276

Odp: Paprotniki

Jeszcze wiosny nie ma - wszystko przed Tobą Darek. wink

277

pbsk napisał/a:

Jeszcze wiosny nie ma - wszystko przed Tobą Darek. wink

No wiosny jeszcze nie ma ale włosocień delikatny to taki całoroczny gatunek. Pierwszy raz już go widziałem w 2007 roku na jedynym obecnie istniejącym stanowisku w Polsce koło Złotoryi na Pogórzu Kaczawskim, ale prawdziwą sztuką jest go znaleźć na nowym stanowisku, a jeśli by się znalazł to przede wszystkim w tym rejonie Sudetów big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-02-26 18:54:54)

278

Mój wielki sukces w badaniach olkuskich widliczy zmotywował mnie by ponownie spróbować odnaleźć widlicze w Beskidzie Małym. Niestety widliczy w Beskidzie Małym po 1991 roku nikt nie zdołał potwierdzić, również moje szczegółowe badania nad paprotnikami trwające około 10 lat nie dały pozytywnego widliczowego rezultatu. Czy faktycznie one tutaj wymarły, czy tylko sprytnie ukrywają się przed botanikami wink Siedliska wciąż dla nich są, a Beskid Mały o powierzchni około 400 kilometrów kwadratowych nie sposób przebadać metr po metrze. Teraz jest dobry okres na ich poszukiwanie, gdy nie ma jeszcze zbytnio dobrze rozwiniętych liści na drzewach i krzewach więc w ten weekend podejmuje się ich poszukiwań.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-04-05 14:48:05)