Temat: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Myślę, że Bielsko-Biała jako największe miasto  mające styczność z Beskidem Małym posiada wiele ciekawych miejsc, które być może warto odwiedzić podczas pobytu w Beskidzie Małym.

Pierwszym z takich miejsc jest bez wątpienia Ratusz w Bielsku-Białej

http://www.wbb.2morrow.cal.pl/pictures/1334074258-ratusz9.jpg

Krótka historia powstania tej budowli

Ratusz Bielsko-Biała

2

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

No to teraz,  gdy wątek nam się rozwinie, nikt już nie będzie marudził wink 

Nic a nic nie znam BB sad To miasto nie istnieje w świadomości "przeciętnego Polaka"   lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

3

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Jolu podając cytaty należy podawać źródło  lol

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

4

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

No popatrz....  wink uderz w stół, a nożyce znaczy cytowany się odezwie  lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

5

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

No cóż, dla mnie BB to klasyczna "Czarna dziura", czyli miasto gdzie ostatnio nieźle się pogubiłem wracając ze Słowacji, bo oczywiście nawigacja nic nie wie o remontach, których jak widzę u was niemało, a moja znajomość topo BB jest z ręką na sercu po prostu żadna (więcej na ten temat może powiedzieć Czarownica z Pogodnej). Drugi kontakt z BB jest bardzo powierzchowny, bo to tylko przejazd przez obrzeża w drodze do Ustronia. Wreszcie trzeci to przejazd autobusem miejskim z dworca autobusowego pod Szyndzielnię w drodze do B. Śląskiego. Więcej kontaktów nie pamiętam wink
P.S. No i już pierwsze zaskoczenie po lekturze - nie wiedziałem, że historia BB jako jednego organizmu datuje się dopiero od 1951 roku.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

6

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Mam nadzieję Piotrze, że w moim mieście jeszcze nie jedno Cię zaskoczy wink i to pozytywnie smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

7

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Zamek Sułkowskich

http://www.beskidmaly.pl/cpg14x/albums/userpics/10002/zamektvs.jpg

fot. www.muzeum.bielsko.pl

Zamek książąt Sułkowskich – jest największym i najstarszym zabytkiem miasta Bielska-Białej. Znajduje się we wschodniej części Starego Miasta przy głównej drodze przebiegającej przez miasto.

Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej

8

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Dwór Lipnicki

http://www.wbb.2morrow.cal.pl/pictures/1338368930-dwor.jpg

Dwór Lipnicki, który zwany jest również zamkiem bialskim – późnoklasycystyczny pałac znajdujący się w centrum Bielska-Białej, w dzielnicy Biała Krakowska, przy ul. Żywieckiej. Wybudowany został w roku 1596 jako dwór starostów lipnickich. Obecny kształt w całości pochodzi z I poł. XIX w., kiedy był własnością Albrechta Habsburga. Od 1885 r. należy do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, pełniąc funkcję klasztoru oraz prowadzonego przez nie domu dla upośledzonych dzieci i kobiet. Pałac otacza zabytkowy park, tworzący wspólnie zespół pałacowo-parkowy....

Dwór Lipnicki

9

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej

http://www.wbb.2morrow.cal.pl/pictures/1338463467-25.jpg


Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej jest jednym z największych kościołów zlokalizowanym w mieście Bielsko-Biała. Jest katedrą diecezji bielsko-żywieckiej. Katedra jest charakterystycznym punktem miasta, doskonale widoczna z różnych miejsc. Znajduje się na Starym Mieście, przy pl. św. Mikołaja i leży na terenie Dekanatu Bielsko-Biała I – Centrum. Pełni również funkcję kościoła parafialnego (parafia św. Mikołaja). Jako datę powstania katedry podaje się lata 1443–1447, jednak obecny kształt uzyskała dopiero w 1912 r. Liczne przebudowy spowodowały, ze budowla posiada elementy wielu stylów architektonicznych – od gotyku po modernizm.


Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej

10

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Jak dla mnie to najbardziej kojarząca się z Bielsko - Białą budowla. Mijałem ją codziennie w drodze do i ze szkoły   smile

Ostatnio edytowany przez stary (2012-08-08 19:21:42)

11

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Dworzec Główny PKP


Bielsko-Biała jest jednym z mało spotykanych miast, które nie musi się wstydzić swojego dworca PKP. Pomijam tutaj kwestię, czy pociągi wyjeżdżają o czasie, czy zimą jest ciepło, a latem chłodno... Dworzec Główny w Bielsku-Białej jest obiektem zabytkowym (nr rej. A-704/94 z 3.06.1994r)

http://www.wbb.2morrow.cal.pl/pictures/new1358952318.jpg

fot. Jan Mehlich

Jest to największa stacja w Bielsku-Białej. Mieści się przy ulicy Warszawskiej. Według PKP, dworzec posiada kategorię B, czyli rocznie odprawianych jest tutaj od 1-2 mln podróżnych. Krzyżują się tutaj 3 linie kolejowe: linia z Katowic wiodąca do Skalite na Słowacji, linia z Kalwarii Zebrzydowskiej jak również linia z Czeskiego Cieszyna.

Dworzec powstał w roku 1890 na trasie Kolei Północnej wiążącej Wiedeń z Krakowem. Odgałęzienie do Bielska powstało w roku 1855 (przedłużone do Żywca w 1878 roku). W roku 1888 powstały linie do Kalwarii i Cieszyna. Projektantem budynku był Karol Schulz. Obiekt wybudowała firma Karla Korna. Powstał on w stylu prowincjonalnego dworca austriackiego. Wybudowanie dworca kolejowego spowodowało błyskawiczną rozbudowę Dolnego Przedmieścia (dzielnica Bielska-Białej) w kierunku północnym.

Podczas remontu, w latach 1997-2001 znaleziono zabytkową polichromię. Dzięki remontowi dworzec odzyskał utracony blask. Będąc na dworcu warto zwrócić obserwację na freski w stylu pompejańskim, znajdujące się w głównym holu (tam gdzie kasy biletowe), stylowe zadaszenie peronu nr 1 jak również nagłówek w języku niemieckim: "K.K. PRIVILEGIRTE KAIS. FERD. NORDBAHN" (Uprzywilejowana Cesarsko-Królewska Kolej Północna Cesarza Ferdynanda).

Bielsko-Biała Dworzec Główny PKP

12

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

lowell79 napisał/a:

Podczas remontu, w latach 1997-2001 znaleziono zabytkową polichromię. Dzięki remontowi dworzec odzyskał utracony blask. Będąc na dworcu warto zwrócić obserwację na freski w stylu pompejańskim, znajdujące się w głównym holu

Zapraszam do obejrzenia polichromii bielskiego dworca i innych miejsc w Bielsku-Białej. Na pewno warto.

Warto również zobaczyć to na własne oczy ...

13

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Polichromia robi wrażenie! Warto ją zobaczyć na żywo!

Kolejny obiekt, do którego czuję sympatię (chyba wywodzi się ona z dzieciństwa) to Kamienica pod Żabami

http://www.wirtualne-bielsko.pl/pictures/1359562140-zaby1.jpg

Kamienica "Pod Żabami" jest secesyjną kamienicą znajdującą się na narożniku ulicy Targowej i placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Na przeciwko kamienicy znajduje się kościół Marcin Lutra.

"Kamienica została wybudowana w 1903 roku. Projektantem był bialski architekt Emanuel Rost junior. Na początku odkryła się tutaj winiarnia Rudolfa Nahowskiego. Ozdabiana elewacja kamienicy imituje mur pruski, nad wejściami znajdują się wykusze, a w środkowej części pseudowieża. Na północnej elewacji znajdują się płaskorzeźby owadów, jak również portal przestawiający postacie dwóch żab, mających na sobie fraki. Jedna ma w ręku mandolinie, druga trzyma w jednej ręce fajkę, a w drugiej kielich, opierając się na beczce" .         

Kamienica Pod Żabami

14

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Pojedyncze najciekawsze atrakcje Bielska Białej widzę, że zostały tu pokrótce przedstawione. Dzisiaj przy okazji natrafiłam na fajny artykuł i filmik promujący Bielsko. Zostawiam poniżej  zainteresowanym smile
Dowiedziałam się m.in. z niego, że Bielsko zwane jest "małym Wiedniem" wink.

Pod zdjęciem artykuł Przemysława Kota – Bielsko-Biała - atrakcje "małego Wiednia", a poniżej film promujący to miasto

http://www.kocjan.pl/albums/userpics/10001/bielsko_zamek_wieczorem_8349.jpg

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

15

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Bielsko- Biała wg. mnie to jedno z najpiękniej położonych górskich miast w Polsce. W zasadzie nie znam durgiego takiego, które miałoby takie położenie. Prócz zabytków architektury są równie ciekawe miejsca mające blizszy zwiazek nie tylko z naturą ale też i z historią. Bardzo polecam wzgórze '' Trzy Lipki'' skad roztacza się wspaniała panorama 360 stopni a w sprzyjajacych warunkach można zobaczyć Tatry. Polecam widoki zwłaszcza nocą. Nieopodal ale takze na samym wzgórzu rozciąga sie polska linia umocnień składajaca się z kilkudziesięciu betonowych schronów bojowych z 1939 r. Gratka dla miłosników historii i militariów. Owa linia, po pozycji mławskiej była najsilniejszą w ówczesnej Polsce.

Ostatnio edytowany przez aro1569 (2013-08-21 15:10:03)

16

Odp: Bielsko-Biała - ciekawe miejsca

Bielsko - Biała to jedno z moich ulubionych miast:) Nie wiem, czy wiecie, ale w niedzielę 20-go stycznia będzie otwarcie kolejnej atrakcji w BB. Mam tutaj na myśli Kręgielnie Retro Bowling Club http://retrobowlingclub.pl . Jest to świetne miejsce dla całych rodzin. Można tam zorganizować imprezy okolicznościowe bądź firmowe i generalnie dobrze się bawić. Obiekt znajduje się na ul. Partyzantów 22 , dawna Grępielnia, a rezerwację stolików bądź też torów bowlingowych można zrobić pod nr 33 443 19 17 smile.