1

Temat: GOTapp

Tak jak wcześniej tu obiecałem, wrzucam GOTapp do sieci i zapraszam wszystkich zainteresowanych do testowania. smile
Aplikacja powinna zadziałać na każdym komputerze z Windows, od XP po najnowszy Windows 10.

Uprzedzając ewentualne pytania dodam, że program nie przedstawia tras graficznie na mapie, bo nie było moim celem powielać to co oferuje serwis mapa-turystyczna.pl. Od samego początku moim zamierzeniem było stworzyć narzędzie pomocnicze - swego rodzaju dodatek do Regulaminu GOT PTTK.  Dlatego też, do wygodnego korzystania z aplikacji, wskazane jest, żeby mieć przed sobą wspomniany regulamin, w którym to zamieszczone są schematy tras wszystkich grup górskich w Polsce.

GOTapp operuje nazewnictwem z regulaminu, więc nie sprawi problemu zaplanowanie trasy np. Andrychów - Ostry Wierch, podczas gdy Ostry Wierch, na niektórych mapach nie jest nawet opisany.
...A jak zapisać przebieg wycieczki z Andrychowa na Leskowiec?
...A jeśli wg schematu tras zaplanujemy wycieczkę ... -> Złota Góra -> Bukowski Groń -> Przełęcz Kocierska, to czy oznacza to, że ze Złotej Góry powinniśmy zejść do Bukowskiej Przełęczy, udać się na Bukowski Groń po czym wrócić do Bukowskiej Przełęczy i stąd do Przełęczy Kocierskiej? A co, jeśli od razu z Bukowskiej Przełęczy ruszymy do Przełęczy Kocierskiej?

Myślę, że GOTapp rozwieje takie i wiele innych wątpliwości. wink
                       GOTapp V.0.48.190223

Ostatnio edytowany przez pbsk (2019-04-03 20:11:00)

2

Odp: GOTapp

Na chwilę obecną nie ma żadnej instrukcji do programu (może kiedyś znajdę na to czas). Myślę, że obsługa jest prosta i nie wymaga specjalnych wyjaśnień, ale w razie czego pytajcie. Ja również wrzucę tu info za każdym razem, gdy przypomnę sobie o czymś co może nie być oczywiste.

Dla przykładu: może nie każdy zorientuje się, że kliknięcie w polu parametrów trasy przełącza z opisu punktu na opis trasy.

https://lh3.googleusercontent.com/Y2148zUOCR7e_BMKsNE25TiAhzXcOg6SeqYHRFRf-ZMBu2Vtob7egvUPvL5tm-KzsNSxQDQ9fGIBx9udhF0Ywl90sHnNV6WVKe48XaOz75SB19PiUhs3Y9Vcm_btbjmNcP3Nxy9mz3GGj8hQ0XpwCaf14SeGAKbelgF1eis3DaLVZeLaBGgPENnVEJafZuabuI7IGpvkT0YKHPukcc-dfU0KDpSgJgQLmxzQ-UHzbG-xCJHp2RnKrA0-I_y5FFugoRWt4eBQs3pVgonDST6Lflqv7YGQp7ppezfCaLShwk-coP2w8hTp3u_AsxFUp2hJKaaOlc50MStQxTBY_btSm1X8nfJFE4DJYLVtUOt7ub3gHy__TDo0cBSVqoLBYYnE7ZiM1dI1n9v_oQfjCvNHMLI_lDjOihW9V-9WNA9ttd3ywOISAUnGrl9SLHUdzVJfsWLSG23lbqpMFzhYLHQtMGsMUNokoKKPgrxUDHMTY1wTIzT0dJ_t_AN1k1AY3h94SIEupcmVJShfA8jjSUFyRjPmyzMcRlrNUuc2JrYyVx3z378tdls7ONjxLB1MAWpBx5W9rqZeP-wyTvnD6HgPiOu8kH1I3L2HEtP6wC8et08hQ_bQI5bQp58qQmDCf7KgH90GTmczSpx2J00I6gKuhxlN2sSVppzWBUg1sabCVpcLuQagVFJD9O83ivWomNiXk9tjfkCKh51ICda7vporJAI=w889-h530-no

Wprawdzie, obecnie jedyny opis jest utworzony dla trasy Targanice - Złota Góra (i jakiś zaczątek dla Roczyny - Złota Góra), ale daje to już jakiś obraz, jak ma to wyglądać.

Ostatnio edytowany przez pbsk (2019-03-18 18:27:47)

3

Odp: GOTapp

Pobrałem aplikację i zainstalowałem.
Nie udało mi się za bardzo w niej podziałać. Prawdopodobnie przyczyną jest to, że mam dość nietypowe ustawienia ekranu. Mam monitor o rozdzielczości 4K, czyli 3840 × 2160. Aby wygodnie na czymś takim pracować (czyli, żeby literki nie były za małe) mam w włączoną opcję systemowego powiększania czcionek (Windows7) - zaznaczone strzałką.

https://lh3.googleusercontent.com/sF9MsMiahoLyUEPBiM3yDzEdC-0fXs58yZ9FHTxbgw1C1tWllDSw--3WVKac9Xlx3pmJngOipT3DrLlJuuBDiQGwf5NwkAEYhiLZXMUbM2fB2d7PV-X2Q6JRohHuIoxiMAj6uQ0vCZI=w893-h453-no

Wygląda na to, że Twoja aplikacja nie radzi sobie z takimi ustawieniami.

https://lh3.googleusercontent.com/JhbNwXcdx8Zqurx_QZ9P-_tDyu3_AloRNaiRG0Bkzi_s2zXtVo3jVm94_cFMdZvqetkzCrzrfJIP6XJXV4nKXCB0zoOROcQsg-inmjVUCY1oTAv5G_TDZ3e-w_gY3LocZsdavhcxXY8=w1322-h705-no

Chodzi o skalowanie. Po prostu obcina mi obszar roboczy wielu okienek, i przypuszczam, że część przycisków mam niewidoczne i niedostępne w żaden sposób. Powiększając okno, zwiększa się tylko obszar na reklamy.

4

Odp: GOTapp

Ale mi wbiłeś klina sprocket73. yikes
Modyfikowałem już układ elementów w oknie, pod kątem mniejszych rozdzielczości, żeby całe okno zmieściło się na ekranie przy powszechnej w laptopach rozdzielczości 1360x768, ale przyznam, że w przeciwnym kierunku tzn. bardzo wysokich rozdzielczości, nie wziąłem pod uwagę. Sam zawsze unikałem monitorów o małym rozmiarze plamki, właśnie dlatego, że wiele programów nie jest przystosowanych do skalowania i wychodzą z tego właśnie takie problemy.
Powiem tak. Problem jest, bo dostosowanie do systemowego skalowania, wiąże się z zaprogramowaniem położenia każdego pojedynczego elementu w okienku stosownie do ustawionego powiększenia oraz jego zachowanie (tzn. przemieszczenie) w trakcie skalowania samego okna programu. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że to systemowe skalowanie nie działa tak samo na wszystkie elementy interfejsu graficznego (jedne są skalowane, a inne nie).
Pewnie kiedyś zabiorę się za to, tymczasem specjalnie dla Ciebie, spróbuję coś podziałać, żeby ustawione w systemie skalowanie nie działało na ten program. Wprawdzie będziesz musiał go używać patrząc na monitor przez lornetkę, ale przynajmniej będzie działał. big_smile

Ostatnio edytowany przez pbsk (2019-03-02 18:24:20)

5

Odp: GOTapp

pbsk napisał/a:

Wprawdzie będziesz musiał go używać patrząc na monitor przez lornetkę

Niekoniecznie. Faktycznie na niektóre aplikacje nie działa to systemowe powiększanie czcionek, ale nie jest to jakiś wielki problem. Lepiej chyba żeby tak to wyglądało, niż żeby robiła się kaszana wink

6

Odp: GOTapp

Dokładnie. wink

7

Odp: GOTapp

GOTapp V.0.49.190327

- częściowo wyeliminowane błędy wyświetlania na monitorach o wysokiej rozdzielczości;
- dodane opisy punktów: Przełęcz Bukowska, Wielka Puszcza - Leśniczówka;
- dodane opisy tras: Złota Góra - Przełęcz Bukowska, Przełęcz Bukowska - Wielka Puszcza - Leśniczówka;
- trochę fotek dorzucili: jolanta i marekk500 - za co im bardzo dziękuję  smile

8

Odp: GOTapp

Już kilka razy otrzymałem pytanie co oznaczają nazwy typu:

     Cisowa Przełęcz <Przełęcz Przysłop Cisowy>
     Bukowski Groń <Przełęcz Bukowska>

Otóż nie pisałem o tym, bo myślałem, że wyjaśni to załączony opis i uwagi do punktu Przełęcz Bukowska. Skoro jednak pytacie, znaczy, że nie jest to takie oczywiste.

Jak już kiedyś wspomniałem GOTapp jest dodatkiem do Regulaminu Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK i korzystanie z tej aplikacji bez zamieszczonego w regulaminie schematu tras będzie niestety utrudnione. Zadaniem programu jest pomoc w zaplanowaniu wycieczki "palcem po schemacie tras", dlatego w pierwszej kolejności GOTapp opiera się o nazewnictwo z regulaminu.

Nazwa punktu: Bukowski Groń <Przełęcz Bukowska> oznacza, że w rzeczywistości chodzi o Przełęcz Bukowską, której nie ma na schemacie tras. Jednak to z niej wychodzą trasy, które w regulaminie przypisane są Bukowskiemu Groniowi: na Złotą Górę, do Wielkiej Puszczy, czy też Przełęczy Kocierskiej. W związku z powyższym, do opisania przebiegu wycieczki w Książeczce GOT i wyliczenia należnych punktów, traktujemy Przełęcz Bukowską jako Bukowski Groń.

Jeśli "palcem po schemacie tras" planujemy wycieczkę: Targanice - Złota Góra - Bukowski Groń - Wielka Puszcza - Leśniczówka; czy miałoby sens wspinać się na Bukowski Groń i ponownie zejść do Przełęczy Bukowskiej i dopiero teraz do Wielkiej Puszczy, po to tylko, żeby zapis w książeczce wyglądał jak poniżej? Pewnie, że nie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak zrobić, natomiast zapis w książeczce będzie dokładnie taki sam.

9

Odp: GOTapp

GOTapp V.0.50.190429

- usunięty błąd powodujący niewłaściwe proporcje czcionek w panelu opisowym (problem występował w systemach z ustawionym powiększaniem czcionek);
- dodane opisy punktów: Przełęcz Isepnicka, Przełęcz Przysłop Cisowy;
- dodane opisy tras:
     Wielka Puszcza - Leśniczówka - Przełęcz Isepnicka,
     Wielka Puszcza - Leśniczówka - Przełęcz Przysłop Cisowy,
     Przełęcz Isepnicka - Przełęcz Przysłop Cisowy

PS. Podziękowania dla Darka za udostępnienie książki "Śladami kultury góralskiej w Beskidzie Małym" i dla Marcina, że ją napisał smile Dzięki niej mogłem wrzucić kilka zdań na temat szałasu pod Wielką Cisową Grapą.

Fajnie byłoby wrzucić choć kilka zdjęć z akcji "Szałas pod Cisowymi Grapami", ale to już zależy od Was.


Uwaga! Przed instalacją nowej wersji trzeba odinstalować poprzednią.

Ostatnio edytowany przez pbsk (2019-04-30 15:32:01)

10

Odp: GOTapp

GOTapp V.0.50.190515

- dodany opis punktu: Międzybrodzie Żywieckie III;
- dodany opis trasy: Międzybrodzie Żywieckie III - Przełęcz Isepnicka

Uwaga! Przed instalacją nowej wersji trzeba odinstalować poprzednią.

11

Odp: GOTapp

GOTapp V.0.51.190528

Usunięty błąd powodujący, że naciśnięcie klawisza Alt skutkowało zniknięciem przycisków w oknie programu.

Uwaga! Przed instalacją nowej wersji trzeba odinstalować poprzednią.

12

Odp: GOTapp

GOTapp V.0.51.190729

- dodana informacja o parkingu w punkcie Międzybrodzie Żywieckie III
- dodany opis punktu Cisowa Przełęcz  (P00010)
- dodany opis i uwagi do trasy (T00014): Międzybrodzie Żywieckie III - Przełęcz Przysłop Cisowy
- dodany opis trasy (T00083): Cisowa Przełęcz - Przełęcz Przysłop Cisowy
- dodana mapka i ślad trasy (T00139): Międzybrodzie Żywieckie III - Cisowa Przełęcz

PS. Trasa T00139 ma status nieoznakowanej, więc żeby ją zobaczyć trzeba usunąć zaznaczenie na pozycji <Wyłącznie trasy na oznakowanych szlakach>

Uwaga! Przed instalacją nowej wersji trzeba odinstalować poprzednią.