1

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Kuków

2

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Kocoń?


To samo zdjęcie co dał MF tylko od dołu. Ten słupek graniczny widać przy samym pniu świerka, w prześwicie. Tablice zostały jeszcze po zakończeniu budowy drogi, ceprostrady, ze Slanej Vody na Babią Górę.

To już na rozpoczęcie roku przedszkolnego powinni zakończyć remont, chociaż z dużym poślizgiem na pewno. Pozdrowienia kris.

MF tym postem uaktywnił to stare wejście Piotra i Lowella, którego nigdy nie widziałem. Bardzo ciekawe, dość żmudne w zimie. Widoki, zdjęcia wspaniałe. Na zdjęciu 14 znak Babia Góra jest dzisiaj mocno sfatygowany. Męczyli się z nim ale gwoździe ma końskie. Na zdjęciu 64 widok Tatr. Znakomicie widać Hruby Wierch, na którym byliśmy w tym roku ze sprocketem, ale nie razem. Krywań natomiast prawie niewidoczny, schowany za Krzesanicę. Ale tutaj ze zdjęciem jest coś nie tak. U góry szliście nieco łatwiejszym wariantem, opuszczając żółty szlak w miejscu, gdzie na satelicie nr 68, tuż po prawej stronie czerwono oznaczonego szlaku jest jedyny kwadracik. Szlak biegnie w prawo, poszliście do góry, bez szlaku, na kraj Lodowej Przełęczy w grani zachodniej i jakby z Brony weszliście na szczyt. Widać to zresztą na zdjęciach znakomicie, jak od zachodu wchodzicie na szczyt. Jest to skrót znacznie łatwiejszy i szybszy dla narciarzy, potem dla zbieraczy jagód, borówek, których jest tam zatrzęsienie. Pewnie tak samo schodziliście, ale w dół szlak żółty jest wiele łatwiejszy.
Jego fragment w kopule szczytowej pokazał tutaj latem MF.

6

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Aby Cyberniok nie czuł się samotny, Złota Góra

nie poszedł, dołączam

Przejrzałem

dokładnie Twój skrót kris. Trudno odnieść się do wszystkiego,
jest obszerny. Ale jeden obiekt zwrócił moją uwagę szczególnie, bo też
szczególnie zajmuję się sztuką, w tym architekturą. Chodzi o pałac
Rubina w Miasteczku Śląskim, który jest teraz w remoncie.

Bardzo

rzadka architektura, dość nieskomplikowana, bo to eklektyzm pochodzenia
angielskiego. ale niezwykle ciekawe zdobienie, w tym funkcjonalne
elewacji. Podział na ryzality poprzez rozdzielone znakomitymi,
niespotykanymi w Polsce gzymsami, lizenami i pseuopilastrami. Temu
odpowiadają ozdobne obramienia okienne. Podział wszystkich ścian
delikatnym boniowaniem, pasami, dzielonymi na prostokąty, są znacząca
ozdobą. Główny ryzalit, wieża widokowa, mająca z pewnością funkcje
praktyczne, przewyższająca znacznie budynek, nakryta ostrosłupem z
ozdobnym obejściem, to majstersztyk. Podobną architekturę widziałem 
tylko raz w Salzburgu.   

W terenie, z którego pochodzisz kris, i który opisywałeś na
Forum, szczególnie okolice Tarnowskich Gór, w tym zaś dobra
Donnersmarcków, są mi bliskie. Nie tylko bliskie Nakło Śląskie i Świerklaniec, ale odległe Krowiarki i Chałupki. Także zamek Lipowiec z dobrami, koło Chrzanowa, należał do nich.

9

(16 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

To pytanie było dla mnie bardzo kształcące. Dlatego, że teren dla mnie nieznany, oczywiści tak szczegółowa historia też. Przeglądnąłem cały dostępny materiał źródłowy, bardzo obfity. Na Forum też jest materiału historycznego dużo, trzeba tylko go znaleźć. Na satelicie odnalazłem te kamieniołomy Korna i Walcoka, chociaż trzeba szukać, bo są zarośnięte dość mocno. Ale prowadzą do nich wygodne drogi, widać używane przez motorowych i pieszych. Zrobię łatwą wycieczkę do nich z Przełęczy Przegibek na słynne Gaiki i przed Czuplem jakoś lasami, drogami do nich. Potem do serpentyn i powrót na przełęcz. Pod Gaikami jeżdżę często od Kęt i obwodnicą B-B na Skrzyczne. Jeszcze raz powtórzę, że takie "walcokowanie" tematu najbardziej poszerza i utrwala wiedzę. A o to chodzi przede wszystkim.

10

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Już wcześniej przeczytałem podane źródła, szkoda, że nie przed napisaniem ostatniego posta. Masz rację MF, wiesz, że cenię Twoją wiedzę, o czym pisałem.

11

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Teraz dopiero przeczytałem na Forum, że MF, dobry poszukiwacz, pisał w 2010 roku o Hansliku, skąd się wzięła ta nazwa, ale nie doczytał tego na pocztówce. Cała strona o Gaikach jest bardzo dobra.

12

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

I słusznie Cyberniok, nie jest to schronisko na Magurce, co potwierdził widokiem MF. Sprawa jednak nie jest prosta. Nawet te dwa widoki, "mój" i MF, wraz z wydawałoby się dokładnymi opisami, w ogóle nie rozwiązują tematu, wręcz go zupełnie zagmatwają.  Treść pocztówki MF podaje bardzo dużo szczegółów.
W pytaniu chciałem zapytać o miejsce tego widoku, ogólnie, może zbyt ogólnie. Nie chciałem przedłużać pytania, bo czasami trwa to trzy tygodnie. W dobrej wierze, przy praktycznie żadnej wiedzy, poza pocztówkową, chciałem to zbyt szybko zakończyć. Opis pierwszego schroniska na Magurce, istniejącego bodaj trzy lata, pokrywał się z tym widokiem jego frontu, to niesłusznie zakończyłem.
Zorientowałem się, że MF ma wiadomość na ten temat, ale nie wie gdzie to jest, to nie może odpowiedzieć na pytanie, które dotyczyło miejsca. Na jego pocztówce są cenne wiadomości, w tym najcenniejsza: BIALAER BERGEN. Tak Niemcy zapewne nazywali tę część dzisiejszego Beskidu Małego, Góry Bialskie, i jest to dla mnie bardzo istotny szczegół.
Dalej MF pisze Czy jest to zatem Magurka Wilkowicka? Moim zdaniem nie - to dom dla gości i turystów wybudowany przez dzierżawcę kamieniołomu w Straconce Karola Korna.
Nie jest to schronisko na Magurce, oczywiście. Ale dalej zupełnie gmatwa sprawę, pisząc o dzierżawcy kamieniołomu Korna, chyba miał na myśli tego Hanslika. Nie znalazłem wiadomości o dzierżawie.
Natomiast na stronach polskich i niemieckich, po polsku i po niemiecku, można przeczytać jak niżej i zobaczyć ten kamieniołom
Der Steinbruch in Straconka von Andreas Walczok liegt am Hang des Berges Hanslik. (808 m). Er wurde etwa 90 Jahre ausgebeutet und in den 70ern des 20. Jh. stillgelegt. Das obere Bild ist aus den Jahren 1916/17.. To jest, że kamieniołom w Straconce Andrzeja Walczoka, położony na stoku góry Hanslik /808 m/ i dalej o jego działalności. Teraz wystarczy odnaleźć ten kamieniołom, duży, na stoku góry 808 m, takie są Gaiki, ale nie wiem czy tam są kamieniołomy i mamy gotową nazwę tej góry w czasach galicyjskich.
Teraz sobie przypomniałem,  że mam mapę z 1914 roku, 1: 200 000, austriacką, obejmującą kawał Kongresówki, Galicji i Śląska Austriackiego i Pruskiego. taka mapa była bodaj prezentowana na Forum. Z Mapy wynika, że Hanslik to Gaiki, jednak z wysokością błędną 839 m, co zamieszczam.


Chciałem to uogólnić i napisać, że tylko w takich sytuacjach pomyłek, połączeń wielu źródeł, przekłamań, analiz i sporów, ciągłych poszukiwań, można dojść do konkretnej, pożytecznej wiedzy. Tak widzę tę sytuację. A na Hansliku to chyba kiedyś byłem, ale głowy nie dam.
Ponieważ pytanie brzmiało:    " gdzie jest to miejsce " a nie co to za budynek, co napisałem specjalnie nie będąc pewnym, biorąc pod uwagę fakt, że Gustek podał mimo wszystko dość dokładnie kierunek poszukiwań, a MF podał nowe, ciekawe wiadomości, choć namieszał z Kornem, oraz, że obaj zobowiązują się wejść na Hanslika w ciągu trzech lat, zmieniam i po 0,5 pkt każdemu, zachęcając do dalszych poszukiwań. Może to jakieś takie, ale jak mawiał znany adwokat, sprawiedliwości trzeba szukać na tamtym świecie. O pytanie proszę Gustka.

192 - sprocket73
140,5 - kisiel
67,5 - jolanta
61,5 - nena, Cyberniok
58,5 - Gustek -
45 - Eugeniusz Kępiński
43,5 - baca

40 - MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
16 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan, mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

13

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Nie znam schronisk oraz ich historii tak jak MF, baca czy ferdynans.
Gustek napisał/a:

    Magurka Wilkowicka   - jest to odpowiedź poprawna.
Dołączył zdjęcie, którym nawet się nie zainteresowałem, gdyż nie było konieczne ani potrzebne w odpowiedzi. Dla mnie równie dobrze mógłby załączyć zdjęcie Marylin Monroe, efekt byłby taki sam. To jest problem Gustka . W odpowiedzi chodziło mi o lokalizację miejsca, a że nie jestem purystą wystarczy mi wiedza ogólna ale szersza niż robienie wiwisekcji z trzeciorzędnej skałki w Beskidzie Małym. Gdyby nie Twój Post MF dotąd nie wiedziałbym, że to zdjęcie Widoku na Tatry, raczej zapomniałem, bo czytałem Twoje teksty jak i bacy na Forum.

14

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Punkt! Pocztówka niemiecka. Wówczas mało kto znał nazwę góry, to opisana jest i kojarzona ze Straconką, skąd był jedyny dojazd. Dla Niemców na pewno.

192 - sprocket73
140,5 - kisiel
67,5 - jolanta
61,5 - nena, Cyberniok
59 - Gustek
45 - Eugeniusz Kępiński
43,5 - baca
39,5 - MF
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod, tomkos
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi, Bisqp
16 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
10 - bcFan, mały pikuś
7,5 - Staszek
7- teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
2 - cwiartka11
1,5 - kris_61, Janusz
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

15

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Jest to naprawdę stara pocztówka. Dlatego podpowiedzią może być analiza architektury tego budynku. Najlepiej negatywna, gdzie nie mógł  w Beskidzie Małym powstać taki budynek, oraz gdzie mógł zebrać się taki tłum niewątpliwie bogatych dżentelmenów.

16

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Każdy, kto pierwszy raz zobaczy buty, schodzi na dół sprawdzić czy aby tam na kamieniach nie ma jakiś znaków. Piotr ledwo zmieścił się w dziurze. W górze widać kamień z butami i w dużym powiększeniu ładną kapliczkę, która wykonał Ojciec Piotra, trochę już naruszoną czasem. Ładne miejsce na takim ruchliwym szlaku.

Jest to stara pocztówka. Gdzie znajduje się to miejsce.

17

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Pokazał mi je Piotr Toma wiele lat temu, trudne do zobaczenia, niewykluczone, że należą do Midowicza, jest to wielkie prawdopodobieństwo.

18

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Na Przłeczy Midowicza, były już w pytaniach, nieco na północ

19

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Gratulacje dla Jolanty. W dacie pomyliłem się, po cieniu o 7 dni do tyłu. Teoretycznie było to nie do odgadnięcia. Nie pamiętam kiedy tam byłem i już pewnie nigdy nie będę.

20

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

To jest prywatny obiekt. Biedne państwo wyda na rakiety i czołgi a nie na takie obiekty. Tam widać pod wiatą na stole dwie butelki piwa, dobrego, ze sreberkiem na szyjce. To musi być koło jakiegoś zajazdu, gospody przy leskie. Nie znam na tyle terenu, nie piję piwa, ale może ktoś tym tropem znajdzie ten obiekt z wyszynkiem. Musi być jakiś lepszy bo tak stylowej, ładnej wiaty byle kto nie postawi.

21

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Wiata funkiel nówka, niedokończona jeszcze, bardzo fachowa robota, powinni dać tym budowniczym postawienie krzyża nas Leskowcu, bardzo kosztowna, niwelacja terenu, wysypanie grubą wysiewką wapienia podwęglowego z Czatkowic świadczy, że jest to jakiś bardzo eksponowany turystycznie i z pewnością religijnie teren w Beskidzie Małym. To, że jest to nówka, jeszcze się nie opatrzyła. Tobi kontroluje swojego kolegę wzrokiem, i myśli, że lepiej grać w jasno. Poza tym nic nie widać, co mogłoby wskazywać na położenie. To powiem Mydlarze.

22

(12 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))

Przeglądam zdjęcia Witka, te panoramiczne. Oczywiście wiele lepiej się powiększają niż moje, co daje wspaniały efekt. Na panoramie z wierzchołka Hrubego widać jak Waga, między dwuwierzchołkową Wysoką a Rysami z lewej, przykrywa wystającą daleko Pośrednią Grań. Ale coś mi od początku nie pasowało, na szczęście doszedłem szybko. Witek napisał: zameldowałem się na odhumanizowanym automatycznym parkingu w Štrbskim Plesie.. Tutaj rada dla wszystkich. Nie zatrzymywać się w centrum. Jechać asfaltem do końca, jeszcze 1,5 km, drogą która jest na pierwszym zdjęciu, koło niedźwiedzia. Do parkingu w Centrum Sportu. Jest to u samego wylotu Doliny Młynickiej, gdzie skocznie narciarskie i wyciąg na Solisko. Jest tam szlaban, zwykle nieczynny i pracownik kieruje do kasy, trochę w lewo. Jak nie ma pracownika to wjeżdża się, miejsca tam jest bardzo dużo w tej osadzie, a z wyjazdem nie ma kłopotu.
Gdyby się zdarzyło, że przy wyjeździe, szlaban jest zamknięty, co w późnych godzinach się nigdy nie zdarza, porządni ludzie objeżdżają ten szlaban po trawniku i chodniku. Gorzej jeżeli nie wraca się do Centrum Sportu. Też trzeba kombinować. W kilka osób to sam kierowca idzie po samochód. Kawałek, bo kawałek, ale reszta się cieszy. Jak jest sam, to samotnemu wiatr w oczy. Ostatecznie wracając Doliną Furkotną można zjechać wyciągiem, lub taniej, zejść wzdłuż wyciągu prosto do samochodu w Centrum Sportu.

23

(12 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))

Teraz poznałęś Witku smak Tatr. Pomimo tumultu obok można być samemu, no z Tobim, towarzyszem wypraw. Teraz już wiesz, że można chodzić poza szlakami, że to jest to. Szedłem dokładnie tym szlakiem prawie dwa miesiące temu wiedząc, że to ostatni raz w życiu. To jest dopiero przeżycie. Musisz szlifować panoramki, z Tatr, Babiej Góry, Turbacza, skąd się da. Proponuję Ci wejście na Kończystą z Doliny Batyżowieckiej. Zupełnie łatwe, wiele łatwiejsze niż Hruby, ale wiele wyżej, potem Lodową Kopę z Lodowej Przełęczy, jedyny szczyt powyżej 2600 m. npm, na który Tobi wyjdzie bez problemu. W Tatrach Polskich koniecznie Zadni Kościelec z Karbu. Dla Tobiego to drobnostka, ale tam może mieć kłopoty ogólnej natury w Tatrach. Trzeba jednak pamiętać, że chodząc poza szlakami, w terenie niejednorodnym, trzeba znać Tatry w ciemno. W przypadku nadejścia mgły, jest się bezradnym jak dziecko.
Na jednym zdjęciu widać Szatana. Po przeciwnej stronie Doliny Młynickiej, po prawej, z takim zębem. Byłem na nim 12 razy. Może dużo. Ale to statystycznie raz na 5 lat, całkiem mało. Życzę Ci tego Witku.

24

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

To wygląda na terenową tancbudę, ale może nie. Co do położenia, ponieważ Gustek bardzo spowalnia, pewnie obie odpowiedzi są niepoprawne. Zapewne jest to naprzeciwko parku rozrywki w Praciakach, po drugiej stronie Pracicy, gdzie szlak czarny opuszcza drogę i skręca w prawo. Zdaje się że przez te krzaki widać czerwoną zabudowę tego parku rozrywki.

25

(5,849 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Droga pozioma, mało uczęszczana, zarośnięta, to obstawiam Butory, Szafarze,w stronę Zagórnika.