Temat: Klon polny, Brzoza omszona

Potrzebuje na studia zebrać nasiona Klonu polnego oraz Brzozy omszonej, czy ktoś orientuje się gdzie występują te gatunki w naszej okolicy?

Odp: Klon polny, Brzoza omszona

Klon polny to dość rzadka roślina. W stanie dzikim raz w życiu widziałem, w drodze na Chocz z południa Ale to przy drodze, też mógł być nasadzony. Wczoraj obejrzałem w Chrzanowie stare klony polne, posadzone prawdopodobnie przez Niemców, ale może i przed wojną. Porobiłem zdjęcia. Przy tym klonu czerwonego, blaszkę u góry ma zieloną a u dołu czerwoną. Ładnie to wygląda. Ten czerwony owocuje bardzo obficie. Polny zaś w ogóle nie owocuje. Zero. Szkoda. W Wikipedii podają te okazy pod Tułem. Przy drodze na Czantorię. Są wspaniałe. Oglądałem je, ale nie zapamiętałem aby owocowały. Brzozy omszonej nie widziałem, u nas nie rosną.
http://i67.tinypic.com/2vv9yc6.jpg
http://i68.tinypic.com/dy895y.jpg
http://i64.tinypic.com/2zznr5u.jpg
http://i66.tinypic.com/1zys2a.jpg

Odp: Klon polny, Brzoza omszona

Według pracy (Kotońskiej 1991) klon polny (Acer campestre) podany jest z Beskidu Małego z 7 stanowisk:
- Bujaków 500 m, Targanice Bagno 300 m, Kocierz Leśniczówka 530 m, Czernichów 325 m, Las Bielański 590 m, Groń 605 m, Ściszków Groń 770 m
natomiast brzoza omszona (Betula pubescens) nie ma pewnych stanowisk z Beskidu Małego.

4

Odp: Klon polny, Brzoza omszona

Dziękuje bardzo za informacje  smile

Odp: Klon polny, Brzoza omszona

Wczoraj przypomniałem sobie o najstarszym klonie polnym w Chrzanowie, który mógłby stanąć przy tych z Tułu. Tamte były prowadzone tak, że pień mają odsłonięty na znaczną wysokość. Ten rośnie naturalnie, gałęzie opuszczają się blisko ziemi. Ma 257 cm w pierśnicy, jest okazały. Niestety też nie ma owoców w ogóle. Pień ma rozdwojony, jedna gałąź dawno złamana, przez to jest niesymetryczny.
http://i64.tinypic.com/2aalrt3.jpg
http://i64.tinypic.com/1059ugo.jpg
http://i68.tinypic.com/309luyt.jpg