1

Temat: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Tarnawa Górna, miejscowość w gminie Zembrzyce, mała wioska przy drodze powiatowej z Mucharza i Śleszowic do Krzeszowa i Kukowa. Stąd rozpoczyna się szlak na Makową Górę i Groń Jana Pawła II. Przez wieś przepływa potok górski Tarnawka przysparzający trochę kłopotów gospodarzom. Przez wieś prowadzi droga asfaltowa o nowej nawierzchni. Cisza i spokój to główne cechy tego zakątku Beskidu Małego. Mieszkańcem Tarnawy jestem niespełna od roku. Noworysz wśród 'tubylców'. Każdy krwioobieg potrzebuje świeżej krwi. Rozkręcam się i pragnę pokazać piękno tego zakątka Beskidu Małego, proszę o łaskawe przyjęcie.

Ostatnio edytowany przez krakus (2011-11-15 19:15:56)

2

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Bardzo Ładne zdjęcie!

3

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

no fajna focia, ale chyba miała być tak wstawiona, Pomogę smile
http://lh4.ggpht.com/_bi9qZzdpqy4/TJdDDkC2HiI/AAAAAAAAEJM/1l0Zc0gQkYY/bm_tg_01.jpg

Ostatnio edytowany przez baca (2010-09-20 19:24:11)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

4

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

witam, he powiem tak, mieszkam w Kukowie, ale chyba  nigdy w życiu nie byłem w Tarnawie Górnej, szczerze mówię.  Czasem bywam w Dolnej, znam też dużo ludzi, tak samo z sąsiednich Śleszowic, czy Zembrzyc, ale jeśli chodzi o Górną to prawie w ogóle nie spotykam się z nazwą tej miejscowości. Bez obrazy oczywiście, mam nadzieje, że dzięki Panu to się zmieni i na forum zaprezentuje uroki i ciekawe miejsca tez miejscowości.

5

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

Oczywiście, przyjmuję pomoc w tym temacie. Link pobieram z mojego konta na PicasaWeb, wklejam w okienko edycyjne na forum BeskidMaly.pl, przed i po wklejonym linkiem dopisuję znaczniki img /img z nawiasami kwadratowymi, no i klops, polegający na tym, że w okienku podglądu widzę okienko z linkiem, który jednak nie pobiera zdjęcia. Dodam, że zdjęcie w PicasaWebGoogle jest w folderze ze statusem Publiczny. Robiłem kilka prób z dodaniem np. znacznika url /url i też nie wychodzi, dlatego w okienku widoczny jest tylko link do tego zdjęcia. Znacznik url podglądnąłem na innym wklejonym zdjęciu.

Musisz dać
[ url=źródło strony internetowej ][ img ]źródło zdjęcia[ /img ][ /url ]

oczywiście musiałem dać spację między kwadraty bo by mi nie wyszło wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

6

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

(...)  Stąd rozpoczyna się szlak na Makowską Górę i Groń Jana Pawła II. (...)

Tak z  Gronia J.P.II biegnie szlak niebieski do Tarnawy Górnej gdzie obecnie „kończy bieg”.
W planach mego malowania jest uzyskanie zgody na przedłużenie tego szlaku przez  przysiółek Czubakówkę do szlaku czerwonego. W ten oto sposób uzyskamy bardzo sympatyczną górską pętelkę do chodzenia – około 4 godziny wędrówki smile
Jak czas pozwoli to też chciałbym z sąsiednich Śleszowic przdłużyć szlak czarny ale jeszcze muszę trasę dopracować.

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

W Tarnawie Górnej byłem nieraz. Dobrze znam z tąd szczyt Zamczysko i Harańczykową Górą z lasami torfowymi.

8

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Harańczykowa Góra jest w Tarnawie? wydawało mi się ze bardziej Targoszów i Krzeszów?

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Harańczykowa Góra położona jest między Tarnawą Górną, Krzeszowem a Targoszowem, ale nie wnikałem z których z tych miejscowości szczyt się znajduje. Nie mniej północno-wschodnie stoki tej góry znajdują się w Tarnawie Górnej.

10

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Trochę racji w tym jest, Tarnawę Górną zamieszkuje niewiele więcej niż 350 osób, w cztery minuty można przejechać przez całą miejscowość, brak obiektów publicznych, brak szkoły, brak chodników i porządnego oświetlenia dróg, włodarze gminy zapomnieli też o potrzebach tego zakątka Beskidu Małego, a przecież tu znajduje się początek szlaku na na Groń Jana Pawła II i dalej do Wadowic. Ze zbocza Leskowca bierze początek uroczy potok Tarnawka, nad którego brzegiem jest mała przystań turystyczna, na grillowanie, na odpoczynek po zejściu ze szlaku. Jak na razie młodzież opuszcza Tarnawę Górną, wyjeżdża do miasta bo taka tendencja. Władze nie robią nic aby zatrzymać młodych ludzi, a i rolnikom nie sprzyja. Jedyna możliwość w przebudzeniu regionu to rozwój turystyki pieszej, agroturystyka. Trochę też zagalopowałem w tym narzekaniu, a przecież mnie ściągnęła tu cisza, spokój, sielski obrazek, uroki potoku przy płocie, w nocy można spać spokojnie, grzybobranie, jagody w lesie, obserwacja zwierząt leśnych: dziki, sarny i jelenie, bogactwo ptaków i ich śpiew. Nie chciałbym też aby do Tarnawy trafiły quady i inne rozwrzeszczane motory, cywilizacja dla Tarnawy tak, ale z umiarem.

11

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

takie miejsca mają swoje plusy i minusy jak wyżej Pan napisał.

12

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

A czy w Tarnawie Górnej działają jakieś organizacje typu KGW czy OSP?

13

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

(...)  brak obiektów publicznych, brak szkoły, brak chodników (...)

Ale będąc dzisiaj w Tarnawie Górnej zatrzymałem się przy sklepiku i piwa tyskiego w puszcze nie było brak! smile
Kupiłem jedno i siedząc teraz przed komputerem czuję, smakuję i widzę złocisty napój rodem z Tarnawy - a jaki smak ! smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

14

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

wg. strony zembrzyce.pl szkoła podstawowa jest, znaczy to, że strona wymaga aktualizacji?

15

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

szymskim napisał/a:

wg. strony zembrzyce.pl szkoła podstawowa jest, znaczy to, że strona wymaga aktualizacji?

~
Niestety, w Tarnawie Górnej nie ma szkoły podstawowej, jest natomiast budynek po byłej szkole, w którym obecnie mieści się przedszkole (filia przedszkola wadowickiego, dla dzieci z Wadowic). Często w informatorach, folderach i innych publikatorach wymienia się, pewnie z rozpędu, że w Tarnawie Górnej jest szkoła podstawowa. Dzieci tarnawskie uczęszczają do szkoły w Śleszowicach. Jako ciekawostkę podam, że tak mała wioska, to jednak przynależy do dwóch parafii, część do parafii w Śleszowicach, gmina Zembrzyce, część do parafii w Krzeszowie, gmina Stryszawa.

16

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

MK napisał/a:
krakus napisał/a:

(...)  brak obiektów publicznych, brak szkoły, brak chodników (...)

... w Tarnawie Górnej zatrzymałem się przy sklepiku i piwa tyskiego w puszcze nie było brak! smile ... napój rodem z Tarnawy - a jaki smak ! smile

~
W Tarnawie Górnej są dwa sklepy, no powiedzmy sklepiki. Sklepiki te, to jedyne miejsca schadzek miejscowych mieszkańców, w nich odbywają się spotkania towarzyskie, wymiana wiadomości i miejscowych plotek, tu można też kupić i koło płotu wypić piwo, tu trwają gorące dyskusje o smoleńskiej katastrofie, o warszawskim krzyżu i Ojcu Dyrektorze. Brak lokalu gastronomicznego lub choćby kawiarenki nie sprzyja spotkaniom towarzyskim, pogłębianiu dobrych stosunków sąsiedzkich. Dom Rolnika stoi od lat pusty, niszczeje, a władze gminne nie potrafią rozwiązać prostego problemu zagospodarowania tego lokalu, no może po wyborach listopadowych, ot polska rzeczywistość, od wyborów do wyborów. Na razie piwo tyskie w Tarnawie przy płocie lub nad potokiem.

17

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

szymskim napisał/a:

A czy w Tarnawie Górnej działają jakieś organizacje typu KGW czy OSP?

~
Niestety, nie ma żadnych organizacji, chyba za mała wieś. Oczywiście sam widzę potrzebę samoorganizacji kobiet wiejskich, ale tu chyba tradycja jest silniejsza, kobiety w tym środowisku, szczególnie te starsze, nie wiele mają do powiedzenia w gospodarstwie, status mężczyzny jest silny, kobieta do 'garów i do pługa', taki stosunek do kobiet można tu zaobserwować. OSP jest w wiosce sąsiedniej, w Śleszowicach.

18

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

W Tarnawie Górnej są dwa sklepy, no powiedzmy sklepiki. Sklepiki te, to jedyne miejsca schadzek miejscowych mieszkańców, w nich odbywają się spotkania towarzyskie, (...)

Oj!!!
Miejsce kultury przednie . 
Luda o 18,50 mnóstwo przed sklepikiem i b. rozmowni.
… a skąd pan jedziesz? Z Żurawnicy. Acha, znam te góry, tam się idzie na Potrójną …
Ludzie sympatyczni, Tarnawa Górna i ten rejon jest piękna.

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

19

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:
szymskim napisał/a:

A czy w Tarnawie Górnej działają jakieś organizacje typu KGW czy OSP?

~
Niestety, nie ma żadnych organizacji, chyba za mała wieś. Oczywiście sam widzę potrzebę samoorganizacji kobiet wiejskich, ale tu chyba tradycja jest silniejsza, kobiety w tym środowisku, szczególnie te starsze, nie wiele mają do powiedzenia w gospodarstwie, status mężczyzny jest silny, kobieta do 'garów i do pługa', taki stosunek do kobiet można tu zaobserwować. OSP jest w wiosce sąsiedniej, w Śleszowicach.


Targoszów wioska hmm praktycznie odcięta od świata przez kilometry lasów. Ok 200 mieszkańców.  Jakieś 20 lat  temu założona została  OSP - angażuje się w zabezpieczanie rajdu gimnazjalnego na Leskowiec, ostatnio  kwestowali na rzecz WOSP, biorą udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych, co roku wystawiają 2 drużyny na zawody strażackie. W 2007 roku powstało KGW, które prężnie działa, co roku biedzie udział w Powiatowym Konkursie Potraw Regionalnych, Dożynkach gminnych i parafialnych, w 2008 roku było współorganizatorem Dożynek Gminnych.


Co do OSP w Tarnawie to myślę, że było by to mało realne, zakup aut, wybudowanie remizy, szkolenia to było nie do ogarnięcia, ale można by było pomyśleć o KGW, z początku może być ciężko ale z biegiem czasu było by coraz lepiej. Ułatwiło by to przede wszystkim w rozwoju kultury. Szkoły nie ma w Tarnawie, ale są dzieci, zbliżają się święta może by warto pomyśleć o np. Jasełkach, choćby w tym nieużywanym budynku. Generalnie chodzi o to żeby wioska odżyła. Ewentualnie zrobić tak jak działa Pewelka -wielkościowo przypomina Tarnawe - nie ma OSP Pewelka, czy KGW Pewelka, ale Panie i Strażacy połączyli siły z sąsiednim Huciskiem i tworzą np. KGW Hucisko - Peweka.

Trzeba jedynie kogoś żeby to koordynował wszystko - sołtys, członkowie rady sołeckiej!?

a co do chodników, lamp aktualnie nie moja działka, ale napewno radni są i oni  powinni coś działać, nie wierze ze gmina przez X lat nie zrobiła chodnika, czy oświetlenia.

A jeśli to wina radnych to niedługo wybory samorządowe i sołeckie - być może czas coś zmienić?

20

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

szymskim napisał/a:

Trzeba jedynie kogoś żeby to koordynował wszystko - sołtys, członkowie rady sołeckiej!?

Ot i co. Ja ze swej strony dodałbym do tej litanii jakiegoś społecznika. Sam wiesz, że ludzie z pasją potrafią wiele zdziałać. Tylko czy znajdzie się w Tarnawie taki ktoś???

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

21

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Drugi szymski? No choćby 10% szymskiego wink

22

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

darkheush napisał/a:
szymskim napisał/a:

Trzeba jedynie kogoś żeby to koordynował wszystko - sołtys, członkowie rady sołeckiej!?

... ludzie z pasją potrafią wiele zdziałać. Tylko czy znajdzie się w Tarnawie taki ktoś???

~
Społeczne działanie, społecznik ...?!  Wraz ze zmianami ustrojowymi po 1989 roku społeczne działanie zmieniło barwy i idee. Ludzie tu w Tarnawie, są zamknięci w sobie, rolnik ubożeje, chodowla bydła i trzody zanika, dziki i sarny powodują nieodwracalne szkody w zasiewach. Obserwuję miejscowych ludzi (i Oni mnie), niestety nie widzę u nich chęci społecznego działania. Przy tej biedzie jest też sporo zawiści, kłótnia o miedzę i granice leśnej działki to odwieczny problem. Podbieranie i ścinanie drzew sąsiada to miejscowy zwyczaj. W tym konkretnym terenie ludzie są zasiedziali i twardzi, nieustępliwi, zapiekli. Potrzeba świeżej krwi do obiegu społecznego, stworzenia dobrych warunków dla nowych osiedleń, utworzenie preferencyjnych działek pod budownictwo jednorodzinne, komasacja rozdrobnionych działek leśnych i rolnych, no i dobrej woli samych ludzi i władz publicznych, gminnych i powiatowych.

Dlatego odpowiedź na pytanie, czy znajdzie się w Tarnawie społecznik, jest bardzo trudne. Wierzę, że ludzie z pasją mogą coś tu zrobić.

23

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Tarnawa Górna leży w pięknym miejscu. Jednak rozwój tej wsi, chyba hamuje ogólna sytuacja w kraju. Teraz ciężko o pracę, nie mówiąc o dobrych zarodkach. Co za tym idzie, nastawienie ludzi. Czym mniejsza wieś tym jest gorzej. Może znajdzie się ktoś z chęcią i pasją do rozwoju wsi. Dobrą wiadomością jest to że widziałem wsie które mają się jeszcze gorzej. Tak jest właśnie w Górach i Pogórzu Kaczawskim. Góry te należą to najbogatszych pod względem geologicznym i botanicznym regionów Polski o pięknych krajobrazach smile Natomiast ten teren szpecą opustoszałe wsie, gdzie panuje bieda sad Zapewne takich miejsc jak to jest nie mało. Czy znajdą się ludzie którzy zmienią to na lepsze ?

24

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Dariusz Tlałka napisał/a:

Tarnawa Górna leży w pięknym miejscu. Jednak rozwój tej wsi, chyba hamuje ogólna sytuacja w kraju.

Przepraszam, że wtrącam się do dyskusji o miejscowości, której nie znam, ale mam pytanie: gdzie podziewają się miliony z unijnych dopłat do rolnictwa i innych funduszy? Kiedyś ich nie było, teraz są, a w wielu miejscach nic się nie zmienia, czego przykładem jest chyba omawiana miejscowość. A może tu nie chodzi o pieniądze, a zwykłego polskiego "lenia" i "tumiwisizm"? Bo przecież trzeba by zrobic biznesplan, napisać kilka pism, pochodzić po urzędach i wreszcie wziąć się do roboty, a przecież dużo prościej nic nie robić tylko wyłożyć się z "Tyskim" (rodem z Tych wink) pod miejscowym spożywczakiem i narzekać na rząd, polityków i cały świat. Kolega Szymski może, kolega Lowell też, to czemu nie państwo z Tarnawy?

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-09-22 07:41:44)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

25

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

piotr napisał/a:
Dariusz Tlałka napisał/a:

Tarnawa Górna leży w pięknym miejscu. Jednak rozwój tej wsi, chyba hamuje ogólna sytuacja w kraju.

... gdzie podziewają się miliony z unijnych dopłat do rolnictwa i innych funduszy? ... w wielu miejscach nic się nie zmienia, czego przykładem jest chyba omawiana miejscowość. A może tu nie chodzi o pieniądze, a zwykłego polskiego "lenia" i "tumiwisizm"? ... dużo prościej nic nie robić tylko wyłożyć się z "Tyskim" ... i narzekać na rząd, polityków i cały świat. Kolega Szymski może, kolega Lowell też, to czemu nie państwo z Tarnawy?

~
Dopłaty do rolnictwa ... no powiedzmy sobie prawdę o tych dopłatach. Otóż nie jest tajemnicą, że dopłaty do polskiego rolnictwa mają zmienić strukturę rolną i własnościową. Rolnictwo w Małopolsce, a dokładnie piszemy o rolnictwie w Tarnawie Górnej, to działki o charakterze górskim, nierzadko 20-30 ar i nawet mniejsze. Uprawa ziemi odbywa się tu w sposób tradycyjny i tylko na swoje potrzeby. Zanika hodowla bydła i trzody chlewnej. Różne są tego przyczyny począwszy od stosowanej polityki dopłat do upadającego rolnictwa, po rozdrobnienie ziemi, dwuzawodowość, starzejącą się wieś, ucieczkę młodych do miast, ucieczkę młodych kobiet, starokawalerstwo, niszczenie upraw przez sarny i dziki, po takie rzeczy jak zwykłe lenistwo lub stosowanie w nadmiarze piwa Tyskiego. Brak dróg lub bardzo zniszczone dojazdy do lasu, lasu z którego można by pozyskiwać drewno lub rozwijać turystykę. We wsi nie ma ani jednego gospodarstwa agroturystycznego. Czyja to wina? Jak na razie nie potrafię zdiagnozować tego problemu. Tarnawskie rolnictwo ubożeje, a co za tym idzie ubożeją mieszkańcy.

Tak na koniec dodam, z dzisiejszej informacji telewizyjnej można się było dowiedzieć się, że w okresie transformacji ustrojowej po 1989 roku armia urzędników budżetowych wzrosła ze stu tysięcy do przeszło czterystu tysięcy ludzi, może to jest odpowiedź na ubożenie polskiej, tarnawskiej wsi.

Mam nadzieję, że chociaż trochę odpowiedziałem na pytanie, że jeżeli jedni mogą to czemu nie państwo z Tarnawy.

Ostatnio edytowany przez krakus (2010-09-22 19:48:26)