1

Temat: Kapral

Kapral to mało znany szczyt położony w północno-wschodniej części pasma Leskowca nad miejscowością Ponikiew.

Nazwa nie tylko unikatowa, ale pamiątkowa. pochodzi z 1771 r. i związana jest z potyczką pomiędzy wojskami konfederatów barskich a rosyjskimi Suworowa. Dziś na tym małym, ledwie widocznym wzgórzu- cmentarzu, spoczywają prochy ponikiewskich, chobockich i kozińskich kaprali - uczestników wielu potyczek i bitew, konfederatów barskich, którzy polegli w czasie wychwytywania owych buntowników spod Lanckorony

Od początku XIX w. wojsko austriackie, stacjonujące w Wadowicach, w rejonie tego szczytu stale urządzało ćwiczenia wojskowe, a 12 p.p. miał tam strzelnicę do ostrego strzelania. Nazwa ludowa, w Beskidach unikatowa.

Góra jest w całości przykryta lasem i posiada dość strome zbocza. Jedynym cywilizowanym sposobem dojścia jest leśna droga prowadząca z centrum Ponikwi. Innym sposobem jest zejście ze szlaku żółtego poniżej Żaru i przejście na przełaj w kierunku płd-zach dość sporego dystansu.

Ostatnio edytowany przez baca (2018-02-23 15:07:55)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Kapral

Kapral to mało znany szczyt i zapewne nieodwiedzany z powodu braku tutaj szlaków turystycznych i porządnych ścieżek, mimo to na szczycie Kaprala byłem bo ja rzadko się poruszam po szlakach wink

3

Odp: Kapral

Dariusz Tlałka napisał/a:

Kapral to mało znany szczyt i zapewne nieodwiedzany z powodu braku tutaj szlaków turystycznych i porządnych ścieżek, mimo to na szczycie Kaprala byłem bo ja rzadko się poruszam po szlakach wink

Dokładnie Darku Tam trzeba tylko na dziko chodzić Ale panorama na Ponikiew też jest ładna spod wyciągu narciarskiego na stokach Kaprala, tzn z pozostałości polany, która jeszcze nie zarosła.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

4

Odp: Kapral

W opisie szczytu Kapral ( http://www.beskidmaly.pl/kapral ) pojawiły się komentarze, co do błędnych informacji na temat wysokości oraz zdjęcia. Nie jestem w tym temacie osobą kompetentną, gdyż nigdy nie byłem w tych rejonach.  Czy Baca lub Darek Tlałka lub inne osoby mogą się wypowiedzieć w temacie? Ile ten Kapral w końcu ma tej wysokości?

5

Odp: Kapral

Czy wspomniana przez Ciebie strzelnica 12 p.p. dotyczyła jednostki miedzywojennej Polski ? Bo z tego co kojarze to właśnie przed wojną w Wadowicach stacjonował 12 p.p

6

Odp: Kapral

Ale się namieszało z tym Kapralem – proszę kompetentne osoby o uporządkowanie wątpliwości .
Wysokość 547 lub 560 m ?
Kapral tam gdzie Głowniak a tam gdzie Kapral nic ?
Ze szlaku żółtego poniżej Żaru i przejście na przełaj w kierunku płd-zach ?
Zamiast niejasnego opisu lepsza byłaby mapka z zaznaczeniem gdzie jest Kapral,gdzie są groby a gdzie strzelnica i Główniak.

7

Odp: Kapral

Napisałem do wydawnictwa kompass i zmienią to podziękowali mi za informacje.

"Jeżeli walczymy możemy przegrać jeśli tego nie robimy już jesteśmy przegrani''

8

Odp: Kapral

Czkawka jakaś? lol

Góroczub.

9

Odp: Kapral

Trollowanie mirku. Poza tym przydała by się interwencja admina, który powinien usunąć zdublowany post...

Ostatnio edytowany przez piotr (2014-09-30 07:25:56)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

10

Odp: Kapral

Moim zdanie jest to dość ciekawa informacja, a dubel został usunięty smile

11

Odp: Kapral

Każdy wierzy komu chce. Ja bardziej zaufał bym tutaj bardzo przecież dociekliwemu i obeznanemu kol. Bacy oraz mapie Compassa smile

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

12

Odp: Kapral

Umówmy się raz i na zawsze -wierzymy Ci Jasio. Tylko dlaczego Ty nie wierzysz że my Ci wierzymy, skoro Ci naprawdę wierzymy.

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

13

Odp: Kapral

big_smile  ... nie wiem, ale wpadam ostatnio rzadziej (nie radzę sobie z czasem ... big_smilewink) ale jak widzę słowo "kapral" to mi się też nim odbija ... big_smile wink
jasiomateuszek dla zdrowia ogółu tego Forum - zmień proszę płytę big_smile, może szczyt Kapral ma jakiegoś "bliźniaka" Mata ? big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

14

Odp: Kapral

Odnoszę wrażenie, że Kapral stał się najważniejszym szczytem całego Beskidu Małego. Aż korci, żeby przy okazji następnej wizyty w Ponikwi odwiedzić ten niezwykle ważny i wybitny wierzchołek heh
A poważnie - co na ten temat mówi literatura przedmiotu (np. Truś itp.)?
P.S. Na wiosnę szedłem tym żółtym szlakiem i widziałem takie coś:

Pofatygowałem się nawet na sam wierzchołek tego Główniaka (Kaprala?). Widoki mnie po prostu rozwaliły - krzaki, zeschłe liście, sama poezja, Rysy, Giewont, a nawet Leskowiec to przy tym pikuś. Nie widziałem zaś żadnego Kaprala.
Jak widać MK również nie ma racji?

Ostatnio edytowany przez piotr (2014-09-30 16:46:49)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

15

Odp: Kapral

W prawdzie ja też rzadko wpadam tutaj z różnych powodów, ale często co zaglądnę na forum to widzę temat "Kaprala". jasiomateuszek przecież wystarczy raz napisać na temat a konkretnie i wszystko będzie jasne, a potem można już pisać o czym innym by nie wejść tzw. monotoniczność tematu która może stać się nużąca dla innych big_smile
Tak czy siak szczyt "Kapral" wymaga weryfikacji gdzie znajduje się w on rzeczywistości np. poprzez przeszukanie pewnych źródeł informacji.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2014-09-30 16:54:07)

16

Odp: Kapral

Nawet ktoś z zewnątrz, kto chciałby dociec prawdy, to poprzez Twe posty zniechęcasz do wszystkiego, nawet do dotarcia do autentycznej regionalnej nazwy.
Miałem jechać do Ponikwi na plebanię, gdzie wg Ciebie jest opracowanie historyczno –topograficzne Twego terenu, Twego dziadka, jednak skutecznie zniechęcasz wszystkich do siebie, włącznie ze mną.
Całą swą pracę wykonuje całkowicie społecznie, ale w takiej atmosferze jaką stworzyłeś, to odechciewa się wszystkiego. Czy warto zająć się Kapralem? teraz wątpię. Czy tego chciałeś?

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

17

Odp: Kapral

Gratuluję aktywności big_smile  W 2 msc nabiłeś tyle postów ile ja w 2 lata!

18

Odp: Kapral

Jasiomateuszek, czy mógłbyś zaspokoić moją ciekawość i ujawnić swój wiek ?

19

Odp: Kapral

Powiem szczerze - ni w ząb nie rozumiem. hmm "Polska język trudna język"
P.S. Przy okazji - zajmujemy się tu jakimś zalesionym i mało ciekawym szczytem, a w niedalekim sąsiedztwie - na Kamieniu - są naprawdę interesujące skałki.

Ostatnio edytowany przez piotr (2014-09-30 19:36:13)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

20

Odp: Kapral

Na innych Forach też mamy silne lobby "Kapralowe", autor zdaje się ten sam:

http://www.beskidzkie.fora.pl/ogolne-dy … ,6740.html

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

21

Odp: Kapral

jasiomateuszek napisał/a:

ludzie 92 letni tak nazywają ten szczyt proszę przyjechać do Ponikwi i zrobić wywiad jak nazywa się ten szczy a potem ustalimy nazwę zapraszam an wójcikowo baklarzowo i tam sie popytać gdzie jest kapral a potem napiszcie.

Byłem i pytałem, nikt nie słyszał tam o żadnym Kapralu,nawet 93 letni mieszkańcy smile, podobno jest tylko jedna osoba która wymyśliła ten szczyt i wszędzie o nim wspomina ale nie ujawnię jej danych tongue

22

Odp: Kapral

A mi kapral też sie podoba big_smile moge sie przejść jak ktoś chce pójdziemy razem.

23

Odp: Kapral

Ile jeszcze razy zarejestrujesz się na tym forum po to żeby pisać w koło te same brednie? Nikogo nie interesuje Twój wyimaginowany pagórek.

24

Odp: Kapral

Ciekawi mnie tylko dlaczego zawsze robiłeś tyle błędów ortograficznych a teraz napisałeś poprawnie parę zdań. Szybki kurs pisowni? wink

25

Odp: Kapral

Nie wiem o co ci chodzi nie jestem żadnym Jasio mateuszkiem. Jasio mateuszek to jakiś dziwny gość który cały czas wspomina o Kapralu i to nie są brednie panie kolego. Nie robię żadnych Błędów .Byłem tylko u rodziny  na imieninach Michała i popytałem się paru krewnych
i tyle . Ta strona Beskid Mały forum Beskidzkie użytkownik sylwekzponikwi to ja . Nie znam zaś żadnego Jasio mateuszka
i chce być normalnym forumowiczem tej oto stronki i nic nie chce słyszeć o Kapralu. Pewnie uznacie mnie za debila ale im nie jestem mam jakaś wiedzę na temat BM a nie tylko jedna mała górka którą się nikt nie interesuje jaką jest Kapral.To że dawałem zdjęcia Kaprala na Beskidzkie forum to nie znaczy że im jestem .Nie wymyśliłem tego wzniesienia jest to wzniesienie które od wieków jest tak zwane na Ponikiewskiej ziemi każdy dziad i pra dziad tak go nazywał więc my młode pokolenie szanujemy tradycje jaka jest na naszych terenach a nie mapach compassu którą zrobił pan który widocznie nie odwiedził tych terenów i tak powstają takie oto niemiłe anomalie którą mamy w przypadku góry Kapral.Tak samo z Królewizną niektórzy mówią Magurka Ponikiewska inni Królowa Wyżna a jeszcze inni Wysoki groń to jest problem który od wieków jest na naszych ziemiach beskidzkich.Nic człowiek zwykły na te sprawy nie poradzi. Dzwoniła do mnie pani odnośnie starej mapy mówiła:
Czy nazwy siedlisk wsi są poprawne? Ja mówię proszę panią nazwy siedlisk zostały zmieniane przez wiele wieków, prze Austriaków w czasie zaborów. Na mapie było Grasowo teraz mamy Gracowo i tak te błędy ciągły się prze dekady , wieki .Lecz w końcu musi ktoś powiedzieć stanowcze STOP!!! Tyle chciał bym wam powiedzieć mam nadzieje że zrozumiecie to co chciałem wam przekazać

Ostatnio edytowany przez sylwek (2014-10-08 16:19:44)