Temat: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

http://www.nowamalopolska.pl/newsysn/fo … idwyb=6302

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

To super!nareszcie ktoś mądry odpowiednio rozpisał spis ludnosci. Ja nie mam wątpliwości - Tylko i wyłącznie GÓRAL!!!!!!!!!!!!!!zresztą nawet gdyby nie było takiej propozycji i tak bym tak wpisał!bo zawsze z narodowosci czułem sie GÓRALEM a Polakiem z obywatelstwa. A wy(pytam oczywiscie tylko tych którzy mają korzenie góralsko-wołoskie, bo nie wszyscy takie na forum mają)co wpiszecie? kiela nos tu bedzie na forum ?a mieszkańcy Śląska których tu nie mało co wpiszą, Polak czy Ślązak? pozdrawiam serdecznie i Lachów(Polaków), Hanysów i Górali, góralsko-wołoskim Hej!!!!!!!!!!

3

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

harnasiu wołoski nie zapominaj, że "polski my naród, polski ród" od Bałtyku po Tatry, od Odry po Bug!

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Oj Szanowny Krakusie stanowczo nie moge się z Tobą zgodzić!od morza po Tatry i od Odry po Bug!!!???czyzbyś chciał spolonizować mniejszosci narodowe  które zamieszkują na tym obszarze tj:Niemców, Czechów, Słowaków, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Rosjan, Ormian i Żydów, oraz mniejszości etniczne(to też osobne narody ale nie posiadające własnej państwowości ):Łemków, Tatarów, Karaimów,Żydów, czy ewentualnie Ślązaków, Kaszubów, Górali,bo te trzy ostatnie to kwestia sporna czy są to jeszcze mniejszości regionalne czy już etniczne.I po to są właśnie przeprowadzane spisy by m.in.te kwestie wyjaśnić. Naród to duża grupa społeczna posiadajaca własną kulture,tradycje ,dzieje(nie zawsze:język, terytorium,państwo i religie)i przedewszystkim poczucie przynalezności-czyli świadomośc narodową.Ja szanuję poglądy kazdego i jego wybór m.in. co do kwestii poczucia przynalezności kulturowej,etnicznej i do samoidentyfikacji. Gdyby było tak jak piszesz że od morza po Tatry to sami Polacy z narodowości, to państwo polskie nie przeprowadzałoby tego typu ankiet-spisów i nie umozliwiałoby wybranie m.in. narodowosci ślaskiej, kaszubskiej ,czy góralskiej!!!!!!!!!!!co innego przynależność państwowa(w tym przypadku "duża ojczyzna")a co innego narodowo-etniczna(w tym przypadku"mała ojczyzna")Pozatym typowi Polacy to krew słowiańska, a górale karpaccy to (w uproszczonym skrucie myślowym)krew wołoska-(czyli romańska, co widac m.in. po ogólnie ciemniejszej karnacji wsród górali)która ulegała wymieszaniu z słowiańską.Pozdrawiam serdecznie szanownego kolege Lacha(bo tak górale nazywali mieszkańców nizin-czyli ludność czysto polską bez proweniencji wołoskiej)hej!!!

5

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Urodzony w Suchej Beskidzkiej, całe życie mieszkający w Kukowie - zdecydowanie Góral:)

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

HEJ-Szymskim!!!!

7

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Szanowny Harnasiu wołoski,

Broń swojej niezależności i nie zapominaj o wspólnocie. Etnicznie jesteśmy Lechitami. Legendy zostawmy w salach tradycji i sercu swoim. Jesteśmy przede i nade wszystko Polakami, a nawet więcej jesteśmy Europejczykami. Nie odbieram nikomu przynależności narodowej lub narodowościowej. Wspomnę tu tylko słowa mojego ojca, a były to lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku i za takie deklaracje można było znaleźć się za kratami: "ja jestem Europejczykiem, dopiero potem Polakiem". Urodził się pod zaborem c.k. A-W, w Galicji Zachodniej, w Krakowie w 1909 roku. Zawsze czuł się Europejczykiem i to nam, Jego dzieciom, przekazał. Wszelkie podziały, czy to etniczne, religijne i inne regionalne prowadziły do niezgody. Kultywujmy historię i tradycję swych ojców lecz nie stwarzajmy podziałów. Etnicznie jestem Krakowiakiem Zachodnim, ale do dnia dzisiejszego nigdy nie wykorzystywałem tego podziału lub przydziału (sic!), za moim ojcem powtarzam jestem Europejczykiem, jestem Polakiem. Harnasiu wołoski bądź nadal Harnasiem wołoskim w niczym mi to nie przeszkadza! Pokuta zaborów i związanych z tym podziałem przeorała naszą świadomość egzystencjalną.

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Kazdy niechaj wypełni ankietę tak jak mu serce mówi .Ja nie zamiezam nikogo indoktrynować,polonizowac ani góralizowac. Co do pamięci o wspólnocie to rzecz oczywista -ale nie taka jest rola spisu powszechnego i nie o to w tym chodzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nigdy bym nie przekonywał Roma czy Łemka by przy spisie pamiętał o "wspólnocie", tak przed wojną próbował Roman Dmowski i Endecja, co było widoczne we wstępie konstytucji marcowej z 1921r gdzie naród ujęty był w znaczeniu etnicznym a nie politycznym, a wówczas mniejszości narodowe stanowiły aż 35% obywateli polskich!obecna konstytucja na szczęście gwarantuje wszystkim mn. narodowym i etnicznym na podstawie Art.34 co nastepuje:RP zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury.Mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie tożsamości religijnej oraz do uczestnictwa w roztrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej.Mniejszości otrzymują również dotacje na działalność oświatową, kulturalną i wydawnicza. WPolsce istnieje blisko 600 szkół i placówek z dodatkowym językiem(dialektem)narodowym, uczeszcza do nich ponad 30 tysięcy uczniów.Tylko trzeba wiedzieć jakim mniejsz. państwo polskie ma gwarantować te prawa i tu jest rola spisu powszechnego!!  W rubryce obywatelstwo(państwo-ojczyzna) ja wpisze-Polska, w rubryce narodowość(czy tez przynalezność etniczna-nie wiem jeszcze jak to będzie ujęte w ankiecie)-Góral(aż do śmierci)!!!!Jament

9

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Szanowny Harnasiu wołoski, rozwinięcie wątku "Góral czy Polak" wymaga poważnej debaty publicznej, nie czuję się kompetentny do rozwinięcia tego tematu. Wiem jedno, podziały służyły zawsze politykom, nigdy ludowi. Różnorodność: tak, odrębność: nie. Miłego dnia życzę.

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Kochany ,miły Krakusie-śąsiedzie!!coś sie tak sparł!!zupełnie  nie rozumiem o co Ci chodzi!chcesz zanegować,zbojkotować czekajacy nas spis powszechny ludności  i odebrac ludowi prawo do swobodnego wypowiedzenia sie i zadeklarowania i narzucić wszystkim przy wypełnianiu ankiety"pamięć o wspólnocie"?! to uwagi i watpliwości proszę skierować do rządu który odpowiada za kształt,opracowanie i przeprowadzenie spisu! spisy były jak świat  długi i szeroki, są i będą!(tak na marginesie, w tym przypadku odrębnosć to nie separatyzm!tylko swiadomość ,tożsamość swoich korzeni,kultury i tylko albo "aż "tyle. i tylko o to w tym chodzi, nie należy doszukiwać się w tym jakiejś "teorii spiskowej dziejów")Kłaniam się piyknie i tez życzę miłego dnia w wołoskiej Tarnawie Górnej!!!Wielgaśne HEJ!!!

11

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Harnasiu wołoski widzę, że jak taran forsujesz swój punkt widzenia: Polak to czy Góral. Jak wyżej, wydaje mi się, naświetliłem mój punkt widzenia, bądź Góralem, czuj się Góralem i wypełnij kwestionariusz zgodnie ze swym przekonaniem ale i tak Twoją Ojczyzną Twoją Matką będzie Polska. Ponownie przytoczę moje słowa: narodowość i obywatelstwo to rozdźwięk w sercach Polaków pozostały po rozbiorach. Kultura zachodnia nie rozdziela tych pojęć, to My Polacy po latach zaborów i niewoli straciliśmy sens i istotę tożsamości narodowej. Nie wiem jaki cel przyświeca wprowadzeniem rubryk w kwestionariuszu spisowym z zapytaniem o narodowość i obywatelstwo, nie znam kontekstu, ale myślę, że jest to błąd Głównego Urzędu Statystycznego, ktoś tam na górze forsuje aspekt polityczny. Co prawda Harnasiu wołaski nie zarzucasz mi wprost kosmopolityzmu ale jego oddech czuję na plecach. Jednak mój wywód Polak to czy Góral nie ma takiej barwy, chociażby z tego tytułu, że ja deklaruję, że jestem w szerszym znaczeniu Europejczykiem, w węższym Polakiem. Natomiast etnograf powiadziałby, że jestem Krakowiakiem Zachodnim, ale to nie zmienia postaci rzeczy - i tak jestem Polakiem. Pozwolę sobie na cytat z Twojej książki "Śladami kultury góralskiej w Beskidzie Małym", w słowie od Autora piszesz: "Książka ta została napisana z myślą o rozbudzeniu zainteresowań własną przeszłością, tożsamością i kulturą mieszkańców Beskidu Małego. Aby w dobie powszechnego kosmopolityzmu w XXI wieku ludzie bliżej poznali swoje korzenie kulturowe, by lepiej mogli poznać i zrozumieć siebie". Powiedz mi Harnasiu wołoski kto lub co zabrania Ci cieszyć się własną przeszłością i korzeniami wołoskimi, identyfikować się z pasterskim ludem górali wołoskich i kulturą beskidzką - będąc Polakiem. Czy obcy Ci jest świat wolny od podziałów i konfliktów. Dwa tysiące lat temu Diogenes, filozof grecki (ok. 413 - 323 p.n.e.) powiedział: "Jestem obywatelem świata" - czy tak daleko odbiegał od dzisiejszej rzeczywistości. Sokrates miał powiedzieć podobnie, że należy nie do Aten ani do Grecji, lecz do świata. Kończąc powiem tak: naszą Ojczyzną, naszym krajem jest Polska, jestem i czuję się Polakiem, jestem już też obywatelem Unii Europejskiej, jestem Europejczykiem! A etnograf niech mnie klasyfikuje do Krakowiaków Zachodnich - taki Jego zawód.

Ostatnio edytowany przez krakus (2011-01-27 21:51:26)

12

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Przepraszam, a jak ten spis ma w praktyce wyglądać. Będą nas nachodzić w domach jacyś rachmistrze?

Dla mnie wasza dyskusja jest dość jałowa - jestem, jak chyba większość Polaków (czy mieszkańców Polski) wieloetniczym mieszańcem (niem. mischling wink) - rodzina ojca wywodzi się z żywieczczyzny, rodzina matki z huculszczyzny (Zachodnia Ukaraina), ja nigdy nie mieszkałem na stałe w tych regionach i z ich kulturą mam kontakt dość luźny - nie znam gwary, nie znam jęz. ukraińskiego poza kilkoma podstawowymi zwrotami i odbieram to wszystko trochę jak taką fajną cepelię. Jedyne co mogę powiedzić, że mam jednak pewne związki z górami (hucułowie są klasycznymi góralami wink). Zresztą za PRL akcentowanie przynależności do różnych mniejszości etnicznych, zwłaszcza Ukraińskiej było bardzo źle widziane i rodzina mojej matki miała sporo nieprzyjemności z tym związanych, wciskano nami "kity" o rdzennej polskości tzw. ziem odzyskanych a dla odmiany podkreslano, że Ukraina, Białoruś i Litwa nie mają związków z Polską. Ciekawe jaką narodowość miałbym wpisać w te rubryki?

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-01-28 13:02:45)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Oj Krakusie to nie ja forsuje swój punkt widzenia ,tylko Ty i to bardzo uparcie!ja tylko na poczatku powiedziałem jak osobiscie wypełnie ankiete i zapytałem forumowiczów  jak oni wypełnią. Ja szanuje zdanie kazdego i nikomu nie narzucam swojego punktu widzenia ani nie czapiam się i nie zwracam uwagi czym mają się kierować i oczym pamiętac przy wypełnianiu ankiety.Czy to błąd Głównego UrzęduStatystycznego?nie sądze!to całe szczęście ze doczekaliśmy się czasów ze nikt na górze nie mówi i nie wpaja nam jacy jesteśmy, i za kogo mamy sie uwazać,tak próbowali komunisci w 1947 roku przeprowadzajac "akcję wisła"wobec ludnosci ruskiej na ziemiach polskich(wywieziono wówczas ludnosć ruskiego pochodzenia- Ukraińców, Łemków ,Bojków z Polski płd.-wsch. na tereny odzyskane w celu polonizacji tych ludzi). "Akcja Wisła "została w czasach wolnej Polski stanowczo  potępiona przez parlament.Jezeli widzisz ze ktos wypełnia ankiete nie po twojej mysli to sie czepiasz, ja tego nie robie tylko rzeczowymi argumentami uzasadniam swój wybór, bo kazdy w Polsce ma do tego prawo- Krakusie  widzem ze cosik dozarty jesteś. a tak powarznie to zamknijmy już miedzy sobą ową dyskusje (niech sie teraz inni wypowiedzą), bo sie jesce powadzimy, a nima przeca ło co !Ja Cie bardzo lubie i szanuję. Mam nadzieje że kiedysik spotkamy sie przy piwku i pobaciarzymy jak Lach z góralem, a własciwie to jak stary Góral z nowym Góralem ,bo przeca tyś juz prowie jest nos. pozdrawiam piyknie śwarnego przyjaciela z drugiej strony(tej piykniejsej)Beskidu Małego.Hej, do miłego zobaczyska!!!

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

Piotrze powinieneś byc dumny z huculskich korzeni.Huculszczyzna to wspaniała kraina, piękny zapomniany swiat, takich miejsc jest juz coraz mniej, szybko w globalnym XXI wieku giną Huculszczyzna zawsze mnie fascynowała, jak całe Karpaty Wschodnie!To Ty z krwi i kosci bity Wołoch jesteś!!!

15

Odp: Góral czy Polak? Przed nami spis ludności...

harnaś wołoski napisał/a:

Piotrze powinieneś byc dumny z huculskich korzeni.Huculszczyzna to wspaniała kraina, piękny zapomniany swiat, takich miejsc jest juz coraz mniej, szybko w globalnym XXI wieku giną Huculszczyzna zawsze mnie fascynowała, jak całe Karpaty Wschodnie!To Ty z krwi i kosci bity Wołoch jesteś!!!

Dobrze, że nie wałach heh. Ja to już jestem niestety tylko Krakus. Nawet Karpat Wschodnich nie znam, choć nie wykluczam, że kiedyś tam zawitam wink. Pozdrawiam serdecznie

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-01-28 13:50:02)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa