1

(7 odpowiedzi, napisanych Wydarzenia w Beskidzie Małym)

To tylko spotkanie informacyjne. Wnioski mają być wdrażane do planu. Samo spotkanie koncentrowało się na prezentacji okazów przyrody nieożywionej, flory i fauny i BM w kontekście krajobrazowym i kulturowym (do tego był obszar Natura 2000 ale z konferencji wyszedłem wcześniej). Przedstawione najpoważniejsze zagrożenia (większość dotyczyła sukcesji wtórnej i budowy nowych wyciągów). Z kolei sposoby ochrony dotyczą głównie instytucji, które sprawują nadzór administracyjny w obrębie BM: Lasy Państwowe, PKBM, samorządy, itd... Inny podkreślany przez projektantów sposób na ochronę to edukacja. W prezentacji zwrócono uwagę na kilka - moim zdaniem  - fajnych szczegółów: np. odtworzenie zarastającego punktu widokowego na Leskowcu, możliwość postawienia wieży widokowej na Jawornicy, rozważne prace konserwacyjne przy kapliczkach, etc. Wnioski z dyskusji dotyczyły głównie administracji, no i byli obecni także przedstawiciele Czarnego Gronia, którzy niedawno przedstawili koncepcję stworzenia sieci wyciągów i trasy narciarskiej we wschodniej części Beskidu Małego. To tak w telegraficznym skrócie big_smile

2

(2 odpowiedzi, napisanych Nowości wydawnicze)

A dziękuję! Rzecz jasna przewodnik nie ukazałby się, gdyby nie cenne informacje zamieszczane na cennym forum smile  Być może wkrótce ukaże się drugie wydanie - poprawione. W odpowiedzi na prezentację miniprzewodnika "3 dni w Beskidzie Małym": Ogromne wrażenie zrobił na mnie Tomasz Biesik i nowe wydanie "Schronisk górskich..."
http://www.beskidmaly.pl/pun/topic2029.html
http://nowiny.andrychow.eu/nowiny/najwa … sz-bienika

3

(13 odpowiedzi, napisanych Przewodniki i mapy Beskid Mały)

A ten temat śledzę na bieżąco:) Dziękuję za Twoje sugestie! Oczywiście ten miniprzewodnik nie pomieści wszystkiego - to zaledwie 64 strony formatu B6, ale zależy mi na tym, by miał charakter "ciekawostkowy". Dlatego chętnie pytam forumowiczów o takie małe szczegóły:) Pozdrawiam!

4

(13 odpowiedzi, napisanych Przewodniki i mapy Beskid Mały)

Tak wiem. Nawet sam o tym pisałem do Nowin;] Chyba pora na odpoczynek, bo już błądzę smile A ty Nena masz może jakieś propozycje do umieszczenia czegoś ekstra w przewodniku? Właśnie skończyłem z Maronka;)

5

(13 odpowiedzi, napisanych Przewodniki i mapy Beskid Mały)

Ups! M. Czarnego! Thx - za uwagę!

6

(13 odpowiedzi, napisanych Przewodniki i mapy Beskid Mały)

Wizyta w Izbie Regionalnej w Łysinie. Oczywiście - do przewodnika. No a teraz pytanie do Was: wysokości szczytów podajemy względem M. Czerwonego (Leskowiec - 922) czy względem Bałtyku (Leskowiec - 918)? Mam poważne wątpliwości, czy obniżać nasze góry smile

7

(13 odpowiedzi, napisanych Przewodniki i mapy Beskid Mały)

Thx. Maronkę uwzględniłem, bo już sporo o niej pisałem. Jeżeli chodzi o Kob. Głowę to gdzieś umknęło. Łupki wierzowskie i Zagórnik -rzecz jasna, uwzględnione. A z fotek skorzystam, zwłaszcza jeśli idzie o  stanowisko podejźrzońca marunowego - bo nie posiadam. Adres jak poniżej: lukasz.gieruszczak@gmail.com. Autora zdjęć oczywiście podpiszę!

Witam, wspólnie z wydawnictwie Żywia z Żywca przygotowujemy przewodnik po Beskidzie Małym. Niewielki - taki, który będzie zawierał trzy trasy (tytuł wydawnictwa to "Trzy dni w BM"): Pierwsza trasa: Rzyki Jagódki - Groń JP2 (+Leskowiec) - Gancarz - Wapienica - Czuby - Pańska Góra; Druga Trasa: Kocierz - Łysina (Zamczysko) - Czarne Działy - Gibasy - Łamana Skała - Potrójna - Kocierz. Trasa trzecia: Okolice Magurki Wilkowickiej (z uwzględnieniem Żaru i Hrobaczej Łąki).

Podstawowy materiał jest opracowany, a więc wszystko co jest na mapach, w książkach (inaczej: ogólnodostępne). Jeżeli Wy, Drodzy Forumowicze, macie jakieś specjalne życzenia, związane z tymi trasami (historie, legendy, nieznane miejsca i obiekty), chętnie zostaną uwzględnione. Na wszystkie Wasze propozycje czekam z niecierpliwością!
Pozdrawiam serdecznie!
P.S. podaję także kontakt mailowy: lukasz.gieruszczak@gmail.com

9

(15 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Drogi Baco!
Piszesz:
Warto też zaznaczyć, że z doliną tą związana jest przepiękna legenda o bitwie stoczonej z oddziałem szwedzkich Rajtarów w czasie prowadzenia króla Jana Kazimierza do ojczyzny, wąskim wąwozem zwanym Hudulą, którą to opisywał w Potopie Henryk Sienkiewicz.
A mógłbyś powiedzieć, gdzie znajdę ten fragment w Potopie? Szukam, szukam - znaleźć nie mogę. A bardzo potrzebuję!
Z góry dziękuję! ŁG

10

(13 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Dziękuję!

11

(13 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Chciałem Was zapytać czy obiekt znajdujący się na zdjęciu (i nie chodzi o tę Panią;) to piwnica? Oczywiście to w Kocierzu Rychwałdzkim. Jeśli posiadacie jakieś info na ten temat, proszę o pomoc!

Bulowice i Roczyny;)

W górach śnieg! I to ile! Kiedy planowałem dzisiejszą wycieczkę, za oknem widziałem tylko kilka białych plam na Bukowskim Groniu. Nie przypuszczałem, że wyprawa w Beskid (trasa: Z Kocierz, przez Łysinę, Gibasy, Łamaną na Potrójną) okaże się tak śnieżna. Daria, z którą szedłem, również chyba tego nie przewidziała! Po drodze wstąpiliśmy - rzecz jasna - na Zamczysko i Czarne Działy. Poniżej kilka fotek, a ja polecam wam podobne wyprawy!

Widok na Babią Górę i dalej!:)

14

(95 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

To ja też się dołączam ze swoimi zdjęciami. Pierwszy link to zdjęcia z przełomu września i października:
http://nowiny.andrychow.eu/index.php/no … -beskidach
A drugie z lotu z końca października:
http://nowiny.andrychow.eu/index.php/no … za-jesieni
Pozdrawiam Forumowiczów! smile

15

(40 odpowiedzi, napisanych Etnografia Beskidu Małego)

Super! O osadnictwie wołoskim w Beskidzie Małym nie można zbyt wiele poczytać w Internecie. Warto sięgnąć po lokalną literaturę, książki Józefa Putka, czy obecnie Marcina Musiała. Ciekawe syntezy. Czasami fajne artykuły można znaleźć w żywieckiej Karcie Groni i Nowinach Andrychowskich. Ale temat bardzo ciekawy.  smile

16

(41 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Chodzi o to?

17

(33 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Sporo zdjęć z wyprawy w Beskid Mały na stronie Nowin Andrychowskich http://www.nowiny.um.andrychow.pl/index … -beskidach

18

(135 odpowiedzi, napisanych Planowane zloty)

więc jak końcowe ustalenia? 3-4, czy4-5? proszę o informację a postaram się wpaść na Limbę:)