1

(30 odpowiedzi, napisanych Miejscowości w Beskidzie Małym)

Dowiedziałem się dzisiaj, że muzeum Zegadłowicza znika z Gorzenia a całość materiałów wędruje do zamku w Suchej. Władze Wadowic mają jakieś inne plany dotyczące dworu. Czy to prawda?

Byłem w sierpniowy piątek na Leskowcu i żurek był pyszny i bardzo sytny a pierogi z borówkami i smietaną palce lizać.

3

(14 odpowiedzi, napisanych Forumowe akcje)

2 - 3 pkt
4 - 2 pkt
5 - 1 pkt

4

(14 odpowiedzi, napisanych Forumowe akcje)

4 - 3 pkt
5 - 2 pkt
1 - 1 pkt

5

(15 odpowiedzi, napisanych Forumowe akcje)

8 - 3 pkt
6 - 2 pkt
3 - 1 pkt

6

(16 odpowiedzi, napisanych Forumowe akcje)

12 - 3 punkty
4 - 2 punkty
1 - 1 punkt

7

(102 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Jak zwykle o tej porze roku polazłem na Leskowiec bo miałem ochotę na pierogi z borówkami i się nie zawiodłem. Schron jest jak na zdjęciach, duży szacunek dla wykonawcy. Zgadzam się z opinią o cokole pod krzyżem. Może sprawę poprawi przysypanie betonu kamieniami na sucho w kształcie stożka?

bans napisał/a:
Gustek napisał/a:

- "księdza ryczącego przez megafon"
- "stacja "list gończy""
Natomiast dwa pozostałe  kwalifikują się jako obraza uczuć religijnych.

Galerię zatem zamykam i więcej tu nic nie wrzucę. Podziękujcie Gustkowi.
Najchętniej usunąłbym moje konto, jeśli to możliwe - to proszę o to admina.

Komuś pomyliły się fora. Tutaj nigdy wczesniej nie spotkałem tak głupiego zachowania. Reakcja Gustka jak najbardziej prawidłowa.

jolanta napisał/a:

cool

https://lh3.googleusercontent.com/a7VcagjssrLoyJguASN6l3wBeqIQxu4SUs7_QvGHUS29AgSZywSlgFTVNZgNpeRNlLf1u2GBtAcwB6esDmQ3e_3e9zqV_V6qj7_zAXfza7yv1H0oJoSeyb7bXkzyOQ3UmcqbpKeAUu4V84lnWBiLpL-DqBzhQpbK1mdvaUGr6fk7YSfOvTary0sr7jxcPBTu3ZqOwWEiEEAiVuOFs6mSlVkG_psVp9wls1OdRaXWM7JVPHzhZnOsIhyl0zN7DiFMHO8E4eWoBXj9XRV4Nx7ZFdEwHvHWmAw2Ywmdu06eaTZWlt31sNtByxhnHNxYo357AN6OmSESGApT-DXUsEXNKt_TIJPpojG8M9sfa2LFAT1MVPjAVs_UfZAYh0eTR7wLfO05aZ9Bw_1XerJFoiEAFl8M5x9MyjjGxEoMVrhvS3nbT11gulERxiKtOlKdERnlkO6OsJ5UvhwuYLZ1vmn7sys2Xfa2lHZJP6wDZ26aGvTm9umSP-doQfqIJLn8TY4Z-_QSzu_T91mP3HgGQKH-Fd9ChheP_87Mu7sIYyfkTvyOb733oA0OK1nSoiAxFGJRSCxVLL8XEn0LvYR9s_T10cRysY4MNjOkmA81JHwCY8Zt702Oc_28CTjujB1uHlao28i0Ll7TtOBUfjq05SWvNQYs00LypatxRC0_TsXTGyI=w1022-h766-no

czy to może namiotniki, które zjadają wszystko co na drdze?

10

(44 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

już nic nie będzie takie jak kiedyś:


zrobione ze szlaku zielonego w piątek 2 czerwca.

11

(10 odpowiedzi, napisanych Wydarzenia w Beskidzie Małym)

W Krakowie można już oglądać od wczoraj przez 5 dni. Świetne zdjęcia i dużo informacji, których nie znałem wcześniej. Od 30 lat spędzam czas w Świnnej Porębie ale nie miałem pojęcia o tych wszystkich zwierzakach (jenoty, bobry?). Czasami miałem nawet wątpliwości czy wszystkie zdjęcia były robione w dolinie Skawy. Polecam: 52 minuty oglądania z zapartym tchem.
Od wczoraj miałem kłopoty z otwarciem strony forum, czy tylko ja?

12

(246 odpowiedzi, napisanych Miejscowości w Beskidzie Małym)

wizjoner napisał/a:

Dwa pierwsze są z 4 grudnia 2016 , a następne faktycznie z 22 stycznia 2017.  W sumie nie ma to znaczenia, gdyż zimowy krajobraz na Łysinie wart jest zawsze chociażby krótkiego pobytu.

Ile razy tam trafiłem zawsze byłem oczarowany. Skoro ostatnio nie było świeżych opadów,  zapewne można wyjechać na parking autem z przednim napędem i zimowymi gumami.

13

(246 odpowiedzi, napisanych Miejscowości w Beskidzie Małym)

Czy dobrze podaje mój exif, że dwa pierwsze zdjęcia są z kwietnia 2016 a dwa następne z 22 stycznia 2017? Na oko pogoda taka sama, może coś nie tak z Canonem?

14

(44 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Cała trasa transwersalna miała długość 555 km (a wraz z już istnijącymi odcinkami 800 km) i postała w dwa lata. To był skok cywilizacyjny miejscowości wzdłuż linii. Chyba wtedy powstała linia Skawina - Skawce. Linia Wadowice - Skawce powstała póżniej.
edit: warto przeczytać http://szlakiibezdroza.blogspot.com/201 … lna-w.html, to chyba bywalec tego forum.

15

(44 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Na bilecie jest data odciśnięta 040883. Młodzieży należy przypomnieć, że na stacji wisiały takie bilety na tablicy i sprzedający tylko odciskał datę. Trwało to dużo krócej niż obecnie.  Bilet jest ze zniżką ale wtedy już dawno byłem po szkołach.
Pamiętam, że na początku lat 70-tych najszybsze połączenie kolejowe Warszawa-Zakopane ("Tatry") prowadziło od Częstochowy przez Szczakowę, Trzebinię, Wadowice do Suchej.
Skoro odezwały się głosy miłośników kolei, może ktoś zna urokliwe miejsca na linii kolei transkarpackiej: Żywiec - Sucha - Chabówka - Limanowa - Gorlice .....  Chciałbym  pstryknąć zdjęcia w czasie przejazdu kolei retro.
Tadeusz

16

(44 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Ten odcinek Linii 103, Wadowice - Skawce zamknięto 26 lat temu, piszę z pamięci. Nie wiem ilu Forumowiczów jechało tym odcinkiem, a jeżeli, to ilu pamięta. Obowiązkiem jest zostawić, uratować w ostatniej dosłownie chwili, dla potomnych / wielkie słowo / pamięć w postaci każdej możliwej do pozyskania dokumentacji. A mnie, jak nie odbiorą do tej pory uprawnień, pozostanie postawić żagle nad tym byłym mostem.
Aby nie marnować czasu przejechałem potem na stację benzynową w Jaszczurowej, wyszedłem na Tatry i tam cdn.
Filmik zamieszczony przez kisiela otworzył wielkie możliwości. Jest to skrót prawie godzinnego filmu o Skawie, zmontowanego przez wadowiczan, pasjonatów przyrody. Jest to z pewnością godne i cenne dzieło. Jest tam tyle elementów, że wielu Forumowiczów, znakomitych przyrodników, może przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia. Migawka gniazda remiza, starannie zabudowywanego / ale słowo / jest jakimś plagiatem. Nad Skawą na pewno nie ma remizów. Raz w życiu widziałem pełne gniazdo, taki duży zagięty mocno bukłak, jeszcze w liceum, nad samą Wisłą, w krzakach wikliny dzikiej, na zachód od Jankowic.

Został mi tylko bilet:

17

(12 odpowiedzi, napisanych Ulubione szlaki Beskidu Małego)

Wczoraj tzn w środę 30 lipca szedłem kawałek zielonym szlakiem z Jamnika w kierunku Suszyc (szlak na Leskowiec). Widać świeżo malowane oznakowanie i w miejscu gdzie odchodzi droga do osiedla Suszyca w Jaszczurowej drogę zagradza nowiuteńki szlaban w kolorach białozielonych bez jakiegokolwiek znaku czy opisu. Czy to jest zapora dla licznych motocrossowców albo quadowców, czy również dla piechurów? Dawniej pojawiały sie tam tabliczki UWAGA ZRYWKA DRZEWA NIE WCHODZIĆ DO LASU. Jak należy to rozumieć i czy więcej jest takich zapór? Ponieważ najczęściej posługuję się mapą 1:10000 to na szlaki trafiam rzadko i mam braki w bieżącym oznakowaniu.
Pozdrawiam

18

(217 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

MK napisał/a:

Zbiorniki wodne przygotowane dla narciarzy mogą pomóc przeżyć i rozmnożyć się wielu płazom w górach! Woda, o którą burzą się ekolodzy pozostaje i wraz z roztopami śniegu  idzie z powrotem do gleby i potoków big_smile

Problem w tym, że do wody używanej do naśnieżania dodaje się dużo środków chemicznych zatruwających środowisko.

19

(217 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Faktycznie słowacki TMR kupił 97% Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego:
http://wiadomosci.onet.pl/skrzyczne-kul … zasy/1perr
Obecna zima przyniosła poważne straty wszystkim inwestorom z wyjątkiem Podhala. W przyszłości nie daję szans na więcej niż 20 - 25 dni w sezonie dla ośrodków poniżej 800 mnpm.

20

(217 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

piotr napisał/a:

Drodzy Państwo, jako (jeszcze) admin, pozwolę sobie zacytować naszego byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego:

"nie idźcie tą drogą".

Tu oryginał: https://pl-pl.facebook.com/pages/Nie-id … 7777917471

A na zakończenie stara dobra maksyma:

"mowa jest srebrem, a milczenie złotem"

Uważam, że cytowanie w tym miejscu Aleksandra Kwasniewskiego jest dalece niestosowne. Lepiej było skorzystać z drugiej maksymy.
Różnica poglądów nie jest niczym karygodnym, szczególnie w tak drażliwym temacie. Sam projekt budzi jednak słuszne wątpliwości. Całoroczną halę dla narciarzy lepiej wybudować w centrum Andrychowa niż na dziewiczych terenach. Fakt, że szejk wybudował trasę narciarską w Dubaju nie powinien być przykładem do naśladowania. Można się dziwić, że jak czytam inwestor mający duże sukcesy, chce inwestować swoje pieniądze w projekt, któremu trudno przewidzieć sukces.

21

(217 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

tomkos napisał/a:

Nie ma takich informacji udzielonych publicznie. Można znaleźć kilka zdjęć z proponowanymi trasami np:
http://www.andrychow.pl/modules.php?op= … p;sid=6569

a podział działek można zobaczyć na

geoportal.pl lub np
http://wadowice.geoportal2.pl/map/www/m … =+granice+

To jakaś księżycowa inwestycja. Skala zupełnie nie pasuje do rzeczywistości. Podejrzewam, że ktoś tu chce kręcić lody, jakieś fundusze unijne typu zrównowazony rozwój itp. Jak już będzie dotacja to się postawi apartamentowce, ewentualnie tor do jazdy quadami. Trzeba się temu dokładnie przyjrzeć.

22

(217 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Gdzie można obejrzeć mapę i opis inwestycji, stosunki własnościowe inwestora i sąsiadów?
Pozdrawiam

23

(217 odpowiedzi, napisanych Off-Topic)

Budowa takiego gigantycznego ośrodka wymaga dużej rzeki do sztucznego naśnieżania. O ile się orientuję w tej okolicy są raczej problemy z wodą. W każdym wypadku sztuczne naśnieżanie spowoduje nieodwracalne zmiany na obszarze dużo większym niż sam ośrodek. Trzeba pamiętać, że woda używana do naśnieżania jest doprawiana chemikaliami. Jedyną dobrą stroną skandalicznych decyzji władz jest obudzenie inicjatyw obywatelskich. Myślę, że grono miłośników BM jest w stanie zaalarmować silniejsze grupy nacisku. Nie wystarczy zebrać 100 podpisów protestu, potrzebne byłyby opinie profesjonalnych ekspertów. Niech każdy rozejrzy się kogo można w to włączyć.

24

(6 odpowiedzi, napisanych Warunki narciarskie)

Dziękuję,
rozumiem, że bez problemów wyjadę na Łysinę i dalej na nogach na Ścieszków Groń. O ile pamiętam to dom Wizjonera jest w zagłębieniu i może być ładnie przysypany. Na samym grzbiecie wiatr mógł zdmuchnąć śnieg. Myślałem o spacerku w kierunku Gibasów. Dla pełni szczęścia potrzebuję lepszą widoczność aby ewentualnie pstryknąć jakieś fotki. Zaznaczam, że mam zwykłe deseczki i nie przewiduję ekstremalnych przygód.

25

(6 odpowiedzi, napisanych Warunki narciarskie)

Dobry wieczór,
to mój pierwszy wątek chociaż zaglądam od pewnego czasu na forum BM. Znam tę część Beskidów ze spacerów wiosna-jesień. Czy ktoś może doradzić gdzie przy dzisiejszych warunkach można zrobić 2-3 godzinny spacer na nartach biegowych. Preferuję pętlę z węzlem niezbyt daleko od parkingu.