101

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

... czy kamienne piwniczki w Tarnawie Górnej to ślady bytności, czy tylko wpływu w tym terenie pasterzy wołoskich ? ...

Z mojego postu nie trudno wyczytać, że istniejące budowle w Tarnawie Górnej, po wymianie podglądów z moimi przedmówcami, zaliczam do kamiennych piwniczek przydomowych (sic!). Jednak poszedłem dalej i postawiłem pytanie: "czy kamienne piwniczki w Tarnawie Górnej to ślady bytności, czy tylko wpływu w tym terenie pasterzy wołoskich ?" - i w odpowiedzi dostaję "margarynę". Jakaś konsekwencja idąc "Śladami kultury góralskiej..." powinna obowiązywać. W Tarnawie Górnej, z tego co jest mi wiadome, nie ma budynków sprzed I wojny światowej, istniejące zabudowania mieszkalne to lata 20-30-te ubiegłego stulecia i też na palcach można policzyć. Trudno natomiast ocenić jest, brak wiarygodnych źródeł lub relacji o datowaniu powstania piwniczek kamiennych. Data powstania tych piwniczek to jedno, ale nie najważniejsze. Próbowałem przebić się z argumentacją o sposobie wykonania tych piwniczek, czy są to bezpośrednie wpływy i wzorce kultury pasterzy wołoskich, czy też jest to myśl techniczna i budowlana ludności napływowej w XVII wieku w wyniku akcji osadnictwa na tym terenie. Aby ocalić od zapomnienia musimy wiedzieć co ocalać i jakie są tego korzenie?! Margaryna nie ma tu nic do rzeczy.

Ostatnio edytowany przez krakus (2011-02-10 20:49:18)

102

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Ale żeście pojechali po bandzie big_smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

103

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

W takim razie trza się na żywo spotkać i wszystko gołym znaczy własnym okiem opatrzyć smile sądy wydać, niejasności wyjaśnić wink organoleptycznie zbadać wink

Już dzisiaj na cieplejszą porę roku zapowiadam: Forum organizuje najazd na Tarnawę Górną" - oczywiście przyjazny najazd lol przyjazny wink smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2011-02-10 21:03:07)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

104

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Dziękuję za pomysł i serdecznie zapraszam, ktoś w tym małym sporze musiał być rozjemcą, trafiło to na Ciebie Jolanto. Chwała Ci za to! Zapraszam wszystkich chętnych "cieplejszą porą roku"!

105

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

no ja już dzisiaj byłem ale w innym temacie wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

106

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

(...)  trafiło to na Ciebie Jolanto(...)

Nie, nie, nie trafiło.... ja mam już coś uknute względem Tarnawy i naszych forumowiczów, ale nic na razie nie zdradzę, żeby nie zapeszyć wink big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

107

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Pasterze wołoscy dotarli na obszary B.Małego  ok. XVI-XVIIwieku,następnie asymilowali się z pierwotną ludnością polską  z Małopolski i Śląska o charakterze rolniczym która osiadła w dolinach,w ten sposób wytworzyła się kultura góralska, a piwniczki kamienne są wytworem kultury materialnej górali, spotykane licznie takze na terenach sąsiednich B.M.-np.:na Żywiecczyźnie , w Zawoji, w B.Średnim(czyli równiez tereny osadnictwa wołoskiego zasymilowanego następnie z ludnością nizinną polską-czyli suma sumarum tereny góralskie). Pierwotnie Wałasi mieszkali w górach prowadząc gospodarkę pastersko-szałaśniczą, stopniowo przechodząc z trybu koczowniczego na osiadły-zakładając wsie zarębne(a w nich przy chałupach budowali piwniczki), mieszkańcy dolin początkowo nazywali Walasów kipcorami,dlatego że nosili kierpce, a Tarnawa Górna to właśnie jedna z wsi zarębnych walaskich. Formą pierwotną obecnie jeszcze przetrwałych szczątkowo kolyb( szop polaniarskich-letnioków) w swej najstarszej postaci był szałas pasterski. Nie wiem czy to dalej"margaryna", ale inaczej wyjaśnić już chyba nie potrafię. Temat piwniczek i kolyb jeszcze zapewne będzie dyskutowany przy okazji akcji -GIBASÓWKA!!!pozdrawiam ,hej!

108

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Dzięki Harnasiu. Ta odpowiedź ma cechy merytorycznej dyskusji, i przyjmuję ją bez zastrzeżeń. Podejmę próbę zinwentaryzowania tarnawskich piwniczek kamiennych, oczywiście jeżeli zezwolą na to tutejsi właściciele tych obiektów, dla potomnych! Szkoda, że w moim terenie brak jest szałasów kamiennych, pewnie ich nigdy tu nie było! Ale ta ziemia i las pachnie pasterzami wołoskimi.

109

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Gratulacje! 3 lutego 2011 odbyło się spotkanie założycielskie KGW "Redzowianki" w działające w Tarnawie Górnej.

Wstyd się przyznać, ale po obejrzeniu listy założycieli zorientowałem się, że z Tarnawy Górnej jest moja znajoma która znam już X lat:)

110

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Gratulacje, czyli jednak się udała reaktywacja!

111

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

szymskim napisał/a:

Gratulacje! 3 lutego 2011 odbyło się spotkanie założycielskie KGW "Redzowianki" w działające w Tarnawie Górnej.

Wstyd się przyznać, ale po obejrzeniu listy założycieli zorientowałem się, że z Tarnawy Górnej jest moja znajoma która znam już X lat:)


Również gratuluję tak prężnej inicjatywy Paniom z Tarnawy Górnej smile
Silna i zasobna wieś kobietami stoi wink

"Redzowianki"  Tarnawianki big_smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2011-02-11 12:33:52)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

112

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Nie wiem czy o tym juz było , ale szperając dzisiaj w internecie znalazłem  super portal o Tarnawie Górnej autorstwa (chyba-jak sie domyslam) naszego Krakusa! Krakus czy to Ty?projekt bardzo udany, nadaje sie nawet na publikację!!!moje gratulacje!myslę ze chyba mozna podac dla zaciekawionych nazwę strony:grzegorz-wojtas.republika.pl   POLECAM, warto!!!pozdrawiam,hej!!!

113

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

harnaś wołoski napisał/a:

Nie wiem czy o tym juz było , ale szperając dzisiaj w internecie znalazłem  super portal o Tarnawie Górnej autorstwa (chyba-jak sie domyslam) naszego Krakusa! Krakus czy to Ty?projekt bardzo udany, nadaje sie nawet na publikację!!!moje gratulacje!myslę ze chyba mozna podac dla zaciekawionych nazwę strony: grzegorz-wojtas.republika.pl   POLECAM, warto!!!pozdrawiam,hej!!!

No cóż, jako Detektyw  wink  stronkę oczywiście znam i na nią regularnie zaglądam  smile Sporo tam archiwaliów, a i współczesnych wydzarzeń  smile

Warto na nią regularnie zaglądać   smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2011-02-24 21:26:46)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

114

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

harnaś wołoski napisał/a:

Nie wiem czy o tym juz było , ale szperając dzisiaj w internecie znalazłem  super portal o Tarnawie Górnej autorstwa (chyba-jak sie domyslam) naszego Krakusa! Krakus czy to Ty?projekt bardzo udany, nadaje sie nawet na publikację!!!moje gratulacje!myslę ze chyba mozna podac dla zaciekawionych nazwę strony:grzegorz-wojtas.republika.pl   POLECAM, warto!!!pozdrawiam,hej!!!

To "nasz" Krakus by pary z ust nie puścił?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

115

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

harnaś wołoski napisał/a:

... portal o Tarnawie Górnej autorstwa ... naszego Krakusa! Krakus czy to Ty? ... grzegorz-wojtas.republika.pl  ...

Tak to ja, projekt dopiero powstaje, nie zgłaszałem na moim forum aby nie zapeszyć. Zbieram materiały, wywiady, relacje, itp., ale przed Wami nie można nic ukryć, Internet to jednak duża Wielka Wioska. Dziękuję za gratulacje.

116

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

stronę odkryłem już jakiś miesiąc temu, ale siedziałem cicho na forum, żeby sam autor mógł  zaprezentować ją:)

117

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

W zakładce historia - na stronie o Tarnawie Górnej - znalazłem wycinek mapy zachodniej Galicji (przydał się też link do źródła). Ciekawe, ale zniknęła na niej część Beskidu Małego – całe pasmo Magurki Wilkowickiej smile

Autorowi gratuluję pomysłu! Strony nie znałem, a warto ...

118

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

MF napisał/a:

... wycinek mapy zachodniej Galicji (przydał się też link do źródła). Ciekawe, ale zniknęła na niej część Beskidu Małego – całe pasmo Magurki Wilkowickiej smile ...

Klikając na obrazek mapy otwiera się powiększenie w nowym oknie i w opisie pod obrazkiem podane jest źródło mapy. Dla przejrzystości dodam źródło na stronie /Historia .
Dziękuję za gratulacje.

119

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Ja również od dłuższego czasu przyglądam się rozwojowi serwisu naszego Krakusa, jestem pod wrażeniem jego pasji, porządku i wiedzy do jakiej dotarł.  Doskonała robota!!!

120

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Uzupełniając poprzedni post podaję źródło do map Galizien (Galicja)

http://www.jursitzky.net/Landkarten_Galizien.htm

121

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

W Tłusty Czwartek, 3 marca 2011 roku, mam przyjemność zawiadomić Szanownych Forumowiczów o oficjalnym otwarciu witryny TARNAWA GÓRNA - strona autorska Grzegorza Wojtasa. Zapraszam użytkowników forum http://www.beskidmaly.pl/ do przeglądania stron mojej witryny. Zapraszam jednocześnie do wpisywania opinii i refleksji w Księdze Gości zamieszczonej na stronie głównej witryny.

Adres witryny Tarnawa Górna - Beskid Mały http://grzegorz_wojtas.republika.pl/

Ostatnio edytowany przez krakus (2011-09-26 13:18:23)

122

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

A ja miałem zamiar zrobić sobie pierwszy antytłusty czwartek, a tu takie pączusie smile Wszystkiego Najlepszego i gratuluję strony!!!

123

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

Zapraszam użytkowników forum http://www.beskidmaly.pl/ do przeglądania stron mojej witryny. Zapraszam jednocześnie do wpisywania opinii i refleksji w Księdze Gości zamieszczonej na stronie głównej witryny.

Twoją stronę już kilka razy przed jej oficjalnym otwarciem odwiedziłam krakus. Gratuluję pomysłu i życzę wytrwałości w jej prowadzeniu oraz dużo odwiedzających smile.

krakus napisał/a:

Korzystając z okazji życzę Wszystkiego Najlepszego w Dniu Święta Pączka - koniec karnawału, radości i uciech cielesnych i duchowych - POST!.

Rozpuszczasz nas tu strasznie tymi pączkami ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

124

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Cześć Krakus!wszedłem dzisiaj  na stronę Tarnawa Górna i widzę że Twoja strona  cały czas się rozwija. Jestem pod wielkim wrażeniem!po prostu SUPER!życze wytrwałości w rozwijaniu pięknej pasji, jeszcze raz GRATULACJE!pozdrawiam,hej!!!

125

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Dzięki za dobre słowo.