151

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Na GSB się nie szykuję, na pewno nie na jeden raz .... może kiedyś na raty smile

152

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Djinn napisał/a:

Na GSB się nie szykuję, na pewno nie na jeden raz .... może kiedyś na raty smile

Jasne, nie ma jedynego, słusznego sposobu smile ale apetyt rośnie w miarę jedzenia wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

153

Odp: Mały Szlak Beskidzki

A mi sie marzy GSB na jeden raz kiedyś wezme ten urlop taki i pójdę cały GSB na raz

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

154

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Nie chcę nic zapeszać, ale wstępne rozmowy są już prowadzone w sprawie kolejnego terminu MSB wink

155

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Jeszcze jeden nie ruszył, a tu kolejny się szykuje ..... zimowy ?? smile

156

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Jak już ruszy drugi to się ujawnimy wink

157

Odp: Mały Szlak Beskidzki

no ja już zaliczyłem swego czasu tak jak wspominałem Fajna traska ale teraz ciężko z czasem pomimo iż urlop dopiero przede mna

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

158

Odp: Mały Szlak Beskidzki

A już jutro ruszamy my tongue

wszyscy razem jesteśmy jedną częścią istnienia, wszyscy razem jesteśmy jedną częścią zniszczenia

159

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Witam!
Czy posiada ktoś informacje kiedy dokładnie Mały Szlak Beskidzki został wyznakowany? W przewodniku Radosława Trusia z wyd. Rewasz jest tylko wzmianka że szlak istnieje. W przewodniku Andrzeja Matuszczyka po Beskidzie Małym jest tylko wzmianka o długodystansowym szlaku ze Straconki na Luboń wielki ale nie ma wspomnianej nazwy ani daty wyznakowania. Zaś w przewodniku po Beskidzie Średnim Matuszczyka jest napisane, że Mały Szlak Beskidzki jest znany również pod nazwą "Szlak Północy", co koliduje z informacją, że szlak północny to szlak z Porąbki przez Wielką Puszczę na przeł. Kocierską.
Czy ktoś zna odpowiedź na moje pytanie? Albo chociaż prosił bym o wskazówkę gdzie tą informację mogę znaleźć.
Pozdrawiam,
J

JIFFNET - górskie ciekawostki

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Dzisiaj byłem na Skrzycznem, strona zaginęła. Udało się odnaleźć. Tutaj są dwie kwestie. Wyznaczenie głównego grzbietu Beskidu Małego od Straconki do Zembrzyc kolorem czerwonym, potem przez Beskid Średni i Beskid Wyspowy po Luboń Wielki.
Główny grzbiet Beskidu Małego podaje podaje Władysław Krygowski w przewodniku Beskidy >Śląski-Żywiecki-Mały i Średni, wyd.II, Warszawa 1965 r. Nie mam siły odszukać teraz szczegółowego życiorysu Midowicza, ale podawała go kilkakrotnie na Forum nena. Midowicz wyznakował ten szlak ok. 80 lat temu, z pewnością w Beskidzie Małym w całości. Życiorys podaje szczegółowe daty.
Sprawa powstania nazwy Mały Szlak Beskidzki, która jest teraz tak bardzo popularna i eksponowana, jest praktycznie nie do odgadnięcia. Jest to nazwa jakby bezprawna, tzn. nikt nie nadał tej nazwy oficjalnie, jakimś tam dokumentem czy innym zatwierdzeniem. Nazwę tę najprawdopodobniej i jest to prawie pewne, stworzył osobiście Aleksy Siemionow. Nie weszła ona do obiegu od razu, to trudno powiedzieć kiedy powstała. Prawdopodobnie w latach 70' ub. wieku. Jak już się coś ruszy to idzie do przodu. Rozmawiałem mniej więcej w tym czasie z Siemionowem, ale interesowały mnie zupełnie inne kwestie, Tatr i Babiej Góry. Siemionow miał wielki talent do nadawania swoich nazw w górach.

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Nie mam monograficznego opracowania Siemionowa - Ziemia Wadowicka, wyd. 1984 r.
W Chrzanowie nikt też nie ma. Nie ma też w bibliotece. Może ktoś kto ma tę pozycję sprawdzi, Siemionow powinien użyć tam tej nazwy - Mały Szkak Beskidzki.

162

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Czy o to chodziło ? http://karpaccy.pl/krotka-biografia-wla … midowicza/

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Mały Szlak Beskidzki

To jest krótki życiorys. Chodziło wyłącznie o znakowanie szlaków i szczegóły z tym związane. Był tam opis znakowania przez Midowicza na Łamanej Skale, to fragment, który zapamiętałem. To na pewno nena podałaś na Forum. Ale teraz chodzi raczej o "Ziemię Wadowicką" Siemionowa, czy tam jest fragment o Małym Szlaku Beskidzkim.

164

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Znalazłam takie informacje w „Ziemi Wadowickiej” wyd. z 1984 r.

Czerwony szlak: PORĄBKA – ŻAR – KOCIERZ - )( KOCIERSKA – CZARNY GROŃ – ŁAMANA SKAŁA – LESKOWIEC – MAKÓWKOWA GÓRA – SKAWCE – CHEŁM – długość 47 km

I tak:
Odcinek Porąbka  - )( Kocierska wyznakował w 1928 r. Józef Merta
Odcinek )( Kocierska – schronisko Pod Leskowcem wyznakował w 1927 r Władysław Midowicz
Odcinek Schronisko pod Leskowcem – Skawce wyznakował w 1927 i w 1930 r. Władysław Midowicz
Odcinek Skawce – Chełm  wyznakował w 1955 r. Rafał Tutka

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Myślałem, że Siemionow użyje już tutaj nazwy Mały Szlak beskidzki, ale nie. Natomiast w Regulaminie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, Kraków 1953, który posiadam, str. 110, jest zaznaczony ten szlak MSB, jako wariant 2a Zachodnio-Beskidzki, zastępczy do szlaku głównego. Przebiega: Jaworze-Błatnia-Klimczok-Mikuszowice lub Wilkowice-Magurka-Przegibek-Hrobacza Łąka-Porąbka-Przełęcz Kocierska- Leskowiec-Skawce-Chełm i dalej Beskidem Średnim i Beskidem Wyspowym do Jeziora Rożnowskiego. Był to oczywiście wariant dla zdobycia odznaki GOT i przebiegał przez dzisiejszy Mały Szlak Beskidzki.

Odp: Mały Szlak Beskidzki

W tym regulaminie wyszukałem w spisie przodowników GOT mieszkańców Andrychowa. Wszyscy mieli uprawnienia na Tatry i Beskid Zachodni.
Fryś Franciszek
Mgr Malinka Maria
Małecki Jerzy
Inż. Weber Alfred
Zacny Stanisław
Są na pewno znani w Andrychowie do dzisiaj

167

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Na mapie Kazimierza Sosnowskiego z 1930 r zą zaznaczone następujące odcinki MSB:
Straconka - Porąbka - poprowadzony doliną Straconki przez )( Przegibek
Porąbka - )( Kocierska - przez Żar
)( Kocierska - Skawce przez Leskowiec
Sularzowa - Myślenice przez Plebańską Górę - jego odcinkiem przebiega MSB - zaznaczony na sztabówce z 1934 r., nieobecny u Sosnowskiego
Myślenice - Luboń Wielki - według mapy sztabowej przebieg szlaku był prawie niezmieniony względem dzisiejszego - z wyjątkiem okolicy Mszany i podejścia na Lubogoszcz i Uklejną.

Andrzej Matuszczyk pisze że na początku lat sześćdziesiątych został wyznakowany na czerwono szlak z Babicy do Myślenic przez Plebańską Górę. Czyli jeszcze został do opracowania odcinek z Chełmu do Babicy wink

Ostatnio edytowany przez Jiff (2018-06-22 22:07:44)

JIFFNET - górskie ciekawostki

168

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Małecki Jerzy

Zapewne chodzi o mojego dziadka smile

https://lh3.googleusercontent.com/6ahzf_yFvcH1RrJ9vnnSX57RjTRd2FEviU93T6VCagSnzzlY3Ri4MaMYRiYd8kEA2M0O4elEI18bVHCl7z4pXrl9z8gfJ6DVlOmgeSNeuyuqJooBdAPNXSQaz8vatY9TW56VlinHFiH7ZzY0u3o9noCVWMcT4RgaXvyf2py6Hvqu3ScgwYWECz0xqtZlyOKCZ6u0SkR-okp1nFWFvrBSV4WqqTg_Y4O-uBxuogx6aaiwalcAxGk7s403TTh7lobjq0AgNxyEpt1PnSvXUISJjFSzxsI3CyhnWjj2xerhHdVU8KN49Zjqm975RN6R7lx3EVTQRhAeuPivN4EyZ7b2VTYUchlWol4zKr-ptm7zNPvKBiD8GREw40ULtF9b9o0ER_4XwnV1TeEJcoWJeHjhmu2vR9gENtrIqkeMA83RMaCQhYggySC0Hi1hFg6kMvGa6Eq5l2jPhIX7Cx-iPhcjtPk1nkYfOVYOW5B-Kzl9vgx8bTjvN3neuwZ4DBDCMQvL5lB-LOWoh58voJ5cbso-ZxQ3vLVPD7FGmiwgsekhU6i4iDZS0ZE_7NOm6DM5yCtOzijalieNiDgbjvUbeeOuFPDuLJ1SCxYoVMfA-Ns=w841-h631-no

Ostatnio edytowany przez darkheush (2018-06-23 15:59:59)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Korzenie masz Darku solidne. Dziadek był, jak piszą, wielkim znawcą gór, dalece przedwojennym. Z takimi turystami zaczynałem, byli w górach moimi nauczycielami.

170

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Gienku, aby nie zaśmiecać tematu wysłałem Ci prywatną wiadomość wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

171

Odp: Mały Szlak Beskidzki

Jako ciekawostka początkowy odcinek Małego Szlaku Beskidzkiego istniał już co najmniej w 1910 roku:\
http://maps.mapywig.org/m/German_maps/various/Topographic_and_tourist_maps/SPEZIALKARTE_der_BESKIDEN_fuer_Touristen_150K.jpg

Jako inną ciekawostkę mogę powiedzieć, że na podstawie mapy z przed 1911 roku istniał już szlak na przełęcz kocierska prawdopodobnie przez Wielką Puszczę
https://polona.pl/item/touren-karte-fur … o:metadata

Ostatnio edytowany przez Jiff (2018-06-28 11:40:51)

JIFFNET - górskie ciekawostki