2,551

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Wracając do krokusów, w naturze można je obserwować nawet przez miesiąc w okresie od marca do kwietnia zależnie od długości zimy. Akurat w tym roku mam plany na Beskid Mały, więc jestem zainteresowany takim spotkaniem.

2,552

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Te zdjęcia krokusów zdają się być zrobione na Polanie Luberdowej, natomiast ten łan czosnku niedźwiedziego kojarze ze szlaku czerwonego od schroniska PTTK. Występuje tu również kwitnąca w tym samym okresie śnieżyczka przebiśnieg. Dużo krokusów widziałem też na polanach poniżej szlaku czerwonego z Łamanej Skały na Leskowiec.

2,553

(8 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Jak widać szczyt Tatr, nie imponuje wysokością.

2,554

(25 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

"Skała Czarownic" ma legende która mówi o żebraku który wieczorem wyszedł z Wilkowic w las i zabłądził. Nagle ujrzał ognisko pod skałą, a przy niej dwie kobiety bardzo stare i chłopa z długą brodą, wymawiali jakieś zaklęcia. Żebrakowi ukazały się okropne zjawy, niepodobne do ludzi. Ze strachu tak uciekał że jak wszedł do karczmy to wszyscy się zlękli. Opowiedział w karczmie o tym zdarzeniu, ale nikt nie chciał mu wierzyć, myśleli że to pomyleniec, chociaż przysięgał że to wszystko prawda, bo zjawy widział na własne oczy. W dawnych czasach ludzie omijali to miejsce, gdyż według ludowych podań owa skała była kryjówką dla zbójnika Wojciecha Duloka ze Spytkowic i jego dwóch pomocnic znachorek wspólnie okradających miejscowy kościół. Skarby ukryli w pobliżu skały. Zbójnika schwytano i stracono w strasznych torturach, natomiast kobietom w niewyjaśniony sposób udało sie zbiec. Miejscowi mówili że tylko czarownice znikają jak duchy. Teraz już nikt nie pamięta nazwiska rozbójnika i zdarzenia.

2,555

(111 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Wyżej nad tą rzeczką, w pobliżu rozwidleniu dróg prowadzących do Rzyk Jagódek i Rzyk Praciaków znajduje się równie interesujący obryw skalny porośnięty przez las grądowy. Można tam zobaczeć okazałe bluszcze zwisające z obrywu.

2,556

(111 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Stanowiska paprotników w Beskidzie Małym można powiedzieć mam wyszukane do granic możliwości. A podrzeń żebrowiec jest tutaj najpospolitszym paprotnikiem chronionym. Oczywiście to stanowisko z Magurki mam.

2,557

(111 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Właśnie robiąc publikacje naukową na temat rozmieszczenia gatunków paprotników w Beskidzie Małym jestem zmuszony do poruszania się po najdzikszych jego terenach i w ten sposób odkrywam nieznane nikomu miejsca. Bo najciekawsze to znajduje się poza szlakiem.

2,558

(8 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Żeby wybrać się na szczyt Tatr nie trzeba mieć nawet kondycji, nie prowadzą to żadne łańcuchy. A widok nie na Zakopane, tylko na teren powstającego zbiornika Świnna Poręba.

2,559

(8 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Ciekawie brzmiące wzniesienie znajduje się przy drodze z Wadowic do Suchej Beskidzkiej nad Jaszczurową. Nie wiem skąd wzięła się ta nazwa wzniesienia "Tatry", ale  zupełnie ono nie przypomina nasze polskie tatry.

Wygląda na to że miałem okazje was spotkać. W sobotę byłem w okolicy Łamanej Skały, Gibasów Wierchów i Pod Borem gdzie robiłem do mojej wielkiej publikacji naukowej pozasezonowy kończący już pteridologiczny spis stanowisk. Wracając do Rzyk Praciaków tuż pod Gibasów Wierchem, gdzieś przez zmrokiem natrafiłem na grupki turystów podążających w stronę Gibasów. Panie Marcinie, pan też tam był. Zbytnio nie wiem jak pan wygląda, więc nie mogłem rozpoznać. Niby miałem plany na Skałe Czarownic, ale pan miał inne plany. Najlepiej proszę wybrać termin i miejsce gdzie mogliśmy się spotkać na szlaku.

2,561

(38 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Ja mam swoją wyznaczoną granicę Beskidu Małego której się trzymam. Zalicza się tu grupę Magurki Wilkowickiej, Pasmo Leskowca i Łamanej Skały oraz Jaroszowicką Górę i Kurczynę. Jaroszowicka Góra w rzeczywistości jest jakby odcięta doliną Skawy od głównego trzonu Beskidu Małego, zaś Kurczyna jest odcięta doliną Skawy od przeciwległego Upaliska. Dalej na wschód rozciąga się Pogórze Wielickie z izolowanymi wzniesieniami Żaru i Lanckorońskiej Góry. Grupę Żurawnicy zaliczam do Beskidu Makowskiego i tu świetnie nachodzi północna granica do Pasma Koskowej Góry. Zaś wyższe pasmo Jałowieckie jest już w Beskidzie Żywieckim. Botanicy robiący badania danych obszarów górskich najczęściej stosują się do tych granic.

2,562

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Ja też przychyliłbym się do tematu - Wasze ulubione miejsce w Beskidzie Małym. Wtedy mógłbym coś powiedzieć. Bo moim ulubionym miejscem są okolice Lasu, Krzeszowa, Targoszowa. Miejsce to obfituje w młaki i torfowiska porośnięte przez las iglasty, a wśród nich ukryte są formy skalne. Jest to cenne miejsce dla botaników. Z tąd rozpościera się piękny widok na Beskid Makowski.

2,563

(38 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Sam nie jestem wielbicielem jaskiń. Ale w jaskinii pod Jaroszowicką Górą byłem i wydaje się stosunkowo łatwa. Nie potrzeba tu lin, chyba że w dalszych korytarzach których nie spenetrowałem. Jest troche ciasna. Zachęcam do odwiedzenia.

2,564

(38 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Nie wiem czy ktoś zna jaskinie pod Jaroszowicką Górą. Penetrując teren natrafiłem kiedyś na nią. Najbliżej jest do niej od Świnnej Poręby. Idziemy od Świnnej Poręby Pętla początkowo czarnym szlakiem w stronę Jaroszowickiej Góry. Przechodzimy Skawę, następnie na północ wdłuż tej rzeki, aż do miejsca gdzie znajdują się ściany skalne. Nad nimi właśnie znajduję się ta jaskinia.

2,565

(9 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Ciekawe miejsce do wspinaczki znajduje się w pobliżu szlaku z Czartaka na Groń Jana Pawła II, pod szczytem Kamienia czy Żaru ? Na różnych mapach podaje się te szczyty w różnych miejscach. Niemniej pod szczytem od zachodniej części znajduje się okazała skała wspinaczkowa.

2,566

(38 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Akurat miałem okazje być przy Jaskini Mysiorowa Dziura. Najlepiej tam dotrzeć drogą z Mucharza prze teren powstającego zbiornika Świnna Poręba. Następnie do Zagórza i ku szczytu Kurczyny. Potem z tego wzniesienia około 500 m na południe i jesteśmy na miejscu. Znajdują się tam dwa otwory w ziemi, ukryte wśród zalesionej skarpy.