1

Temat: Nasz Beskid na starej mapie

Witam!

Właśnie wlazła mi w oczy mapa z 1910 roku, pooglądałem najpierw swoje okolice, a potem myślę: "a, rzucę okiem co tam na południu". No i patrzę, a tam... Beskid Mały! Polskie i niemieckie nazwy miejscowości i generalnie no... Ciekawostka. Jak pisałem, mapa z 1910 roku, stworzona przez (jak to kiedyś Darek powiedział) "Matkę Austrię".
http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/200e/37-50.jpg

Proponuję w ów wątek onyj wrzucać mapy-starowinki, w ramach takich ciekawostek.

http://mkarweta.vot.pl - szczyt łebdizajnu, stworzę każdemu za dwa piwa.

2

Odp: Nasz Beskid na starej mapie

Generalkarte von Mitteleuropa, 1:200 000 (mapa generalna Europy Środkowej), wydawana od 1889 roku (wydano 266 arkuszy). Po upadku monarchii Austro-Węgierskiej była powielana (z niewielkimi modyfikacjami) w Polsce, przyjęta i rozwijana w Czechosłowacji, w czasie II wojny światowej powielana i w dalszym ciągu rozwijana przez III Rzeszę. Komplet oryginalnych, austro-węgierskich arkuszy znajduje się na stronie: www.lazarus.elte.hu

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz