1

(10 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Nie wiem, jak to wygląda teraz, ale parę lat temu (2011) wybrałem się na wschód słońca z Magurki Wilkowickiej. Udało się wprawdzie zdążyć na wschód z przeł. Przegibek, ale i tak zrobił mocne wrażenie:
http://www.panoramio.com/photo/59927154

2

(32 odpowiedzi, napisanych Historia Beskidu Małego)

Dzięki baca, rozwiałeś moje wątpliwości.

Swoją drogą ciekawe, że gdy przechodziłem koło faktycznego "Widoku na Tatry" albo nie zwracałem nań większej uwagi, albo uważałem to miejsce za co najwyżej pozostałości czegoś kompletnie nieciekawego. Za to gdy zobaczyłem faktyczną jask. Wietrzna Dziura, od razu stwierdziłem "to muszą być te słynne resztki schroniska "Widok na Tatry", a ta dziura to pewnie albo lodownia, albo jakaś zawalona piwnica".

3

(32 odpowiedzi, napisanych Historia Beskidu Małego)

Biorąc pod uwagę, to co zobaczyłem na umieszczonych we wcześniejszych postach zdjęciach, doszedłem do wniosku, że obiekt, który uprzednio brałem za pozostałości schroniska "Widok na Tatry" jest czymś innym.

W związku z tym pytanie do forumowiczów: co to jest za obiekt (na zdjęciach poniżej) położony tuż przy czarnym szlaku, nieopodal grzbietu Czupla-Magurki?

piotr napisał/a:

kiedyś, nie mając jeszcze własnego auta, w ten właśnie sposób "umordowałem się" jadąc do i ze Słowackiego Raju)

Mhm... przypomniałem sobie podróż Jasna [Niskie Tatry] - Sosnowiec. Wyjazd ok. 6, przyjazd ok. 21. Ilość przesiadek: 6. Użyte środki komunikacji: autobus SAD - rychlik ŽSR - wąskotorówka TEŽ - autobus SAD - bus góralski - autobus prywatnej linii - autobus PKS.

piotr napisał/a:

i tam łapię autobus, żeby wrócić do swoich 4 kółek

nistety dosyć często jest tak, że nie ma czego łapać   roll

Toż to piękne i dające moc przeżyć...

PS.1 czy takie biwakowanie jest legalne, a jeżeli nie to jak się zabezpieczyć przed ewent. konsekwencjami natury formalnej oraz praktycznej?
PS. chyba się piksele zaczynają wypalać - polecam w PhotoFiltre użyć kopiowania sąsiedniego koloru i wypełnić te czerwone plamki

piotr napisał/a:

P.S. A propos ankiety - brakuje opcji nigdy, bo jeżdżę samochodem, więc ją dodałem wink

Cóż, "opcję samochodową" pominąłem celowo, gdyż nawet mając samochód, nie zawsze da się go użyć. Powód jest prosty: zdanie się na samochód zmusza do zrobienia pętli, a użycie komunikacji publicznej umożliwia wystartowanie w punkcie A i zakończenie wycieczki w punkcie B. Tak więc uważam, że doszło do "niewybaczalnego wypaczenia ideałów jedynie słusznej" ankiety.

7

(13 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Na Kopcach lub na Groniczkach (chociaż wydaje mi się, że na Kopcach) jest wystawiony jakiś krzyż... czy coś więcej o nim wiadomo? Jako, że czerwonego szlaku Gaiki-Hrobacza nie przebyłem (jeszcze), mam prośbę o potwierdzenie lub skorygowanie mojej obserwacji poczynionej na Nowym Świecie. Zauważyłem dwa krzyże w paśmie Hrobaczej Łąki: jeden właśnie na Hrobaczej, a drugi na zach. od niego.

Poniżej zapodaję zdjęcie z opisem, co jest co (gdybym się pomylił w opisie, bardzo proszę mnie poprawić).


[ po kliknięciu w miniaturę otwiera się powiększenie, ale nie w 100% - żeby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze trzeba kliknąć 'pokaż obrazek', albo zapisać je sobie na dysku i normalnie otworzyć ]

Przypuszczam, że najpopularniejszą formą biegania w Beskidzie Małym jest bieg szlakiem mający na celu zdążenie na upatrzony, bardzo często ostatni lub wręcz jedyny, środek transportu publicznego (dot. gł. PKS). Zdarzyło mi się to kilka razy przy czym był to raczej marszobieg, połączony czasami z biegiem na końcówce dystansu. Trzeba też oddać honor kierującym pojazdami PKS, że widząc spóźnionego turystę potrafią zaczekać, a nawet zatrzymać pojazd smile

9

(9 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

kris_61 napisał/a:

^^^
To trochę powyżej wspomnianej przełęczy.

W jakim sensie powyżej? Powyżej i od przeł. Przegib w stronę Gaików, czy powyżej i od przeł. Przegib w stronę Nowego Świata i Międzybrodzia?

W przypadku tej przełęczy znalazłem różne wysokości:
- mapa Compassu podaje 630 m przy czym w ogóle nie nazywa przełęczy, ale ją zaznacza,
- mapa Wyd. Witański podaje 636 m, zaznacza przełęcz i nazywa ją przeł. Przegib,
- mapa Wyd. Sygnatura podaje 635 m, zaznacza przełęcz i nazywa ją przeł. Przegib,
- a mapa PPWK 1:75000 w ogóle nie informuje o istnieniu tej przełęczy smile

A wracając do wspomnianego już potoku, dorzucam jego zdjęcie zrobione dokładnie z zielonego szlaku:

10

(19 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Dariusz Tlałka napisał/a:

U podnóża zachodnich stoków tej góry ktoś próbował wjechać maluchem pod górę dość mizernym skutkiem, którego jego pozostałości, a raczej szkielet pozostał chyba do dziś, co jest postrachem okolicznych lasów lol Od leśniczówki kilkaset metrów na południe.

A propos... jeśli ktoś potrzebuje przednią maskę od Polskiego Fiata 126p, to leży takowa na przeł. Przegibek na stoku obok kibelka. I nie wygląda na to, żeby ktoś ją w taki ciekawy sposób przechowywał. Myślę, że można tą ciekawostkę podpiąć pod "osobliwości Gaików".

11

(9 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Wczoraj pierwszy raz w życiu przemierzyłem zielony szlak z Gaików przez Nowy Świat i dalej niebieskim do Międzybrodzia Bialskiego. Początkowo raczej mało ciekawe, monotonne zejście z Gaików, ale potem zaczęły się polanki, bardziej zróżnicowana roślinność i miejscami widoki, czasem dość szerokie i bardzo ładne. Ogólnie rzecz biorąc: było warto i szlak polecam.

Intrygują mnie jednak dwie rzeczy związane z powyższą trasą:

1) schodząc z Gaików, w liściastym lesie przekraczamy potok, który tworzy mocno wciętą i głęboką (szczególnie poniżej szlaku) V-kształtną dolinkę: jak on się nazywa ???

2) jak nazywa się miejsce uwidocznione na poniższym zdjęciu ???

kris_61 napisał/a:

http://i3.fmix.pl/fmi2384/4d07ac42001e1eb54d6e78cb

Czy aby jest to przeł. Przegib (636 m) ??? Pytam, bo samo miejsce jest ładne i trochę widokowe, ale nie mam pewności, czy wspomniana przełęcz znajduje się tutaj, czy trochę bardziej w stronę Gaików.

12

(8 odpowiedzi, napisanych Ogłoszenia)

Pomysł jak i idea, jak dla mnie, wyglądają na nieco makabryczne. Wyjście w góry powinno wg. mnie oznaczać spokój i obcowanie z naturą, a nie wykonywanie planu pt. "x1 godzin na dojazd, y na przejście trasy z, x2 godzin na powrót"... kojarzy mi się to ze stachanostwem  hmm

13

(1 odpowiedzi, napisanych Relacje z wycieczek po Beskidzie Małym)

Wycieczka piękna smile właśnie planuję podobną trasę, tylko start będzie chyba trochę gdzie indziej.

14

(586 odpowiedzi, napisanych Warunki w Beskidzie Małym)

Jak obecnie wyglądają warunki w Beskidach, jak zapowiada się długi majowy weekend? Pytam, bo miło byłoby się trochę przejść...

Wg. informacji Beskidzkiej Grupy GOPR z 28.IV, warunki turystyczne odnotowane na stacjach są różne. Czantoria i Leskowiec (czyli poniżej 1000 m) miło, ciepło i przyjemnie. Wyżej śnieg:
- Klimczok: płaty mokrego śniegu, warunki trudne
- Markowe Szczawiny: 60 cm mokrego śniegu, warunki turystyczne trudne
- H. Miziowa: 10-70 cm mokrego śniegu, warunki turystyczne łatwe
... czyli chyba w Beskidzie Małym nie trzeba spodziewać się jakiś trudności, ewentualnie małe płaty śniegu w cieniu. Czy ktoś był ostatnio w Beskidach i może to zweryfikować?

źr.: http://beskidy.gopr.pl/?warunki-na-stacjach,78

15

(586 odpowiedzi, napisanych Warunki w Beskidzie Małym)

Szedłem dzisiaj z Mesznej żółtym szlakiem na Magurę w BŚ (PTTK Klimczok). Od 800 m n.p.m. wszędzie śnieg, w którym zapadałem się zwykle na tyle, by wsypywał się do butów, a czasem aż po kolana. Poniżej śnieg wprawdzie jest, ale w większych lub mniejszych łatach, w jarach/parowach/innych miejscach zacienionych jest zmrożony i śliski. A tam gdzie nie ma śniegu jest błoto lub mokra, śliska trawa smile

Z tego co widziałem, w paśmie Magurki Wilk. wszystkie polany szczytowe są w śniegu.

PS. stwierdziłem, że nie jestem reinkarnacją Yeti i na samą górę nie wlazłem

16

(24 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

31. Czupel - widokowy szczyt, najwyższy w Beskidzie Małym
32. Leskowiec
33. Jezioro Międzybrodzkie - malowniczy zbiornik wodny oddzielający dwie części Beskidu Małego

Wyśmienite zdjęcia i super-udana wyprawa.
(trzeba mi wreszcie zliczyć tą górę)

sprocket73 napisał/a:

Po prostu zdobywaj doświadczenie smile

smile

Właśnie mnie korci w weekend (17.III.2012) trasa Bystra-Magura-Klimczok-Szyndzielnia-)(Kołowrót-Bystra, z tym, że dzisiaj jest tam ok. -2 do -5 st.C i 100-150 cm twardego śniegu na górze, a na sobotę zapowiadają 18 st.C w Bielsku... czyli będzie jakieś 5-10 st.C na górze i nie jestem pewien co ciekawego i jak szybko zacznie się dziać z tym śniegiem   roll

19

(80 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

No cóż, jak już się zrobiło "wielką infrastrukturę" pod biegówki, to wypada i zrobić Alpenstrasse i "światowy parking". Do tego nie może zabraknąć "wielkiej gastronomii", bo jakżeby inaczej, a skoro już to wszystko miałoby być, to wypada wyrżnąć las, zrobić stoki zjazdowe (oświetlone rzecz jasna) i jakąś kolejkę linową/szynową/...wie-jaką plus stado orczyków. Hulaj dusza, kasa leci, hej!

Jak "klasyczna" zima (czyli śnieżna) wpływa na stan i możliwości przejścia szlaków Beskidu Śląskiego zimą?
Które ze szlaków turystycznych są często rozchodzone i udeptywane przez rzesze turystów, a które są kompletnie zasypane?
Czy są drogi i szlaki przygotowywane przez jakiś "ciężki" sprzęt?
Którymi drogami do schronisk dociera zaopatrzenie?
Jakie polecacie szlaki na zimową wędrówkę po Beskidzie Śląskim i jakie wyposażenie na jaki szlak (gdzie wystarczą tylko buty i nogi)?

Pytań sporo, ale możliwości pewnie też trochę jest. Osobiście nie mam zimowych doświadczeń w BŚ, więc na razie nie będę się wypowiadał i niczego polecał.

21

(14 odpowiedzi, napisanych Miejscowości w Beskidzie Małym)

Czy jest jakieś miejsce, najlepiej na szlaku, czy to w Beskidzie Małym, czy w Wyspowym, z którego można objąć całość lub przynajmniej większą/sporą część terenu, który ma zostać zalany przez spiętrzenie Skawy? Na mapie wypatrzyłem dwa miejsca, które nadawałyby się idealnie na punkt widokowy na przyszły zbiornik - Upalenisko (422 m) w BM i Wierzchowina (506 m) w BW - sęk w tym, że z mapy wynika, że są zalesione, czyli, że się nie nadają.

22

(45 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

wawri napisał/a:

moze gdzies tam w starych przewodnikach tow zniesienie ma nazwe, w koncu lezy w polowie drogi miedzy"Wietrzna Dziura" a bylym schroniskiem "Widok na Tatry" czy jak kto woli miedzy Magurka a Czuplem smile To by bylo najlepsze - gdyby istniala jakas nazwa.

Skoro w połowie drogi, to może Mount Midway wink

A tak na serio - gdyby istniała już jakaś nazwa, byłoby idealnie, ale czy ktoś na forum ma dostęp do starych przewodników i map?

23

(10 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Kiczora, lesisty szczyt pomiędzy przeł. Kocierską, a Potrójną.

Czy oprócz szlaku na Potrójną Kiczora może się czymś pochwalić?

Jaką wysokość ma Kiczora? Mapa Compassu i wykaz szczytów na stronie podaje 746 m n.p.m., a na szlaku w pobliżu szczytu umieszczono tabliczkę "Kiczora 758 m n.p.m. szczyt obok" (PTTK Wadowice, Emalkent 2006)

Czy z Kocierza Basie jest jakaś łatwa orientacyjnie ścieżka/dróżka, którą mógłby wykorzystać początkujący miłośnik BM, żeby dostać się na Kiczorę, lub przeł. Skaliste?

24

(45 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Hm... a może by tak jakoś nazwać to "wzniesienie 915". Wprawdzie idąc od strony Magurki Wilk. nie zauważyłem napotkania jakiejś wielkiej wybitności, ale czy to od strony samego Czupla, czy to od strony siodła pod Czuplem, wyraźnie widać różnicę w wysokościach. Przy okazji - czy jest jakiś oficjalny urząd/organ, który nadaje nazwy geograficzne szczytom?

Akall napisał/a:
wawri napisał/a:

szlak fajnie wyznaczony. Mogliby jednak w Wilkowicach i na magurce uwzglednic go na nowych tablicach smile

nie wiem jak na Magurce, ale w Wilkowicach jest uwzględniony, zaraz przy skrzyżowaniu przy domu handlowym Rogacz...

Na Magurce jest uwzględniony na nowych tablicach. Charakterystycznym elementem znakowania tego szlaku jest obecność w dolnym rogu loga gminy Wilkowice, przedstawiającego wilka wyskakującego z zarysu Polski prosto na Niemcy smile

Stan na IX.2011: