1

(12 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Witam!
Niestety filmik został zablokowany z powodu naruszenia praw autorskich do ścieżki dźwiękowej. Czy ktoś ma możliwość skontaktowania się z autorem filmu? Szkoda żeby taki kawał historii przepadł w czeluściach internetu.
Pozdrawiam

Hej!
Świetna relacja! Sam planuję się wybrać na poszukiwanie czarnego szlaku. Z tego co wiem to ani na mapach.cz ani na mapach garmina nie ma wyznaczonej dokładnej trasy tego szlaku. Trochę mnie to zaskoczyło to, że od czasu zamknięcia, czyli od 2011 roku nie ostały się nawet zamalowane znaki. Szlak niebieski z Rycerki Kolonii do Zwardonia zlikwidowany tym samym zarządzeniem jest w 99% do przejścia i są widoczne zamalowane i niezamalowane znaki. Czekam więc niecierpliwie na pełną relację z przejścia.  smile
Pozdrawiam

Szkoda, że narciarstwo na Leskowcu zamarło i to pomimo dwóch wyciągów narciarskich przy schronisku. Z drugiej strony powiem, że szlaki narciarskie w okolicy Magurki Wilkowickiej mają się całkiem nieźle. Znaki są odmalowywane, tablice porozwieszane. Ciekawi mnie, czy gdzieś jeszcze w Beskidzie Małym istniały szlaki narciarskie.
Pozdrawiam

Witam!
Na ścianie schroniska na Leskowcu wiszą dwa antyczne (rok 1998) narciarskie drogowskazy szlaku czarnego do Rzyków i niebieskiego do Ponikwi.
Czy ktoś obeznany w temacie orientuje się jak dokładnie przebiegają te szlaki? Czy może ktoś z forumowiczów się nimi kiedyś przejechał? Ciekawi mnie również status tych szlaków. Czy są one dalej odmalowywane, czy może opuszczone i czy widnieją w oficjalnym spisie szlaków PTTK. Na mapie BM wyd. Compass nie są naniesione.
Pozdrawiam

https://www.szlaki.net.pl/foto/duze/292/8035_1.jpg

5

(38 odpowiedzi, napisanych Etnografia Beskidu Małego)

Będąc w ostatnią niedzielę na Pilsku niestety nie zauważyłem kamienia z literami C.V. Podejrzewam, że stał się on elementem kolejnego kamiennego kopca pokrywającego szczyt. Kamienia na żółtym szlaku w kosówce, o którym wspominał Pan Eugeniusz również nie udało mi się odnaleźć, choć idąc szlakiem w upale na rozglądałem się za nim tylko pobieżnie.

Poprawiłem szlaki na openstreetmap. Teraz widnieją one jako dwa osobne szlaki, pomimo tego samego koloru i ciągłości:

https://hiking.waymarkedtrails.org/#route?id=1278369

https://hiking.waymarkedtrails.org/#route?id=8503665

Na stronie mapy.cz zmiany powinny się zaktualizować za kilka tygodni.
Pozdrawiam!

jolanta napisał/a:

Szlak kończy się/ zaczyna na )( Bukowskiej i jest niejako „podpięty” do żółtego szlaku, który biegnie z Rzyk Praciaków na Trzonkę – co ciekawe zaznaczony na mapy.cz nosi nazwę „szlak im. Rodziny Frysiów”. Czyli co? Został przedłużony?

Napisz proszę dokąd powinien dochodzić szlak im. Rodziny Frysiów. Czy formalnie biegnie on z Rzyków Praciaków na Przełęcz Bukowską? Jeśli tak, to naniosę poprawki do Openstreetmap, z których korzystają mapy.cz.

8

(38 odpowiedzi, napisanych Etnografia Beskidu Małego)

Panie Eugeniuszu, gratuluję odnalezienia!
Co do możliwości uratowania kamienia przed wbudowaniem go w kopiec kamienny to wydaje mi się, że pozostawienie kamienia na miejscu może nie być dobrym rozwiązaniem. Na Pańskich zdjęciach ponad dwa razy większe kamienie zostały przez turystów wytaszczone na metr wysokości tylko po to żeby utworzyć z nich kamienny kopiec, więc schowanie kamienia w kosówce, albo wkopanie go w ziemie może nie być skuteczne na dłuższą metę.
Jeszcze przypatrując się dokładnie mojemu zdjęciu widzę, że u dołu litery V są ślady ziemi, co może świadczyć o tym że kamień został nie dawno wykopany ze swojego miejsca.

9

(170 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

Jako ciekawostka początkowy odcinek Małego Szlaku Beskidzkiego istniał już co najmniej w 1910 roku:\
http://maps.mapywig.org/m/German_maps/various/Topographic_and_tourist_maps/SPEZIALKARTE_der_BESKIDEN_fuer_Touristen_150K.jpg

Jako inną ciekawostkę mogę powiedzieć, że na podstawie mapy z przed 1911 roku istniał już szlak na przełęcz kocierska prawdopodobnie przez Wielką Puszczę
https://polona.pl/item/touren-karte-fur … o:metadata

10

(17 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Będąc dzisiaj na Gaikach natknąłem się na ruiny fundamentów Strażnicy Rudolfa (Rudolfswarte). Widać usypaną z kamieni kwadratową podstawę wieży oraz cztery zagłębienia, w których prawdopodobnie były osadzone belki konstrukcyjne. Zdjęcia są dostępne tu:

https://imgur.com/a/u8FDdns

Po elementach drewnianych, czy metalowych już nie ma śladu. Może warto by zorganizować akcję forumową jak przy oczyszczaniu fundamentów szałasu, czy schronu PTT na Jawornicy?

11

(170 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

Na mapie Kazimierza Sosnowskiego z 1930 r zą zaznaczone następujące odcinki MSB:
Straconka - Porąbka - poprowadzony doliną Straconki przez )( Przegibek
Porąbka - )( Kocierska - przez Żar
)( Kocierska - Skawce przez Leskowiec
Sularzowa - Myślenice przez Plebańską Górę - jego odcinkiem przebiega MSB - zaznaczony na sztabówce z 1934 r., nieobecny u Sosnowskiego
Myślenice - Luboń Wielki - według mapy sztabowej przebieg szlaku był prawie niezmieniony względem dzisiejszego - z wyjątkiem okolicy Mszany i podejścia na Lubogoszcz i Uklejną.

Andrzej Matuszczyk pisze że na początku lat sześćdziesiątych został wyznakowany na czerwono szlak z Babicy do Myślenic przez Plebańską Górę. Czyli jeszcze został do opracowania odcinek z Chełmu do Babicy wink

12

(38 odpowiedzi, napisanych Etnografia Beskidu Małego)

Kamień znajdował się na samym szczycie Pilska obok słupka geodezyjnego. Powyższe zdjęcie wykonałem w lutym 2017 roku. Wydaje mi się że widziałem ten kamień również w sierpniu zeszłego roku, ale zdjęcia nie posiadam więc nie mogę potwierdzić na 100%.
Życzę Panu udanych poszukiwań oraz oby kamień nie stał się elementem kamiennych kopców wznoszonych od jakiegoś czasu przez turystów na wielu szczytach górskich.

13

(38 odpowiedzi, napisanych Etnografia Beskidu Małego)

Witam!
Przypomniało mi się że widziałem fragment kamienia z literami C.V. na słowackim szczycie Pilska.
https://i.imgur.com/S6Ero8I.jpg
Pozdrawiam,
J

14

(170 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

Witam!
Czy posiada ktoś informacje kiedy dokładnie Mały Szlak Beskidzki został wyznakowany? W przewodniku Radosława Trusia z wyd. Rewasz jest tylko wzmianka że szlak istnieje. W przewodniku Andrzeja Matuszczyka po Beskidzie Małym jest tylko wzmianka o długodystansowym szlaku ze Straconki na Luboń wielki ale nie ma wspomnianej nazwy ani daty wyznakowania. Zaś w przewodniku po Beskidzie Średnim Matuszczyka jest napisane, że Mały Szlak Beskidzki jest znany również pod nazwą "Szlak Północy", co koliduje z informacją, że szlak północny to szlak z Porąbki przez Wielką Puszczę na przeł. Kocierską.
Czy ktoś zna odpowiedź na moje pytanie? Albo chociaż prosił bym o wskazówkę gdzie tą informację mogę znaleźć.
Pozdrawiam,
J

marcus napisał/a:

Ktoś coś wie na ten temat?

To jest dawna dolna stacja wyciągu narciarskiego Fabryki Pił i Narzędzi w Wapienicy. Kilka miesięcy temu zrobiłem rekonesans i stwierdzam że cała infrastruktura wyciągu oprócz liny jest na miejscu. Wszystkie słupki stoją, wszystkie kółka się dalej kręcą tongue

Nie udało mi sie załączyć zdjęć do posta więc wrzucam je tu:
https://imgur.com/a/x7Vl00I

W internecie można znaleźć informacje że w roku 1996 wyciąg jeszcze działał. Czy posiada ktoś zdjęcia wyciągu z okresu jego świetności?
Pozdrawiam!
J

16

(76 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Witam!
Jakiś czas temu pod Magurką natknąłem się na zielony kwadratowy znaczek jakby oznaczenie ścieżki przyrodniczej. Szedłem wtedy drogą poniżej szlaku niebieskiego w stronę Czupla, równoległą do niego. Niestety na ścieżce nie dostrzegłem więcej takich znaczków, tak samo na mapach i przewodnikach nic nie ma. Czy ktoś wie gdzie ta ścieżka dalej prowadzi?

https://i.imgur.com/LX4eF0A.jpg

17

(6,630 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Przy źródle Zimna Woda.

18

(23 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

W zeszłym tygodniu udałem się na poszukiwanie kamienia z opisu, niestety bez rezultatów. Znalazłem natomiast kamienne kopce znajdujące się powyżej zarośniętej polany zaraz przy szlaku. Czy ktoś próbował kiedyś odszukać kamień z krzyżem?
https://i.imgur.com/5MPzHO4.jpg

Witam!
Dostałem informację z wydawnictwa Compass, że planowane jest wznowienie mapy Beskidu Małego. Proszą więc o przysłanie poprawek oraz propozycji co do nowej mapy.
Podgląd obecnego wydania mapy dostępny jest tu (niestety wymagany jest flash player): http://www.compass.home.pl/klient/!Skle … ly_16.html
Obecny nakład jest na wyczerpaniu a wydawnictwo chce zdążyć przed wakacjami. Prosiłbym forumowiczów o podanie w tym temacie poprawek i uwag, które następnie prześlę wydawnictwu.
Pozdrawiam,
J

łysy z łysiny napisał/a:

Jakieś 17 lat temu jeszcze był, bo nim dreptałem. Tamtędy dowożono zaopatrzenie do schroniska

Ale mi nie chodzi o czarny ze Złatnej, tylko czarny z Rysianki na Miziową.

Ze starego przewodnika dowiedziałem się, że ten szlak był przez ludzi nazywany "czarnym trawersem". Został wyznaczony w okresie obostrzeń granicznych a następnie zlikwidowany w 1976 roku, czyli wtedy kiedy otworzono bacówkę PTTK na Krawcowym Wierchu. Prawdopodobnie wtedy też zlikwidowano szlak niebieski z Wielkiej Raczy na Przegibek.

Witam!
Czy ktoś na forum ma jakiekolwiek informacje o tym dawno zamkniętym szlaku?
Szlak ten widnieje na starej mapie Beskidu Śląskiego i żywieckiego z 1972 roku. Niestety z powodu niezbyt szczegółowej skali trudno określić jak dokładnie przebiegał. Na współczesnych mapach nie ma już po nim śladu.

Pozdrawiam,
J

Witam!
Planuję przejść w czerwcu Mały Szlak Beskidzki w kierunku od Lubonia do Bielska. Planuję trasę zrobić w pięć dni, co nie powinno być bardzo trudnym wyzwaniem.

Mam jedynie problem ze znalezieniem miejsca noclegowego na odcinku Myślenice - Leskowiec. Czy może wie ktoś gdzie w okolicach Palczy można by zanocować? Nie chodzi mi o hotel ani o luksusy. W internecie niestety nie mogę nic znaleźć.

Pozdrawiam,
J

Witam!
W schronisku na Przegibku i na Rycerzowej wiszą na ścianie stare mapy namalowane jeszcze przez śp. Edwarda Moskałe. Na tych mapach jest widoczny niebieski szlak z Wielkiej Raczy na Rycerzową przez Przegibek.
Czy ktoś wie dokładnie jak ten szlak przebiegał? Chciałbym się kiedyś wybrać tą trasą a jedynie informacje istnieniu szlaku mam ze starego przewodnika.

Oto skan mapki:
http://i.imgur.com/85ix208.jpg


Pozdrawiam,
J

Dziękuję za odpowiedź.

http://jiffnet.republika.pl/img/p9.jpg http://jiffnet.republika.pl/img/p10.jpg

Taka dziwna budka znajduje się niemal na szczycie Klimczoka w Beskidzie Śląskim. Pewnie przykuła już uwagę niejednego turysty. Z tego co mi wiadomo ta budka służy krótkofalowcom jako "baza", z której prowadzą swoje nasłuchy. W internecie nie mogłem znaleźć żadnych informacji na jej temat, do kogo należy ani kiedy została wzniesiona. Czy ktoś posiada jakiekolwiek informacje o tej tajemniczej budowli?

Pozdrawiam,
J