51

Odp: Paprotniki

To może by ktoś zalinkował go do poczytania smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

52

Odp: Paprotniki

Zalinkuje mój artykuł z wrześniowego numeru "Nowin andrychowskich"
Największa ostoja w Europie Środkowej
  Kolejnym odkryciem Dariusza Tlałki, botanika z Kęt jest stwierdzenie na obszarze Beskidu Małego największej ostoi nerecznicy pośredniej (Dryopteris remota) w Europie Środkowej. Paproć ta jest utrwalonym mieszańcem nerecznicy mocnej i nerecznicy górskiej. 
  Trwałym mieszańcem nazywa się roślinę, która występuje w podobnej formie w wielu miejscach, ma cechy przynajmniej dwóch innych gatunków, przez co nie można jednoznacznie zaklasyfikować do żadnego z nich, mieszaniec taki posiada również niedorozwinięte tkanki służące do rozmnażania. 
  Odróżnić nerecznicy pośredniej od innych paproci można m. in. po kilku cechach: jej liście są ciemnozielone, podwójnie, częściowo potrójnie pierzaste, mogą być do 90 cm długie, u nasady odcinków 1 rzędu mają ciemną obwódkę, są zaokrąglone odcinkami, z ząbkami z krótką ostką 2 rzędu. 
  Pierwsze stanowisko w Beskidzie Małym Dariusz Tlałka odkrył w 2007 roku. Od tego czasu kęckiemu botanikowi udało się znaleźć na tym obszarze aż 15 stanowisk tej paproci, na 26 dotychczas znanych w Polsce, co okazało się być największą ostoją nerecznicy pośredniej w Europie Środkowej. Stanowisko w Dolinie Targaniczanki, liczące kilkaset osobników należy do największych w Polsce.

53

Odp: Paprotniki

Ukazał się już kolejny mój artykuł w "Nowinach Andrychowskich". W październikowym numerze mowa o nerecznicy walijskiej. Oto cytat:
Nerecznica walijska w Beskidzie Małym
  Po raz kolejny prezentuję bardzo ciekawe florystyczne odkrycie kęckiego botanika Dariusza Tlałki, którego dokonał w okolicznych lasach. Tym razem jest to również paproć - nerecznica walijska Dryopteris cambrensis. Pierwsze stanowisko tej paproci w Polsce stwierdzono w 2008 roku na obszarze Gór Stołowych. Obecnie odnaleziono w Polsce 8 stanowisk nerecznicy walijskiej, w tym 3 odkryte przez Dariusza Tlałkę w Beskidzie Małym. Są to: Bujakowski Groń, Złota Góra i Nowy Świat. Stanowisko ze Złotej Góry liczące 30 osobników jest obecnie największym stanowiskiem w Polsce. 
  Nerecznica walijska została wyróżniona jako nowy gatunek z kompleksu nerecznicy mocnej. Ma liście do 90 cm długie, żywozielone, podwójnie pierzaste, zwężające się ku dołowi. Odcinki 1 rzędu u tej paproci mają ciemną obwódkę u nasady. Odcinki 2 rzędu natomiast są tęgie, zaokrąglone na wierzchołkach i tylko w tej części ząbkowane, w odróżnieniu od bardzo podobnej nerecznicy Borrera, drugiego gatunku wyróżnionego z tego kompleksu. Nerecznica walijska należy do jednych z najtrudniejszych do oznaczania z pośród krajowych gatunków paproci.

Jako ciekawostkę dodam jeszcze to że nerecznica walijska jest najrzadszym w Polsce gatunkiem paprotnika występującym w Beskidzie Małym smile

54

Odp: Paprotniki

Darku biję brawo dla Ciebie, aż mnie ręce bolą smile Z Tobą świat roślin nie zginie big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

55

Odp: Paprotniki

ja również swoje dokładam wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

56

Odp: Paprotniki

jolanta napisał/a:

Darku biję brawo dla Ciebie, aż mnie ręce bolą smile Z Tobą świat roślin nie zginie big_smile

Darku przyłączam się do Joli,
a na dodatek lokalna kęcka duma  mnie rozpiera (krajan) i na dodatek Cię poznałem.
Gratulacje. smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

57

Odp: Paprotniki

Jolu prawdę mówiąc jeszcze wszystkiego nie zrobiłem w polskiej pteridologii. Najtrudniejsze zostało przedemną, bo sytuacja paprotników w Polsce nie napawa optymizmem. Prawie co drugi gatunek paprotnika jest zagrożony wyginięciem, z czego aż 8 jest wymarłych w Polsce sad Czy dane mi będzie znaleźć chociaż jednego wymarłego w Polsce hmm

58

Odp: Paprotniki

Darku zrobiłeś bardzo dużo i wiele Ci pewnie polscy botanicy zawdzięczają smile. Ze swoim zapałem i determinacją uda Ci się osiągnać na pewno to co jeszcze zamierzasz. Wiem to, bo dałeś się trochę z tej strony poznać wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

59

Odp: Paprotniki

I zabierz nas jeszcze kiedyś na chaszczing wink big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

60

Odp: Paprotniki

poczekaj darku na mnie Pewnie znowu jak się gdzieś wybierzemy to na coś ciekawego trafimy tongue

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

61

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

prawdę mówiąc jeszcze wszystkiego nie zrobiłem w polskiej pteridologii.

Uff! To chyba dobrze: nie grozi ci szybka emerytura wink

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

62

Odp: Paprotniki

Dla mnie zaplanować wspólne wyjście to cud. Cudem była akcja Jawornica i to dwukrotnie,
A wyjście z Tobą na chaszczing to byłby super cud. W tym roku było dożo cudów, dlatego może na wiosnę, na przyszły rok?
Darku!
A może kiedyś zorganizować formowy chaszczing w teren BM, gdzie jeszcze nie byłeś? Zaopatrzymy się w zdjęcia będziemy szukać Twojego skarbu? Z drugiej strony myślę że zły pomysł. Sam lubię pracować w samotności.

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

63

Odp: Paprotniki

Zorganizowanie forumowego chaszczingu po Beskidzie Małym to niezły pomysł. W Beskidzie Małym chyba byłem już wszędzie. Baza danych mówi sama za siebie wink Obecnie jest już praktycznie po sezonie botanicznym, choć tak naprawdę sezon dla mnie trwa przez cały rok i dla mnie nie jest problemem zidentyfikowanie zeszniętej paproci. Teraz jestem dość zapracowany by mieć czas na jakieś wypady. Ale zorganizować takie coś na wiosnę, czemu nie. Sam lubię robić poszukiwania botaniczne w samotności, gdyż wtedy mogę w pełni wykorzystać swoje zdolności. Chętnie takie poszukiwania robię też w towarzystwie smile

64

Odp: Paprotniki

Choć na polu zwały śniegu i mróz ostro ściska, a do wiosny mojego sezonu kawał czasu ludziska. Oto jakie czekają mnie wyzwania, ostatni post w stronce do poczytania wink lol
http://www.bio-forum.pl/cgi-local/board … 59505.html

65

Odp: Paprotniki

Darku jestem pewna, że uda Ci się odnaleźć wszystkie 8 sztuk big_smile, a znając Twój zapał i zaangażowanie w to co robisz pewnie i jakiś całkiem nowy dziewiąty gatunek się odnajdzie ! czego Ci życzę smile. Widzę, że masz już je dokładnie rozpracowane, co, gdzie i ile big_smile, więc byle do wiosny ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

66

Odp: Paprotniki

Darku to już teraz z niecierpliwością czekamy wiosny i kolejnych twoich odkryć!!!

67

Odp: Paprotniki

nena napisał/a:

Darku jestem pewna, że uda Ci się odnaleźć wszystkie 8 sztuk big_smile, a znając Twój zapał i zaangażowanie w to co robisz pewnie i jakiś całkiem nowy dziewiąty gatunek się odnajdzie ! czego Ci życzę smile. Widzę, że masz już je dokładnie rozpracowane, co, gdzie i ile big_smile, więc byle do wiosny ! big_smile


Nena jakbym znalazł te wszystkie 8 wymarłych gatunków i jeszcze do tego odkrył dziewiąty, to chyba okrzyknięto by mnie najlepszym botanikiem w historii big_smile big_smile big_smile To poprostu niemożliwe big_smile Oczywiście jakie z tych gatunków uda się odnaleźć to już zależy od natury, od tego co faktycznie występuje, a nikt do tej pory nie stwierdził big_smile Choć posiadam ogromny bagaż wiedzy i doświadczenia, to wiem jak będzie ciężko tego dokonąć. Ale jak to się uda to nic tylko sprowadzać ekipę telewizyjną smile Jednak pod żadnym pozorem nie można ujawniać dokładnego występowania przy takim odkryciu big_smile

68

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

(...) To poprostu niemożliwe big_smile

A tam zaraz niemożliwe hmm  wink

Są spotkania na szlaku niemożliwe, a możliwe smile  to i Twoje odkrycie jest możliwe!!!  smile czego życzę serdecznie.

Będę sobie potem chodzić z nosem wysoko i mówić, że Cię znam osobiście big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

69

Odp: Paprotniki

Po niemal 2-miesięcznej przerwie wybrałem się dzisiaj do Beskidu Małego, czym zaowocowało odnalezieniem wręcz niemożliwej liczby 8 nowych stanowisk paprotników dla Beskidu Małego i to w środku kalendarzowej zimy big_smile Jak to możliwe, przy tak doskonale zbadanym pteridologicznie obszarze jakim jest Beskid Mały, w którym wydawałoby się bezsensem szukania tutaj czegokolwiek nowego hmm A tu proszę. W mojej bazie została przełamana magiczna bariera 2000 stanowisk, z obecną liczbą 2004 stanowiska smile
Oto dzisiejszy wykaz stanowisk: skrzyp bagienny - Kobylica, widłak goździsty - Pobisiowa Góra, skrzyp bagienny - Zagórnik, skrzyp błotny - Zagórnik, paprotka zwyczajna - Kobyla Głowa, paprotka zwyczajna - Ostry Wierch, widłak goździsty - Ostry Wierch i nerecznica Borrera - Ostry Wierch
Gdzie podeszłem tam nowe stanowisko smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-01-16 17:43:00)

70

Odp: Paprotniki

no popatrz Pan, a mówią, że spacer zawsze dobrze na coś robi, ale że na nowe stanowiska to nie wiedziałem big_smile
gratulacje Darku!

71

Odp: Paprotniki

No proszę Darku!!!

72

Odp: Paprotniki

A to już zaczyna pachnieć sensacją, bo do tej pory to Pieniny były zaliczane do polskich gór, gdzie istnieją najróżniejsze stanowiska roslinne wink A to tak blisko w BM. smile

Ale trzeba dobrego "tropiciela".

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

73

Odp: Paprotniki

Akurat mam naniesione wszystkie stanowiska paprotników z Beskidu Małego na mapę Karpat i Pieniny wyglądają już przy naszym beskidzie blado, nie mówiąc o reszcie Polski lol
Jestem naprawdę zaskoczony bogactwem jakim tu się znajduje hmm Powiem jedno - niech rośnie w sile wink

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2011-01-17 15:27:40)

74

Odp: Paprotniki

Akall napisał/a:

no popatrz Pan, a mówią, że spacer zawsze dobrze na coś robi, ale że na nowe stanowiska to nie wiedziałem big_smile
gratulacje Darku!

Się okazuje, że na stanowiska też lol    Super Darku, super big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

75

Odp: Paprotniki

Stanowiska trzeba uaktualniać big_smile
Gratulacje Darkusmile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.