Temat: Gaiki
Gaiki to kolejny szczyt, o który mało co wiemy.... Opis Gaików popełniłem pod tym adresem - http://www.beskidmaly.pl/gaiki.php
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Gaiki to kolejny szczyt, o który mało co wiemy.... Opis Gaików popełniłem pod tym adresem - http://www.beskidmaly.pl/gaiki.php
Na Gaikach kiedyś stała wieża obserwacyjna:
Niestety nie ma już po niej śladu.
no focia bomba Nie widziałem jej jeszcze
Ekstra fotka i pewnie lepsze widoki z Gaików były niż obecnie
Kurcze nie wiedziałem o wieży obserwacyjnej. Wyglądała całkiem przyzwoicie
Po tej wieży obserwacyjnej chyba nie zostało ani śladu, bo będąc niegdyś na Gaikach nic takiego nie zauważyłem. Na północnym stoku Gaików przy niebieskim szlaku znajduje się starodrzew bukowy będący propozycją rezerwatu przyrody, jeszcze niżej przy tym szlaku ruiny kamiennego amfiteatru, a poniżej niego Leśniczówka Lipnik.
Ciekawa fotka i informacja nic nie słyszałem o istnieniu tekiej wiezy Szlak z Lipnika o którym wspomina Darek poczatkowo łagodny jest tam nawet dosc ciekawa sciezka przyrodnicza Lesniczówka ledwo stoi a i ruiny amfiteatru mocno zarosły W dalszym etapie szlak mocno pnie sie w góre jesli sie niemyle 21 zakosów ciezkawo w górnej czesci zródło fotke amfiteatru z przed kilku lat dołacze do galerii
Wieża została zbudowana w 1899 roku. Załączone zdjęcie pochodzi z książki "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" i zostało zrobione ok. 1910 roku.
Pod gaikami znajdują się jeszcze dwa miejsca biwakowo-ogniskowe. Oby dwa na południowym stoku. Do jednego można się dostać niebieskim szlakiem od Przegibka, pod szczytem, na początku ostatniego podejścia jest wyraźna ścieżka w lewo, która prowadzi w dół na polankę z ławeczkami kamiennym grillem i strumykiem.
Drugie miejsce jest na południowy-wschód od szczytu. Od zielonego szlaku pierwsza ścieżka w prawo doprowadzi nas do polanki z ławkami, miejscem na ognisko i z amboną.
Lesniczówka ledwo stoi a i ruiny amfiteatru mocno zarosły W dalszym etapie szlak mocno pnie sie w góre jesli sie niemyle 21 zakosów ciezkawo w górnej czesci zródło fotke amfiteatru z przed kilku lat dołacze do galerii
ferdynans, jeśli chodzi o leśniczówkę to chyba ma się w miarę. Na dowód fotka z lutego 2010 (zdaje się zaopiekowali się nią harcerze):
Fota źródełka z tego samego wypadu:
Amfiteatr zwiedziłem i muszę przyznać, że zarasta, ale raczej nie roślinnością, tylko puszkami i śmieciami A szlak na Gaiki od Lipnika oj dał mi wtedy mocno po du**e. Masakryczne są te zakosy zwłaszcza w głębokim, ciężkim śniegu
Za to po wyjściu na górę cały trud wynagradza widok na Beskid Śląski i pasmo Czupla i Magurki Wilkowickiej w Małym
Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-07-14 23:38:46)
Leśniczówką już od dłuższego czasu opiekowali się harcerze, dlatego też nie popadła w większą ruinę, ale z drugiej strony nie ma też pieniędzy na większe prace, a przecież to jest już zabytek.
Nazwa Hanslik przypominała Tomasza Hanslika, zasłużonego leśniczego Białej, zmarłego w 1861 roku. Gaiki zwane były niegdyś również Trzema Kopcami.
W rękopisie z 1934 r. znalazłem jeszcze jedną nazwę tej góry JANOSIK. Nie mam żadnego innego potwierdzenia, że tak było. Czy może ktoś spotkał się z tą nazwą w jakiejś publikacji, wydawnictwie? A może nazwa odnosiła się do innej góry?
Przypomniałem sobie o jeszcze jednej atrakcji okolic Gaików. U podnóża zachodnich stoków tej góry ktoś próbował wjechać maluchem pod górę dość mizernym skutkiem, którego jego pozostałości, a raczej szkielet pozostał chyba do dziś, co jest postrachem okolicznych lasów Od leśniczówki kilkaset metrów na południe.
Fajnie sobie zrobić taką przerwę w pracy
U podnóża zachodnich stoków tej góry ktoś próbował wjechać maluchem pod górę dość mizernym skutkiem, którego jego pozostałości, a raczej szkielet pozostał chyba do dziś, co jest postrachem okolicznych lasów
Od leśniczówki kilkaset metrów na południe.
A propos... jeśli ktoś potrzebuje przednią maskę od Polskiego Fiata 126p, to leży takowa na przeł. Przegibek na stoku obok kibelka. I nie wygląda na to, żeby ktoś ją w taki ciekawy sposób przechowywał. Myślę, że można tą ciekawostkę podpiąć pod "osobliwości Gaików".
W innym temacie wyjaśnialiśmy sobie co to za budynek położony na stokach Gaików (Hanslik)
Dom ten - przy kamieniołomie w Straconce - zbudowany został ok. 1885 r. przez Karola Korna. W 1919 r. dom sprzedano arcyksięciu żywieckiemu Karolowi Stefanowi Habsburgowi, który zlecił jego rozbiórkę w 1932 r. (w: Broda M., Ćwikowski W., Bielsko-Biała i okolice historia pocztówką pisana, Bielsko-Biała 2002)
To pytanie było dla mnie bardzo kształcące. Dlatego, że teren dla mnie nieznany, oczywiści tak szczegółowa historia też. Przeglądnąłem cały dostępny materiał źródłowy, bardzo obfity. Na Forum też jest materiału historycznego dużo, trzeba tylko go znaleźć. Na satelicie odnalazłem te kamieniołomy Korna i Walcoka, chociaż trzeba szukać, bo są zarośnięte dość mocno. Ale prowadzą do nich wygodne drogi, widać używane przez motorowych i pieszych. Zrobię łatwą wycieczkę do nich z Przełęczy Przegibek na słynne Gaiki i przed Czuplem jakoś lasami, drogami do nich. Potem do serpentyn i powrót na przełęcz. Pod Gaikami jeżdżę często od Kęt i obwodnicą B-B na Skrzyczne. Jeszcze raz powtórzę, że takie "walcokowanie" tematu najbardziej poszerza i utrwala wiedzę. A o to chodzi przede wszystkim.
Będąc dzisiaj na Gaikach natknąłem się na ruiny fundamentów Strażnicy Rudolfa (Rudolfswarte). Widać usypaną z kamieni kwadratową podstawę wieży oraz cztery zagłębienia, w których prawdopodobnie były osadzone belki konstrukcyjne. Zdjęcia są dostępne tu:
Po elementach drewnianych, czy metalowych już nie ma śladu. Może warto by zorganizować akcję forumową jak przy oczyszczaniu fundamentów szałasu, czy schronu PTT na Jawornicy?
Będąc dzisiaj na Gaikach natknąłem się na ruiny fundamentów Strażnicy Rudolfa (Rudolfswarte). Widać usypaną z kamieni kwadratową podstawę wieży oraz cztery zagłębienia, w których prawdopodobnie były osadzone belki konstrukcyjne. Zdjęcia są dostępne tu:
Po elementach drewnianych, czy metalowych już nie ma śladu. Może warto by zorganizować akcję forumową jak przy oczyszczaniu fundamentów szałasu, czy schronu PTT na Jawornicy?
Jiff czy możesz wyjaśnić jak dotrzeć do tych fundamentów ? Najlepiej jakieś współrzędne GPS.
^^
Kurcze, trzeba być naprawdę wizjonerem, by się tu czegoś dopatrzeć. Dzięki
Nigdzie się nie spotykałem z ta informacją.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
[ Wygenerowano w 0.024 sekund, wykonano 11 zapytań ]