1

(8 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Radary Meteorologiczne
Słowacja: http://www.shmu.sk/sk/?page=65

Czechy: http://radar.bourky.cz/
http://www.in-pocasi.cz/radarove-snimky … 0908211830

Polski radar dostępny jest na stronie pogodynka.pl , niestety IMGiW prezentuje go z bardzo dużym opóźnieniem...

Detektory wyładowań:
Warto polecic jeszcze oprócz blids'a
http://burze.dzis.net/?page=mapa

Aktualne zdjęcia satelitarne dla Polski: www.sat24.com/pl

2

(115 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Niestety modele prognostyczne od dłuższego czasu prognozują atak zimy. Jak wiadomo proces wegetacji jest już w pełni zaawansowany, wiele roślin właśnie teraz kwitnie i taki atak zimy jest naprawdę niepokojący. Do tego dojdą wysokie sumy opadów deszczu a w nocy i w górach także śniegu. Modele mają tylko problem z ulokowaniem najniższych temperatur i największych sum opadów śniegu. W górach we wtorek i w nocy z wtorku na środę (także w Beskidach) mogą wystąpic snieżyce a temperatura w nocy z wtorku na środę może spaśc nawet do minus kilkunastu stopni. Miejmy nadzieję, że coś zmieni się na lepsze.

Oryginał książki jest w języku czeskim (tyt. Co v prirode (ne)vidime, autorzy:M. Bouchner i P. Prochazka), przełożył na język polski Andrzej Czcibor-Piotrowski. Redakcja - Krystyna Śliwa. Oficyna Wydawnicza "Kalliope", Warszawa, rok 1996. Książka nosi tytuł "Zostań tropicielem Zwierząt".

Ja dostałem ją od rodziców w dzieciństwie, bo już wtedy interesował mnie świat zwierząt i chciałem się o nich dowiedziec jak najwięcej, czasem z kolegą z podstawówki udawaliśmy się też na "tropienie" zwierząt... zazwyczaj z miernym skutkiem smile.

A moim marzeniem jest zobaczyc wilka na żywo (byle nie w zoo), może kiedyś się uda. Następny wyjazd w BM planuję w ferie, o ile sesja pójdzie bez problemów. No a na wakacje MSB! smile

5

(20 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Wesołych Świąt i oczywiście jak najwięcej chwil spędzonych na szlaku smile.

http://www.polskiwilk.org.pl/download/W … duNew1.pdf

Tropy wilka i rysia, wszystko ładnie zilustrowane. smile

EDIT: Znalazłem moją książkę z tropami zwierząt.
"Kiedy połączymy linią prostą dolne krawędzie opuszek palców środkowych psa myśliwskiego (1), będzie ona przecinac opuszki palców bocznych. U lisa (2) i wilka (3) górne krawędzie opuszek bocznych palców odbite są pod tą prostą."
Zdjęcie do opisu:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/71e … bb01c.html
Porównanie tropów psa i lisa:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/18a … 8182a.html
Tropy lisa:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d2b … e28b3.html
I na życzenie trop głuszca:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/70c … 786af.html

7

(14 odpowiedzi, napisanych Miejscowości w Beskidzie Małym)

Informacje o wypadku i skoku na bungee znajdują się w przewodniku Radosława Trusia (str. 129).  Cytuję: "Tu także 14 kwietnia 1989 r. instruktor skoków na spadochronie i lotów na paralotni Mieczysław Lęczewski z Bielska-Białej wykonał pierwszy w Polsce skok na bungee. Obecnie skoki z tego miejsca są zakazane."

8

(12 odpowiedzi, napisanych Przewodniki i mapy Beskid Mały)

Wczoraj zakupiłem ten właśnie przewodnik. Teraz czeka mnie miła i fascynująca lektura przy muzyce Michała Lorenca (jakoś po "Winie truskawkowym" się wkręciła). Na tą chwilę przeczytałem dopiero 90 stron i zwiedzałem myślami i... palcem po mapie ;p Świetny przewodnik.

9

(6 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Gdyby ktoś chciał zobaczyć film online, jest on dostępny na tej oto stronie:
Część 1
http://zalukaj.pl/zalukaj-film/7021/win … 8_1_2.html
Część 2
http://zalukaj.pl/zalukaj-film/7022/win … 8_2_2.html

Film naprawdę godny polecenia.

Ponieważ jestem też aktywny na forum Polskich Łowców Burz/ Skywarn Polska nie pozostaje mi nic innego jak polecić naszą stronę internetową: www.lowcyburz.pl

Strona naprawdę godna polecenia, wiele informacji na temat zjawisk burzowych i nie tylko. Baza danych o groźnych zjawiskach atmosferycznych m.in. o trąbach powietrznych i gwałtownych burzach. Przydatne informacje o bezpieczeństwie podczas groźnych sytuacji meteorologicznych. Forum zrzesza pasjonatów z całej Polski, niejednokrotnie nasze ostrzeżenia docierały do mediów czy też Centr Zarządzania Kryzysowego o wiele wcześniej niż oficjalne prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tak było też w przypadku majowej powodzi. Ja sam i wielu moich kolegów z PŁB brało udział w cyklu szkoleń na temat groźnych zjawisk atmosferycznych organizowanym specjalnie dla nas przez IMGW w dniach od 8 listopada do 13 grudnia 2008 roku. Jeszcze raz polecam naszą stronę.

11

(57 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Jeśli by Jaroszowicką Górę i Wierzchowinę zaliczyć do BM (niektórzy tak robią, inni już nie), to też myślę, że miałbym jakieś zdjęcie do konkursu. smile

12

(11 odpowiedzi, napisanych Uwagi na temat strony)

Mam nadzieję, że zarażę kilkoro moich znajomych fascynacją Beskidem Małym i kiedyś oni dołączą do forum. Na tą chwilę planuję zakup przewodnika Radosława Trusia, do którego części link znalazłem na tym forum (http://books.google.pl/books?id=_RDvOuQ … amp;f=true) i oczywiście mapy Beskidu Małego. Mam nadzieję, że zawarte w przewodniku i na forum informacje, a także mapa pomogą mi w prowadzeniu moich znajomych po Beskidzie Małym. Już nie mogę się doczekać. Pozdrawiam, do zobaczenia na szlaku! smile

13

(898 odpowiedzi, napisanych Przedstaw się!)

Witam wszystkich, mam na imię Romek (lat 20) i pochodzę z Wielkopolski a dokładnie z Konina. Moja przygoda z Beskidem Małym zaczęła się rok temu we wrześniu kiedy pierwszy raz spędziłem tam weekend. Muszę przyznać, że Beskid Mały jest miejscem magicznym, którym ja zafascynowałem się przy pierwszym pobycie i choć byłem tam tylko 3 razy (2 weekendy we wrześniu i listopadzie 2009 i tydzień w sierpniu 2010), to stał się dla mnie miejscem, do którego mogę wracać bez końca. Na tą chwilę nie pochodziłem dużo po szlakach i niestety mogę "pochwalić się zdobyciem" tylko Jaroszowickiej Góry i Żaru. Można powiedzieć, że w te wakacje przeważał typowo bierny wypoczynek. Przy kolejnym wypadzie do Jaroszowic (tam zawsze mieszkam w agroturystyce Przy Skawie) zamierzam więcej powędrować i mam nadzieję, że pomogą mi informacje zawarte na forum, które przeczytałem już chyba całe smile.