26

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

W niedzielę podczas wizyty na Gibasach, Staszek powiedział mi, że z miejscowości Las wyznaczono czarny szlak do Groty Komonieckiego hmm

Czy wiecie coś na ten temat?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

27

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

moja ciotka z wujkiem ponoć tym szlakiem do Groty zawsze chodzą... generalnie od kilku lat tam właśnie spędzają Andrzejki..
spytam czy aby na pewno jest to ten sam czarny szlak i dam znać smile

"Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można" Edmund Hillary

28

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

zastanawia mnie fakt kto im pozwolenie dał od dołu, bo raczej nikt nie wyrażał zgody Hmm

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

29

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Dokładnie rok temu szliśmy z Czarownicą tym szlakiem, wtedy żadnego oznaczenia nie było. Moim zdaniem nie jest to dobry pomysł.

30

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

niby czemu zły pomysl?

31

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Dla mnie osobiście Grota i pobliski wodospad są miejscem wyjątkowym. Do, którego kto chce to dotrze bez potrzeby prowadzenia szlaków. Może to jest egoistyczne podejście, ale to miejsce wiele straci, gdy miałyby ją oblegać tłumy.

32

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

W moim odczuciu nie tędy droga.
Ciekawe miejsca powinny być udostępniane (pomijam rośliny z „czerwonej księgi).
Tu wg mnie szlaban.
Ale unikatowe skały w BM – to piękno dla kogo trzymać? Czy wodospad ktoś zabierze? 
Kultura, kultura jeszcze raz kultura,  uczyć na każdym kroku kultury.
Co z tego że grota była do tej pory nie oznakowana. Brud, śmieci, a czy ktoś z odwiedzających posprzątał ?
Ja z innej (swojej) działki widzę im więcej turystów tym mniej zniszczeń i „namacalnych” wandali!
Forum jest by dyskutować.
Ja mam takie zdanie.
Do grobu nikt z nas nic nie zabierze, dlatego cieszmy się tym co natura nam dała
póki możemy chodźmy po BM i cieszmy się jego pięknem i to nie zakamuflowanym, schowanym dla nikogo!

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

33

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

hmm ... jeśli się nie mylę to do Groty Komonieckiego prowadził prowizorycznie wyznaczony szlak . Moje zdanie jest takie . Jeśli to miejsce ma zostać zniszczone i zadeptane przez pseudoturystów to może lepiej , żeby pozostało tak jak było do tej pory. Ale mam nadzieję , że takich nie ma zbyt dużo ... . Jeśli, jak pisze MK zadbamy o to, żeby ów nowym czarnym szlakiem chodzili ludzie godni oglądania takich miejsc to jak najbardziej niech on zostanie i im służy. Kultury chodzenia po górach , szanowania miejsc ochrony przyrody trzeba uczyć od najmłodszych lat i to m.in. moje zadanie, ale też każdego rodzica myślę i nie tylko. Każdy z nas może przecież zwrócić uwagę komuś, komu obcy „górski savoir-vivre”.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

34

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Kiedy usłyszałam wiadomość od Staszka to też się we mnie zagotowało. Teraz myślę, że ze strachu, że nam te piękne miejsca będą dewastować.

Z tymi śmieciami w grocie to jest tak, że do tej pory różnie bywało. Tzn. docierali tam ludzie bez szlaku i czasami zostawiali porządek, a czasami bajzel. hmm  darkheush z pewnością kiedyś znosił śmieci, pewnie inni również.

Myślę, że dla Groty większym zagrożeniem od śmieci są dewastacje samej groty (napisy, palenie ognia w środku, itp.)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

35

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

no właśnie ... pseudoturyści ... hmm

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

36

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Wydaje mi się, że to o ten szlak chodzi i nie jest czarny. wink Zaczyna się na niebieskim/zielonym w pobliżu Przeł. Anula i wchodzi na tradycyjną drogę do groty. Tylko pytanie kto go oznakował?
http://img156.imageshack.us/img156/3771/p1200923.jpg

Ostatnio edytowany przez Pete (2010-10-14 20:38:14)

37

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Widzę, że włożyłem kij w mrowisko smile
Ale na tym polega dyskusja wink
Z tego musimy wyciągnąć co najlepsze. Nieprawdaż?
Najlepsze dla BM!
Będę egoistą. Znając  już dojście nie zależy mi na szlaku smile ,
Ale gdy nie znałem byłem zły.

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

38

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

MK napisał/a:

Widzę, że włożyłem kij w mrowisko smile

A tam zaraz kij big_smile


MK napisał/a:

(...) Znając  już dojście nie zależy mi na szlaku smile , Ale gdy nie znałem byłem zły.

To racja, niektórzy nasi forumowicze też bez skutku szukali groty sad

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

39

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Szlak turystyczny może i być, jednak żeby on służył dobrym celom poznania tego niezwykłego miejsca. Przecież Grota Komonieckiego i pobliski wodospad Dusica to taka mała perełka Beskidu Małego która w żadnym razie nie powinna być dewastowana.

40

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

jolanta napisał/a:

darkheush z pewnością kiedyś znosił śmieci, pewnie inni również.

Bardziej wynosiłem... pod Anulę wink A tak na poważnie, zdarzyło mi się kilka razy, raz pełną reklamówkę (była załączona w zestawie śmieci), kilka razy jakieś pomniejsze plastikowe butelki, puszki po piwie czy szkło po gorzale. Z opowiadań znajomego wiem, że im zdarzyło się wywalać z groty pozostałości ogniska, które ktoś rozpalił... no właśnie, w środku. I nie piszę tego żeby pokazać jaki to ja fajny jestem wink

Odnośnie samego szlaku, to mam mocno mieszane odczucia. Udostępniać tak wyjątkowe miejsca w BM, czy nie??? W sumie pierwszy raz do Groty trafiłem jakieś 6-7 lat temu, poprowadzony przez znajomego. Generalnie wydaje mi się, że nie jest tam jakoś strasznie trudno trafić. Wystarczy obrać odpowiednią ścieżynkę z Anuli, potem przejść się kawałek tą śródleśną drogą, aż do kapliczki i sru w dół do lasu, no i jesteśmy prawie na miejscu. Notabene tak to kiedyś tłumaczyłem znajomej przez telefon, gdy wybrała się tam z dzieciakiem. Trafiła bez problemu. Z resztą ostatnio pojawiły się tam na drzewach jakieś prowizoryczne malunki ułatwiające jeszcze bardziej trafienie do celu. Czy faktycznie ten żółty szlak jest potrzebny??? Pozostawię to w formie pytania retorycznego.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

41

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Włodarze Andrychowa (?) przy drodze na Rzyki ustawili kilka znaków na brązowym tle z białym napisem, nie pamiętam dokładnie treści (Darku zrób zdjęcie), ale na pewno pisze grota Komonieckiego ze strzałką no i jeszcze inne atrakcje. W pierwszej chwili byłem zadowolony.
Idąc tym śladem dojeżdżam do Rzyk Praciaków i tu ani Me ani Ce – dobrze że obecnie są owce na stoku i rekompensują zawód!  W tej sytuacji pytam się po co taka informacja?
Rozumiem wszystkich oponentów, ale gotuje się we mnie gdy jest informacja że jest a tak rzeczywiście nie jest!
Czy wiecie ilu wartościowym turystom przechodzi koło nosa niezaprzeczalnie niesamowita atrakcja, piękne wrażenia. Po prostu mi ich żal. Zanim dotarłem do Groty przechodziłem czerwonym, zielonym, niebieskim szlakiem „X” razy i nie wiedziałem.
Jestem za Darkiem, Jolą, Neną i innymi, ale też jestem za prawdziwymi turystami!
I co zrobić? Czyżby strzelić sobie w głowę?

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

42

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

MK napisał/a:

Włodarze Andrychowa (?) przy drodze na Rzyki ustawili kilka znaków na brązowym tle z białym napisem, nie pamiętam dokładnie treści (Darku zrób zdjęcie), ale na pewno pisze grota Komonieckiego ze strzałką no i jeszcze inne atrakcje.

Tak - włodarze Andrychowa. Niestety przegrzebałem archiwum, nawet wybrałem się dziś na rondo im. ks. Sanaka w Andrychowie, jednak po przebudowie tego skrzyżowania omawiana tablica zniknęła. Co ciekawe inne pozostały. Na pewno jest ta tablica przy pętli na Praciakach i o ile dobrze pamiętam, przy skrzyżowaniu na Bolęcinę. Na Praciaki się w najbliższym czasie nie wybieram (muszę "odpocząć" od Trójkątnej). Może ktoś z forumowiczów ma zdjęcia takowej. Mi jakoś nigdy po drodze nie było z wytworami naszego Magistratu wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

43

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

MK napisał/a:

Czy wiecie ilu wartościowym turystom przechodzi koło nosa niezaprzeczalnie niesamowita atrakcja, piękne wrażenia. Po prostu mi ich żal. Zanim dotarłem do Groty przechodziłem czerwonym, zielonym, niebieskim szlakiem „X” razy i nie wiedziałem.
Jestem za Darkiem, Jolą, Neną i innymi, ale też jestem za prawdziwymi turystami!
I co zrobić? Czyżby strzelić sobie w głowę?

Też mam dylemat wink  Osobiście ostanio szukałem groty w paśmie Magórki i niestety, bedę musiał jeszcze raz powtórzyć wycieczkę.
Może nowo wyznakowanym czarnym szlakiem z Łodygowic.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

44

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Proszę bardzo. smile Zrobiłem to zdjęcie w sobotę. Rzeczywiście marna to reklama - poza tym nazewnictwo... Przypadkowy eksplorator jaskiń po zobaczeniu groty na pewno nie będzie usatysfakcjonowany.
http://img20.imageshack.us/img20/1442/p1200843.jpg

45

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

dokładnie, pamiętam te brązowe, nic nie mówiące tabliczki . Najbradziej chyba tą , którą przedstawił na zdjęciu Pete.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

46

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

jak pamiętam w wydziale promocji UM w Andrychowie, kiedy to zwracałem im uwagę po co stawiać znaki do miejsca do którego i tak nie ma dojścia to nie mieli odpowiedzi zbytnio, ale tłumaczyli się reklamą gminy. Więc hmm

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

47

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

nena napisał/a:

dokładnie, pamiętam te brązowe, nic nie mówiące tabliczki . Najbradziej chyba tą , którą przedstawił na zdjęciu Pete.


Neno smile
Przecież tabliczki mówią że jest jaskinia (?) !!!
Tylko co po ostatniej tabliczce!!!
Myślę, że należy sprostować i napisać : nie jaskinia a grota i szukaj sobie przyjacielu sam, czyli uprawiaj chaszczing!!!
Dla turystów poprowadzonych przez urzędników z Andrychowa DUŻE BRAWA big_smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

48

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

no dokładnie MK szukaj sobie sam ...  big_smile, a i żadna typowa jaskinia , taka do eksploracji z tej naszej pięknej Groty nie jest , ale wcale nie ujmuje jej to uroku smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

49

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

No i jak?
Dalej nie wiem czy powinno być oznaczone dojście do groty czy nie?
Żaden z forumowiczów nie wypowiedział się jednoznacznie!
Czy urzędnicy z Andrychowa powinni dać kasę na oznaczenie?
Bo do tej pory oznaczyli drogę do nikąd!
Milczycie.
Może zrobimy, że nie forumowicze się wypowiedzą?
Ale wolałbym dojść do rozwiązania naszego, albo gmina ściąga tablice, albo się z tym godzimy? Czyli oznaczamy dojście!?

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

50

Odp: Szlaki tursytyczne wyznaczone w XXI w

Marku, myślę, że andrychowski Magistrat ma teraz znacznie poważniejsze problemy (gorący okres przedwyborczy). Ale nie o polityce tu ma być, tylko o górach. Oznaczyli drogę, jak piszesz "do nikąd". I tak pewnie pozostanie ze strony naszych Rajców. Niby Magistrat promuje turystykę w naszym rejonie, ale de facto jak to wygląda, widzimy wszyscy na zdjęciu Pete'a. Promowane są takie miejsca jak Park Miniatur, Czarny Groń, Kaplica na Groniu JPII, czy też Pracica-Ski (de facto masówki). Mam wrażenie, że reszta Beskidu Małego leży gdzieś poza granicami zainteresowania naszych (???) urzędników. Miało nie być o polityce, a jakoś samo wyszło. Przepraszam.

A oznaczenie dojścia do Groty??? Ja się sprzeciwiam. Typowe votum separatum.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach