Temat: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Idąc na Zlot, przypomniał mi się jeden temat. Mianowicie, gdzieś w okolicach szczytu Jawornicy był onegdaj (rok 1938) wzniesiony przez Koło PTT w Andrychowie schron turystyczny. Więcej informacji można znaleźć w artykule na andrychow.pl.

I tutaj mój ukłon w stronę Ferdynansa przede wszystkim wink Kilkukrotnie w ostatnich latach poszukiwałem resztek owego schronu. Niestety nie udało mi się na nie trafić. Z dzieciństwa pamiętam, wyraźne resztki fundamentów, jednak nie mogę sobie przypomnieć dokładnej lokalizacji. Może Ty udzielisz kilku wskazówek, czy wsponiane fundamenty są jeszcze widoczne, i jak je odnaleźć.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

2

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Kilkanaście lat temu szczyt Jawornicy wyglądał zupełnie inaczej ,przede wszystkim rozpościerał się wspaniały widok, specyficzne położenie ,wysunięty na północ bastion umożliwiał obejrzenie panoramy praktycznie całego Beskidu Małego Był to tzw Andrychowski Giewont krzyż na szczycie był widoczny z Andrychowa i okolicznych wiosek większość miejscowych po widoczności krzyża potrafiła określic stan pogody na najbliższe dni. Wszystko zarosło dlatego tak trudno się zorientować , fundament schronu istnieje do dzisiaj ,znajduje się po prawej stronie kilkadziesiąt metrów od krzyża idąc w kierunku Potrójnej kilka m od szlaku mocno zarośnięty. Krzyż upamiętnia tragiczna śmierć czworga narciarzy z andrychowskiego klubu Beskid uczestniczących w Gwiazdzistym Rajdzie Narciarskim 1935r którzy zginęli na Babiej Górze (Na Babiej Górze również znajduje sie lastrykowy krzyż upamiętniąjący to wydarzenie w pobliżu ruin niemieckiego schroniska Beskidenverein) 14 lutego tego roku minęła 75 rocznica tego wydarzenia Zarząd Oddziału PTTK w Wadowicach uzyskał od Komisji Turystyki Górskiej zgodę na nazwanie imieniem Rodziny Frysiów żółtego szlaku turystycznego prowadzącego z Przełęczy Bukowskiej do Targanic ,potem na Jawornicę  i do Rzyk Praciaków

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:48:12)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

3

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Przypuszczam, że nasze rozmowy przyczynią się  do tego, że Jawornica będzie częściej odwiedzana. Nareszcie odział PTTK oznakował dodakowe szlaki wpływajace na atrakcyjność tego rejonu.
Pamiętam wyjatkowosc Jawornicy, kiedy przewodnicy z okolicznej przeł. kocierskiej  prowdzili wycieczki pod Jawornicę, tłumacząc cel wybudowania krzyza na szczycie. Był badzo atrakcyjnym, ustronnym miejscem, skąd roztaczały się niesamowite widoki.

Dla mnie Jawornica, jest dalej najbardziej fascynujacym szczytem w tym rejonie. smile

Tak myslę, żeby za pośrednictwem forum stworzyc fundajcę, dzieki ktrej mozna wybudowac platformę widokową, taką - jak na Baraniej.

W zasadzie dzisiaj juz jest ona nie potrzebna, ale las na Jawornicy ma się dobrze smile

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2010-02-27 09:06:03)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

4

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

kris_61Pomysł bardzo ambitny, platforma widokowa w tym miejscu, hmm brzmi cudownie. Ciekawi mnie co myślą o tym inni forumowicze?


Na pewno będę chciał na wiosnę wybrać się na Jawornicę, bo do tej pory byłem na tym szczycie tylko raz i to dawno. Czas nadrobić zaległości...

5

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Platforma widokowa...? Hmmmm jestem na tak smile Ja też mam chrapkę na Jawornicę wiosną zgadamy się Adminie smile Chciałbym poszukać tych fundamentów schronu:)

Ostatnio edytowany przez angi (2010-02-27 09:35:11)

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

6

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

A ja platformie mówię - nie. Po co "niszczyć" jeden z niewielu naprawdę spokojnych jeszcze zakątków Beskidu Małego. Jeśli chodzi o poszukiwania schronu, to piszę się jako trzeci na wiosnę wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

7

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

darkheush też mi podobne mysli chodza po głowie.  Czy promować niektóre miejsca w Beskidzie Mały czy też nie... A jeśli tak , to jak?   Pytanie czy taka platforma widokowa przyciągnie wiele osób?

angi i darkheush   Super, większą grupą zawsze raźniej! wink

8

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

lowell79 napisał/a:

Czy promować niektóre miejsca w Beskidzie Mały czy też nie... A jeśli tak , to jak?   Pytanie czy taka platforma widokowa przyciągnie wiele osób?

Promować - tak, ale nie pod kątem turystyki masowej. Pytasz, czy taka platforma przyciągnie wiele osób. Obawiam się, że tak, z uwagi na bliskość dość sporego węzła szlaków na Potrójnej. W końcu to latem kilkadziesiąt minut spacerku. Popatrz co stało się z Grotą Komonieckiego. Jak ja ją poznałem iks lat temu, to nie było mowy o śmieciach w Grocie. Teraz powrót z Groty z reklamówką śmieci jest w moim wypadku sprawą normalną sad Zdaję sobie sprawę z potrzeby promocji Beskidu Małego, ale nie za taką cenę - niech w tych maleńkich, jak by nie patrząc górkach, zostanie kilka miejsc gdzie można się wyciszyć, gdzie można iść po znakowanym szlaku i nie spotkać żywej duszy. A takim miejscem jest dla mnie właśnie Jawornica wink

P.S. Dobra, a teraz zmykam na Hrobaczą Łąkę big_smile Wrócę pewnie jutro i zdam relacyję z kolejnego zimowego wypadu w Beskid Piękny zwany czasami Małym wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

9

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

darkheush napisał/a:

A ja platformie mówię - nie. Po co "niszczyć" jeden z niewielu naprawdę spokojnych jeszcze zakątków Beskidu Małego. Jeśli chodzi o poszukiwania schronu, to piszę się jako trzeci na wiosnę wink

Po dłuzszym przemysleniu, to chyba przyznam, że masz rację. Miejca widokowe zarosły  i nie widomo co nam jeszcze zgotuje przyroda?
Gibasów Groń kilka latemu był zalesiony, teraz jest goły, a widoki same sie wyłoniły wink

Ps. Czekamy na relacje ze szlaku smile Pozdrawiam!

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

10

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

A co powiecie na platformę widokową i lodówkę z napojami Coca-coli? Można by jeszcze dodać lunetę... smile
A tak poważnie - chcecie żeby tłumy zadeptały Beskid Mały? Zobaczcie co się dzieje w lecie w polskich Tatrach. Mam przykre wrażenie, że większość ludzi nie dojrzała do obcowania z przyrodą, bo i też nikt w Polsce w sposób planowy i zorganizowany nie uczy jak się zachowywać w górach, czy w ogóle w parkach narodowych, rezerwatach itp. Ludzie traktują góry jak kolejny lunapark, gdzie można sobie poszaleć, pohałasować, zrobić piknik z obowiązkowym grillem, następnie zostawić śmieci pod kamieniami lub wprost na łące... Lowell79, wybacz adminie, bardzo lubię twoją stronę i forum, ale tłumy w Beskidzie Małym to ostatnia rzecz, której bym chciał...

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-02-27 13:17:15)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

11

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Ja też nie chce tłumów w Beskidzie Małym, nie do tego zmierzała moja wypowiedź, bardziej była ona ukierunkowana pod kątem widoków, jakie z Jawornicy, kiedyś można było podziwiać. Miło byłoby je zobaczyć!  Tylko jakim kosztem?  Stąd dalsze  pytanie co o tym myślicie? I ciekawość reakcji...

darkheush Grota Komonieckiego raczej nie wchodzi do masowej turystyki w Beskidzie Małym. Cały czas mnie dręczy temat , czy w ogóle ją opisywać na stronie czy też pozostawić to co najpiękniejsze w dalszym ciągu bardziej tajemnicze i nie odkryte? Coś w stylu: dla wytrwałych poszukiwaczy. Z drugiej strony nawet Truś w swoim przewodniku naszkicował piękną drogę do Groty! Tak jak wspominaliście, kultura turystyki nie stoi na wysokim poziomie! Szkoda, aby coś zostało zadeptane! Może zrobić niektóre tematy wyłącznie dla zarejestrowanych czytelników?

12

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Na Jawornicy  w latach osiemdziesiątych istniał mały punkt widokowy niebyła to platforma w stylu Baraniej Góry ze stali i betony a mały drewniany podest na podwyższeniu ,po jednym roku nie było po obiekcie śladu prawdopodobnie został zniszczony przez wandali. Punkt urządził andrychowski oddział PTTK Jawornica w dawnych latach pełniła role majówkowej góry wiosna udawały się na jej szczyt spore grupy amatorów górskich wycieczek z Andrychowa i okolic, z biegiem lat zatracił się ten zwyczaj .A dzisiaj jak pisałem w poprzednim poście ze jest to wysunięty bastion obok głównego szlaku i w górskich wędrówkach przejście przez Jawornicę przeważnie nie jest po drodze ,na dodatek nieprzyjemne podejście z Targanic zniechecające turystów czyni tą górę jedną z najrzadziej odwiedzanych w Beskidzie Małym A co do tłumów postępu nie damy rady zatrzymać jest w tym momencie bardzo duża presja inwestorów na ta małą wyspę górska jeśli inwestorzy poczują kasę zrobią co będą chcieć A my niewiele możemy zdziałać jedynie co pozostaje to walczyć o poszerzenie istniejących rezerwatów przyrody lub tworzenie nowych tylko jak to zrobić???????????????

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:52:46)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

13

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Beskid Mały jest tylko chroniony parkiem krajobrazowym i trzema niewielkimi rezerwatami, a obecnie jest bardzo trudno polepszyć ten stan ochrony. Park krajobrazowy prawie wogóle nie ma zakazów i można robić tu inwestycje. Beskid Mały miał być częściowo chroniony obszarem natura 2000, gdzie nie dopuszcza się integrowania w przyrodę. Ale czy ten obszar powstanie, mam duże wątpliwości.

14

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Wracając do początku dyskusji i symbolicznego krzyża pamięci, tragedię na Babiej w 1935r  opisał Władysław Midowicz  i opublikował w książce SYGNAŁY Z GÓR (praca zbiorowa) wydanej w 1973r. Pan Władysław Midowicz był wtedy gospodarzem schroniska na Markowych Szczawinach.
W piwnicy ruin schroniska Beskidenverein nocowałem  w początku lat 70 XXw  ( to były moje lata)

15

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

No niestety piwnica juz praktycznie nieistnieje przed dwoma laty zapadły sie juz resztki betonowego stropu i dzis spanie byłoby raczej nieprzyjemne ,dosc duza wilgoc . Ruiny schroniska znajduja sie w pobliżu zielonego szlaku do Lipnicy Krzyz upamietniajacy tragedie Czworga Narciarzy bo tak się nazywa znajduje sie równiez przy tym szlaku ok 400m niżej  W poblizu ruin schroniska znajduje sie najwyżej połozone zródło w Beskidach    ,,Głodna Woda'' schronisko wybudowane w 1905 r i juz posiadało wodociąg na grawitacje zasilany własnie z tego zródła czego do dzisiaj niema na Leskowcu Historia Babiej Góry i wydazen na jej szczycie jest bardzo ciekawa i długo by oniej pisac . Według mnie jest to najciekawsza góra beskidzka,choc bardzo kaprysna

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

16

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Dariusz Tlałka napisał/a:

Beskid Mały jest tylko chroniony parkiem krajobrazowym i trzema niewielkimi rezerwatami, a obecnie jest bardzo trudno polepszyć ten stan ochrony. Park krajobrazowy prawie wogóle nie ma zakazów i można robić tu inwestycje. Beskid Mały miał być częściowo chroniony obszarem natura 2000, gdzie nie dopuszcza się integrowania w przyrodę. Ale czy ten obszar powstanie, mam duże wątpliwości.

Z tego co mi wiadomo to jesienią ubiegłego roku rząd Polski zatwierdził obszary Natura 2000 w tym fragmenty Beskidu Małego i przesłał je do Brukseli w celu ostatecznej akceptacji.
http://natura2000.gdos.gov.pl/natura200 … biorniki=Y
To link do przybliżonej lokalizacji.
A jeśli chodzi o zagospodarowanie B.M. to w pełni popieram. Turystyka - tak, ale nie masowa.

Ostatnio edytowany przez gajopi (2010-02-27 22:50:28)

17

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

No to dobrze, więc czekamy na zatwierdzenie tego obszaru. Akurat w obszarach natura 2000 nie jestem na bieżąco. Obszar ten natomiast zajmowałby około 72 km kw, na około 400 km kw powierzchni Beskidu Małego, czyli stosunkowo niewiele, ale obejmujący jego najcenniejsze fragmenty.

18

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

no niestety to co powstało już i jest w planie do wybudowania raczej nastawia się bardziej  na masową turystykę ... hmm i najgorsze , że właśnie w paśmie Leskowca

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

19

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Aby ocenić zmiany jakie zaszły na Jawornicy i jej walory widokowe  pozwolę sobie zacytować opis  panoramy z przewodnika K Sosnowskiego wydanego1948r                                                                                                                                                                            ......Jawornica 834 m,punkt widokowy pierwszorzędny . Jej 3 km długi grzbiecik,cały szeroką halą zasłany ,kończy się gołym pagórkiem ,jak bastion nad nizinami sterczącym.Widok z niego na wszystkie strony otwarty .Świetnie widnieje Andrychów z wielką fabryką płócien ,Czaniec z fabryką papieru ,Kęty nad Sołą, wprawo , Wadowice ,dziesiątki podgórskich wiosek  z kościołami , w głębi majaczeją Kalwaryjskie wzgórza ,Zator,Oświęcim i dymy fabryk górnośląskich ,szczakowskich ,trzebińskich i jaworznickich kopalń  Z przeciwnej strony widny jak na dłoni cały Beskid Mały ,jego czuby gołe i lesiste pasma a zza nich na dalszym planie wychyla się cała panorama najwyższych Beskidowych szczytów''                                                 ..Nikt nie zna dokładnej daty daty postawienia krzyża na Jawornicy jeśli ma ktoś jakąś wiedzę proszę o informacje. Sądząc po opisie  w tym okresie  jeszcze go  nie było, myślę ze autor nie pominął by tak charakterystycznego obiektu w swoim opisie

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:55:54)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

20

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Aż miło się czyta. W wyobraźni widzę te widoki i tę długą halę. Nie wiedziałem, że w Czańcu była jakaś papiernia?
To, jak na rok 1948 - postęp przemysłu był znaczący. Oczywiście przez długie lata Andrychów był postrzegany, jako miast przemysłowe o profilu włókieniczo - technicznym.

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2010-03-17 21:49:58)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

21

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Mam może interesujące was skany fotografii do tematu, który został tu poruszony. Przypuszczam, że każdy z was chciał przynajmniej zobaczyć jak to schronisko wyglądało.

Schronisko wybudowano w 1938 na zakupionej parceli przez Franciszka Frysia (aktywnego działacza i prezesa Koła PTT w Andrychowie w latach trzydziestych). Stylowy budyneczek na podmurówce został wzniesiony zaledwie na rok przed wybuchem II wojny światowej. Ściany zbudowano z drewnianych bali, dach pokryto gontem, a solidne drzwi i okiennice zabezpieczały przed surowymi warunkami atmosferycznymi. W niewielkiej izbie znajdowały się najpotrzebniejsze sprzęty: stół, ławy, piec, szafka z naczyniami. Strych służył do spania. Schronisko funkcjonowało w oparciu o ludzką uczciwość klucze odbierało się i zdawało w biurze "Beskidu". Z chwilą wybuchu wojny schronisko służyło uciekinierom. Później korzystali z niego najrozmaitsi ludzie, co nie wyszło budynkowi na dobre. Wyłamany zamek, wybite szyby, rozgrabione sprzęty. Budynek uległ spaleniu w czasie wojny lub zaraz po jej zakończeniu. Dziś zostały jedynie resztki fundamentów.

Dla informacji obecny krzyż na Jawornicy został wybudowany w 1937 r, a jego budowała ponad rok. Poprzednikiem stalowego krzyża był inny - drewniany, który ufundowało społeczeństwo podgórskich wiosek w 1900 roku, by w ten sposób uczcić nowe stulecie i zamanifestować obecność naszej ojczyzny nieistniejącej wówczas na mapach Europy.


budowa schronu w 1937 - widoczna podmurówka z kamieni
http://bacadom.republika.pl/jawornica/jaworhist1.jpg

ściany zbudowane z drewnianych bali oraz pokrywaniem gontem dachu
http://bacadom.republika.pl/jawornica/jaworhist2.jpg

stalowy krzyż na Jawornicy, w tle widać schron (zdjęcie z 1937 r.)
http://bacadom.republika.pl/jawornica/jaworhist3.jpg

Schron na Jawornicy na podstawie przedwojennej fotografii. Dawny wygląd obiektu otworzył A. Hyziński
http://bacadom.republika.pl/jawornica/jaworhist4.jpg

Aktualnie wygląda to tak

krzyż na szczycie Jawornicy 
http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica01.jpg

ruiny małego schronu turystycznego

widoczna podmurówka ściany na której znajdowały się okno i drzwi
http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica05.jpg

wejście do schronu
http://bacadom.republika.pl/jawornica2010/jawornica06.jpg

Ostatnio edytowany przez baca (2013-07-24 13:43:06)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

22

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Jawornica była bardzo widokowym szczytem. Jeszcze 25 lat temu z podjazdu na  przeł. kocierską było widać hale.

No rozmażyłem się patrząc na te stare fotki. W końcu możemy  zobaczyć, jak wyglądał ten schron. smile

Może się ktoś pokusi na wybudowanie małego schroniska?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

23

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

kris_61 napisał/a:

Może się ktoś pokusi na wybudowanie małego schroniska?

bo rekonstrukcja tego co było chyba byłaby zbyt kosztowna hmm

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

24

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Schroniska raczej nikt nie postawi. Wolałbym żeby chociaż wykarczowali trochę drzew by przywrócić widoki sprzed lat. Ciekawe jak to wtedy było .....

25

Odp: Resztki schronu Sekcji Narciarskiej K.S. Beskid na Jawornicy

Co do wykarczowania lasu to jest problem. Dużo jest prywatnych działek na Jawornicy.

http://bacadom.republika.pl/jawornica/jawordzialki.jpg

PTTK Limba w Andrychowie stara się już od 10 lat, aby zrobić wycinkę przynajmniej lasu w podszczytowej części tak, aby był widok ze szczytu, jednak nie jest to możliwe i Urząd Miasta Andrychowa i Nadleśnictwo Andrychów są bezradni bo nie moga podać właścicieli działek (ochrona danych osobowych) sad A Frysiowie mają działkę dopiero za krzyżem

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz