1

Temat: Schronisko na Groniu Jana Pawła II

Będąc w środę na rajdzie na Groniu J.P.II miałem możliwość zobaczenia planu budowy wodociągu i oczyszczalni ścieków pod schroniskiem. Gospodarze p. Halinka i Jan są bardzo zadowoleni gdyż spełnia się ich marzenie. Doprowadzenie wody pozwoli podnieść komfort i jakość usług w schronisku (do tej pory dowozili beczkowozem wodę z Targoszowa). Po załatwieniu planów inwestycji decydenci z Krakowa obiecali przekazać coś niecoś na schronisko (dla nich liczą się tylko Tatry) – oby dotrzymali słowa! Prace powinny rozpocząć się na wiosnę smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

2

Odp: Schronisko na Groniu Jana Pawła II

Woda to największy problem w tego typu obiektach.

3

Co mają wspólnego Honorowi Dawcy Krwi ze schroniskiem na Leskowcu?

Schronisko jako jedyne w Beskidzie Małym uczestniczy w akcji "DAWCOM W DARZE" -  udziela rabatu wszystkim aktywnym Honorowym Dawcom Krwi smile

Rabat noclegowy oferuje wiele innych schronisk.
Lista na stronie: http://www.dawcom.wierch.pl/

4

Nie wspomnielismy w swoich wywodach o działalności obecnych gospodarzy Jana i Haliny Lizaków którzy równiez wniesli swój wkład w rozbudowe schroniska .Jako pierwsze dobudowano bufet dzisiejsze okienko , (i tu moja osobista refleksja niezbyt mnie to ucieszyło gdyz prawy róg schroniska był moim ulubionym miejscem do przesiadywania  i został bezpowrotnie stracony) Dobudowano sanitariaty z prawdziwego zdarzenia wraz z kabinami prysznicowymi niestety z braku bieżącej wody kozystanie z nich jest bardzo ograniczone ,studnia którą dysponuje schronisko  daje tak małe ilosci wody ze niestarcza nawet na bieżace potrzeby.To jest własnie jeden z najwiekszych problemów tego schroniska,który w najblizszym czasie może uda sie  rozwiązac. Wymieniono pokrycie dachu rozbudowano poddasze gdzie użądzono dodatkowe miejsca sypialne ,oraz magazyn na posciel i inne przedmioty wyremontowano pokoje wymieniono instalacje elektryczna ,zainstalowano centralne ogrzewanie .wymieniono krzesła ,okna i drzwi . Rosnacy ruch turystyczny stawia przed gospodarzami rózne wyzwania co uda im  sie jeszcze zrobic zobaczymy,ja osobiscie uwazam ze wywarli pozytywny wpływ na wygląd i komfort obiektu ,choc w sercu snuje sie nostalgia za cisza spokojem jaki panował tu kilkadziesiat lat temu i siedzacym w kąciku turystą z kanapką i termosem.

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

5

Jest jeszcze jedna ciekawostka zwiazana ze schroniskiem  miejsce na którym stoi jest niecodzienne ze wzgledu na podział terytorialny naszych gmin. Z dokumentacji geodezyjno--kartograficznej wynika ze na tym terenie krzyżują się granice czterech gmin:Wadowic,Zembrzyc,Stryszawy i Andrychowa

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

6

Chyba chodzi ci ferdynans o coś takiego wink

http://bacadom.republika.pl/dzialkileskowiec.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

7

Chyba chodzi ci ferdynans o coś takiego wink     --Dokładnie o to mi chodziło

Nie napisałem jeszcze jednej sprawy bo nie wiem czy ten stan obecnie sie nie zmienił . Koło PTT Wadowickie kupując w 1932r działkę pod budowe schroniska  nie posiadało osobowosci prawnej i po zawarciu aktu notarialnego ,w księdze wieczystej Sądu Powiatowego w Suchej dla gminy Krzeszów jako nabywca figurował Zarząd Oddziału PTT w Żywcu .Otóż schronisko wznosi sie na terenie województwa małopolskiego ,a w rzeczywistości jest nadal w gesti Oddziału PTTK w Żywcu . Żywiec zaś terytorialnie nalezy do województwa śląskiego. I logicznie myśląc powinno zostac przekazane administracyjnie Oddziałowi PTTK w Wadowicach . I tego właśnie nie wiem czy już nie zostało przekazane.

8

Kolega mały pikuś - przekazał niepokojące wieści z Leskowca  roll

W środe(25)byłem z buta na Leskowcu.Na szczycie ok.70-90 cm śniegu,mgła dookolna,widoczność 50-100m,ok.-5stopni.Szlaki na północ i zachód lekko(2,6 łapek)przetarte,na południe dziewicze(za wyjątkiem krzeszowskiego).Była godz.12.30 jak podeszliśmy do schroniska i...zamkniete,szok totalny.Jednak po 2,3 minutkach odnalazł się młody następca dzierżawcy który nas wpuścił do środka i nawet browara zagrzał.Generalnie puchy totalne,szlaki nieprzetarte,rakiety tudzież tury bardzo by się przydały.Myśle jednak że ten łikend poprzeciera szlaki BM,pozdro.

W związku z tym mam pytanie do Was, czyżby Lizaki zrezygnowali z prowadzenia schroniska? Pamiętam ich jeszcze kiedy prowadzili schron na Markowych Szczawinach i ich obecność na Leskowcu przyczyniła się do podniesienia stanadartu usług i klimatu.

Poz za tym nie jest tak drogo, jak na Magórce i uwzględniają zniżki smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

9

kris_61 Źle mnie zrozumiałeś.Lizaki nadal prowadzą schronisko i prawdopodobnie będą to robić jeszcze długo,długo.Pisząc o "młodym następcy dzierżawcy" miałem na myśli ich syna.Sorki myślałem że to będzie oczywiste a tu niepotrzebnie zamęt posiałem.Ruch był mały i młody Lizak na chwile schron przywarł bo miał widocznie coś do zrobienia na zewnątrz i tyle,pozdro.

Tam na dole zostało wszystko to co cię męczy,patrząc z góry wokoło świat wydaje się lepszy. <KSU "Za mgłą">

10

^^
No to kamień z serca.  big_smile Tak naprawdę to młodzi głównie działają w schronisku. No chyba, że weekend jest pełna obsada rodzinna.

11

Ciekawe, czy ktoś przeglądał książkę wydaną w tym roku Schroniska górskie w Polsce. Są takie miejsca... Ryszarda Jakubowskiego i Roberta Szewczyka. Wśród 40 zaprezentowanych tam schronisk znalazło się Schronisko PTTK Leskowiec.
Warto ją mieć?
W opinii wydawnictwa: W publikacji znalazły się najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe obiekty, które bronią się przed drapieżną komercją i nadal zachowują swój klimat i atmosferę czasów dawnych romantycznych górskich wędrówek i przygód...

12

taka mała ciekawostka, wczoraj nie chcący dowiedziałem się o rozbudowie schroniska, od strony zachodniej będzie dobudowany zadaszony taras. Prace mają rozpocząć się już od wtorku. Można powiedzieć, że to zdjęcie jest już archiwalne

https://lh3.googleusercontent.com/bHSaRATwURw8VXg2YaozzTJznCxbVFaVk5xNlMufGZgPL4KYLSmhZi4P-Gm3hU4jj9a_89YyC89GcWXFO9cjAdi7PLZ7s-I_zQv7zvQpv0qYbfdEsqN3QCpbA9DRlATsvxfAGPvmv7-c2FG2bkxPefXhk1BQx3BE1Ebbj2jTEi2ojT1pVkwl4uum7yNalJH1ecUMNfeFFg8qiuXvDec9vZhWc_mgts_LSuFvEuHe5_AAuTmqC0ohTWe5tf1O-MUbyji7lz1vXxPAxzQEI9UOmPOY99IvlXGqcybt3C1vFE8mhokZBTT-JUb0GZcLa_AKl31ZlpDCK-SfsAEXEE9hVBAR4tzXSCVQfXm5QI8fOgjaX1Hh4ifH7P6rpwkYbq507QXph6_Kx92KJFJyr6bGL1edlplN5j0S6q_67dC0t7_RVq01S1W3FZiNbni9LbkFM18_0r8EQOzA8uSnNPSMYhVH6RETnkXnNVlnT3cz345Yhomi5QVb7oKTSFDo-MkVdbjqeq0x4Vb6RuR0vhxmFFm6_1dsd7XmLBdYHcAPKxjGXB4EEQUXo7cEDudsAHw1HKJ3N_qXlRwK8-Xeh06fhZfG-A281OFnmJpmLaV9=w1424-h949-no

Ostatnio edytowany przez kisiel (2018-04-03 20:17:17)

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974

13

kisiel napisał/a:

taka mała ciekawostka, wczoraj nie chcący dowiedziałem się o rozbudowie schroniska, od strony zachodniej będzie dobudowany zadaszony taras. Prace mają rozpocząć się już od wtorku. Można powiedzieć, że to zdjęcie jest już archiwalne

https://lh3.googleusercontent.com/umX3GSHHUNjPbNISRvANysowXlKOU0KBHht63yewFa73tdBIvLIMeUBVwLHdTT-3Iy6EqBSnSbRkj0PNIKhZQlIovCZmhxaJFkRO7AUrqxzkk0wTqnOX1PUIdsDW370apzWCzBLjYV012iW9l1chxQLKLWAfLr_oCZiJvvHwVVfTkJ7eyxxxqVjlEK21MswHBaHdhI4N3W2aW14e-H1M0w0gKNKL8CQ_VIyF_yZ7tHu6KYE6MmxZ_ga525DFqFzkxjReKpSBeUi8Obcs7qZeLGb8QHa0BWxgxXuOy181WarNi9hngp5sTa1iurqO64gdHnsKlwjwzaCPZuenC5AfR7Fy-VyGEgrPfqnFfyE3HHDQlHyS0SRHKjEeSla4GTrXYmrarn34DBlSNHMwOqqfzn6kIy2f-TzjzfkYtvO2qornJSk64rND08-Z7JBzEVesUvJDX2EEJWkAX1rXBDkCUlbTVvHFagHjeJ4H2UQLS1qDZ2ImKESAO5jVZGnILICBIqXFThYKKinjYnVzK2QmXX6EmDj6OwDYxeavKm1o2THaamOhyKFNFzqjlOXO4l_sygMDVd8D8YFWW6sxzfn4CjGheoq4BaPzdN7HDbhB=w1424-h949-no

Cosik się nie otwiera?