Temat: Kulinaria górskie i nie tylko

Musze podpuścić jednego forumowicza o podanie przepisu na pyszny blok czekoladowy wink Oczywiście do wszystkich kieruję ten temat wink

2

Odp: Kulinaria górskie i nie tylko

Mówisz - masz smile

Zaczynamy od składników:

1 x mleko w proszku (nie granulowane!!), 400g (takie niebieskie komunistyczne w worku)
1 x kostka masła (zwykłe, nie jakieś wynalazki)
4 x płaska łyżeczka kakao (tego z wiatraczkiem)
1 x szklanka cukru
1 x szklanka mleka (może być woda, a nawet mleko sojowe ..... )
3 opakowania herbatników petit ..cośtam (nie muszą być akurat te, ale ilościowo podobnie)
2 garści rodzynek (najlepiej miękkich i dużych)
2 garści takich kolorowych owoców kandyzowanych (chyba ananas albo jakaś papaja)

opcjonalnie - skórka pomarańczowa, orzechy ... generalnie bakalie

UWAGA!! Koniecznie 50 - 100g spirytusu!! Bez niego nie otrzyma się tego smaku!! Sprawdzone i potwierdzone!! Na ostatnim "spotkaniu" blok zawierał ok 150 ml spirytusu i chyba smakował, co?

Przepis:

Przed przygotowaniem masy wrzucamy rodzynki i te kolorowe wynalazki do miski i zalewamy spirytusem. Nie należy przesadzić, proponuję na pierwszy raz odmierzyć sobie 50ml, powinno wystarczyć!

Grzejemy mleko, do niego wrzucamy podziabane masło i cukier - rozpuszczamy.
Do tego dorzucamy kakao - mieszamy dokładnie! Jak już wymiesza się na jednolitą masę, powoli dosypujemy mleko w proszku systematycznie i mocno mieszając (można użyć miksera, ale na bank się spali!).

Jak już się pobędziemy grudek, dorzucamy bakalie i mieszamy. W tym miejscu proponuję zaopatrzyć się w mocną drewnianą łyżkę, każda inna wymięknie. Jak już wymieszamy, dorzucamy połamane na ćwiartki (lub drobniej, jak kto woli) herbatniki. Mieszamy dokładnie ale delikatnie, ważne aby nie zmielić ciastek w jednolitą papkę ! Dobrze się miesza jak masa jest jeszcze ciepła, więc najlepiej mieć wszystko wcześniej przygotowane !

Po wymieszaniu wkładamy do foremki (wyłożonej np. folią spożywczą lub złotkiem) albo plastikowego pojemnika (nawet po lodach, choć może być za mały!) i do lodówki!! Ważne, żeby przykryć od góry folią, żeby blok nie nabierał "aromatu lodówki" ! Po kilku godzinach gotowy do wyjęcia i krojenia w plasterki, kostki czy jak kto woli ....

Proponuję poćwiczyć przy pierwszym wykonaniu, potem tylko szlifować warsztat !!
Smacznego !!!

3

Dzięki wink

4

i to się nazywa porządnie podany przepis ! wink Zapowiada się ciekawie ... big_smile zaraz sobie wydrukuję wink i koniecznie trzeba wypróbować ! wink dzięki Djinn

Ostatnio edytowany przez nena (2010-04-14 12:47:43)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5

Ależ proszę bardzo nena smile
Tylko uważaj z "procentami". Co niektórzy w ten weekend na Luboniu najedli się bloku i poszli spać tongue Miał moc !!

Djinn napisał/a:

1 x mleko w proszku (nie granulowane!!), 400g (takie niebieskie komunistyczne w worku)

Moje ulubione mleko z dzieciństwa tongue pochłaniane oczywiście w postaci sypkiej najlepiej samo, ewentualnie wymieszane z cukrem lub kakao....
hehe nawet teraz stoi sobie grzecznie w szafce wink i nie wiedziało, że przyjdzie mu być tak ważnym składnikiem w bloku smile

duszą w górach zbłądziłam, bo chciałam....

7

Podczas zlociku na Potrójnej bardzo smakowały mi śledziki z rodzynkami big_smile

Ponieważ z wieczornych rozmów z Polakami przy ul. R....   w BB  wink wiem, że nie tylko dla mnie była to pyszotka, Nena bardzo Cię proszę o przepis na ten rarytasik smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2010-11-27 10:15:09)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

8

Popieram Jolanrę...;)

Nena, please, się podziel przepisem big_smile

Twoje śledzie to niebo w gębie smile)

"Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można" Edmund Hillary

9

Ja również się przyłączam do petycji! wink

10

I my też, choć śledzi nie jadam, ale moja druga połowa zasmakowała się w nich jak nigdy !!

11

Miło mi bardzo, że smakowała Wam moja sałatka big_smile. Podaję przepis i życzę udanego kucharzenia big_smile wink.

Śledź na słodko z rodzynkami smile

1 kg filetów śledziowych (matjasów) solonych
4 łyżki płaskie cukru i 2-3 łyżki miodu
ok. pół szklanki octu
2/3 szklanki oleju
garść rodzynek
1 cały słoiczek koncentratu pomidorowego 30%
1 kg cebuli
4-6 ziarenek angielskiego ziela
2-3 listki laurowe
szczypta ziarenek gorczycy

WYKONANIE :

Rodzynki zalać wrzątkiem na kilkanaście minut, żeby zmiękły, odsączyć. Cebulę poszatkować na drobne piórka. W rondlu rozgrzać olej i zeszklić na nim cebulę (nie rumienić). Potem dodać do tego cukier, miód i chwilę smażyć to wszystko mieszając . Następnie dodać ocet, liść laurowy, ziele angielskie, rodzynki i koncentrat pomidorowy, wymieszać i dusić z 10 minut. Zdjąć z ognia i dodać szczyptę gorczycy, wymieszać. Wystudzić .
Śledzie wcześniej wymoczyć, żeby nie były zbyt słone. Wymoczone i osuszone śledzie pokroić na drobne kawałki.
Gdy sałatka już ostygnie, układać w naczyniu na przemian warstwami trochę sałatki, trochę śledzia i tak do wyczerpania smile. Przykryć czymś miskę i najlepiej jakby leżało to w chłodnym miejscu z 2-3 dni, żeby się sałatka „przegryzła”. Im dłużej tym lepiej. Sałatkę można trzymać też w słoiku przez dłuższy czas.

Uwaga : nie dodawać do sałatki soli, ponieważ śledzie są wystarczająco słone. wink

SMACZNEGO ! wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

12

Oj smakowała smile Ja niestety nie mam takich zdolności kulinarnych neutral

13

Darku do tego nie trzeba zdolności. Robisz wg przepisu i wychodzi big_smile wink

14

Dzięki Nena smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile