1

(27 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

nr 5- 3pkt
nr 4- 2pkt
nr 1- 1pkt

PS.Zdjęcia nr 1,2 i 7 są piękne ,szkoda ,że mało zimowe;)

2

(38 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

2-  3pkt
11-  2pkt
  7-  1pkt

3

(42 odpowiedzi, napisanych Forumowe akcje)

Kochani,czytając Wasze posty zgadzam się z MK aby dłuższą wersję historii o kapliczce-np.taką w  wersji podanej przeze mnie w ubiegłym roku, a którą przypomniała nena umieścić w domu Stacha. Tam na spokojnie będzie można sobie poczytać coś więcej o kapliczce. Przy samej kapliczce proponuje taki oto tekst,który jest zlepkiem info z mojej poprzedniej propozycji  oraz propozycji Klimka.
"Wędrowcze!
Jak głosi miejscowa legenda, kapliczka ta została ufundowana w 1818r. przez dwóch zwaśnionych sąsiadów,którzy postawili ją jako wotum wdzięczności za zgodę zawartą przez nich u schyłku życia.Figura znajdująca się we wnętrzu  przedstawia "Upadek Chrystusa pod krzyżem" . Na postumencie zostały wykute dwie postacie,wg jednych przedstawiające owych zwaśnionych sąsiadów,wg innych to pożegnanie Św.Piotra i Pawła. Datę powstania kapliczki udało się z dużym prawdopodobieństwem określić na podstawie rosnących tu dębów.
Surowy górski klimat przyczynił się jednak do dużego zniszczenia obiektu.Pojawiały się też plany przeniesienia jej do skansenu w Ślemieniu.
W latach 2011-2012 kapliczka została gruntownie odremontowana przez miłośników gór zrzeszonych wokół internetowego forum Beskidu Małego(www.beskidmaly.pl).
Kapliczka jest nierozerwalną cząstką tego miejsca-szanujmy ją więc! "

4

(54 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

1. Lowell  4 szt.
2. Jardo 4 szt.
3. Akall 2 szt.
4. Mirek 1 szt. A-4
5. Teksanski 2 szt.
6. Darkheush 2 szt.
7. Jola 2 szt.  A-4 i A-3
8. Marekk500 2 szt.
9. Djinn 2 szt.
10. Piotr 1 szt.
11. nena 1 szt. A-4
12. Kaper 2szt - A3
13. ufok 2szt.
14. kisiel-format A3 1 szt.
15. wawri 1szt.
16. Kaprowa 1szt A3
17. Czarownica 1szt.
18. Baca 2 szt
19. Nowa76 -1szt-A4
20. gennaro - 1 szt.
21. brombella - 2 szt
22. MarekMiyé - 2 szt
23. MK - 2 szt
24. darmando - 1szt A3
25. szymskim 1sz
26. Franka ;-D  1szt A4 i 1 szt A3
27.harnaś-1 szt smile
28.memezio-1 szt A3

5

(124 odpowiedzi, napisanych Uwagi na temat strony)

u mnie też "wczoraj" jest"dzisiaj" i na odwrót  big_smile
a podobno zmiana czasu dopiero za tydzień big_smile

6

(9 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

ja mogłabym przekazać kuchenkę mikrofalową

7

(9 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Tyle nieszczęścia naraz...
dobrze Moniko,że zamieściłaś ten artykuł tutaj. Postaram się pomóc na ile tylko mogę. Jeszcze niedawno oddałam sporo starszych mebli znajomym,którzy mieli podobną sytuację. Gdybym wiedziała trochę wcześniej...
Filipek jest w wieku mojego młodszego synusia.Żal serce ściska podwójnie:((((

8

(22 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

śliczna fotka więc z przyjemnością oddałam głos smile

9

(16 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Zdrowia,szczęścia,pomyślności
w nowym życiu moc miłości smile

10

(27 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

1. Lowell  4 szt.
2. Jardo 4 szt.
3. Akall 2 szt.
4. Mirek 1 szt.
5. Teksanski 2 szt.
6. Darkheush 2 szt.
7. Jola 2 szt.
8. Marekk500 2 szt.
9. Djinn 2 szt.
10. Piotr 1 szt.
11. nena 1 szt.
12. Kaper 2szt
13. ufok 2szt.
14. kisiel 1szt
15. wawri 1szt.
16. Kaprowa 2szt
17. Czarownica 1szt.
18. Baca 2 szt
19.Nowa76 -1szt

11

(13 odpowiedzi, napisanych Tatry (polskie i słowackie))

piękne widoki,pięknie napisana relacja... smile nic dodać,nic ująć smile

12

(33 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

miejsce I    -zdjęcie nr 7
miejsce II   -zdjęcie nr 5
miejsce III  -zdjęcie nr 4

PS.Trudny wybór w tym miesiącu big_smile

dla mnie bomba smile

ale nam rozgorzała dyskusja big_smile  to co zaproponował baca wydaje mi się całkiem fajne bo treść zostałaby udokumentowana obrazem sprzed i po remoncie. Jestem za smile

Zawsze do usług big_smile cieszę się,że Wam się podoba big_smile
Myślę też,że to co zaproponowała nena aby tablicę zamieścić pod drewnianym zadaszeniem jest fajnym pomysłem bo oddaje klimat z górskich szlaków a jednocześnie tablica będzie podwójnie zabezpieczona przed złym wpływem warunków atmosferycznych(tablica ,o którą pytałam w agencji reklamowej jest ze specjalnego tworzywa ale zapomniałam już jak fachowo ono się nazywa. Nadruk i tło może być w różnych kolorach,czcionkach ,do wyboru,do koloru  smile
więc kochani jakby coś to dajcie znać a popytam w agencji dokładniej i może coś z ceny jeszcze urwę wink w końcu to jest praca społeczna więc niech oni również dorzucą swoją cegiełkę big_smile

Wydaje mi się,że taka długa treść zmieściłaby się w jakiejś  gablocie np.za szybą. Wykucie takiego tekstu w drewnie byłoby chyba bardzo czasochłonne. Myślę,że warto byłoby przybliżyć historię tej kapliczki stąd taka długa treść. Co o tym myślicie?
Tekst można byłoby wydrukować w drukarni a gablotę może zrobiliby znajomi nam już panowie cieśle z Międzybrodzia albo stolarz?
Albo inny pomysł...wydrukować tekst na takiej tablicy jak drukuje się reklamy ogłoszeniowe (będzie odporna na warunki atmosferyczne)i oprawić to w drewniane ramy dla zachowania klimatu? Koszt takiej tablicy to ok.300zł.(pytałam w biurze reklamowym)

to może coś takiego można byłoby napisać...

"Według miejscowej legendy kapliczka znajdująca się na przysiółku Gibasy została ufundowana przez dwóch gospodarzy,którzy żyli ze sobą jak najwięksi wrogowie. Kłócili się zaciekle przez całe swoje życie ale na starość zdecydowali się podać sobie ręce. Jako podziękowanie Bogu za zgodę między nimi postanowili wybudować murowaną kapliczkę krytą strzechą. We wnętrzu umieścili figurę Chrystusa upadającego pod krzyżem,a na postumencie zostały wykute dwie postacie symbolizujące owych gospodarzy podające sobie ręce w geście pojednania.

Nieznana jest data powstania kapliczki ale specyficzny górski klimat i upływ czasu odcisnęły na niej swoje piętno. Obiekt ten niechybnie zniknąłby z powierzchni ziemi  rozsypując się ze starości bądź też zostałby przeniesiony do Skansenu Wsi Żywieckiej w Ślemieniu.

Na szczęście znalazła się grupa ludzi,która pracując społecznie postanowiła uratować kapliczkę. Byli to ludzie zrzeszeni wokół internetowego forum Beskidu Małego(www.beskidmaly.pl). Pasjonaci gór i wszystkiego co z górami związane  szybko zaczęli realizować swoje postanowienie. Pozyskali zgodę właściciela obiektu oraz wsparcie  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków woj.śląskiego. Znaleźli też specjalistów ,którzy zobowiązali się do nieodpłatnego wykonania prac przy kapliczce. Jednocześnie rozpoczęła się zbiórka środków finansowych na zakup niezbędnych materiałów.

Dużym nakładem pracy i wysiłkiem wielu osób kapliczka przeszła gruntowny remont. Wzmocniono rozsypujące się ściany, dach został przykryty gontem a kamienne figury z wnętrza kapliczki przeszły specjalistyczną renowację. Obiekt został zabezpieczony stylowymi drzwiami(stylową kratą)...tutaj do wyboru bo nie wiem jaka jest decyzja smile

na kapliczce bez dwóch zdań big_smile

19

(73 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

a te koszulki to kiedy będą?  big_smile

20

(43 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

trudny wybór ale z przewagą na zdjęcie 2 big_smile

Gdyby to ode mnie zależało to umieściłabym obok kapliczki tablicę z krótką historią jej powstania(spór sąsiadów etc.) a potem trochę informacji o forum BM i ludziach ,którzy przyczynili się do jej odnowienia. smile  To samo umieściłabym w "skrytce dla potomnych"  big_smile

22

(26 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

W dzisiejszej Kronice Beskidzkiej ukazała się wzmianka o niedźwiadku (tym razem nie o  Ufoku ).  lol
Nie mam skanera więc szybko Wam ją napiszę tutaj bo jest w miarę krótka.

" W rejonie Malinowskiej Skały,w masywie Skrzycznego .leśnicy natknęli się na ślady niedźwiedzia. Przez Malinowską Skałę przebiega kilka popularnych szlaków turystycznych prowadzących na Skrzyczne i Baranią Górę. Na ślady niedźwiedzia natknęli się leśnicy z nadleśnictwa Wisła.-"Niedźwiedź odrapał część buka z kory.Przypuszczamy,że mógł przywędrować z okolic Baraniej Góry. Ślady jego wędrówek widziano na Hali Braniej  od strony nadleśnictwa Węgierska Górka. Poprzednie ślady niedźwiedzia w tym rejonie odnotowaliśmy 10 lat temu. Ale pomimo tych nowych śladów nie ma powodów do paniki. Na razie można stweirdzić ,że był to jednorazowy przypadek pojawienia sie niedźwiedzia w tym rejoniue,bo innych jego śladów nie zauważyliśmy-mówi Andrzej Kudełka,z-ca nadleśniczego w Nadleśnictwie Wisła>"

23

(898 odpowiedzi, napisanych Przedstaw się!)

Witamy w naszym gronie smile

24

(898 odpowiedzi, napisanych Przedstaw się!)

witamy Cię Citwus smile
we wrześniu planowany jest zlot na Hrobaczej więc będziesz miał możliwość poszerzyć swoją wiedzę jeszcze bardziej big_smile

Świetnie,że informacja pojawiła się w prasie.Może jeszcze znajdą się inni chętni do pomocy smile