Temat: Czupel

Czupel jest najwyższym szczytem Beskidu Małego. Należy do Korony Polskich Gór. Jakie wrażenia robi na Tobie ten szczyt?

Zobacz opis szczytu: Czupel

2

Odp: Czupel

Byłem w czerwcu, po wieloletniej przerwie na tym szczycie. Jest mała kapliczka, ale brakuje wyraźnej, wielkiej tablicy szczytu albo nawet kamienia z jego nazwą, a pod nią skrzyneczka zdobywców tego szczytu. Najwyższego szczytu w jednym z najbardziej malowniczych pasm Beskidów, a bardzo zapomnianych przez turystów.

3

Odp: Czupel

Szkoda tylko,że na samym szczycie, nie ma  żadnej informacji że już dotarliśmy na miejsce "kulminacyjne". Byłem na Czuplu w dniu 10.09.2008r. I nie byłem pewien gdzie znajduje się "wierzchołek", czy w miejscu gdzie na drzewie jest umieszczona kapliczka, czy w miejscu usypanych kamieni. Pozdrawiam

4

Odp: Czupel

Jeszcze kilka lat temu była tabliczka blaszana, nigdzie nie spotykana poza BM . Może wiartrołomy i wyrąb leśny przyczynił sie do degradacji szlaków i oznakowania sad

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

5

Odp: Czupel

kris_61 napisał/a:

Jeszcze kilka lat temu była tabliczka blaszana(...)

Owszem. Potwierdzam. Co się z nią stało??? Wiatrołomy... wyrąb... miejmy nadzieję, że nikt jej celowo "na pamiątkę" nie zabrał wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

6

Odp: Czupel

Ja ją ostatnio widziałem w dziupli zgiętą w pół.... wiatrołom pewnie jakiś łobuzowaty....

7

Odp: Czupel

po wyjściu na czupel z międzybrodzia (tym długim, stromym, czerwonym szlakiem;) miło się rozczarowałem, na szczycie panorama całkiem ładna - dzięki przecince i wiatrołomom, ale nawiększe zaskoczenie robi ławeczka z wygodnym oparciem - na której można siedzieć i podziwiać widoki okolic jeziora międzybrodzkiego i Góry Żar
gwarantuje że w środku tygodnia będzie nie zajęta;)

czupel nie imponuje może swą wysokością ale napewno warto się na niego wybrać, z czupla już nie daleko do magurki więc zawsze można wstąpić na złocisty napój z pianką ;p

8

Odp: Czupel

Zgadzam się! Warto wybrać się na Czupel! A co do wysokości to jest najwyższym szczytem Beskidu Małego i zaliczany jest do Korony Polskich Gór, więc pod tym względem jest w doborowym towarzystwie wink

9

Odp: Czupel

W ostatnią niedziele zaliczyłem Czupel i jak Darek zauważył oglądając moje zdjęcia strasznie dużo drzew znika. Nie wiem czy to wina jakiejś choroby czy co ale zastanawia mnie inna kwestia. Omijając juz kwestie wycinania drzewostanu zauważyłem bardzo małą ilość sadzenia nowych drzew. Nie jestem jakimś ekspertem w tej dziedzinie ale wydaje mi sie ze ilość sadzonych  drzew powinna być może nie równa ale przybliżona do ilości wycinanych.

10

Odp: Czupel

w tym roku zaliczyłem czupel góra średniej jakości. ani tabliczki niema na szczycie dobrze ze przynajmniej jest ławka. dobrze ze góra zalicza się do korony gór polskich bo inaczej nikt by tam nie szedł.

11

Odp: Czupel

Muszę się zgodzić w jednej kwestii - Czupel jako szczyt wchodzący w skład Korony Polskich Gór nie jest popularnym szczytem Beskidu Małego. Ale dla mnie i pewnie dla jeszcze kilku innych osób ma to swój urok. Można spokojnie sobie siąść na ławeczce i podziwiać piękne panoramy bez gwaru za plecami....

12

Odp: Czupel

Co to znaczy właściwie "góra średniej jakości"? Że nie ma baru na szczycie? A może automatu z coca-colą? Jak raczył zauważyć Lowell jest ławeczka, są widoki. A tabliczki nie ma bo pewnie jakaś menda ją wzięła na pamiątkę. Czego jeszcze więcej trzeba?
P.S. Na Everescie nie ma ławeczki wink

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-07-26 20:07:21)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

13

Odp: Czupel

Heh, ciekawe określenie - "góra średniej jakości". Powiem tak - na Leskowcu jest i ławeczka i tabliczka i wiata nawet. A i pewnie jest to "góra pierwszej jakości", choćby z uwagi na rzadko spotykaną w BM panoramę obejmującą wiele pasm karpackich, od B.Wyspowego, Gorców, Żywieckiego, Makowskiego po czasami, przy dobrej widoczności fragmenty Tatr czy Pienin. I co?? I to, że jest tam wieczny syf (no może poza pewnymi okresami w zimie, kiedy śmieci przykryje śnieg). Ehhhh czasem aż żal patrzeć na to co się dzieje z popularnymi zakątkami w Beskidach (i nie tylko). Dlatego myślę, że dobrze, że istnieją jeszcze takie "góry średniej jakości" jak Czupel. A to, że jest zaliczany do KGP??? No cóż, może nie będzie miłe, to co napiszę, ale jeśli KGP jest dla kogoś celem samym w sobie, to szczerze współczuję.

P.S. Celowo nie wspominam o off-road'zie bo ich pełno wszędzie hmm

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

14

Odp: Czupel

No tak. Biorąc pod uwagę popularność to najwyższym szczytem Beskidu Małego jest na pewno Leskowiec wink. Zresztą pewnie wiele osób tak myśli, a Czupel z niczym się im nie kojarzy...

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

15

Odp: Czupel

Trudno sie Piotrze z toba nie zgodzic ale mysle ze popularnosc Leskowca to Schronisko i Kaplica gdyby nie te obiekty to popularnosc tego szczytu byłaby o wiele mniejsza Trzeba równiez zgodzic sie z darkheus ze panorama z tego szczytu jest naprawde pierwszej jakosci Czupel zyskał na popularnosci gdy odebrał prym najwyzszej góry Beskidu Małego Łamanej Skale zawazyło o tym tylko kilka metrów Jesli popatrzymy na wartosci przyrodnicze  to Łamana Skała jest jedna z ciekawszych gór Beskidu Małego

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

16

Odp: Czupel

Po dłuuugiej przerwie, drugi raz byłem na Czuplu w 2. poł. września b.r. - i ta góra mnie zaskoczyła. Dopiero gdy zobaczyłem ławeczkę, wiedziałem, że jestem na szczycie. A wynika to pewnie z faktu, że za pierwszym razem Czupel był na tyle zarośnięty, że szczyt rozpoznałem jedynie po drewnianej tabliczce "Czupel 933 m n.p.m." umieszczonej na drzewie - nie przypominam sobie jakichkolwiek widoków. Natomiast obecnie widok jest przedni - od grzbietu biegnącego w stronęMagurki Wilk., przez pasmo Chrobaczej Łąki, aż po Żar.

Nasuwa mi się też kilka pytań, na które nie znam odpowiedzi:
Pytanie 1: od kiedy na Czuplu stoi ławeczka i kto wpadł na taki sympatyczny pomysł, żeby ją zamontować?
Pytanie 2: od kiedy na Czuplu jest ten kopczyk z kamieni?
Pytanie 3: czy ktoś wie coś o kapliczce znajdującej się na Czuplu?
Pytanie 4: skąd na ławce wzięła się wysokość 934 m, czy jest ona uzasadniona?


ławka i kopczyk na Czuplu

17

Odp: Czupel

Heh, to znowu jest tabliczka. Z pare tygodni temu nie bylo.
Co do pytan, to nie znam odpowiedzi a bywam w sumie tam czesto bo z kilka razy w roku. Zdziwila mnie tez ta rycina "934" jak Czupel ma 933.
Pierwszy raz ta laweczke widzialem wczesna wiosna 2010.
Kapilczke lata temu widzialem ta w drzewie. W tym roku nie bylo Maryji ale jak bylem potem nastepnym razem to znowu byla.
Kopczyki zapewne tak jak na pobliskim Rogaczu kwestie granic z Panstwem Łodygowickim.

Widoki z Czupla sa ekstra bo z jednej strony Beskid Maly i heny w strone Malopolski a z drugiej Zywiecki z Babia i Pilskiem oraz Mala Fatra i Tatry Zachodnie.

18

Odp: Czupel

Rafał napisał/a:

Dopiero gdy zobaczyłem ławeczkę, wiedziałem, że jestem na szczycie. A wynika to pewnie z faktu, że za pierwszym razem Czupel był na tyle zarośnięty, że szczyt rozpoznałem jedynie po drewnianej tabliczce "Czupel 933 m n.p.m." umieszczonej na drzewie - nie przypominam sobie jakichkolwiek widoków.

Ja tej ławeczki na szczycie Czupla jeszcze nie widziałem, a byłem na nim nie tak dawno neutral
Niegdyś podszczytowe partie Czupla porośnięte były przez bór świerkowy który uległ gradacji kornika. Później wycięto zasychający bór i dzięki temu teraz roztacza się ten piękny widoczek z Czupla na północ.

19

Odp: Czupel

wawri napisał/a:

Heh, to znowu jest tabliczka. Z pare tygodni temu nie bylo.

Chyba muszę wyraźnie "sprostować" jedną rzecz smile We IX.2011 tabliczki na Czuplu nie było, ewentualnie nie widziałem jej (jednak biorąc pod uwagę, że po szczycie kręciłem się dość długo, nie widzę możliwości, żebym jej nie zauważył - więc jej tam nie ma). To była 2. w moim życiu wizyta na Czuplu. Natomiast w trakcie mojego 1. wejścia na Czupel, a było to nie pamiętam już kiedy - najprawdopodobniej w 2. poł. lat '90 XX w. - drewniana tabliczka była przybita na drzewie.

Poza tym mam jeszcze jedno pytanie do oczytanych w temacie lub/i do mieszkańców regionu. Jak nazywa się - o ile w ogóle się jakoś nazywa - to wzniesienie (szczyt? góra?) mniej więcej w połowie drogi z Magurki Wilk. na Czupel, które na mapie Compassu ma wysokość 915 m n.p.m.?

20

Odp: Czupel

Rafał napisał/a:

Poza tym mam jeszcze jedno pytanie do oczytanych w temacie lub/i do mieszkańców regionu. Jak nazywa się - o ile w ogóle się jakoś nazywa - to wzniesienie (szczyt? góra?) mniej więcej w połowie drogi z Magurki Wilk. na Czupel, które na mapie Compassu ma wysokość 915 m n.p.m.?

Szczyt ten jest najwyraźniej bez nazwy. Na rzadnej z map Beskidu Małego z nią się nie spotkałem, a wszędzie widnieje ta wysokość 915 m neutral

21

Odp: Czupel

tez sie nad tym zastanawialem. Wiele takich punktow jest w gorach i nie maja nazwy a z drugiej strony czesto jakies niewidoczne wzniesienia maja. Komplikuje to sprawe korony np. BM jakby zebrac wszhystkie takie punkty/szczyty/gory bez nazwy wink

22

Odp: Czupel

Takie punkty zostały naniesione przez wojsku w celu łatwiejszego interpretowania położenia W końcu kiedyś nie było GPS-ów i jakoś sobie musieli radzić. Mapy wydawnictw wykorzystywały w swoich opracowaniach graficznych tego typu mapy stąd macie wiele punktów na mapie bez nazw

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

23

Odp: Czupel

Hm... a może by tak jakoś nazwać to "wzniesienie 915". Wprawdzie idąc od strony Magurki Wilk. nie zauważyłem napotkania jakiejś wielkiej wybitności, ale czy to od strony samego Czupla, czy to od strony siodła pod Czuplem, wyraźnie widać różnicę w wysokościach. Przy okazji - czy jest jakiś oficjalny urząd/organ, który nadaje nazwy geograficzne szczytom?

24

Odp: Czupel

Tak Jest to Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych - jednostka organizacyjna Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedzialna za ustalanie urzędowych nazw miast, wsi i ich części oraz nazw wszelkiego rodzaju obiektów fizjograficznych (góry, doliny, rzeki, jeziora, kanały, szczyty, przełęcze, wyżyny, niziny itd.) na obszarze Polski.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

25

Odp: Czupel

Dzisiaj byłem na Czuplu i widziałem tą ławeczkę i ten kopczyk. Na ławeczce pisało wysokość Czupla to 834 m i zapewne dlatego że liczona jest wysokość na szczycie tego kopczyka. Okazuje się że kopczyk i ławeczka nie są położone na samiutkim szczycie Czupla, lecz nieco poniżej. Sam to sprawdziłem. Szczyt Czupla znajduje się w kilkanaście metrów na zachód od miejsca w którym szlak podchodzący pod samą górę nagle schodzi w dół smile Oto zdjęcia z Czupla:
Widok ze stoku Czupla na północ

Zachód słońca widziany z pod szczytu Czupla


Szczyt Czupla