Temat: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Zostałem poproszony przez przyjaciela z górskich szlaków o umieszczenie tej informacji tutaj.

Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej organizuje akcję sprzątania szlaków w Beskidzie Małym. Akcja odbędzie się w pięciu terminach (4 z nich to długi weekend majowy). Szczegółowe informacje można uzyskać u Tomasza Węgrzyna - mail: twegrzyn@ptt.org.pl lub telefonicznie - 505-605-833.

Ja osobiście prawdopodobnie wyskoczę w rejon Potrójnej.

https://lh4.googleusercontent.com/-yB7fr-14l-Y/T5O15P8Iz-I/AAAAAAAAOjQ/F5HXovBHf5M/s800/plakat_sprzatamy_beskid_maly.jpg

Ostatnio edytowany przez darkheush (2012-04-22 10:41:36)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

2

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Lubię takie akcje smile
Ale najsympatyczniejszym dla mnie momentem jest spotkać w BM-ie,
ludzi zbierających śmieci poza akcjami, co mi się już przytrafiło smile
               -------------------------------------------------
Niestety w tych terminach będę daleko na północy Polski sad

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

3

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Będę akurat w weekend 5/6 maja w Polsce smile  Wstępnie planuję razem z moimi dziewczynami i może jeszcze kimś big_smile  trasę z Leskowca na Potrójną big_smile Więc się do akcji przyłączymy smile

4

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Garść szczegółów dotyczących dnia 29 kwietnia:

Start o godzinie 11 z przystanku PKS przy kamieniołomie w Kozach. Worki i rękawiczki dostępne na miejscu zbiórki.
Trasa: Kamieniołom-Hrobacza Łąka-Groniczki-Kopce-Przegibek (powrót tą samą trasą).

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

5

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Bardzo dobrze, że takie akcje powstają. Kiedyś nawet myślałem o czymś takim. Nie wiem co prawda jak to się stało, że pojawiliśmy się jako forum pod nagłówkiem Współpraca, ale widocznie nie wszystko muszę wiedzieć smile

6

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Piękna akcja.
Śmieci to jest to, co najczęściej mnie wkurza w górach. Są wszędzie sad
Już teraz wiem, że teoretycznie będę się mógł załapać tylko na ostatni termin. Obiecuję, że jeżeli mi się to nie uda, to odpracuję kiedyś w toku indywidualnym.

7

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Może i mnie się uda wziąć udział w którymś z terminów.. no niestety niektórzy ludzie chyba mózgów nie mają i dzięki nim wszędzie możemy podziwiać śmieci.. takich to powinno karać się nie mandatami, ale kazać im sprzątać w ramach prac publicznych to może by się nauczyli korzystać z koszy!

8

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Dzisiaj osobiście widziałem jak ludzie zbierali śmieci na Skrzyżowaniu Panienka (pomstując na flejtuchów), ale fakt że byli to emeryci, bo niestety wielu młodych nie ma już tego nawyku... A najprościej byłoby po prostu nie rzucać w krzaki, tylko zabrać ze sobą. Plastikowa butelka waży niewiele, a jak zabiera miejsce to można ją przecież przed włożeniem do plecaka zgnieść nogą.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

9

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Zrobie małego off topa ale nie tylko turyści nie potrafią myśleć otóż kilka lat temu jakaś organizacja  Gminy Stryszawa (nie mam pojęcia czy sama Gmina czy jakas organizacja turystyczna) umieściła na szczycie Leskowca znany nam wszystkim kosz .Niestety wykazała tylko tyle troski o ten pojemnik ,ludzie widzac pojemnik wrzucają do niego śmieci i to jest logiczne ,natomiast nikt z tych co go w tym miejscu umiescili nie mysli o jego opróżnianiu . W taki oto sposób coś co mało służyc w utrzymaniu porządku ,wyżądza wiecej szkody niż pożytku , gdyby nie było pojemnika większość turystów zabrałaby smieci ze sobą .A tak na dziś to wygląda.                                    .                                         

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2012-04-22 20:22:54)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

10

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Ferdynans m.in. dlatego w Tatrzańskim Parku Narodowym nie uświadczysz żadnego kosza, a na wszelkich tablicach informacyjnych piszą, że masz ze sobą zabrać do doliny to co przyniosłeś. Jest też inny aspekt koszy na co zwracali kiedyś na KFG biolodzy z TPN - zwierzyna niestety się uczy, że może podjadać resztki ze śmietnika, a podobno jest niewskazane, żeby dzikie zwierzęta się w ten sposób "stołowały".

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

11

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Nawet bardzo niewskazane żeby zwierzaki wyjadały resztki z koszy. Po pierwsze mogłoby to oznaczać częstsze spotkania z człowiekiem i różnie by takie spotkanie mogłoby się zakonczyć. Po drugie takie łatwe kąski skusiłyby zwierzęta do zbliżania się do siedzib ludzkich bo po co polować skoro w koszu podano prawie jak na tacy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabieranie resztek jedzenia i śmieci ze sobą. Nawet wyrzucenie niewinnego ogryzka, który się przecież szybko rozłoży, może stać się początkiem przywyknięcia zwierzaków do tego iż człowiek to źródło łatwego papu.

12

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Odnośnie koszy w górach ferdynans i piotr mają całkowitą rację. Zresztą zdjęcia mówią same za siebie … sad.
Akcje akcjami i nikt nie zaprzeczy ich pożytkowi, ponieważ dbać o otoczenie powinniśmy wszyscy i to nie tyko w czasie takich akcji, niemniej jednak jak się widzi zdjęcia ferdynansa i nie tylko, ponieważ wystarczy spojrzeć na otoczenie wiosną, po zejściu śniegu. Odsłaniają się wtedy ogromne ilości dzikich wysypisk śmieci. Wtedy człowiek zaczyna wątpić, czy kiedykolwiek zdołamy uporać się z tym problemem. … . Dopóki nie zmieni się całkowicie myślenie ludzi w tym kierunku będziemy zbierać śmieci po innych w górach i dolinach do końca świata … mad.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

13

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Też się przyłączę do akcji razem ze znajomymi .
Mamy plany na sprzątanie w rejonie Potrójna - Leskowiec w dniu 5 i 6 maja .

W tamtym roku na wiosnę brałem udział w podobnej akcji na Podgórzu w Krakowie , połączonej z happeningiem Chrisa B.Gray 365 drzew na 365 dni roku  big_smile .

https://picasaweb.google.com/110481057918358045639

więcej w albumie  ' happening Chrisa '

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

14

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Dobrze że takie akcje są, bo nie lepszego widoku jak czyste góry wśród dzikiej natury smile Niestety nie wszyscy to doceniają i pozostawiają w górach to co zabierają. Problem śmieciowy chyba będzie od zawsze dopóki nie zmieni się nastawienie ludzi big_smile
Nie wiem czy będę mógł wiąźć udział w tej akcji, bo akurat ten okres będę miał mocno zajęty w związku z ukazaniem się czegoś czego długo oczekiwałem. Za niedługo będę mógł wyjaśnić o co chodzi big_smile

15

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

1 maja 2012 - godz. 8:00 zbiórka przy GOK w Porąbce
Trasa: Porąbka GOK - Zapora Porąbka - Żar - Kiczera - Kocierz - Beskid - Przełęcz Kocierska - Przełęcz Targanicka - Bukowski Groń - Porąbka

3 maja 2012 - godz. 10:00 zbiórka przy kościele w Kocierzu Rychwałdzkim
Trasa: Kocierz (Kościół) - Łysina - Gibasówka - Łamana Skała - Potrójna - Kiczora - Przełęcz Kocierska - Kocierz
(Ewentualny nocleg u Ani i Rafała)

5-6 maja 2012 – godz. 9:00 zbiórka na andrychowskim dworcu PKP
Trasa: Andrychów Dworzec PKP - Gancarz - Groń JPII - Leskowiec-  Łamana Skała - Potrójna (nocleg u Ani i Rafała) - Czarny Groń - Jawornica - Kiczora - Złota Górka - Trzonka - Bukowski Groń - Porąbka

Ostatnio edytowany przez darkheush (2012-04-27 06:26:17)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

16

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Mały fotoreportaż z pierwszego dnia akcji podesłany przez Tomasza Węgrzyna. Ode mnie brawa dla ekipy, a i widzę przynajmniej trzy znajome mi pyszczki wink (klik w obrazek)

https://lh4.googleusercontent.com/-SomAldJM7OU/T518MtI4G7I/AAAAAAAAH28/etJmFisxNz0/s800/DSCF1402.JPG

Ostatnio edytowany przez darkheush (2012-04-30 09:49:44)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

17

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Kapitalna akcja smile

Nasza grupa pod przewodnictwem Jardo rusza do boju 5 maja trasą Leskowiec - Potrójna
( nocleg w chatce studenckiej u Olafa ) .

Kto chętny niech dołącza do nas . Przyda się każda para rąk  wink

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Witam Was serdecznie!!!
Bardzo miło mi, że z częścią Was spotkam się na szlaku, gdzie wspólnie zabierzemy się za ratowanie naszej przyrody. Już jutro startujemy w rejon Żaru, Przełęczy Kocierskiej i Bukowskiego Gronia.

Poniżej przesyłam Wam linka z relacji naszego pierwszego wypadu w rejon Hrobaczej Łąki z dnia 29 kwietnia 2012r.

Z tatrzańskim pozdrowieniem

Tomek

http://www.bielsko.ptt.org.pl/?p=977

Ostatnio edytowany przez Tomasz-PTTbielsko (2012-04-30 22:38:50)

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Przesyłam Wam relację z kolejnego wyjścia w górki w ramach akcji "Sprzątamy Beskid Mały"

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz

http://www.bielsko.ptt.org.pl/?p=980

20

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

To znowu ja smile  Jutro docieram rano do Polski i ruszam tak jak zapowiadałem big_smile  10.55 busem z BB do Andrychowa, potem następnym busem Rzyki Jagódki i włączamy się w akcję sprzątania na trasie Leskowiec- SST Pod Potrójną  big_smile

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Witam!

Jeżeli ktoś się wybiera z Andrychowa na szlaki w ramach akcji "Sprzątamy Beskid Mały" to proszę o kontakt telefoniczny ze mną pod numerem 505-605-833

Z tatrzańskim pozdrowieniem

Tomasz

22

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Wyprawa w BM za nami sad niewielu z nami się zabrało, ale w stałym składzie ruszyliśmy w sobotę z Rzyk Jagódek na Leskowiec a potem na Potrójną. Mieliśmy przygotowane worki na śmieci, ale okazało się że w zbyt małej ilości sad Niestety szlak na Groń JPII masakrycznie zaśmieciony sad Przodują jednorazowe chusteczki i papierki po cukierkach. Po dojściu na Leskowiec mieliśmy już worki pęłne sad Dziękuję tym co się do mnie przyłączyli smile  Szczególnie córce Ani która przodowała w zbieraniu śmieci smile

Ostatnio edytowany przez jardo (2012-05-07 16:48:28)

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Dzięki za pomoc.

Przesyłam Wam kolejne relacje ze "Sprzątania Beskidu Małego":

http://www.bielsko.ptt.org.pl/?p=1003

http://www.bielsko.ptt.org.pl/?p=1013

Ponad to 4 maja uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kozach również wyruszyli na szlaki.

Pozdrawiam
Tomek

Ostatnio edytowany przez Tomasz-PTTbielsko (2012-05-08 03:13:09)

24

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Szacuneczek dla wszystkich, którzy sprzątają i sprzątali nasz Beskid Mały  - czy to akcyjnie, czy bez okazji  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Akcja "Sprzątamy Beskid Mały"

Witam

W dniu jutrzejszym (19.05.2012r.) o godzinie 12:00 spod przystanku przy kamieniołomie w Kozach, ruszamy na kolejną trasę w ramach akcji "Sprzątamy Beskid Mały". Sprzątamy niebieski szlak z Wilczego Stawu do Koziańskiego Kamieniołomu i cały jego teren. Do współpracy przyłączą się m.in. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kozach.
W ten sam dzień również na "sprzątanie" wybierają się uczniowie Szkoły Podstawowej z Rzyk, którzy będą działać w rejonie Gancarza i Leskowca.
Do tej pory zebraliśmy ze szlaków ponad 2000 litrów!!! różnego rodzaju śmieci... Niestety nie ma się czym chwalić. Licznik zebranych śmieci pokazuje nam z jakim ogromnym problemem mamy do czynienia w górach.


Z tatrzańskim pozdrowieniem

Tomek

Ostatnio edytowany przez Tomasz-PTTbielsko (2012-05-18 16:22:10)