Temat: Pierwszy szlak w czesci wschodniej Beskidu Małego

W 1925 r Władysław Midowicz bedąc delegatem dla schronisk Oddziału Babiogórskiego Tow Tatrzańskiego w Zywcu obawiając sie dalszej Germanizacji  Beskidu Małego przez prężnie działającą niemiecką organizacje turyst Beskidenverein w rejonie Magurki we wrześniu 1925r wyznakował pierwszy szlak we wschodniej czesci Beskidu Małego nazwany przez niego "Szlakiem Północnym" [w tym czasie toczyła się już z Beskidenverein tzw wojna na pędzle w rejonie Babiej Góry polegała na zamalowywaniu niemieckich oznakowań i malowaniu polskich i odwrotnie] Szlak koloru czerwonego rozpoczynał sie w Porąbce w Przełomie Soły doliną Wielkiej Puszczy na Przełęcz Kocierską Obecnie asfaltowa droga z Porabki Doliną Wielkiej Puszczy szczegółowy opis Ziemia Wadowicka A Siemionow str 449 Tak wspominał swe dzieło "Jeszcze dzis rysuje mi się żywo w pamięci znakowanie pierwszego szlaku przez wschodnią częśc Beskidów Małych, góry zapomniane podówczas przez Boga a prawie nieznane turystom Znakując pierwszy szlak posuwałem się w zupełnej pustce i miejscami niemal wśród pierwotnej przyrody"

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

2

Odp: Pierwszy szlak w czesci wschodniej Beskidu Małego

W wielu miejscach BM można mieć podobne odczucia, jak znakarz pierwszego szlaku w dolinie W puszczy. wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

3

No niewątpie tylko ze on te odczucia miał w całym Beskidzie Małym  nie mówiąc o Dolinie Wielkiej Puszczy Ciekawe  co by powiedział widzac dzis sznury samochodów jadące praktycznie jego szlakiem . Niestety taki jest koszt cywilizacji Ja również uwazam jesli zna sie troszke Beskid Mały zawsze mozna znalezc zaciszne miejsce  Lecz cywilizacja pcha sie w te górki wielkimi krokami

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

4

Miałem okazję być w ten weekend w Puszczy i mimo tej cywilizacji, to i tak uważam to miejsce za jedno z piękniejszych i spokojniejszych. Fakt faktem, że nie miałem okazji go poznać choćby 10-20 lat temu...

5

Prawdziwą dzicz to ja widziałem kilka lat temu w Rumunii. Niestety zapewne za kilka lat też już jej nie będzie, bo Rumunia również łaknie cywilizacji i szybko się modernizuje, co będzie się pogłębiać, bo jak wiecie należy m.in. do UE (z góry zaznaczam, że nie jestem wrogiem wspólnoty, ale stwierdzam jedynie fakt).

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-01-03 13:22:40)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

6

No nie ma sprawy o tej poze roku to tam jest spokuj polecam przejscie w lecie nie daj Boże w dlgi wykend w potoku i na polankach niema miejsca na rozłozenie koca lub nawet lezaka i w każdym wolnym miejscu poparkowane samochody

7

Wiem, widziałem i doświadczyłem... Ale zimą jest pięknie wink

8

Pierwszy szlak w czesci wschodniej Beskidu Małego jak pisałem  miał kolor czerwony w roku 1932 zmieniono kolor na zielony . Z powodu powstania drogi kołowej i wzrastajacego ruchu pojazdów w 1978 r Komisja Turystyki Górskiej w Wadowicach postanowiła usunac ten historyczny szlak Przezucono go na Północno-Wschodnie szczyty jest to dzisiejszy szlak z Porabki przez Trzonke na Przełecz Kocierska Spacerujac asfaltowa droga w Dolinie Wielkiej Puszczy przy dokładnej obserwacji pni drzew mozna jeszcze zuwazyc zarysy zstarych oznakowan zielonego szlaku

9

ferdynans napisał/a:

No nie ma sprawy o tej poze roku to tam jest spokuj polecam przejscie w lecie nie daj Boże w dlgi wykend w potoku i na polankach niema miejsca na rozłozenie koca lub nawet lezaka i w każdym wolnym miejscu poparkowane samochody

Niektorzy auta myją wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .