1

Temat: Ciekawe rośliny

Ciekawa jestem czy spotkał się ktoś z Was na szlaku z czymś takim ...
Dodam , że znalazłam ją bardzo wczesną wiosną na skraju lasu,  przy drodze jak wychodziłam na Potrójną .

http://lh4.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S2icVIVfb3I/AAAAAAAAAx8/FbzwcXCfOJw/s800/xx.JPG

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Ciekawe rośliny

Tą bezzieleniową roślinę spotkałem niedaleko mojego miejsca zamieszkania w pobliżu Soły. W Beskidzie Małym jej nie widziałem. Ta roślina to łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria).

3

Odp: Ciekawe rośliny

Jestem pod wrażeniem wiedzy! Nena czy mogę zasilić twoimi zdjęciami nasza galerię w temacie flory?

4

Odp: Ciekawe rośliny

Dariusz Tlałka napisał/a:

Tą bezzieleniową roślinę spotkałem niedaleko mojego miejsca zamieszkania w pobliżu Soły. W Beskidzie Małym jej nie widziałem. Ta roślina to łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria).

tak Darku, to łuskiewnik różowy smile Dla niewtajemniczonych dodajmy jeszcze , że jako roślina nie posiada chlorofilu co znaczy, że jest pasożytem . Jego kłącze rośnie bardzo długo pod ziemią i dopiero po ok. 10 latach pojawiają się różowe kwitnące pędy nadziemne, zazwyczaj na wiosnę . Za pomocą specjalnych ssawek wyssysa soki z żywiciela , którym najczęściej są olchy i leszczyny, rzadziej  topole, wiązy, buki, klony, graby, a w górach świerki. Ja go spotkałam na skraju lasu bukowego nad strumieniem. Łuskiewnik to rzadkość w naszych stronach , ponieważ zazwyczaj najwięcej go w lasach typowo grądowych i łęgowych , zasługuje więc myślę na uwagę smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5

Odp: Ciekawe rośliny

lowell79 napisał/a:

Jestem pod wrażeniem wiedzy! Nena czy mogę zasilić twoimi zdjęciami nasza galerię w temacie flory?

oczywiście lowell79 ,że możesz smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

6

Odp: Ciekawe rośliny

super! już wrzucam wink

Odp: Ciekawe rośliny

Ciekawymi roślinami podawanymi z Beskidu Małego są nasięźrzał pospolity i podejźrzon księżycowy z którymi związana jest legenda o "kwiecie paproci". Cóż za nazwy, czy ktoś jest wstanie je wymówić bezbłędnie za pierwszym razem. W rzeczywistości te paprocie wyglądają jakby kwitły, bo liść dzieli się na blaszkę liściową i część zarodnionośną przypominającą kwiatostan, a najbardziej jest to widoczne w noc świętojańską. Niestety mimo poszukiwań nie udało mi się ich tutaj znaleźć, gdyż są to rośliny trudne do odszukania. Ale jeśli tego dokonam to wrzuce je do galerii. Podaje stronkę z ich wyglądem.                                               www.atlas-roslin.pl/gatunki/Ophioglossaceae.htm

8

Odp: Ciekawe rośliny

ja też poszukam , może mi się uda któregoś z tych cudaków u nas odnaleźć smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

9

Odp: Ciekawe rośliny

Kiedyś chyba darkheush nazwał tą roślinkę bądź którąś z jej gatunków niezapominajką big_smile Z tej rodziny rośnie w BM kilka gatunków. Ten myślę jest jednym z ładniejszych z powodu lazurowobłęitnych kwiatów smile  I nie jest to niezapominajka big_smile Zagadka : co to za roślinka ? Bardzo popularna w BM wink

http://lh5.ggpht.com/_rjFUpirYyGY/S3BouXjTYiI/AAAAAAAAA2w/h2_YBqJrfAE/poz1.JPG

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

10

Odp: Ciekawe rośliny

Ta roślina to przetacznik (Veronica), ale jaki to nie wiem, za dużo jest tych gatunków.

11

Odp: Ciekawe rośliny

Tak to przetacznik smile , a dokładnie przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.)

Ostatnio edytowany przez nena (2010-02-09 16:00:23)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

12

Odp: Ciekawe rośliny

Ciekawą roślinę też spotkałem z wilgotnym bliźniczysku powyżej Krzeszowic Górnych. Okazało to się być chroniona goryczka wąskolistna będąca na Czerwonej liście zagrożonych Polski i wpisana do Czerwonej księgi Karpat. Goryczka ta niewielka, o wąskich liściach i dzwonkowatych fioletowych kwiatach.

13

Odp: Ciekawe rośliny

Darku , jeśli robisz fotki roślinkom , byłoby miło gdybyś tu je wstawiał przy opisie . Dobrze widzieć to o czym się czyta . smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

14

Odp: Ciekawe rośliny

Nena. Niestety tej rośliny nie robiłem zdjęć. Odnalazła mi się przypadkiem, a nie miałem wtedy aparatu.

15

Odp: Ciekawe rośliny

Wróćmy jednak do nasięźrzała pospolitego. Opowiem o legendzie tej paproci.
"Nasięźrzał jest maleńką paprocią, bardzo szczególną, bo mającą jeden tylko listeczek, z którego pochwiastej nasady wychodzi cienki kłosek z owocowaniem. Wygląda to jakby język węża wychodzący z liścia - przez analogię wąż wysuwający się z zieleni, żeby kusić Ewę. Wiemy, że została skuszona. Nic więc dziwnego, że roślina, będąca w wyobraźni uosobieniem sceny kuszenia niewiasty w raju, została przede wszystkim magiczną rośliną, mającą  zdolność jednania miłości. Czarodziejska roślina staje się w ręku człowieka magiczną, czyli z nadprzyrodzonymi własnościami, często dopiero wówczas, jeżeli będzie zebraną w szczególny sposób, bądź jeżeli nad nią wymówi się magiczną formułę. Tak się ma rzecz z nasięźrzałem. Lud opowiada, że dziewczyna chcąc zjednać sobie miłość chłopca musi zdobyć tę paproć w szczególniejszy sposób. A więc upatrzywszy za dnia miejsce, gdzie rośnie nasięźrzał, musi iść tam o północy nago i obróciwszy się tyłem - żeby jej diabeł nie porwał - rwać go, wymawiając pewną formułę:

Nasięźrzale, nasięźrzale,
Rwę cię śmiale,
Pięcią palcy, szóstą dłonią,
Niech się chłopcy za mną gonią;
Po stodole, po oborze,
Dopomagaj Panie Boże.

Nasięźrzał w pewnych tylko okolicach kraju się zdarza; tam gdzie go nie ma, przenosi lud te praktyki na inne rośliny." Kto wie, czy nie on właśnie był pierwowzorem zakwitającego w noc świętojańską, spełniającego wszystkie życzenia, cudownego kwiatu paproci, o którym dziś czytać możemy w baśniach. Teraz już nie dziwi, dlaczego prawie całkowicie zniknął. Mam nadzieję, że nie będziemy tej tradycji podtrzymywać.

16

Odp: Ciekawe rośliny

Nasięźrzała pospolitego i podejźrzona księżycowego albo innego będzie trudno znaleźć w BM , chociażby z tego względu ,że są to relikty. Dodajmy, że są to najprymitywniejsze gatunki paproci.   Poza tym nie wiem czy tutejsze warunki glebowe zwłaszcza dla tego pierwszego są odpowiednie. Niemniej warto zajrzeć podczas wędrówek na mokre łąki i torfowiska albo na coraz bardziej zostawione same sobie miedze. W sumie to dobry znak , że w BM zaprzestaje się użytkowania i nawożenia łąk górskich . Być może jakieś gatunki mają szanse się odnowić albo ponownie zadomowić na tych terenach.

A co do tradycji ganiania nago za nasięźrzałem po lesie to też mam taką nadzieję, że nie powróci  lol

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

17

Odp: Ciekawe rośliny

Nasięźrzała pospolitego z Beskidu Małego podaje się z podnóży Złotej Góry w Brzezince Dolnej, z podnóży Leskowca w Rzykach-Mydlarzach oraz z Kukowa, a podejźrzona księżycowego z Suchego Wierchu, z Nowego Świata i z Jaworzyny (obecnie Groń Jana Pawła II). Spróbuje je w tym roku odnaleźć z tych stanowisk, oczywiście bez podczymywania tej tradycji wink

18

Odp: Ciekawe rośliny

hmm ... a to ciekawe , no to koniecznie trzeba ich szukać big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

19

Odp: Ciekawe rośliny

Dodam jeszcze że tą magiczną paproć miłości jaką jest nasięźrzał pospolity corocznie obserwuje u mnie w Kętach Podlesiu smile

20

Odp: Ciekawe rośliny

Darku mam pytanie , co znaczy to słowo  "z wyłaczeniem /wyłaczeniami" przy zwrocie ochrona ścisła . Czy tu chodzi o poddanie danego stanowiska szczególnej obserwacji, ochronie , monitoringowi, rejestrowi ???

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

21

Odp: Ciekawe rośliny

Gatunek objęty ścisłą ochroną z wyłączeniem, to taki który podlega ścisłej ochronie tylko w miejscach gdzie występuje mniej licznie. Natomiast monitoring, rejestr, obserwacja najczęściej stosuje się do gatunków zagrożonych wyginięciem. A wiele gatunków ściśle chronionych to gatunki zagrożone.

22

Odp: Ciekawe rośliny

rozumiem , dzięki smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

23

Odp: Ciekawe rośliny

Jeśli chodzi o góry, to z moich obserwacji wynika że nasięźrzał pospolity najczęściej występuje na wilgotnych łąkach na podłożu wapiennym, rzadziej w zaroślach łęgowych, natomiast podejźrzon księżycowy w murawkach na podłożu wapiennym, rzadziej w bliźniczyskach, w widnych lasach. Nie jest łatwo je odszukać. Są to niewielkie rośliny, które skrupulatnie się maskują wśród większych roślin runa. Natomiast pozostałe podejźrzony należą już do najtrudniejszych do odnalezienia roślin Polski. Ależ miałem satysfakcje gdy odnalazłem w zeszłym roku nowe stanowisko w Polsce podejźrzona marunowego big_smile Na ten rok mam w planie znaleźć nowe stanowisko podejźrzona rutolistnego. Moja znajoma botanik z Wrocławia wierzy że znajde napewno. Zobaczymy, może w Beskidzie Małym wink

24

Odp: Ciekawe rośliny

o ile mi wiadomo skałki wapienne występują na Pańskiej Górze (Andrychów) w rejonie Leskowca raczej trudno o takie

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

25

Odp: Ciekawe rośliny

Nie czekając aż pierwsze rośliny zakwitną na wiosnę, przeżuciłem się na makrofotografie roślin tych najbardziej prymitywnych. W efekcie którym wyszły mi dopiero ciekawe rośliny, niektóre wyglądają naprawde dziwnie, przypominają dosłownie robaki big_smile Spróbuje takie zdjęcia zrobić w Beskidzie Małym, a potem dam je galerii.