2,551

(279 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Poprawka prawidłowa strona interntowa to www.atlas-roslin.pl/gatunki/Lycopodiales.htm

2,552

(279 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Z Beskidu Małego podawane są paprotniki których pędy przypominają gałązki cyprysa. Mowa o widliczach. Podaje się następujące gatunki: widlicza alpejskiego z Leskowca, widlicza spłaszczonego i widlicza Zeillera z Ponikwi. Są to piękne widłaki, ale i trudne do znalezienia. Mimo poszukiwań nie udało mi się żadnego z nich znaleźć w Beskidzie Małym. Ich wygląd znajduje się na stronie www.atlas-roslin.pl/lycopodiales/gatunki.htm Jeśli je kiedy znajde to wrzuce je do galerii.

2,553

(85 odpowiedzi, napisanych Planowane zloty)

Potwierdzenie uczestnictwa w zlocie zatwierdziłem przez forum. Ja rozpatruje trasę z MZK Wielka Puszcza, następnie trasą bezszlakową na Przełęcz Kocierską, a potem czerwonym szlakiem do Chatki przez Potrójną. Powinienem być gdzieś przed zmrokiem.

2,554

(6 odpowiedzi, napisanych Warunki narciarskie)

Ja na desce snowboardowej jeżdze już od 6 sezonów. Warunki narciarskie tej zimy są bardzo dobre. Długo nie było aż tyle śniegu. Najlepiej jeździ się po świeżym puchu, wtedy można poszaleć. Obecnie rzadko jeżdże, bo trudno mi się dostosować do rzeczy całkiem odmiennych jakie wykonuje.

2,555

(25 odpowiedzi, napisanych Opinie o sprzęcie)

Ja też posiadam kijki Fizan ale model Landscape. Co do sprzętu, to nie przywiązuje do tego wagi. Ważne żeby odciążały kolana, a używam je wyjątkowo podczas pokonywania ogromnych dystansów lub zimowych eskapad. Jak dotąd dobrze się sprawują.

2,556

(279 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Jest to nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas) nasza najpospolitsza nerecznica.

2,557

(118 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Ciekawymi roślinami podawanymi z Beskidu Małego są nasięźrzał pospolity i podejźrzon księżycowy z którymi związana jest legenda o "kwiecie paproci". Cóż za nazwy, czy ktoś jest wstanie je wymówić bezbłędnie za pierwszym razem. W rzeczywistości te paprocie wyglądają jakby kwitły, bo liść dzieli się na blaszkę liściową i część zarodnionośną przypominającą kwiatostan, a najbardziej jest to widoczne w noc świętojańską. Niestety mimo poszukiwań nie udało mi się ich tutaj znaleźć, gdyż są to rośliny trudne do odszukania. Ale jeśli tego dokonam to wrzuce je do galerii. Podaje stronkę z ich wyglądem.                                               www.atlas-roslin.pl/gatunki/Ophioglossaceae.htm

2,558

(312 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Takich grzybów to ja nie zbieram, uznaje tylko z gąbką. Zeszły rok był dla mnie wyjątkowo obfity. Pamiętam ten dzień, w którym nazbierałem dwie reklamówki i plecak pełny borowików, koźlarzy, podgrzybków i maślaków. Z ledwością to doniosłem, aż turyści się ze mnie śmiali że chyba wyzbierałem grzyby z całego lasu i niemają poco tam już iść. Najbardziej niezwykłego znalazłem żółtego borowika z którym miałem problem z identyfikacją. Prawdopodobnie to był borowik żonkilowy. Był bardzo smaczny.

2,559

(139 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Koszenie łąk sprzyja występowaniu storczyków, więc nie wiem dlaczego podkolan biały wyginął, chyba że łąkę nadmiernie koszono. Naszczęście gatunek nie należy do gatunków zagrożonych w Polsce. Przy wymienianiu storczyków podawanych z Beskidu Małego pomylił mi się gatunek. Zamiast buławnik wielkokwiatowy powinien być buławnik mieczolistny.

2,560

(118 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Tą bezzieleniową roślinę spotkałem niedaleko mojego miejsca zamieszkania w pobliżu Soły. W Beskidzie Małym jej nie widziałem. Ta roślina to łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria).

2,561

(139 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Choć na storczykach znam się znacznie słabiej, to i tak mogę coś o nich powiedzieć. Storczyki  są najliczniejszą grupą roślin, występującą głównie w tropikach. W Polsce znanych jest około 50 gatunków. Stanowią prawdziwą ozdobę górskich łąk, ze względu na koloryt barw kwiatów. Z Beskidu Małego podawanych jest dość sporo gatunków, oto one: storczyca kulista, storczyk męski, kukułka szerokolistna, kukułka plamista, kukułka Fuscha, gołek białawy, gółka długoostrogowa, ozorka zielona, podkolan biały, podkolan zielonawy, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk błotny, buławnik wielkokwiatowy, kręczynka jesienna, listera jajowata, gnieźnik leśny, tajęża jednostronna i żłobik koralowy. Z tego co pamiętam to widziałem storczyka męskiego w kamieniolomie w Kozach, w Rzykach i w Roczynach, gółkę długoostrogową pod Łamana Skałą, kruszczyka błotnego w kamieniołomie w Kozach, pod szczytem Przyszopa i w Kukowie, podkolana białego w Rzykach-Jagódkach, gnieźnika leśnego pod Bujakowskim Groniem, kukułkę szerokolistną w Międzybrodziu Bialskim Ponikiew, kukułki Fuscha i plamistą nie rozróżniam. Niestety nie posiadam fotografii, gdyż storczyki nie były moim głównym obiektem. Niejedna osoba wędrująca po Beskidzie Małym natrafia na nie. Oczywiście kwitną one od kwietnia do października.

2,562

(51 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Ja na grzybach zwłaszcza niejadalnych wogóle się nie znam, więc trudno mi powiedzieć co to jest.

2,563

(51 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Przepraszam wpisując adres internetowy zrobiła się pomyłka i dlatego link nie działa. Powinno być www.atlas-roslin.pl . Co do flory Beskidu Małego to nie wiem czy ktoś wie że tutaj występują również owadożerne rośliny. Mowa o rosiczce okrągłolistnej na którą natrafiłem w młace w pobliżu przysiółku Rola na południowym stoku Leskowca.

2,564

(51 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Trochę przypomina mi to forum atlasu roślin. Nerecznica samcza ma liście zazwyczaj żywozielone, odcinki 1 rzędu są bez ciemnej obwódki u nasady, odcinki 2 rzędu są zaokrąglone z ząbkami bez kończyka, łuski jednobarwne. Nerecznica pośrednia ma liście ciemnosinozielone, odcinki 1 rzędu z ciemną obwódką u nasady, odcinki 2 rzędu są zaokrąglone z ząbkami z kończykiem, łuski dwubarwne. Na stronie www.atlas.roslin.pl mam dosyć dużo zdjęć paprotników oraz kluczy identyfikacyjnych.

2,565

(51 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Jakoś musiałem ominąć ten temat, a przecież to moja specjalność. W Beskidzie Małym oczywiście najbardziej znam paprotniki, gdzie zrobiłem bardzo szczegółowy spis gatunków i stanowisk tutaj występujących. Wynik zadziwił polskich botaników. Największą ostoje mają tutaj nerecznice (rodzaj paproci), nad którym obecnie przygotowuje publikacje w języku angielskim. Publikacją tą interesują się czescy botanicy. I tu wyszła zabawna historia jeśli chodzi o znajdującą się tutaj ostoje nerecznicy pośredniej złożona z 14 stanowisk, podczas gdy całej Republice Czeskiej gatunek ten znany jest z zaledwie 3 stanowisk. He he he.      Botanicy czescy do roboty. Coś słabo u was z tym gatunkiem.

2,566

(9 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Nena, skałka ta na zdjęciu powyżej znajduje się pod Łamaną Skałą i nieco przypomina tą z moich zdjęć z pod szczytu Kamień znajdującą się w zupełnie innym miejscu.

2,567

(898 odpowiedzi, napisanych Przedstaw się!)

Wpisałem się na forum, a wielu forumowiczów nie bardzo wie czym się zajmuje. Częściowo ujawnione to zostało na stronie Beskidu Małego dotyczące paprotników. Sam specjalizuje się w dziedzinie botaniki jaką jest pteridologia. Biorę udział w różnych konferencjach, warsztatach, robie publikacje naukowe, prowadze badania, jak narazie w południowej Polsce i poznaje wiele ciekawych osób. Odwiedziłem wiele niezwykłych zakątków jak: Bory Dolnośląskie, Pogórze i Góry Kaczawskie, Karkonosze, Masyw Ślęży, Beskidy całe oprócz Sądeckiego i Niskiego, Tatry, Pieniny, Wyżyna Śląsko-Krakowska i Małopolska, ale najbardziej spodobały mi się Pogórze i Góry Kaczawskie z wygasłymi wulkanami, bogactwem skał, minerałów i osobliwą florą. Oczywiście najczęściej jestem w Beskidzie Małym, bo mam najblizej z Kęt. Dariusz Tlałka.

2,568

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Korona Beskidu Małego mogła by być. Musiała by skaładać z 7 najwyższych szczytów tego obszaru górskiego. I wyglądała by tak, nie uwzględniając bezimiennych wygarbień:
Czupel                      933 m
Łamana Skała           929 m
Leskowiec                 922 m
Magurka Wilkowicka  909 m
Rogacz                       899 m
Gibasów Wierch         898 m
Groń Jana Pawła II     890 m
Zdobycie takiej korony raczej nie powinno stanowić problemu.

2,569

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Wracając do krokusów, w naturze można je obserwować nawet przez miesiąc w okresie od marca do kwietnia zależnie od długości zimy. Akurat w tym roku mam plany na Beskid Mały, więc jestem zainteresowany takim spotkaniem.

2,570

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Te zdjęcia krokusów zdają się być zrobione na Polanie Luberdowej, natomiast ten łan czosnku niedźwiedziego kojarze ze szlaku czerwonego od schroniska PTTK. Występuje tu również kwitnąca w tym samym okresie śnieżyczka przebiśnieg. Dużo krokusów widziałem też na polanach poniżej szlaku czerwonego z Łamanej Skały na Leskowiec.

2,571

(8 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Jak widać szczyt Tatr, nie imponuje wysokością.

2,572

(25 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

"Skała Czarownic" ma legende która mówi o żebraku który wieczorem wyszedł z Wilkowic w las i zabłądził. Nagle ujrzał ognisko pod skałą, a przy niej dwie kobiety bardzo stare i chłopa z długą brodą, wymawiali jakieś zaklęcia. Żebrakowi ukazały się okropne zjawy, niepodobne do ludzi. Ze strachu tak uciekał że jak wszedł do karczmy to wszyscy się zlękli. Opowiedział w karczmie o tym zdarzeniu, ale nikt nie chciał mu wierzyć, myśleli że to pomyleniec, chociaż przysięgał że to wszystko prawda, bo zjawy widział na własne oczy. W dawnych czasach ludzie omijali to miejsce, gdyż według ludowych podań owa skała była kryjówką dla zbójnika Wojciecha Duloka ze Spytkowic i jego dwóch pomocnic znachorek wspólnie okradających miejscowy kościół. Skarby ukryli w pobliżu skały. Zbójnika schwytano i stracono w strasznych torturach, natomiast kobietom w niewyjaśniony sposób udało sie zbiec. Miejscowi mówili że tylko czarownice znikają jak duchy. Teraz już nikt nie pamięta nazwiska rozbójnika i zdarzenia.

2,573

(111 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Wyżej nad tą rzeczką, w pobliżu rozwidleniu dróg prowadzących do Rzyk Jagódek i Rzyk Praciaków znajduje się równie interesujący obryw skalny porośnięty przez las grądowy. Można tam zobaczeć okazałe bluszcze zwisające z obrywu.

2,574

(111 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Stanowiska paprotników w Beskidzie Małym można powiedzieć mam wyszukane do granic możliwości. A podrzeń żebrowiec jest tutaj najpospolitszym paprotnikiem chronionym. Oczywiście to stanowisko z Magurki mam.

2,575

(111 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Właśnie robiąc publikacje naukową na temat rozmieszczenia gatunków paprotników w Beskidzie Małym jestem zmuszony do poruszania się po najdzikszych jego terenach i w ten sposób odkrywam nieznane nikomu miejsca. Bo najciekawsze to znajduje się poza szlakiem.