Temat: Z dziejów historii turystyki górskiej w Beskidzie Małym. Stacja turyst

Na stronie internetowej Gminy Andrychów ukazał się ciekawy opis na temat dawno nie istniejącej już Stacji Turystycznej na Górze Żar oto link   http://www.andrychow.pl/modules.php?op= … p;sid=6926

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-03-29 11:38:39)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

2

Odp: Z dziejów historii turystyki górskiej w Beskidzie Małym. Stacja turyst

Ja tylko mogę uzupełnić informację, że o stacji turystycznej pisano w :

- Informacyjnym kalendarzu narciarskim na sezon 1937-38. Rok wydawnictwa X

Na str 61 możemy wyczytać:
"Żar (761). Stacja Noclegowa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (Oddziału w Żywcu) u Magdaleny Pszółkowskiej. Poczta Międzybrodzie Bialskie, stacja kolejowa Kęty. Noclegów: 5 łózek. Cennik noclegów: dla członków PTT zł 1.00, dla niezrzeszonych i członków PZN zł 1.50. Apteczka"

http://bacadom.republika.pl/informator1937.jpg

- Informacyjnym kalendarzu narciarskim na sezon 1938-39. Rok wydawnictwa XI

Na str 237 możemy wyczytać:
"Żar (761). Stacja Noclegowa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (Oddziału w Białej) u Magdaleny Pszółkowskiej. Poczta Międzybrodzie Bialskie, stacja kolejowa Kęty. Noclegów: 5 łózek"

http://bacadom.republika.pl/informator1938.jpg

Możemy zauważyć różnicę w opisie w przynależności stacji do różnych oddziałów Wcześniej jest podany oddział w Żywcu, a rok później już do oddziału w Białej.

Z najbardziej aktualnej monografii jaką posiadam, a która ukazała się w XXI wieku jest publikacja Tomasza Biesika: Schroniska górskie na starej pocztówce i fotografii: Beskid Mały, Śląski i Żywiecki wydana w 2004 r.

Na stronach 30-31 czytamy:
"W pięknym, widokowym miejscu nieopodal wierzchołka Żaru wybudowano w 1927 drewniany, parterowy budynek na kamiennej podmurówce. Działacze Babiogórskie Towarzystwa Tatrzańskiego doceniali walory turystyczne i narciarskie tego rejonu. W związku z tym jeszcze w czasie budowy zwrócono się do właścicielki domu, Magdaleny Pszczółki, z prośbą o dobudowanie dodatkowej izby z przeznaczeniem na stację turystyczną. Po wyrażeniu zgody podpisano umowę i już końcem 1927 roku pomieszczenie dla turystów było gotowe. Umeblowanie oraz wyposażenie stacji z braku funduszy odłożono na okres późniejszy. Po urządzeniu obiekt posiadał 3 zwykłe i 2 składane łóżka, stół, krzesła, umywalnię, wieszaki. Podczas swej działalności Stacja Turystyczna PTT pod Żarem otwarta była przez cały rok i posiadała 5 miejsc noclegowych na łóżkach. Otrzymać tu można było również posiłek."

http://bacadom.republika.pl/biesik30.jpg

http://bacadom.republika.pl/biesik31.jpg

Ostatnio edytowany przez baca (2013-03-31 09:23:55)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz