Temat: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

Już wcześniej informowałem o tym na forum. Jest szansa by w Beskidzie Małym z mojej inicjatywy powstał nowy rezerwat przyrody smile
Proponowany rezerwat przyrody "Nerecznicowe Zbocza" znajdujący się na wschodnich i południowych stokach Hrobaczej Łąki o powierzchni 66,13 ha będzie chronił unikalne na skalę światową stanowiska paproci z grupy Dryopteris affinis (łącznie 8 taksonów, w tym unikatowych), pochodzących głównie z południowej i zachodniej Europy.
Ostatnio został zaprezentowany w Łodzi wśród 12 kandydatów na nowy rezerwat przyrody w województwie śląskim.
Trzymam kciuki za powstanie tego rezerwatu, tym bardziej gdy największy jego atut powinien za niedługo zostać opublikowany smile


Widok na proponowany rezerwat przyrody "Nerecznicowe Zbocza"


Jedna z największych osobliwości proponowanego rezerwatu nerecznica mocna Jessena (Dryopteris affinis subsp. jessenii)

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2018-02-02 17:04:51)

2

Odp: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

Jestem jak najbardziej za  big_smile i trzymam równie mocno kciuki ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

Trzymam w kciuki za powodzenie projektu.

PS Temat bym przeniósł do działu nt Flory Beskidu Małego.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

baca napisał/a:

PS Temat bym przeniósł do działu nt Flory Beskidu Małego.

No fakt. Temat jest całkiem florystyczny big_smile

Odp: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

Będąc w niedzielę pod Hrobaczą Łąką zaobserwowałem niestety ponowienie wycinki drzew na najcenniejszym nerecznicowo stoku, tak że wiele paproci w wyniku tych działań zostało podniszczone, w tym najbardziej unikalne z taksonów jak: nerecznica mocna Jessena (Dryopteris affinis subsp. jessenii) i jej mieszaniec z nerecznica samczą (Dryopteris filix-mas) sad sad sad Obawiam się że dalsza wycinka drzew może doprowadzić do wymarcia tych niezwykle cennych paproci dla flory Polski, więc próbuje jakoś ratować to unikatowe miejsce big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2018-07-31 16:16:17)

Odp: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

Nie ma takiego drugiego miejsca w świecie by na stokach jednej góry występowało aż tyle taksonów paproci z grupy Dryopteris affinis. Korzystając z łagodnej zimy i odwilży w weekend wybrałem się pod Hrobaczą Łąkę i trafiłem tam jak wskazuje analiza cech na kolejny nowy takson dla Polski Dryopteris cambrensis subsp. cambrensis który do tej pory w naszym kraju nie był stwierdzony. Na stokach Hrobaczej Łąki obecnie znanych jest aż 8 taksonów paproci z grupy Dryopteris affinis to przez prawo jakie u nas obowiązuje to nie ma szans by powstał tam rezerwat przyrody "Nerecznicowe Zbocza". Oto lista tych taksonów paproci z grupy Dryopteris affinis:
- Nerecznica (Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica)
- Nerecznica mocna Jessena (Dryopteris affinis subsp. jessenii)
- Nerecznica krytyczna (Dryopteris x critica)
- Nerecznica Borrera (Dryopteris borreri)
- Nerecznica (Dryopteris x convoluta nothosubsp. convoluta)
- Nerecznica walijska insubryjska (Dryopteris cambrensis subsp. insubrica)
- Nerecznica spłaszczona (Dryopteris x complanata)
- Nerecznica elegancka (Dryopteris pseudodisjuncta)

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2021-09-27 12:00:54)

7

Odp: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

Darku niesamowite. To może trzeba gdzieś wyżej to poruszyć, pisać do jakiś organizacji ekologicznych, wspomnieć o wycinkach w tak cennym przyrodniczo miejscu. Może do Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot ? Przedstawić im Darku cały problem.

https://pracownia.org.pl/

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

nena napisał/a:

Darku niesamowite. To może trzeba gdzieś wyżej to poruszyć, pisać do jakiś organizacji ekologicznych, wspomnieć o wycinkach w tak cennym przyrodniczo miejscu. Może do Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot ? Przedstawić im Darku cały problem.

Na szczęście jakiś czas temu po moich obserwacjach zauważyłem że zaprzestano tam wycinki drzew a wszystkie te taksony paproci dobrze się trzymią. Najważniejsze żeby to miejsce zostało pozostawione samemu sobie. Zauważyłem że teren po wycince dobrze się regeneruje zarastając młodnikiem co jest dobrym wskaźnikiem na odtwarzanie się dogodnych siedlisk dla tych paproci. Jedyny negatywny skutek widzę to że tam co jakiś czas ktoś przejedzie crossem, ale na szczęście nie po tych paprociach. Spróbuje coś więcej podziałać w sprawie utworzeniu tam rezerwatu przyrody "Nerecznicowe Zbocza" bo działania w tym kierunku mocno osłabły.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2021-01-26 12:53:16)

9

Odp: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

Miej na oku Darku to cenne miejsce.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

10

Odp: Proponowany rezerwat przyrody Nerecznicowe Zbocza

Na powstanie tego rezerwatu jest jakaś szansa. Wpierw jednak trzeba by było włożyć w to sporo pracy:
- określenie dokładnych granic proponowanego rezerwatu wraz z podaniem powierzchni i numerów działek
- zrobienie wykazu wszystkich zbiorowisk roślinnych znajdujących się w proponowanym rezerwacie
- zrobienie wykazu wszystkich gatunków (też taksonów) roślin naczyniowych znajdujących się w proponowanym rezerwacie (dzięki temu wykazowi dowiemy się też ile i jakie występują tam gatunki chronione i zagrożone w Polsce)
- ewentualne spisanie drzew o wymiarach pomnikowych znajdujących się w proponowanym rezerwacie