Temat: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Po 25 latach doskonalenia wiedzy o paprotnikach doczekałem się opublikowania w czasopiśmie naukowym "Fern Gazette" mojego największego odkrycia jakim jest znalezienie w 2015 roku w Beskidzie Małym nowego dla nauki taksonu paproci Dryopteris x complexa Fraser-Jenk. nothosubsp. transsilvanica Tlałka, S. Jess., A. Rostański & Rojek, która występuje tutaj na drugim stanowisku na świecie. Dla mnie przypadł też zaszczyt zostania głównym autorem publikacji. Pierwsze stanowisko na świecie zostało odkryte w Rumuńskich Karpatach Południowych w 1985 roku przez Stefana Jessena niemieckiego specjalisty, autora i współautora publikacji kilkunastu nowych dla nauki taksonów paproci. Wśród współautorów artykułu znaleźli się też dr. hab. Adam Rostański i dr. Magdalena Rojek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach.
https://ebps.org.uk/publications/the-fe … 21-part-1/

Publikację tą dedykuje pamięci Waltera Bujnocha niemieckiemu botanikowi który miał swój wkład w jej tworzenie, nadał on łacińską nazwę tej paproci którą przyjęto, który zmarł końcem zeszłego roku.

2

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Gratuluję Darku!!!

3

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Brawo Darku, wreszcie smile

p.s.
Temat tak abstrakcyjny, że myślałem, ze to jakiś spambot wink

4

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Super! Również gratuluję! smile

5

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

BRAWO ! Gratuluję Darku !!!  smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

6

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Gratulacje!!!

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Teraz mogę sobie zadać pytanie. Czy możliwe jest odkrycie kolejnej nowej dla nauki paproci w Polsce ? Powiem że tak i dobrze wiem w czym, szkoda tylko że nie zajmuje się tym zawodowo i nie mam tak dużo czasu na teren. A powinienem, zwłaszcza że tak wiele zrobiłem dla polskiej pteridologii co sprawiło że stałem się znany w świecie botaniki big_smile

8

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Twoją historią można się zainspirować nie tylko do badań Paproci  smile

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Informacja o tym odkryciu znalazła się też na stronie http://przyroda.katowice.pl/pl/aktualno … ie-slaskim
Jest tam umieszczone zdjęcie tego nowego dla nauki taksonu paproci oraz pdf artykułu.

Dziękuje wszystkim za gratulacje które otrzymałem praktycznie z całego świata smile

10

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

niesamowite, gratuluję  smile

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974

11

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Gratulacje! cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

12

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Mam też nagrany filmik tego nowego dla nauki taksonu paproci Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica

13

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Wzmianka o tym odkryciu ukazała się nawet w najnowszym letnim numerze "Przyrody Górnego Śląska" smile

14

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Muszę się pochwalić, że 1 egzemplarz dostałem od Darka w prezencie. smile

Mam nadzieję, że nie zamkną mnie big_smile , jak udostępnię skan tej jednej strony, która ucieszy tych, którzy kibicują Darkowi.

Przyroda Górnego Śląska (Lato 2019) - str. 3.

15

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Pbsk Świetne zrobiłeś te skany. Z tym to nie ma problemu z umieszczeniem na stronie bo to jest już po czasie ukazania się tego czasopisma smile
Obecnie to przygotowuje się do mojego 5-dniowego udziału w 58 zjeździe Polskiego Towarzystwa Botanicznego w Krakowie smile

16

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Moja przygoda z odkrywaniem kolejnego nowego dla nauki taksonu paproci przywiodła mnie do Jeleśni. Jak na razie przeżyłem dramatyczne chwile, ale czas pokaże jak to się zakończy gdy sfinalizuje to w odpowiedniej publikacji w której wszystko będzie ujawnione big_smile

17

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Czyżby jakieś przygody z piorunami? yikes

18

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

pbsk napisał/a:

Czyżby jakieś przygody z piorunami? yikes

Pioruny są niczym w porównaniu z tym do czego mogło dojść big_smile Tą nową dla nauki paproć odkryłem w zaledwie 1 osobniku na świecie !!! Miejsce występowania tej paproci niestety znalazło się pod linią energetyczną pod którą przeprowadzono czyszczenie terenu z roślinności za pomocą ciężkiego sprzętu i istniała obawa że ten osobnik nie przetrwał. Moje ostatnie wielogodzinne szczegółowe poszukiwania tego osobnika dowiodły że wciąż on występuje. Po prostu kamień z serca mi z szedł big_smile

19

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Po dokładnym sprawdzeniu danych okazało się że nie jest to odkrycie nowego dla nauki taksonu paproci. W 1963 roku ta paproć została już opisana naukowo jako Dryopteris x hercynica Rothm. (D. cristata x D. dilatata) przez niemieckiego botanika Rothmalera. W takim razie mamy za to odkrycie nowego dla Polski taksonu paproci smile
Co do odkrywania kolejnego nowego dla nauki taksonu paproci w Polsce to muszę wspinać się na wyżyny własnych możliwości by tego dokonać. W końcu mam kolejne takie marzenie do spełnienia, a wrażenia i przygody z tym związane są niezwykłe smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-09-12 16:21:33)

20

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Głowa do góry Darku i świętuj sukces - wszak w Polsce jesteś pierwszy! smile
A jaki los czeka ten unikalny okaz paproci - mówisz, że teren jest czyszczony z roślinności przez energetyków? Czy w takiej sytuacji są przez kogoś podejmowane jakieś kroki w celu zapewnienia przetrwania rzadkiego gatunku?

21

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Wygląda na to że teren w którym występuje ta paproć już nie będzie dalej oczyszczany z roślinności więc ten jedyny osobnik będzie się utrzymywał. Co do samej paproci Dryopteris x hercynica to jest to takson mieszańcowy unikatowy w skali świata którego obecnie żaden botanik po za mną nie identyfikuje big_smile

22

Odp: Dryopteris x complexa nothosubsp. transsilvanica nowy takson dla nauki

Czyta się jak sensacyjną powieść!  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile