przekonany, że jak szliśmy na chatkę pod Potrójną 30 maja 2009 i podczas powrotu na drugi dzień przez Leskowiec do Jagódek, szliśmy już od przeł. Zakocierskiej do chatki i z chatki do czerwonego szlaku za tym żółto oznaczonym łącznikiem. Niestety nie znalazłem w swojeej galerii żadnego zdjęcia które by potwierdzało ten stan rzeczy na szlaku, jednak jedno zdjęcie chatki mam gdzie wyraźnie na nieistniejącej już wiacie przed chatką jest namalowany żółty pasek wink

http://lh4.ggpht.com/_AK0lvltOPAo/S5o4UWDA2xI/AAAAAAAALSk/FO55nawoxVQ/s800/S7304415-1.JPG

P.S. Może Angi znajdzie w swoich archiwach jakieś zdjęcie ze szlaku wykonane na tamtym pamiętnym wypadzie wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

12

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Darek masz racje żółty szlak był już w maju 2009 roku. Na zdjęciach wyraźnie go widać smile

http://img195.imageshack.us/img195/4747/dsc3876.jpg

http://img25.imageshack.us/img25/3636/dsc3877.th.jpg

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

13

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Niewiem od kiedy znakarze PTTK rozpoczeli prace przy znakowaniu wymienionego szlaku napewno nie rozpoczeli malowania w dniu jego otwarcia tzn w Lipcu prosze wpisac na wyszukiwarce-- PTTK Wadowice zółty szlak z Praciaków na Potrójną  lub  Żółty szlak Praciaki łamana Skała                                                                                                                 Zarząd Oddziału PTTK w Wadowicach uzyskał z Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK zgodę na nazwanie imieniem Rodziny Frysiów żółtego szlaku turystycznego, prowadzącego z Przełęczy Bukowskiej do Targanic, potem na Jawornicę i do Rzyk-Praciaków. 14 lutego 2010, w rocznicę tragicznej śmierci narciarzy, grupa turystów przymocowała do krzyża na Jawornicy stosowną tabliczkę. W tej górskiej uroczystości wziął udział Dyonizy Szczygielski z Oddziału PTTK w Wadowicach, członkowie koła PTTK „Chałupa”, a także Małgorzata Fryś, stryjeczna wnuczka tragicznie zmarłych Janiny i Kazimierza.

Andrzej Fryś

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

14

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

odbiegając od szlaku żółtego ... , wybaczcie big_smile jestem pod wrażeniem tej mglistej fotki angi-ego niesamowicie klimatyczne zdjęcie smile !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

15

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Prawdziwie górski turysta, dlatego ma wynagrodzone w takie tajemnicze widoki smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

16

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

e tam.... smile

Ostatnio edytowany przez angi (2010-03-12 21:25:05)

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

17

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Fantasy wink

18

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Łamana Skała - Szczyt znajduje się poza szlakiem na terenie Rezerwatu Madohora.
Na szczycie znajduje się kamień - punkt wysokościowy.
Szlak czerwony przebiega granią Łamanej Skały.
{ Wyjście na Łamaną Skałę z uprawnionym Przewodnikiem, Przodownikiem PTTK. }

19

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

Z mojej ostatniej - całkiem udanej - wycieczki. Nieważne, że wróciłem ubłocony po kolana wink

Rejon Mladej Hory z pyszną panoramą Tatr wink

I pozdrawiam wszystkich, którzy tego dnia odwiedzili Grotę Komonieckiego!

20

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

MF napisał/a:

Z mojej ostatniej - całkiem udanej - wycieczki. Nieważne, że wróciłem ubłocony po kolana wink

No i niech kto powie, że czarny i biały to nie kolor! big_smile

A czy może udało Ci się MF odnaleźć skrzyneczkę i zrobić wpis?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

21

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

jolanta napisał/a:

A czy może udało Ci się MF odnaleźć skrzyneczkę i zrobić wpis?

Niestety nie szukałem jej nawet. Zupełnie o niej zapomniałem sad Zrobiłem trochę zdjęć i ruszyłem w drogę powrotną na Przełęcz Kocierską. A że dni są coraz krótsze nie miałem zbyt dużo czasu. Wiedziałem, że będę miał "postój" na Gibasach czy Łysinie wink Po drodze trafił się jeszcze tatrzański plener ... Ostatnia godzina to już wędrówka w ciemnościach.

22

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

jolanta napisał/a:
MF napisał/a:

Z mojej ostatniej - całkiem udanej - wycieczki. Nieważne, że wróciłem ubłocony po kolana wink

No i niech kto powie, że czarny i biały to nie kolor! big_smile

A czy może udało Ci się MF odnaleźć skrzyneczkę i zrobić wpis?

Mniam foto smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

23

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

MF napisał/a:
jolanta napisał/a:

A czy może udało Ci się MF odnaleźć skrzyneczkę i zrobić wpis?

Niestety nie szukałem jej nawet. Zupełnie o niej zapomniałem sad Zrobiłem trochę zdjęć i ruszyłem w drogę powrotną na Przełęcz Kocierską. A że dni są coraz krótsze nie miałem zbyt dużo czasu. Wiedziałem, że będę miał "postój" na Gibasach czy Łysinie wink Po drodze trafił się jeszcze tatrzański plener ... Ostatnia godzina to już wędrówka w ciemnościach.

Do powtórki więc, do powtórki wink i to przy pięknym lodospadzie. Dopiero będą piękne focie! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

24

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

jolanta napisał/a:

Do powtórki więc, do powtórki wink [...]

Zgadzam się, do powtórki ! big_smile Szukanie tej skrzyneczki to niezła zabawa ... big_smile
A co do fotki .... niesamowita !  cool

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

25

Odp: Łamana Skała – Madohora – Mlada Hora – Madahora - czyli jak?

nena napisał/a:

Zgadzam się, do powtórki ! big_smile Szukanie tej skrzyneczki to niezła zabawa ... big_smile

Powrót do Groty Komonieckiego wpisałem do moich zimowych planów wink
Mam nadzieję, że skrzyneczka jeszcze tam będzie smile Ale czy ją znajdę?