Temat: Przewodniki sprzed lat

Nie wiem czy znacie tę publikację? Przewodnik został wydany w 1985 r. w nakładzie 30 tys. przez  PTTK "KRAJ".

Świetna pozycja dla turystów dysponujacych samochodem, jak i środkami komunikacji zbiorowej.

Dobrze opisane są tu propozycje wycieczek w BM.

http://i2.fmix.pl/fmi2340/1c89e587000f2e0b4babb377/zdjecie.jpg

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

2

Odp: Przewodniki sprzed lat

Jest to ciekawa pozycja Ja mam zaktualizowane wydanie z 1988 r
Zmieniła się na pewno okładka

http://bacadom.republika.pl/historia/sikora_25_wycieczek.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

3

Odp: Przewodniki sprzed lat

Aha i polecam jeszcze następujący przewodnik Wydaje mi się, że jest to po Chronografi Komonieckiego jeden z najlepszych przewodników po Beskidzie Małym

Jest to:  SIEMIONOW Aleksy Ziemia Wadowicka Monografia turystyczno-krajoznawcza. Wadowice 1984. Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK "Ziemia Wadowicka" w Wadowicach. s.627. 182 il. opr.

http://bacadom.republika.pl/historia/siemionow_ziemia_wadowicka.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

4

Odp: Przewodniki sprzed lat

A o to pozycję , które wg mnie stanowią dobre źródło do rozpoczęcia zabawy z Beskidami

Kazimierz Sosnowski: "Przewodnik po Beskidzie Zachodnim od Krynicy po Wisłę łącznie z Pieninami i terenami narciarskimi    ."
Nakładem Oddziału Tow. Tatrzańskiego "Beskid" w Nowym Sączu, Kraków
Rok wydania 1914
Wydanie I
str. 352

http://bacadom.republika.pl/historia/sosnowski1.jpg

Potem zostały wydane jeszcze aktualizację w 1926 r i 1930

Plan Sosnowskiego był ambitniejszy, aby dokładniej opisać poszczególne partie gór. Niestety nie udało mu się i wydał tylko I tom

Kazimierz Sosnowski: "Przewodnik po Beskidzie Zachodnim. Tom I. Beskid Śląski i Żywiecki."
Wiedza – Zawód – Kultura, Kraków
Rok wydania 1948
Wydanie IV
str. 332

http://bacadom.republika.pl/historia/sosnowski2.jpg

Choć w nazwie nie ma Beskidu Małego to wbrew tytułowi jest on opisany

Ostatnio edytowany przez baca (2010-05-10 13:11:29)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

5

Odp: Przewodniki sprzed lat

Ciekawostka wydawnicza z 1951 r.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/nc/dd/l0td/6JIbD19krHr08L5E8B.jpg

Ta niewielka książeczka autorstwa Stanisława Lenartowicza licząca 32 strony jest przykładem jak traktowano kiedyś Beskid Mały. Informacje o nim zajmują niewiele miejsca, ustępując znacznie ... wstępowi o wczasach pracowniczych jako wielkiej zdobyczy świata pracy w Polsce Ludowej.

Autor pisze m. in.
w Straconce „kończy się tor saneczkowy z Magurki” – czy ktoś o tym słyszał ?
„Wielką ozdobą Beskidu Małego są limby” – ja słyszałem tylko o limbach na Bukowskim Groniu. Może są inne miejsca?

Ciekawy jest również tytuł książeczki. Pisownię „Biała-Bielsko” spotkać można już w okresie międzywojennym. Obecna nazwa pochodzi od połączenia Bielska i Białej w 1951 r. Mikuszowice włączono do miasta w 1968 r.

6

Odp: Przewodniki sprzed lat

Ciekawe książeczki. Często się zdarza,że w tamtejszych przewodnikach opisywano zakłady pracy lub zakładowe ośrodki wczasowe big_smile Mniej czasu natomiast poświęcano na walory przyrodnicze. Mijsca lub zdarzenia historyczne uwzgledniano tylko wtedy, kiedy były przychylne władzy ludowej wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

7

Odp: Przewodniki sprzed lat

MF napisał/a:

Autor pisze m. in.
w Straconce „kończy się tor saneczkowy z Magurki” – czy ktoś o tym słyszał ?

Rzeczywiście, podobno z Magurki był poprowadzony tor saneczkowy obecnym zielonym szlakiem biegnącym do Straconki. Nie wiem na jakim odcinku i jak on przebiegał. Może ktoś ma większą wiedzę na ten temat wink

8

Odp: Przewodniki sprzed lat

Tak. Istniał na Magurce tor saneczkowy. Rozpoczynał się nieopodal schroniska o długości 4 km. Kończył się on w odległości 10 minut marszu od kościoła w Straconce. Obecnie to szlak zielony

Limby nie tylko są w okolicy Bukowskiego Gronia

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

9

Odp: Przewodniki sprzed lat

Dość przypadkowo natknąłem się na stronę Studenckiego Klubu Górskiego, gdzie znalazłem ciekawe opracowanie dotyczące literatury górskiej z lat 1945-1985 i współczesnej.

Może być to ciekawa inspiracja do własnych poszukiwań literatury przedmiotu.

10

Odp: Przewodniki sprzed lat

Trzeba przyznać bardzo interesujący zbiór!

11

Odp: Przewodniki sprzed lat

no mi ta strona jest dobrze znana wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

12

Odp: Przewodniki sprzed lat

lowell79 napisał/a:

Trzeba przyznać bardzo interesujący zbiór!


I sama stronka też warta odwiedzenia smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

13

Odp: Przewodniki sprzed lat

Do kolekcji starych przewodników - przewodnik turystyczny Wydawnictwa PTTK „KRAJ” z roku 1989 (XI tom cyklu Górskie Szlaki Turystyczne PTTK).

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/nc/dd/l0td/agE0balnqQDvTLY7EB.jpg

Zawiera opis szlaków grupy Łamanej Skały oraz Pasma Żurawnicy i Pewelskiego.

14

Odp: Przewodniki sprzed lat

Przedstawiam  przewodniki z przed lat :
Beskid Mały Matuszczyka wydanie II z 1984r - bardzo dobry przewodnik

mini-przewodnik z 1981r


i ciekawostka ,informator z 1980 r który na wstępie i zakończeniu  powołuje się na Uchwały VIII Zjazdu Partii.

15

Odp: Przewodniki sprzed lat

Ten przewodnik z niebieskimi elementami doskonale pamiętam smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

16

Odp: Przewodniki sprzed lat

jolanta napisał/a:

Ten przewodnik z niebieskimi elementami doskonale pamiętam smile

Ja również i nawet go mam , jak i ten, którego pokazał MF smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

17

Odp: Przewodniki sprzed lat

Prze tym niebieskim był jeszcze czerwony
Matuszczyk tematykę Beskidu Małego porusza w następujących pozycjach, które są mi znane:

1) Beskid Mały. Przewodnik    Zakład Wydawniczo-Propagandowy PTTK    Warszawa – Kraków    1981    I    152
2) Beskid Mały. Przewodnik turystyczny    PTTK Kraj    Warszawa – Kraków    1984    II    122
3) Beskid Mały. Pasmo Magurki Wilkowickiej. Przewodnik turystyczny    PTTK Kraj    Warszawa – Kraków    1987    I    48
4) Maków Podhalański i okolice. Monografia turystyczno-krajoznawcza    Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Makowskiej    Maków Podhalański    1988    I    112
5) Beskid Mały. Grupa Łamanej Skały oraz zachodnią część Beskid Średniego (grupa Żurawnicy i Pasmo Pewelskie).
Przewodnik turystyczny    PTTK Kraj    Warszawa – Kraków    1989    I    72
6) Beskid Mały. Przewodnik turystyczny    Grafikon, Oddział PTTK „Ziemia Wadowicka”    Wadowice    2001    I    215
7) Beskid Mały. Mini przewodnik    Grafikon    Wadowice    2003    I    24
8) Beskid Mały. Przewodnik turystyczny    Grafikon, Oddział PTTK „Ziemia Wadowicka”    Wadowice    2004    II    215

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

18

Odp: Przewodniki sprzed lat

To wprawdzie nie Beskid Mały, ale styl retro. Wpadłam dzisiaj przeglądając coś na linka do Ilustrowanego przewodnika do Tatr i Pienin z roku 1886 Walerego Eljasza-Radzikowskiego w zbiorach Cyfrowej Biblioteki Narodowej - polona.pl. Może ktoś lubi takie klimaty smile. Wejście po kliku na obrazek. W ogóle polecam stronę CBN.

https://lh6.googleusercontent.com/-IsZGwWQjvow/Ue0_eKdYdxI/AAAAAAAAAx4/lnvZHFBWc_w/w506-h404-o/bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u.jpg

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

19

Odp: Przewodniki sprzed lat

Ja wychowałem się na przewodnikach Władysława Krygowskiego. Oprócz przewodników polecam wam gorąco jego niesamowite gawędy i opowieści o  górach. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w jednej z poniższych książek przeczytałem, że  jedną z najpiękniejszych dolin, które zwiedził w swoim życiu  była... dolina Kocierki!  A trzeba pamiętać, że człowiek ten zdeptał góry całej Europy, od gór Anglii poprzez Alpy po Karpaty wschodnie. Jak by nie patrzeć  Mały znowu Rulez!

Skrócona Bibliografia:


Góry i doliny po mojemu, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1977;
W litworowych i piarżystych kolebach, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1982, ISBN 83-08-00731-7;
Wspinaczka po tęczy, Wydawnictwo Literackie, Kraków-Wrocław 1985, ISBN 83-08-01426-7;
Góry mojego życia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987,

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

20

Odp: Przewodniki sprzed lat

Bardzo się cieszę, ze digitalizacja postępuje - pewnie nie mielibyśmy możliwości oglądać i czytać takie cudeńka smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

21

Odp: Przewodniki sprzed lat

          .Wydany Kraków Nowa Huta 1967 r.

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

22

Odp: Przewodniki sprzed lat

Władysław Krygowski Warszawa  Sport i Turystyka 1964 r.                                                                              .

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

23

Odp: Przewodniki sprzed lat

są jeszcze dwa kolejne wydania tego przewodnika:

Beskidy Śląski – Żywiecki – Mały i Średni (część zachodnia). Przewodnik    Sport i Turystyka    Warszawa    1965    II
Beskidy Śląski – Żywiecki – Mały i Makowski (część zachodnia). Przewodnik    Sport i Turystyka    Warszawa    1974    III

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

24

Odp: Przewodniki sprzed lat

UWAGA ! Mam takie dwie pozycje wydawnicze i chcę podarować komuś, kto je wykorzysta w jakiś "mądry" sposób ,a nie położy tylko na półce. U mnie się już dość długo wyleżały wink To forum ,aż kipi od pasjonatów więc nie będzie chyba problemu...
https://lh3.googleusercontent.com/-Wny6QLdDcn0/UhN7jCx3ToI/AAAAAAAARPE/gg2wiyOfwo4/s800/1%2520069.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-J_VYO24D2H4/UhN7nDarq2I/AAAAAAAARPI/yVj0iZdIYBI/s800/1%2520072.jpg
czerwona jest z 1981r , a szara chyba z 1973. Kartki wszystkie (szara nie na 1czy2 pierwszych kartek), ale mają widoczne ślady używania wink

25

Odp: Przewodniki sprzed lat

Jeszcze taki znalazłem:
https://lh5.googleusercontent.com/-0MQEnDvGXwI/UiMY8hQfzEI/AAAAAAAARSc/WFLkc17i4ss/s640/1%2520073-001.jpg
Jest ktoś chętny ??