Temat: Księgarnia Beskidu Małego?

Od wczoraj w serwisie pojawiła się Księgarnia Podróżnika. Nie jest to typowa księgarnia, gdyż tylko polecamy w niej przewodniki i mapy wydawnictwa Bezdroża. W ramach wytłumaczeń, współpraca z Bezdroża.pl odbywa się w ramach programu partnerskiego i wg moich założeń wink wspomoże utrzymanie serwera i domeny. Tak więc oddaję ją do Waszej dyspozycji!

http://www.beskidmaly.pl/try2.php?keyword=beskid+ma%B3y

2

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Dla mnie te przewodniki są takie nijakie. Kupiłem ich całą serię i są dla mnie mało praktyczne Przy przemoczeniu kartki zaczynają same wylatywać. Więcej zdjęć niż treści. Opisy ogólnikowe.

W przypadku Beskidu Małego to opisali chyba 8 tras najbardziej popularnych. Nic o ciekawostkach regionu. Zdarzały się też byki w treści. Brak morfologii terenu, ale autorowi chyba o to chodziło, że miały być opisane tylko trasy. Autor najwyraźniej tylko przeleciał trasy, które opisywał i tyle. To już ciut lepsza jest seria 3 w 1 wyd ExpressMap.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

3

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Większości wydawców zależy na tym, by tylko zrobić interes. Zdarza się, że treść w kilku przewodnikach jest identyczna.
Nie wiem czy kupują prawa od autora i potem  drukują? Nie wierzę, by wydawca sam przemierzył szlaki i potem wyda przewodnik? wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

4

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

W ofercie są również przewodniki innych wydawców. A co do przewodnika Jan Czerwińskiego "Beskid Mały i Beskid Makowski z plecakiem" to uważam, że jest dobry dla tych, którzy dopiero wybierają się do Beskidu Małego, chcą go jakby to powiedzieć "zaliczyć". Znajdą w nim parę propozycji wycieczek i  minimalny opis i to wszystko. Szybko i na temat, z miła szatą graficzną. Tak to odbieram. Nie jest to ambitne dzieło...

Na szczęście jest również w ofercie Bezdroży przewodnik Trusia - który uważam za ambitny!

http://www.beskidmaly.pl/produkt.php?id=279

5

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Tak, tylko że Truś jest z Rewasza, a że w ofercie Bezdroża są produkty Rewasza i odwrotnie to już wynika z współpracy tych wydawnictw

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

6

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Zgadza się, dlatego można powiedzieć jest jakaś różnorodność w ofercie wink Zresztą i tak nie wielkiej jeśli chodzi o Nasz Beskid.

7

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Ja osobiście cieszę się, że w naszym współczesnym świecie jest wolność słowa i wychodzą nowe przewodniki, a zwłaszcza o naszym regionie, ponieważ można go zawsze zweryfikować. Czasami się zastanawiam kto to weryfikuje przed wydaniem, bo na pewno nie osoba znająca ten teren, tylko jakiś polonista, który wyszukuje błędy. gramatyczne, zdaniowe, ortograficzne itp.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

8

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Moja bibliografia o tym terenie nie jest duża ale jakaś jest

Szajnocha Władysław - Studya geologiczne w Karpatach Galicyi zachodniej. Cześć I. Okolice Żywca i Białej – Nakładem Polskiego Tow. Przyrodników im. Kopernika Lwów 1884

Sosnowski Kazimierz - Przewodnik po Beskidzie Zachodnim od Krynicy po Wisłę łącznie z Pieninami i terenami narciarskimi, Nakładem Oddziału Tow. Tatrzańskiego "Beskid" w Nowym Sączu    Kraków 1914

Sosnowski Kazimierz - Przewodnik po Beskidzie Zachodnim od Krynicy po granicę Moraw łącznie z Pieninami i terenami narciarskimi, Księgarnia Geograficzna „Orbis” Kraków 1926

Sosnowski Kazimierz - Przewodnik po Beskidzie Zachodnim od Krynicy po granicę Moraw łącznie z Pieninami i terenami narciarskimi. Tom II. Okolice: Makowa – Żywca – Zwardonia – Wadowic – Bielska – Wisły – Cieszyna – Jabłonkowa, Księgarnia Geograficzna „Orbis” Kraków 1930

Sosnowski Kazimierz - Przewodnik po Beskidzie Zachodnim. Tom I. Beskid Śląski i Żywiecki, Wiedza – Zawód – Kultura Kraków 1948

Barański Marian Tadeusz - Beskid Śląski i Mały. Tereny narciarskie. Przewodnik narciarski, Spółdzielczy Instytut Wydawniczy Kraj Warszawa 1953

Krygowski Władysław - Beskidy Śląski – Żywiecki – Mały i Średni (część zachodnia). Przewodnik, Sport i Turystyka Warszawa 1964

Głąb Tadeusz - Beskid Andrychowski, Kraków - Nowa Huta 1967

Kulczykowski Mariusz - Dwa wieki miasta Andrychowa (1767 – 1967), WSP Kraków 1967

Łączyński Andrzej - Beskidy Zachodnie. Mapy szkoleniowe, PTTK ZG KTG Kraków 1967

Krygowski Władysław - Od Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Przewodnik, Sport i Turystyka Warszawa 1972

Krygowski Władysław - Beskidy Śląski – Żywiecki – Mały i Makowski (część zachodnia). Przewodnik, Sport i Turystyka Warszawa 1974

Matuszczyk Andrzej - Beskid Mały. Przewodnik, Zakład Wydawniczo-Propagandowy PTTK Warszawa – Kraków 1981

Matuszczyk Andrzej - Beskid Mały. Przewodnik turystyczny, PTTK Kraj Warszawa – Kraków 1984

Siemionow Aleksy - Ziemia wadowicka. Monografia turystyczno-krajoznawcza KTG Odziału PTTK „Ziemia Wadowicka”     Wadowice 1984

Dobroski Józef Stanisław - Między Skawą a Skawinką. Przewodnik turystyczny PTTK Kraj Warszawa – Kraków 1986

Grodziski Stanisław, Dwornicka Irena - Chronografia albo Dziejopis Żywiecki [zebrany i wypisany przez Andrzeja Komonieckiego], Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej 1987

Jurczak Zbigniew Wadowickie ślady historii, TMZW Wadowice Wadowice 1987

Matuszczyk Andrzej - Beskid Mały. Pasmo Magurki Wilkowickiej. Przewodnik turystyczny, PTTK Kraj Warszawa – Kraków 1987

Sikora Andrzej - 25 wycieczek samochodowo-pieszych w Beskidy z Bielska-Białej. Przewodnik turystyczny,     PTTK Kraj Warszawa – Kraków 1988

Matuszczyk Andrzej    - Beskid Mały. Grupa Łamanej Skały oraz zachodnią część Beskid Średniego (grupa Żurawnicy i Pasmo Pewelskie). Przewodnik turystyczny, PTTK Kraj Warszawa – Kraków 1989

Siemionow Aleksy - Studia beskidzko-tatrzańskie, Zakład Poligraficzny Bolechowice Kalwaria Zebrzydowska 1993

Zwoliński Andrzej - Miasto Ankwiczów. Z dziejów Andrychowa, Drukarnia Akcydensowa Kraków 1993

Zwoliński Andrzej - U stóp Jawornicy ( z historii Sułkowic – Bolęciny),  Kraków 1993

Mikołajski    Jerzy, Sołtysik Jerzy - Beskid Mały latem i zimą. Przewodnik, Colgra – Press Poznań 1994

praca zbiorowa - Jaskinie okolic Bielska-Białej, Klub taternictwa Jaskiniowego Speleoklub Bielsko-Biała Bielsko-Biała 1999

Matuszczyk Andrzej - Beskid Mały. Przewodnik turystyczny, Grafikon, Odział PTTK „Ziemia Wadowicka” Wadowice 2001

Zieliński Jan - Ścieżkami Pańskiej Góry, Urząd Miasta Andrychów 2001

Zinkow Julian - Wadowice i okolice – przewodnik monograficzny, Wadowice 2001

Dusz     Jolanta - Brzezinka gmina Andrychów, szkic monograficzny, Drukpress Andrychów 2003

Zieliński Jan - Do źródeł Wieprzówki, Polska Fundacja Ochrony Przyrodu „Pro Natura” Andrychów 2003

Matuszczyk Andrzej - Beskid Mały. Przewodnik turystyczny, Grafikon, Odział PTTK „Ziemia Wadowicka” Wadowice 2004

Pietyra Andrzej - Beskid Mały część wschodnia. Przewodnik rowerowy, Grafikon Andrychów 2005

Krzywda Piotr - Beskid Makowski i Mały, ExpressMap Warszawa 2007

Zieliński Jan - Wapiennik w Inwałdzie. Ścieżka przyrodnicza, Urząd Miejski w Andrychowie Andrychów 2007

Truś Radosław - Beskid Mały. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza „Rewasz” Pruszków 2008




Wiem, że jeszcze jest trochę książek o naszym terenie i to sporo

Możesz to wykorzystać jako osobny rozdział - Literatura książki BM, a osobno zrobić literatura mapy BM smile
Wiem jedno, że trochę poczytałem o tym Beskidzie i coś tam wiem a jak zapomnę to przynajmniej wiem gdzie to znaleźć po notatkach tongue

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

9

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

No niestety ja mam tylko niektóre z nich. wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

10

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Wow!!! Imponująca kolekcja!!! Brawo!!! Szczególnie te wydania z XIX czy pierwszej połowy XX wieku!!! Czy jesteś w posiadaniu oryginałów, czy to późniejsze przedruki Baca???

Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-05-13 19:01:58)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

11

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Tylko Szajnocha Władysław - Studya geologiczne w Karpatach Galicyi zachodniej. Cześć I. Okolice Żywca i Białej – Nakładem Polskiego Tow. Przyrodników im. Kopernika Lwów 1884 to reprint a reszta oryginały Skany nawet zrobiłem i są umieszczone w temacie Przewodniki z przed lat

Mam jeszcze kilka pozycji gdzie wzmiankują o Beskidzie Małym, a także ksera z Wierchów i innych źródeł więc jest trochę tego

Ostatnio edytowany przez baca (2010-05-13 19:14:45)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

12

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

"Beskid Średni" A. Matuszczyk
"Beskid Mały" A. Matuszczyk
Dziejopis Żywiecki
kilka map m.in. tart, gminy styszawa,
kilka folderów m.in. z powiatu suskiego, powiatu żywieckiego

13

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

No to tym bardziej, pozazdrościć zbiorów wink

Ech, chciałby człowiek choć dotknąć tego niebagatelnego kawałka historii poznawania (bo chyba można to tak nazwać) Beskidu Małego wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

14

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

szymskim napisał/a:

"Beskid Średni" A. Matuszczyk
"Beskid Mały" A. Matuszczyk
Dziejopis Żywiecki
kilka map m.in. tart, gminy styszawa,
kilka folderów m.in. z powiatu suskiego, powiatu żywieckiego

No ja się starałem podać literaturę gdzie jest mowa o Beskidzie Małym, gdybym miał podać jeszcze o pozostałych Beskidach to myślę, że lista by się wydłużyła o ok 100 pozycji
Nie umieszczałem map bo to jest bez sensu

darkheush napisał/a:

No to tym bardziej, pozazdrościć zbiorów wink

Ech, chciałby człowiek choć dotknąć tego niebagatelnego kawałka historii poznawania (bo chyba można to tak nazwać) Beskidu Małego wink

Wiem coś o tym, jak przychodzą znajomi i trzymają prawie 100 letni przewodnik w ręce w świetnym stanie

Ostatnio edytowany przez baca (2010-05-13 19:43:51)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

15

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Nie sądziłem nawet , że jest tyle pozycji wink

16

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

No ja mam przyjemność zwiększyć za niedługo pozycje literaturową Beskidu Małego, której jednak nie polecam. Jest zbyt profesionalnie opracowana i na dodatek w języku angielskim, chociaż są tłumaczenia na język polski. Książka związana jest z badaniami nad nerecznicami (rodzaj paproci) w Polsce, której istotny wpływ ma Beskid Mały. W książce znajdzie się przewodnik po Dolinie Targaniczanki w Beskidzie Małym, jednego z punktów wycieczki sekcji pteridologicznej, oraz opracowanie wraz z mapami rozmieszczenia nerecznic w Beskidzie Małym mojego autorstwa.

17

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Dariusz Tlałka napisał/a:

No ja mam przyjemność zwiększyć za niedługo pozycje literaturową Beskidu Małego, której jednak nie polecam. Jest zbyt profesionalnie opracowana i na dodatek w języku angielskim, chociaż są tłumaczenia na język polski.

oczywiście czekam na sygnał aby ją zakupić wink

Po wielu lat poszukiwań po antykwariatach i allegro udało mi się zakupić chyba najbardziej unikatową książkę
Wierchy rocznik 1925 - rok trzeci
Dla tych co nie kojarzą
http://www.cotg.pttk.pl/wydawnictwa/w_wierchy/img/w_03.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

18

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Książka o której wspomniałem znajduje się pod tytułem "Genus Dryopteris Adans. in Poland". Wyszła już ona parę miesięcy temu. Jednak bardzo niski nakład 200 egz. sprawia że jest wręcz nie dostępna nawet dla przeciętnego botanika sad Jako współautor otrzymałem dwa egzemplarze, niestety jeden już odsprzedałem sad

19

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Dariusz Tlałka napisał/a:

Jednak bardzo niski nakład 200 egz. sprawia że jest wręcz nie dostępna nawet dla przeciętnego botanika sad Jako współautor otrzymałem dwa egzemplarze, niestety jeden już odsprzedałem sad

Typowy nakład dla prac naukowych. Wiem, bo sam produkuję niszowe ksiażki wink. Dlaczego nie porozmawiasz z wydawcą, żeby udostępnić pracę w wersji elektronicznej (PDF) do pobrania przez Internet (może być odpłatnie)? To teraz najlepszy sposób dotarcia do czytelnika, zwłaszcza że większość specjalistów na pewno ma dostęp do sieci. Jeżeli praca jest cenna, a mniemam że tak, to myślę, że warto o tym porozmawiać.

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-09-03 07:05:01)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

20

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Piotrze wersja internetowa tej książki jest dostępna na stronie http://www.biol.uni.wroc.pl/instbot/zbi … ;Itemid=66
Strona ta jest w fazie projekcji. By zobaczeć artykuły tej książki trzeba kliknąć - Table of content

21

Odp: Księgarnia Beskidu Małego?

Dla zainteresowanych u mnie można nabyć pod adresem http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=27262136 pewne książki naukowe i popularnonaukowe, w tym jedna obejmująca swym zasięgiem Beskid Mały pt. "Powiat Żywiecki. Woda i jej wpływ na zróżnicowanie roślinności w Beskidach" smile