301

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

No i doczekałem się kolejnej mojej 40 publikacji naukowej. Publikacja ta dotyczy prawdziwej sensacji botanicznej jakim jest odkrycie w Polsce przeze mnie w 2019 roku naturalnego stanowiska paprotnika szczecinkozębnego (Polystichum setiferum) w Beskidzie Śląskim na jednym z nieczynnych kamieniołomów na stoku góry Czupel w Brennej. Mimo usilnych poszukiwań udało się znaleźć zaledwie 1 osobnik tej paproci więc można powiedzieć że jest to najrzadszy gatunek obecnie występującej rośliny w Polsce i to nie tak daleko od Beskidu Małego !!! https://pbsociety.org.pl/journals/index … p.902/8058
Tak dobrych wiadomości naprawdę brakuje czasom jakie obecnie mamy big_smile

Świetna wiadomość! Gratuluję!  cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

302

Dariusz Tlałka napisał/a:

Tak ogólnie to paprotnika szczecinkozębnego szukałem w Polsce od wielu lat lecz bezskutecznie big_smile
[...] No i tak przeczesując kolejne kamieniołomy niespodziewanie natrafiłem na okaz paprotnika o bardzo długim ogonku liściowym i szerokiej nasadzie blaszki liściowej która była miękka i jasnozielona. Już wtedy wiedziałem że to musi być paprotnik szczecinkozębny.

To się nazywa mieć szczęście ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

303

W Beskidzie Małym ku mojemu zaskoczeniu udało się ostatnio jeszcze odkryć nowe stanowiska bardzo rzadkich w Polsce paproci - wietlicy alpejskiej pod Górą Kocierz (ATPOL DF9540) na rekordowo niskiej wysokości 770 m n.p.m. oraz nerecznicy pośredniej pod górą Na Beskidzie (ATPOL DF9534) której nowe stanowisko w tych górach odkrywałem wcześniej 9 lat temu big_smile Obecnie moja baza danych paprotników Beskidu Małego liczy 2230 stanowisk ATPOL 2x2 km smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2021-09-27 12:16:41)