76

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Najważniejsze, że ciągle tam jest wink !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

77

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

nena napisał/a:

Najważniejsze, że ciągle tam jest wink !

Jest to jedno nielicznych stanowisk podejźrzona marunowego w Polsce którego corocznie udaje się potwierdzić smile Zazwyczaj z tym gatunkiem tak jest że pojawia się danego roku a później całkowicie zanika big_smile

78

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Właśnie wróciłem z Zagórnika i w tym roku naliczyłem 27 osobników podejźrzona marunowego pod Skornicą. Osobniki te były dość mocno już rozwinięte, a 3 z nich nawet nie takich małych rozmiarów. Większa liczba osobników w stosunku do zeszłego roku jest wynikiem bardziej sprzyjających temu gatunkowi warunków pogodowych smile

79

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Nieźle! Choć za czasów jak je baca podlewał, było ich ponad 100. big_smile

Ostatnio edytowany przez pbsk (2019-04-24 21:05:22)

80

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Właśnie wróciłem z monitoringu podejźrzona marunowego pod Skornicą i w tym roku naliczyłem 18 osobników smile W tej okolicy znajduje się też kilka innych miejsc z dobrymi siedliskami dla podejźrzonów (skraje lasów grądowych, zarośla tarninowe z przytulinką wiosenną i murawy jastrzębcowe, wszystko to ekspozycji południowej), jednak moje szczegółowe poszukiwania nie wykazały je w innym miejscu. Masakryczne jest szukanie tej drobnicy z głową przy ziemi big_smile

81

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:

Właśnie wróciłem z monitoringu podejźrzona marunowego pod Skornicą i w tym roku naliczyłem 18 osobników smile W tej okolicy znajduje się też kilka innych miejsc z dobrymi siedliskami dla podejźrzonów (skraje lasów grądowych, zarośla tarninowe z przytulinką wiosenną i murawy jastrzębcowe, wszystko to ekspozycji południowej), jednak moje szczegółowe poszukiwania nie wykazały je w innym miejscu. Masakryczne jest szukanie tej drobnicy z głową przy ziemi big_smile

Ale nadal Darku tam rośnie ! i z tego trzeba się cieszyć  smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

82

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

nena napisał/a:

Ale nadal Darku tam rośnie ! i z tego trzeba się cieszyć  smile

Co się rzadko zdarza by ten gatunek w Polsce corocznie udaje się potwierdzić przez okres 10 lat smile

83

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

12 marzec to absolutny rekord wczesnego obserwacji podejźrzona w naturze. Dzisiaj ku mojemu zdumieniu wypatrzyłem rozwijający się z ziemi osobnik podejźrzona marunowego na stanowisku pod Skornicą w Beskidzie Małym. Taki ewenement przyrodniczy ma miejsce tylko na nagrzanych stokach południowych w niskich położeniach górskich i podczas łagodnej zimy.
https://www.bio-forum.pl/messages/3280/254936.html

84

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Tegoroczne liczenie podejźrzona marunowego pod Skornicą wykazały występowanie 17 osobników (z czego 9 osobników było w tym roku obserwowane ale nie dotrwały one do 4 czerwca). Zapewne związane jest to z chłodną wiosną.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2021-06-04 15:12:57)

85

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Oto dzisiejsze nagranie filmowe w moim komentowaniem dotyczące stanowiska podejźrzona marunowego pod Skornicą w Beskidzie Małym. Dzisiaj 28 kwietnia naliczyłem zaledwie 12 osobników tej paproci.

86

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dariusz Tlałka napisał/a:

[...] Dzisiaj 28 kwietnia naliczyłem zaledwie 12 osobników tej paproci.

Wiesz Darku co może być przyczyną, że jest ich tak mało ?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

87

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

nena napisał/a:

Wiesz Darku co może być przyczyną, że jest ich tak mało ?

Zapewne jest to związane z warunkami siedliskowymi i klimatycznymi. Od jakiegoś czasu zauważyłem też że są tam wykopane dołki big_smile Ogólnie rzadko się zdarza by stanowisko podejźrzona marunowego było potwierdzane corocznie od 12 lat więc z tego można się cieszyć smile

88

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dołki?
Czyli, że ktoś je wykopuje?

89

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

sprocket napisał/a:

Dołki?
Czyli, że ktoś je wykopuje?

Te dołki obserwuje od kilku lat. Mam nadzieje że one nie powstały że ktoś chciałby przesadzić tą unikatową roślinę bo i tak by ona nie przyjęła ze względu na skomplikowaną biologię big_smile Na szczęście to stanowisko jest pod moją obserwacją, przede wszystkim by wciąż się ono utrzymywało smile

90

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Dzisiejsze liczenie podejźrzona marunowego pod Skornicą wykazały 29 osobników, więc stanowisko na szczęście się powiększa co do ostatnich lat smile

91

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

Obejrzałem filmik z zeszłego roku... a to ostatnie co pokazałeś to nie był przypadkiem mały krzaczek poziomki?
Chyba, że właściwy okaz był pod tym krzaczkiem wink

No nic, oby się stanowisko rozrastało smile

92

Odp: Najcenniejsza roślina Beskidu Małego

sprocket73 napisał/a:

Obejrzałem filmik z zeszłego roku... a to ostatnie co pokazałeś to nie był przypadkiem mały krzaczek poziomki?
Chyba, że właściwy okaz był pod tym krzaczkiem wink

No nic, oby się stanowisko rozrastało smile

Na tym filmiku zrobiłem zbliżenie na dwa zwinięte osobniki podejźrzona marunowego w czasie 1:15 i 1:28 (pod poziomką) nagrania.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2023-05-15 14:44:23)